Detector de radar - buget mic

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

deci in bucuresti nu il tii deschis sa inteleg ?
si folosesti numai banda pe care sunt radarele ? k parca era, habar nu am exact, sau ai lasat pe toate?
benzinariile din bucuresti nu il declanseaza ?

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by costelo »

MrDjBthu wrote:deci in bucuresti nu il tii deschis sa inteleg ?
si folosesti numai banda pe care sunt radarele ? k parca era, habar nu am exact, sau ai lasat pe toate?
benzinariile din bucuresti nu il declanseaza ?
In Buc. nu o sa mai avem nevoie nici de masini in curand, de detector nici nu se pune problema. :D
A-si vrea sa ma prinda radarul ziua in Buc :D :D dar nu cred ca se va intampla vreodata.
Am vazut ca mai suna la unele benzinarii ( nu la toat), dar se deosebesc usor alarmele false de cele corecte.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

ziua la cum se merge sunt de acord ca sansele de a lua un radar sunt mai mici, dar tot sunt strazi si bulevarde pe unde le pot pune baietii si pe unde poti sa o mai intinzi putin peste 50.
dar problema ar fi mai pe seara asa, sau noaptea. ca atunci esti mai inclinat sa-i dai un 70-80 si cine stie cum te mai prinde.
ultima oara m-a prins pe mihai bravu cu 63 la ora si de aia intreb.

tomcat1974
Posts: 157
Joined: 08 Apr 2008, 12:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by tomcat1974 »

De obicei dragutzi nostri politai au radarele in K si Ka.. Poate cu ceva in Ku.
Am avut un CObra 9930. Laser detector + o tona de alte chestii, dar alarme false tot dadea... sensibil a dracului..
Kia Sportage TGDI Style 1.6 - New Infrared

PDI Romania
Posts: 89
Joined: 28 May 2008, 15:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by PDI Romania »

In Romania toate radarele mobile sunt in banda K. Nu exista radar mobil in X,KU, KA.

Alegeti un detector de radar la care se pot selecta/opri benzile.
Lasati activata doar banda K si in acest fel scapati de o multime de alarme false.
Image
Kia Cee'd HB 1.4 Best Pewter Beige

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by pis2008 »

2xpost
Last edited by pis2008 on 08 Aug 2008, 08:03, edited 1 time in total.
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Post by pis2008 »

PDI Romania wrote:In Romania toate radarele mobile sunt in banda K. Nu exista radar mobil in X,KU, KA.

Alegeti un detector de radar la care se pot selecta/opri benzile.
Lasati activata doar banda K si in acest fel scapati de o multime de alarme false.

Are dreptate omu, cautati un detector MICROFUZION, am imrumutat eu unul de la un amic si a mers excelent, a anuntat 3 radare, nu m-a innebunit de cap si la benzinarii nu da avertizare decat in interiorul bezinariei! Cautati pe site-ul ocazii.ro este un model mult mai nou decat ceea ce am folosit eu. Acest model se numeste FREEDOM si se lauda cu o detectie de pana la 4km iar la 250ron merita toti banii, il gasiti si pe erny.ro (tot ei au pus licitatia si pe ocazii) si au si magazin in crangasi!
Eu cred ca luna asta imi iau, nu neaparat pentru radare pentru ca nu-s nici vitezoman nici ghinionist sa ma intalnesc zilnic cu militienii, dar din ce am vazut in afara in localitati pot merge cu 70km/h constant si asta imi scade un pic consumul!

PS: are si benzi selectabile prin urmare prin inchiderea x-band se rezolva si cu durerea de cap!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by costelo »

Eu ma declar multumit de Cobra 9440.
Alarme false da in banda X si Ka dar sunt foarte scurte , 3 beep-uri si gata, la benzinarii ( nu toate ) si statii GSM ( nu toate ) .
In banda K da mai putine alarme false, dar si ele sunt avertizari scurte.
Daca in banda K il vad ca insita mai mult si trece de la nivelul 1 la 2 este clar ca am radar in zona , la 4 si 5 ,radarul este pe mine .
In 12Mkm, in 2 luni nu am luat nici un radar dar bat in lemn.
L-am setat sa nu faca galagie sub 1500 rot/min si este OK
De la Topoloveni la Buc ( pe drumul veci ) a vazut toate cele 4 radare instalate , m-a disperat :shock:
Probabil ca sint si alte variante mai bune , dar ma grabeam
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

alex_boanca
Posts: 4
Joined: 12 Aug 2008, 18:47
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re:

Post by alex_boanca »

PDI Romania wrote:In Romania toate radarele mobile sunt in banda K. Nu exista radar mobil in X,KU, KA.

Alegeti un detector de radar la care se pot selecta/opri benzile.
Lasati activata doar banda K si in acest fel scapati de o multime de alarme false.

Eu am un detector cobra 9530. Acum doua zile am trecut pe langa un echipaj care emitea in banda Ka (pe la Frumusani, in jud Calarasi). Esti sigur ca politaii merg doar pe K?
KIA cee'd 1.4 GSL MT LX Best, Abyss Blue
B 39 AKE

catalin1984

Re: Detector de radar - buget mic

Post by catalin1984 »

cat se poate de sigur, nu mai exista radare la noi in tara in banda Ka, doar bulgarii mai folosesc x si Ka.(Din ce stiu eu cel putin)

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: Detector de radar - buget mic

Post by ciprianeagu »

Tin sa va contrazic: si eu am dat de un radar montat pe Logan in Ka, acum 1 luna pe la Mioveni...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Detector de radar - buget mic

Post by shpid3r »

bucuresti - sibiu - transfagarasan - campulung - bucuresti
bucuresti - arad - bucuresti
bucuresti - bacau - bucuresti

pe aceste 3 trasee am intalnit radare in K si in Ka. Pot spune ca mai multe in Ka.
Folosesc un Cobra 9430 (al 2lea chiar, dupa ce primul mi-a fost furat). Sunt multumit de el, da alarme false pe langa benzinarii dar cum zicea si cineva mai sus, daca ajunge la nivelul 2 (din 5) trezeste suspiciuni, la 1 nici nu-l bag in seama. La 4 sau 5 ma masoara, iar raza de detectie e super. Costa undeva spre 3.5 mil
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Detector de radar - buget mic

Post by misuspita »

M-am tot uitat pe net zilele astea si pana acum cel mai ok in limita mea de bani a iesit un Whistler Pro78. Pe care l-am gasit si relativ ieftin la 450 RON. http://www.erny.ro/pro_78-p115.html Are cineva pe aici acest aparat ca sa isi dea cu parerea? Stiu ca nu e chiar de buget mic, dar nu vroiam sa mai deschid un topic
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Detector de radar - buget mic

Post by moonwalk »

Nu vreau sa fac reclama dar am tot vorbit cu persoane de specialitate si cu posesori si cea mai rapiuda detectie (timp de raspuns la detectie) este cea a modelelor Bytrex....eu am dat telefon si am spus ca vreau model Cobra care era cu 2 milioane mai scump si sa aleg intre Cobra si Bytrex....cobra avea display color (si eu sunt impresionabil :p )....tipul de acolo bytrex a spus sa iau ca e cel mai bun...preturile variaza intre 2 si 4 milioane...timpul de raspuns e acelasi la toate numai aspectul exterior difera si cateva optiuni in plus....Maine il ridic de la firma respectiva....sper sa fie ok
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Detector de radar - buget mic

Post by Akbhar »

misuspita wrote:M-am tot uitat pe net zilele astea si pana acum cel mai ok in limita mea de bani a iesit un Whistler Pro78. Pe care l-am gasit si relativ ieftin la 450 RON. http://www.erny.ro/pro_78-p115.html Are cineva pe aici acest aparat ca sa isi dea cu parerea? Stiu ca nu e chiar de buget mic, dar nu vroiam sa mai deschid un topic
Ce impresii am gasit pe alt forum:
DFA@Daciaclub wrote:După aproape 1.800Km parcurşi cu un Whistler Pro-78 revizia C cumpărat cu 500 LEI de pe net pot spune că îşi face toţi banii.

L-am setat astfel:

X band = off
K band = ON
Ka band = ON
LASER = ON
POP = off
Filter = default

Am dezactivat Safety Radar, Full Power Up sequence şi LED Periscope.

Banda Ka am lăsat-o din pură curiozitate, să văd cîte alerte false o să primesc de la detectoarele ieftine (gen Cobra & Co.).
Nu am simţit nevoia să aplic Filter 1 sau 2, Pro-78 e destul de insensibil la oscilatoarele locale ale altor detectoare ieftine din preajmă.

În oraş Pro-78 rev.C e destul de tăcut chiar şi în mod Highway (din cauza dezactivării benzii X diferenţa dintre Highway şi City nu e foarte mare), alertele de la uşile automate sunt rare şi înveţi foarte repede să le recunoşti. Auto Quiet e foarte folositor în cazul lor.

Display-ul cu LED-uri albastre nu e deloc deranjant, ba chiar plăcut şi foarte uşor de citit, funcţia de Auto Dim fiind foarte utilă cînd lumina ambientală scade.

L-am montat deasupra oglinzii retrovizoare interioare, în dreapta parasolarului şoferului, pe zona haşurată, cît mai sus posibil, după ce pe parbriz am lipit o bandă dublu-adezivă obişnuită iar suportul de metal l-am lipit de banda dublu-adezivă cu superglue, fireşte, fără ventuze şi amortizorul de cauciuc.

Alimentarea am făcut-o direct la 12V, de la plafonieră, cu kit-ul de hardwireing inclus. Detectorul e practic invizibil din exterior şi nu-mi fac probleme pentru detecţia Laser că ar fi afectată de zona haşurată din dreptul oglinzii, oricum nu mă bazez pe detector în privinţa detecţiei camerelor fixe.

De-a lungul celor 1.800Km parcurşi prin ţară am fost "bombardat" cu toate variantele de utilizare ale lui Python II, veiozari, Constant-On, antena întoarsă lateral, ascuns după clădiri sau prin vegetaţie, cu cascheta sau clipboard-ul pus peste antenă, etc.
Nu am prins nici un Speedophot din păcate. De asemenea, nu am trecut pe lîngă nici un LIDAR în drumul meu.
GATSOmeter-ul din Slobozia nu funcţiona cînd am trecut eu pe acolo (15-08-2008).

Distanţa de detecţie al unui Python II în mod Constant-On şi în linie dreaptă e mai mult decît suficientă şi oricum nu pune probleme la nici un detector, deci nu voi insista pe ea.

Interesant este comportamentul la Instant-On şi la detecţia off-axis pentru Python II, care este foarte bună, Pro-78 rev. C receptează foarte bine semnalele slabe sau cele de scurtă durată şi dacă înveţi să-ţi asculţi detectorul acesta îţi oferă suficiente indicii ca să ştii cînd să încetineşti.

Chiar şi atunci cînd nu eşti vizat (vii din spatele antenei sau din lateral) Pro-78 îţi poate oferi suficient timp să reduci viteza de la 70-80Km/h la sub 60Km/h pentru a nu intra în raza de acţiune a camerei.

Nu am făcut măsurători exacte de distanţă pentru că nu am avut timp, impresia generală fiind că e un detector care te poate ajuta să mergi mai repede dar fără să te înnebunească cu alerte false.

Oricum, nu este genul de detector care să te poată salva de la un Instant-On la 100Km/h prin localitate..., de fapt nici un detector nu te-ar salva...

Singurul lucru care mă nemulţumeşte la Pro-78 este funcţia de Battery Saver, care la drumuri lungi te poate surpinde cu alerta pe care o produce. Încă nu m-am decis dacă să o dezactivez sau nu.
Sursa

Oricum ai grija sa fie revizia C, din cate am inteles ar fi cea mai potrivita.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”