Sisteme de navigatie

Sisteme audio, video, DVD, GPS, PDA, PNA, alarme...
Post Reply
DragosKIA

Post by DragosKIA »

Va recomand iGO 2006 (plus) pt RO
Afara (de fapt pt EU) la trecerea prin orase alege centru orasului ca pct de trecere;
MioMap, R 66 si Tom Tom sunt cele mai bune pt drumuri in strainatate (mai ales pt centru si V EU)
Pt Bulgaria GPS e cam degeaba, cu orice soft o sa vedeti cateva drumuri.

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Echpamente GPS

Post by moguai »

vreau sa stiu daca are cineva instalatie GPS - de care si cum..
eu sunt f tentat sa mi cumpar un mio c720 cu miomaps v3.3
l am vazut pe o astra 2 la un amic, e superb si hartile sunt aproape perfecte...dar e destul de scump 13 mil...
exista si variante mai eiftine dar la fel de bune?

vrea cineva sa isi impartaseasca experienta din acest domeniu?
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

eu folosesc un hp rx 5790 travel companion. anul tercut a costat vreo 17 milioane. acum este vreo 15 mil. est scump, e adevarat, dar isi face treaba si pe gps si pe post de pda. are si bluetooth, w-lan, iar pe gps isi face primul lock in maxim 1 minut.
oricum, ceva mai ieftin este mio p350, il gasesti pe la 7.5-8 milioane. ca program de navigatie, miomap foloseste hartile igo. doar interfata este diferita. in europa de est si cea centrala, mio map si igo au cele mai detaliate harti. pda-ul meu a venit cu tom tom preinstalat, dar este varza harta pentru romania. craiova este ceva de genul 2 strazi, intersectia calea bucuresti cu carol I, apoi esti in aer, nu mai are nici o straduta.

daca nu vrei super-performanta eu zic sa mergi pe un mio din seria P: P350 sau P550. ultimul are si wireless lan, ambele suporta carduri SD, adica maxim 4GB capacitate de stocare, ambele vin cu tot ce trebuie in cutie:incarcator de masina, ventuza, stylus de rezerva
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

radu256
Micutzii
Posts: 55
Joined: 03 Aug 2007, 21:19
Auto:
Location: Bucuresti

Post by radu256 »

Salut! Eu folosesc de cateva luni un mio P-560, care are cam de toate, iar ca program pt gps folosesc miomap v3, cu harti din 04.2007, cat de cat actuale. Se comporta f bine si am dat pe el putin peste 1000 ron . Vine echipat si cu sistemul de prindere auto. Sunt multumit de el,l-am folosit si pe modul pieton in alte tari si s-a comportat f. bine. Am asteptat sa apara Nokia N810 dar aveam nevoie de gps urgent si asa am ales p560-ul si nu regret...
Cee'd 1.4 Base + ceva optionale, kompass blue; in circulatie din 01 August 2007

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Post by helici_florin »

unde gasesc p350 cu 8 mil ?!

este cu vreo 10 dar cu card inclus cu hartile (si nu imi trebuie card ca-l "cumpar" de pe net after).

si la p560 (in jur de 10 mil spui ?) unde se gaseste ?!

cateva linkuri mi-ar prinde bine, pe pm eventual daca nu aici.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Poti cauta pe www.price.ro pentru mai multe oferte de pret.

Mio P350
Mio P360
Mio P550
Mio P560
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

uite de unde imi cumpar eu toate chestiile IT : http://www.itpromo.ro/promo/pda_mio_p_350~125177 de pe site nu poti cumpara, ca vand numai pt pers juridice. in schimb, au magazine in craiova si bucuresti. si au aceleasi preturi, in regim en-detail, ca si pe site ;)
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

pityk
Posts: 21
Joined: 14 Oct 2007, 03:58
Auto:
Location: Arad

Post by pityk »

Schimb PDA ASSUS P 535, (are win mobile 6.0, soft IGO My way 2006 Plus, merge brici, in sensul ca ai ajuns in curba si pe harta esti pozitionat exact in acelasi loc) cu jante aliaj. Mentionez ca unul nou are pretul de piata de 1700 si n-are win mobile 6.0, are doar win mobile 5.0. Al meu are in plus fata de cel nou win mobile 6.0, si softul de navigatie cu harti: romania, ungaria, austria, slovacia, slovenia, belgia, germania,cehia
Cu SO win vista calculatorul il vede imediat, prin simpla conectare pe USB, iar pt SO win XP se instaleaza ActiveSync 4.5, se gaseste la liber pe net
Sau vand PDA-ul cu 1300 RON si imi cumpar eu jante pe banii astia.
Motivul: PDA e OK, functioneaza ireprosabil inclusiv ca telefon, insa copilul e tare dezamagit ca masinutza noastra n-are jante de aluminiu si nu se vad discurile de frana printre spitze, asa cum se vad la altii, alti bani n-am de unde sa mai scot, am platit vreo 7,5 mil cand am ridicat masina( nr rosii, alarma, covorase, RCA) si alte 8 mil la inmatriculare ( taxe trezorerie, primarie, cec, politie, stiti voi ce va mai povestesc eu, pungasie mare pe fata ce sa mai comentez)
Cee'd best
Piston Grey

bogdan241
Posts: 702
Joined: 07 Dec 2007, 11:45
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by bogdan241 »

...sau ASUS P735. pana acu nu a facut nazuri, il am de vreo 2 luni. l-am luat la oferta de pe www.allgsm.ro cu receptor gps extern.
concluzie: sunt multumit de gps dar si de pda
Cee'd 1.6 GSL Black Pearl, Classic + Interior piele, Geamuri fumurii + actionare electrica fata/spate, Pachet Sport, ESP, Climatronic, Cheie pliabila, Scaune incalzite, Oglinzi electrice.

www.tuninginfo.ro - Prietenul masinii tale!

danx
Posts: 175
Joined: 24 Oct 2007, 13:50
Auto:
Location: Bucuresti, cimitir al tineretii mele
Contact:

Post by danx »

Mio P340 cu MioMap V3.2 si Igo 2006.
Pana acum MioMap s-a comportat mai bine decat Igo, asa ca il recomand. Hartile de Igo sunt compatibile cu MioMap, asa ca nu sunt probleme cu update-urile. Pana acum aparatul a facut de doua ori grecia si odata germania, singura problema fiind in Creta, unde nu stia decat drumul de pe coasta de nord.
Don Rodrigo Diaz de Bivar aka El Cee'd! 1.4 GSL LX MT Start + optionale, mars red

opreacip
Posts: 35
Joined: 07 Feb 2008, 09:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by opreacip »

Salut,

Eu am cumparat initial din State un TomTom si pot sa va spun ca este extrem de bun dar nu in Romania. Harta pentru Bucuresti este o totala catastrofa iar pentru restul tarii... nu vreau sa comentez.

Momentan am un Eten X800 si folosesc pe el iGo 2006 plus. Pana acum am fost foarte multumit de el insa de curand am luat igo 2008 (cel 3d de care vorbeste lumea). Din pacate nu ma pot bucura din plin de acest soft din cauza pda-ului dar pare bun. Daca faci zoom pana aproape de maxim iti da si sensul pentru stradutele cu sens unic (destul de util desi nu cred ca stai cand esti la volan sa vezi daca e sau nu cu sens unic - pe GPS vorbind).

Concluzia - daca plec in europa TomTom sa traiasca. Pentru Romania - iGo Rulz.
Cee'd 1.4 GSL Best Kompas Blue GL-07-GLE

User avatar
GOvidiu
Posts: 330
Joined: 20 May 2007, 08:30
Auto:
Location: Constanta

Post by GOvidiu »

De unde ai luat IGO2008 ?
Am inteles ca momentan harta pentru Romania este cam varza (in sensul ca nu prea are grafica 3D iar cladiri sunt numai cateva in Bucuresti)
Kia Cee'd 1,4 base+ Piston grey
Dauna totala 2010

opreacip
Posts: 35
Joined: 07 Feb 2008, 09:04
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by opreacip »

iGo 2008 l-am luat de pe isohunt. Cladiri pentru bucuresti nu prea am vazut dar sincer nu ma prea intereseaza. Neajungand la munte cu sistemul asta nou (de fapt nu am plecat din bucuresti) nu am apucat sa ii vad functionalitatea 3d. e frumos ca are strazile/podurile. Mai multe cand apuc sa plec din B
Cee'd 1.4 GSL Best Kompas Blue GL-07-GLE

User avatar
moguai
Posts: 401
Joined: 04 Sep 2007, 21:40
Auto: Subaru WRX STI
Location: Bucuresti
Contact:

Post by moguai »

pana la urma mi am luat un mio p360
am pus un igo2006 plus si harta din iulie pt ro
acu caut ultima harta, cica ar fi aparut una in ianuarie...
cat am mers cu gps ul pot zice ca se descurca excelent, si prin buc si pe afara...
are el "fixurile" lui cu anumite strazi dar..per total e de nadejde...in special cand nu ai habar pe unde sa o iei.
Ex: Ceed 1.4 Best, Kompass Blue
Ex: Subaru Impreza 2.0S, Pearl White
Now: Subaru Impreza WRX STI 2.5T, Rally Blue & Ceed 1.4 City

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Vreau si eu niste sfaturi referitor la un GPS. Si daca se poate si niste explicatii ai termenilor gen: mio, igo, pda,etc. Cum functioneaza? Se poate programa trasee sau rute alternative? Recunosc ca sunt pe dinafara cu tema dar as investi si eu vre-o 800ron in asa ceva. Adica vreau sa aiba tot, nu sa umblu dupa dupa aia si sa caut "map" pad sau alte softuri.
Cand merg la magazinul cu GPS-uri nu vreau sa ma pacaleasca aia si sa-mi dea cine stie ce jaf. Merci
p.s Are cineva gps care sa aiba si harta rep. Moldova?
Image

Post Reply

Return to “Audio, video, navigaţie...”