Painting...Vinyls

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

@shtirlitz: Excelent arata PDT_Armataz_02_43
Te gandesti sa treci de la virtual la real ?!

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

Chiar am in plan asta, dar pana atunci trebuie sa-mi achizitionez scule cum ar fi aerograf, compresor, sa am un atelier si sa experimentez pe bucati de tabla sau pe oltceeduri si dupa aceea sa trec la capota.
Image

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Idee de tuning optic

Post by Stefan47 »

Image

As dori sa va exprimati parerea, sa argumentati raspunsul din poll

P.S: Nu m-am luat dupa Arnold12, am facut treaba asta in virtual tuning inainte sa vad pozele cu masina lui
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

tpol
Posts: 26
Joined: 15 Jul 2008, 21:59
Auto:

Re: Idee de tuning optic

Post by tpol »

ori bagi capota din fibra de carbon, ori o lasi asa.
orice altceva e .... mmmmm cum sa ma exprim .... mai bine o las asa sa nu supar lumea.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Idee de tuning optic

Post by Stefan47 »

@tpol

-De ce? te rog da-ti cu parerea, d-asta am deschis topicul asta, nu ma supar.
-Pana acum am vazut ceva de genul la Petry si la Arnold si masinile arata f bine ( parerea mea )
-Capota din fibra de carbon nu-mi permit, eu m-am gandit sa schimb putin aspectul masinii si in acelasi timp sa o si protejez de celebrele pietricele. ( in 3 luni deja am 2 urme de vopsea sarita pe bara si capota din fata )
-La "Ar merge altceva" ma refeream la un desen de genul:
Image
sau alta idee la care eu poate nu m-am gandit pana acum
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Idee de tuning optic

Post by Akbhar »

Imi pare ok. Lasand la o parte schimbarea esteticii, vad avantajele practice: feresti vopseaua de pe capota de pietricelele care sare de pe drum. Deci da.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Idee de tuning optic

Post by Misu »

eu am votat nu pentru ca mie nu imi plac modificarile de acest gen, nu pentru ca masina ar arata urat
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

tpol
Posts: 26
Joined: 15 Jul 2008, 21:59
Auto:

Re: Idee de tuning optic

Post by tpol »

mie mi se pare la fel ca daciile cu sigla de bmw.
sau la cumpararea unui fals care sa imite originalul, fie ca e parfum, haina , pantof, geanta etc.
haine gen mike , dolce and babana , abibas si lista poate continua.

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Idee de tuning optic

Post by Stefan47 »

nu trebuie sa fie neaparat imitatie de carbon, poate fi si alta culoare si alt desen sau niste stripes de genul Focus ST
Image
Ideile fiecaruia sunt bine primite
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

tpol
Posts: 26
Joined: 15 Jul 2008, 21:59
Auto:

Re: Idee de tuning optic

Post by tpol »

stai ca tu deja aici intrii in alt domeniu, de stripes si altfel de flacari , tribale etc.
alea sunt alte treburi, nu sunt folie care imita fibra de carbon.

oricum bottom linu meu aici este urmatorul.
degeaba faci topic sa intrebi daca da sau nu.
pot sa vina 30 de oameni sa zica da si 15 sa zica nu.
tu ce faci ? te iei dupa aia 30 care au zis da ca sunt mai multi ? sau te iei dupa aia 15 ca poate au simt estetic mai dezvoltat ? daca aia 30 dupa care te iei se arunca maine de pe bloc ? te bagi si tu ? dar daca se arunca cei 15 ? si tu dupa ei ?
probabil ca nu ai inteles unde bat, dar ideea este ca la treburi de estetica faci ce vrei tu si ce iti place tie, ce te face pe tine mai fericit cand te urci la volan. oricum nu vei sti daca persoanele care intorc capul dupa masina pe strada zic mama ce misto e, sau uite ce taranie si-a pus si asta pe masina.
fiecare are aici o parere si degeaba o ceri. daca intrebai de o alarma, de un gps, de un antiradar, unde ti se spunea clar asta face xxx ala face yyy si ala face zzz si dupa in functie de ce nevoi aveai iti cumparai ce credeai ca e mai bine.
dar aici e pur si simplu parerea unor oameni asupra unui lucru care ti-ar placea tie.
asta daca nu o faci ca sa o bagi la un show de tunning, unde este admirata si comentata de diversi.

my 2 cents

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Idee de tuning optic

Post by shpid3r »

dupa mine, tpol are dreptate. Daca tie iti place, da-i inainte.

OnTopic, totusi, eu nu as pune asa ceva pe masina pentru ca aduce aminte de modificarile pe care le faceau toti daciilor 1300, ca prea erau multe si la fel. Dupa mine, masina arata destul de rotunda / voluminoasa atat la capota cat si la spate, asa ca orice aplicare de estetice pentru a atrage atentia asupra acestor zone o face sa para si mai mare (dupa acelasi principiu dupa care NU ar trebui sa se imbrace "grasii si grasutii" :P)

Daca te intereseaza doar pietricelele care sar (sau in proportie mai mare decat estetic), vezi ca se discuta de o folie transparenta care se aplica ...

Daca te intereseaza doar estetic, atunci nu are relevanta parerea noastra.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

RazvanO
Posts: 67
Joined: 01 Sep 2008, 15:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Idee de tuning optic

Post by RazvanO »

Exista folie pentru exterior care imita carbonul ( imita chiar foarte bine ).
Aplicandu-se la cald aceasta folie se poate mula pe suprefetele neplane ale masinii.
De principiu se poate incerca o aplicare pe desenul facut de tine in prima poza.
Am gasit la Color Tuning folie din asta. Tot ei fac si montajul si mai mult daca esti meserias in grafica poti sa-ti faci un model personalizat, ei il tiparesc pe nu stiu ce folie profesionala si rezolvi problema fara vopsitorie. ( Nu stiu totusi cat de bine ies modelele printate ) Folia protejeaza intr-adevar si impotriva pietricelelor care sar pe capota.
Cochetam la un moment dat cu ideea de a pune o astfel de folie pe capota, dar am abandonat ideea si am mers pe look-ul all back ;)
Eu zic ca daca esti hotarat varianta cu folie e cea mai practica pt ca daca nu-ti place cum a iesit poti sa o scoti. Eu am avut probleme destul de mari cu vopsitorii si nu iti recomand sa recurgi la acesta varianta decat daca te duci la un vopsitor profi.

Numai bine,
Razvan
Masinuta sorei aici -> ProCeed 1.4 City so so SO_RED still to be pimped :)
DE VANZARE (Super Oferta) GTC pimped by IRMSCHER - detalii aici: viewtopic.php?f=50&t=5925
Respecta partenerii de trafic!

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: Idee de tuning optic

Post by Stefan47 »

@shpid3r - Pe mine ma intereseaza amandoua sa arate si bine sa-mi fereasca si vopseaua, nu vreau o folie transparenta

@tpol - Am inteles unde bati, dar eu am venit cu o idee si am vrut sa aud si alte pareri, despre ideea mea si sa veniti si voi cu altele. Probabil ca am gresit cand am zis de stripes, recunosc.
"dar aici e pur si simplu parerea unor oameni asupra unui lucru care ti-ar placea tie" - mi s-a parut f corecta afirmatia ta; asta si vreau
Bottom line: Chiar nu aveam nevoie sa-mi faci teoria aruncatului de pe bloc.

@RazvanO - Exact la asta m-am gandit si eu, e mult mai usor de dat jos, e si mai ieftin si parerea mea e ca nu e un kitch
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Idee de tuning optic

Post by andrei0241 »

Eu am votat la "Ar merge altceva". Si zic si de ce: daca vrei doar rol de protectie, as merge oricand pe folie transparenta. Cum s'a mai zis, capota e destul de mare si daca pui o culoare inchisa cum ai aratat tu in poza, atrage atentia prea mult. Mie unul nu mi'ar placea.
Daca vrei sa aiba si un rol estetic, imitatia de fibra de carbon mi se pare si mie cea mai indicata
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Neuron
BIG DADDY
Posts: 18
Joined: 16 Jun 2008, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Idee de tuning optic

Post by Neuron »

daca te intereseaza te pot ajuta eu cu folie imitatie fibra de carbon + montaj.
Pot sa o fac si personalizata cu ce desen vrei.
KIA Cee'd 1.4 Best - Machine Silver - "SILVER SURFER" - B 01 PPA

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”