[Accident] Accident usor, sfat servisare

grozel
Posts: 30
Joined: 07 Aug 2008, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

[Accident] Accident usor, sfat servisare

Post by grozel »

Salutare all,

Mi-ar fi de real folos daca m-ati putea ajuta.
Acum 2 zile am avut un mic accident din care au rezultat urmatoarele daune(vizibile):

- bara fata
- far dreapta fata
- aripa dreapta fata indoita nitzel
- recipient lichid spalare parbriz spart

La asigurari mi-au recomandat TAR Service ca e mai aproape de mine(eu stau in Titan si service-ul ar fi pe Morarilor), ca lucreaza ei mai repede in ceea ce priveste livrarea banilor etc...

As vrea sa stiu daca merg la ei pierd garantie la ceva?
pro_cee'd 1.4 GSL Best So Red
http://www.flickr.com/photos/53901228@N00/

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by Akbhar »

1. Unde ai asigurare?
2. Orice interventie la masina anuleaza garantia pe reperele respective, daca operatiunea nu se efectueaza intr-un service autorizat Kia. Vezi ce service-uri au decontare directa cu asiguratorul.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

alcatraz

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by alcatraz »

cine e vinovat de producerea accidentului? ca daca nu ai fost tu, te poti duce linistit pe RCA-ul celuilalt in service kia! pastrezi si garantia

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by tipitip »

Ce treabă are alcatraz dacă o face pe casco sau rca????? Situaţia e aceeaşi, au accept sau nu!
Oricum, e clar că trebuie să ajungi la un service KIA, totuşi ai 7 ani garanţie, nu pînă duminica viitoare!

Eu recomand IMG, am lucrat cu ei cînd am cosmetizat cee'dul lui crispisu şi în condiţiile în care aveam casco la un asigurător care lucra ca naiba, totul s-a desfăşurat foarte bine, fără să mă agit. Am fost ţinut la curent tot timpul de modul cum se desfăşurau ostilităţile cu Asiban (na!), accept de plată care întîrzie că e inspectoru' lu' peşte în concediu, după care, după scandaluri, preia un altu' dosarul, dar nu recunoaşte reconstatările primului...d-astea! Maşina era gata, arăta belea şi asigurătorul...în concediu! Åži apreciez că de toate luptele astea s-a ocupat IMG, nu şi-a pus mînă-n scaun, că doar era treaba mea cu asigurătorul, nu? Mulţumesc ing. Ninel Goanţă, Adrian Furnică, Giani Matei, bineînţeles D.lui director Åžtefan şi restului de...back-office, de după paravane care chiar şi-au făcut treaba! Cam OT, nu?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

grozel
Posts: 30
Joined: 07 Aug 2008, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by grozel »

Salutare si multumesc tuturor,

Nu ramane decat sa-i si gasesc pe baietii de la IMG,
i-am cautat si ieri dar nu am avut sorti de izbanda,
am sa-mi mai rezerv o jumatate de zi sa-i mai caut o data.

O zi usoara @ all!
pro_cee'd 1.4 GSL Best So Red
http://www.flickr.com/photos/53901228@N00/

grozel
Posts: 30
Joined: 07 Aug 2008, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by grozel »

Akbhar wrote:1. Unde ai asigurare?
2. Orice interventie la masina anuleaza garantia pe reperele respective, daca operatiunea nu se efectueaza intr-un service autorizat Kia. Vezi ce service-uri au decontare directa cu asiguratorul.
Asigurarea e facuta la Garanta, dar din cate mi-au spus ei nu lucreaza cu niciun service Kia.
pro_cee'd 1.4 GSL Best So Red
http://www.flickr.com/photos/53901228@N00/

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by BogdanTimisoara »

Daca nu ai fost tu vinovat, nu iti face reparatia pe Casco-ul tau, pentru ca asta iti va atrage o scumpire a asigurarii, de anul viitor vei plati mai mult pentru ca ai avut evenimente. Poate e mai multa bataie de cap cu RCA-ul celui vinovat, dar macar tu iti pastrezi intacta polita ta de Casco.
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by c.ciprian »

Se cheama "incident CASCO cu regres" parca. Eu am apelat la CASCO ca sa rezolv repede, apoi ei recupereaza banii de la RCA-ul vinovatei si polita mea ramane intacta.

Hitlar
Posts: 16
Joined: 24 Sep 2008, 10:59
Auto:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by Hitlar »

sfatul meu este sa suni si sa intrebi inainte la ambele service-uri daca au piese in stoc si in cat timp preconizeaza ca iti vor termina reparatiile. nu de alta dar la img poti sa patesti, cum am patit eu cand mi-au spart geamul, sa-ti spuna ca nu au piesa pe stoc si ca dureaza 2-3 saptamani pana vine. iar la ceilalti sa aiba. sau invers, depinde cum iti e norocul.
de asemenea pe langa asta disponibilitatea la inceperea reparatiilor mi se pare destul de importanta.
nu iti limita variantele pt ca tu ai de pierdut.
tot in incidentul cu geamul am fost la mit baneasa si am gasit si geam pe stoc si mi-au si bagat-o la reparat instant.
a trebuit sa-l astept eu pe un prieten sa vina sa ma mai imprumute cu bani ca nu aveam destui la mine, ca masina era gata.

gdl
Posts: 17
Joined: 02 Apr 2008, 10:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by gdl »

Eu nu inteleg de ce sa pierzi garantia daca schimbi un far, o aripa sau un vas de lichid parbriz in alt service decat la Kia. Daca ai incredere ca fac lucrari foarte bune in service-ul respectiv e OK. Poate sa iasa mai bine decat in service la Kia.
Si nu cred ca daca pe viitor te duci la garantie cu vreo problema la motor de exemplu, sa zica ca e vina ta ca s-a stricat motorul pentru ca ai schimbat un far in alta parte (asta daca isi dau seama ca s-a umblat la far). Daca ai probleme la farul respectiv te duci tot la aia care l-au schimbat si le spui ca nu merge. Din pacate problemele de garantie tin de latitudinea celor de la Kia si poate din cauza asta ne e frica sa mergem in alta parte. Dar si ei ar trebui sa-ti dovedeasca ca nu-ti ofera garantie din cauza ca s-a intervenit la masina si asta a influentat clar problema respectiva.
Kia Cee'd SW 1,4 Best - Kompass Blue

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by moonwalk »

...mda ce zici tu ar fi ideal numai ca daca observa si cam vor observa..atunci ramane la latitudinea lor daca iti anuleaza sau nu garantia
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

gdl
Posts: 17
Joined: 02 Apr 2008, 10:40
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by gdl »

Asa este, exista un risc dar depinde de problema.
Daca iti asum riscul ca iti schimbi un vas de lichid parbriz in alt service si stii ca oamenii lucreaza foarte bine si nu-l monteaza aiurea poti sa te duci. Poate si cei de la Kia il monteaza prost si trebuie sa mai faci un drum la ei? Si atunci preferi sa pierzi timpul prin service doar ca e gratis. Garantie trebuie sa-ti ofere si cei de la celelalte service-uri pentru lucrarea facuta de ei. Asta daca te duci la un service serios.
Eu cred ca pentru lucruri marunte poti sa te duci si in alta parte daca stii pe cineva in alt service mai bun.
E adevarat nu poti sa risti cu interventii la motor sau la cutie.
Oricum e interesat de stiut cum iti anuleaza garantia, doar pe piesele unde s-a constatat ca s-a umblat in alt service, sau toata garantia. Eu zic ca nu are cum sa o anuleze toata. Ar fi penibil sa zica : domne nu mai ai garantie la motor ca ti-ai schimbat o aripa in alt service. :D
Kia Cee'd SW 1,4 Best - Kompass Blue

alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by alina_2008 »

buna, am intrat sa vad daca mai are cineva problemele care le am eu dar nu prea am vazut! ce pot sa va spun despre service-ul KIA este ca decta sa ajungi la ei mai bine iti vinzi masina! am avut un accident minor ,de schimbat o bara in fata si un far (mentionez ca masina este luata de 3 luni,in sensul ca daca am mers ceva cu ea) si am fost la service-ul KIA din BANEASA si inafara de faptul ca m-au programat tocmai peste 3 luni ca sunt fff ocupati ,am probleme si cu plata masinii ,deoarece firma de asig la care am CASCO cu au contract direct cu KIA si treb sau sa platesc eu din buzunar sau sa mai astept 15zile minim pana o sa vada domnii de la service-ul KIA banii in cont!
Singurul lucru care va sfatuiesc sincer (la cat am tras eu) sa va orientati ff bine cu cine va faceti asigurarea CASCO si cum "vorbiti" la service sa v-o repare cat mai repede!
Am cunostinte care le-a reparat masina in 1 sapt, dar se pare ca acestia de la KIA lucreaza ffffffffff "incet"!
Legat de service-ul din Banu Manta , am auzit ca "ar face repede" dar nu va imaginati ca ffff repede adika sa zic 1 sapt ce sa mai zic de cateva zile in cazul in care este ceva minor!!!


O seara placuta!

Hitlar
Posts: 16
Joined: 24 Sep 2008, 10:59
Auto:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by Hitlar »

care service pe banu manta ???

alina_2008
Posts: 8
Joined: 24 Sep 2008, 19:21
Auto:

Re: Accident usor, sfat servisare

Post by alina_2008 »

Problemele care le am sunt cu service-ul din BANEASA. Dar am inteles ca toti sunt lafel! si un prieten d-al meu a avut aceeasi problema, si anume l-au tinut foarte mult si nu i-au dat nici masina pe perioada cat a stat masina in service desi normal ar treb sa primeasca avand in vedere ca sunt incapabili sa repare o masina repede. Mi s-a spus ca nu au oameni , atunci ar treb sincer (la cate masini au vandut si mai vand) sa se mareasca si sa faca angajeri. pe mine nu ma interes ca nu exista personal , cand am cuparat-o am specificat ca nu vreau sa stau cate 2 -3 luni sa astept o piesa sau sa se repare masina si au spus ca nu , dar se pare ca nu sunt seriosi!
asa ca sincer , sa va orientati ff bine si sa nu aveti cumva nevoie de service!

Post Reply

Return to “Accidente”