Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Cum se rezolvă diverse probleme

Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Pe fata.
89
81%
Pe spate.
21
19%
 
Total votes: 110

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by Teddy »

Ptr. cei care au ESP pe masina nu este prea indicat sa pui numai 2 cauciucuri (parca 9 mm au cele noi)...diferenta de uzura fata-spate influenteaza comportamentul masinii si pot aparea erorii la ESP.
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by sender78 »

Poate o solutie ar fi un cauciuc pe stanga fata, de exemplu, si al doilea pe dreapta spate.

In felul asta ai si o tractiune pe fata sa te "scoata" si o aderenta mai buna pe spate pt a evita "drift-ul"
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by Dennis »

@sender78, sa-ti montezi tu pe masina 2 anvelope noi dupa schema ta isteata si dupa aceea sa ne spui si noua ce concluzii tragi.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by Teddy »

Dennis nu ai inteles adevaratul mesaj transmis de colegul sender78...el are cauciucuri de iarna (citeste pe forum la topicul respectiv)

Drum bun tuturor !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by sender78 »

Multumesc @Teddy :wink:
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
mihaiolimpiu
Posts: 205
Joined: 12 May 2008, 12:46
Auto: Kia Cee'd SW 1.4 2008
Location: Suceava
Contact:

Re: @cconiac

Post by mihaiolimpiu »

mihaiolimpiu wrote:Stai man ca am lamurit-o eu si pe asta.. e aceeasi problema si pe zapada, eu si Stagiaru am postat astfel de filme atat cu puntea fata cat si puntea spate!

http://www.youtube.com/watch?v=EdtAm7Rs ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=cFYXOJ5K ... re=related

Ei au dreptate, insa ineptia a intervenit cand omul zice ca-si lasa slick-urile pe fata (de vara)! -> sa mearga masina NUMAI in linie dreapta!! asta daca poate sa o scoata din parcare!!! oricum cred ca poll-ul si-a spus cuvantul si sa renuntam odata si odata la aceast thread.. il readucem la viata fara sa vrem!
Inca odata adaptati viteza la conditiile de mers! chiar si in filmulet se spune la un moment dat: "the second car tries to match the first's speed!!" :((

P.S.: NU E FUNNY ca in TOATE filmele prezentate suprafata de rulare e plana?!?!? de ce nu au pus si ei un delushor acolo ca sa terminam odata!?!??!?!
http://www.220.ro/WBz9FjLWwW/Incearca-S ... ealul.html Dar ia uitati aici.. ce se intampla... ?!?! dar, vai?!?!? Ce este asta?

Chiar e nevoie sa ma repet si anul asta...?! Am postat si anul trecut filmuletele in ambele variante... cauciucuri iarna pe puntea fata - spate (urmariti chiar la sfarsitul celor 2 filmulete)... nici o diferenta intre ele daca ar fi dupa mine.... deci ori fata ori spate e aceeasi problema ... intr-adevar spatele fuge cu cauciucuri pe fata, dar in curba e cam acelasi lucru doar ca odata busesti fata si odata spatele.

INSA, daca ai slick-uri pe fata (presupunand ca mai toti de pe aici avem tractiune fata) cum dracu mai iesi din parcare?? cum urci dealul?? va las pe voi sa va ganditi! NORMAL CA ESTI MAI IN SIGURANTA DACA MASINA STA PE LOC!!?? NU?!?!?!

Acuma daca stau eu bine si ma gandesc baietii din Baragan probabil nu merg la munte ci petrec revelionul acasa... ei baieti la mine in fata blocului se face coada de 20 de masini de isteti...(toate probabil au cauciucurile pe puntea spate/sau de vara si nu reusec sa urce dealul de vreo 10 % ca nu cred ca e mai mult)
http://www.220.ro/WBz9FjLWwW/Incearca-S ... ealul.html Dar ia uitati aici.. ce se intampla... ?!?! dar, vai?!?!? Ce este asta?

P.S.: Ultimul filmulet nu l-am pus degeaba, cam asa e si la mine in fata... numai ca se strang cate 3 odata si se opresc de obicei in trotuare, ca cei de-ai casei stiu sa-si care masinile de acolo! (E bulevardul principal)

P.S. 2: CLAR cel mai bine este setul complet!!!

P.S. 3: Imi cer scuze daca am jignit sau ofensat pe cineva, probabil fiecare isi va echipa masina dupa cum crede de cuviinta, eu tind sa cred ca o tractiune buna si o viteza moderata te poate scoate oricand din incurcatura, dar mai ales iarna!

... si gata mi-am varsat naduful... si asa nu am mai postat de vre-un an!
Kia Cee'd Sporty Wagon 1.4 GSL BEST Pewter Beige SV 81 MOC
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2114

marywsd
Posts: 21
Joined: 26 Feb 2009, 19:37
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by marywsd »

sender78 wrote:Poate o solutie ar fi un cauciuc pe stanga fata, de exemplu, si al doilea pe dreapta spate.

In felul asta ai si o tractiune pe fata sa te "scoata" si o aderenta mai buna pe spate pt a evita "drift-ul"
fara suparare dar tu crezi ca doar un cauciuc nou pe spate te va impiedica sa derapezi?!...eu cunosc un caz acu vreo 2 ani, avea un cauciuc mai uzat pe spate si o greutate considerabila in portbagaj si intr-o curba usoara la o viteza de 30 km/h i-a fugit spatele de era sa se rastorne in sant (asfaltul era inghetat), noroc ca nu avea viteza si are si o experienta considerabila in domeniu asa ca eu va dau un sfat...cele noi pe spate iar daca de iarna 4 sa fie, chiar daca sunt sh sau reesapate, se pot lua 2 noi pe spate si 2 sh sau reesapate pe fata... sinu vorbesc din stele, bafta

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by Dennis »

@marywsd,te obosesti degeaba, probabil vei primi o replica similara cu cea pe care am primit-o eu de la Teddy, si anume ca n-ai inteles mesajul lui sender78.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Ai doua cauciucuri noi. Unde le pui, pe fata sau pe spate?

Post by sender78 »

oameni buni, e foarte simplu, 4 cauciucuri si situatie e ok.

altfel vom scrie 100 de pagini la subiect si tot nu ajungem la o concluzie.

ce spuneam eu cu cele 2 anvelope noi, era o gluma.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”