Cum conducem corect 7DCT?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Ciprian Bivol »

Cred ca ies de pe forum. :))
Bagati spaima in mine.

Se pare ca traficul bara la bara afecteaza multe masini si nu poti sa menajezi masina, pentru ca te lovesti de el peste tot prin tara. Nu e vorba doar de Bucuresti, cu toate ca Bucurestiul e etalonul in ceea ce priveste traficul. Si cand ma refer la alte masini, nu ma refer doar la KIA. De curand am auzit de un seria 5 nou, caruia i s-a infundat pompa de adblue la 5000km de la prea mult condus in oras. Recomandare: condus in sport sau manual. Nu are neaparat legatura cu topicul, dar...ca exemplu.

In ultima vreme in Bucuresti folosesc doar sport. Pentru ca in mod normal ma dispera cum schimba imediat in viteza 2 si apoi sa taraie cu viteza 2 pana opresti masina.

Va urmaresc cu interes si va anunt daca apare si la mine ceva simptome.

tomavlad1
Posts: 215
Joined: 01 Jan 2018, 20:40
Auto: Sporatge 1.6 TGDI 4x4 DCT
Location: RO

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by tomavlad1 »

Dacă e sa conduci tot timpul în sport în oraș e cam stresant pentru ca e brutala în accelerație ( foarte sensibila la atingerea pedalei). Asa m-am văzut în situația sa trec înapoi în normal pentru ca începusem sa conduc ca bezmeticul și consumul a sărit mult.
Cel mai indicat pentru mine e pe manual dacă începe sa ma deranjeze în normal. (1.6tgdi, awd, dct, cu 65kkm in 2 ani jumătate)

Trimis de pe al meu CLT-L29 folosind Tapatalk


User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Ciprian Bivol »

Da. Este f sensibila, trebuia apasat delicat. :D
Si manualul este o optiune f buna.

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Alx03 »

tomavlad1 wrote:Dacă e sa conduci tot timpul în sport în oraș e cam stresant pentru ca e brutala în accelerație ( foarte sensibila la atingerea pedalei).
Am incercat si eu varianta asta, pe Sport, la fel cum am incercat si manual si tinut treapta 1 in trafic bara la bara. Dar mi se pare ca in ambele cazuri, unde castigi la uzura ambreiajului, pierzi prin alte parti. Bruscarea aia care apare la apasarea acceleratiei, turat pana in 2000 RPM, apoi ridicat piciorul (rezultand in deschiderea si inchiderea clapetei de acceleratie si frana de motor brusca) si mutat pe frana, cred eu...va avea alte consecinte pe viitor ca uzura prematura suporti cutie, volanta sau poate alte tampoane de la transmisie.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by ionutp »

Nu ar trebui sa afecteze nimic, cutia ramane in treapta 1 si in rest nu face nimic. Problemele ar fi probabil cresterea consumului din cauza mersului mai turat si lipsa de confort a unei cutii automate. Si doar sa nu fie turata prea rau, dar cred ca daca se intampla asta, ECU va schimba in treapta 2 desi e pe manual.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by somax »

Am și eu programare la schimbat discurile de ambreiaj.

Dupa update-urile de soft face mult mai des figuri in treapta 1 si cu motorul rece, inainte facea numai la cald si numai uneori. si mai urat decat inainte...wtf?

Si nu am tinut-o in drive la semafor. Am scks in n de cate ori a durat mai mult de 10 secunde. Dar am circulat in oras, si a fost aglomerat uneori.

Nu am dat forja si kickdownuri.

Merg cu copii mici in masina, deci merg cat se poate de lin ca sa nu le fie rau.

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Faust »

somax

După schimbul ambreisjelor nu o să treacă prea mult timp și va reveni problema, unii în 50...60000km au schimbat două rânduri de ambreiaje.
Este foarte normal ca la o cutie de viteze automată să o pui în N la semafor, de asta ai cumpărat mașina cu DCT, sper că știi de glumă, sunt doar ironic la adresa eșecului numit 7DCT
Să îi întrebi pe cei cu DSG dacă le pun în N la semafor.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Fraierica »

Cum naiba mai baieti sa spuneti “esec” la 7DCT 😭 ? Inca vand suficient de bine , au pastrat cutia asta si la noul Tucson si o sa fie si la noul Sportage. Ce conteaza cateva mii de kituri schimbate… toti producatorii au bube. E o cutie buna, voi nu conduceti masinile cum trebuie.

Pentru cine nu s-a prins is ironic ✌️

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by ionutp »

Eu doar sunt curios daca cele "umede" rezolva problema. Si daca e doar acest "umed" sau mai are si alte modificari, inclusiv soft.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Fraierica »

Kia are doar 8dct umed…si din cate stiu e doar pe noul Sorento. La noul Tucson nu au pus 8DCT umed ci au lasat 7dct uscat. Probabil si la noul Sportage vor merge tot asa.
De asta nu ii intelege nimeni, stiu ca au probleme cu o cutie dar insista cu ea pana la capat.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by andrei1271984 »

Fraierica:)) daca sunt 5 baieti de pe forum nemultumiti nu inseamna ca au probleme:))
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Fraierica »

Ai si tu dreptatea ta. Ce bine ca nu ma iau doar dupa forum. In reprezentante se schimba saptamanal ambreiaje. Mit si IMG.

Sau si mai exact se schimbau…acu mai nou fac doar update-ul de soft la cutie si refuza inlocuirea kitului de ambreiaj…cica Kia nu mai da ok la reprezentante sa puna kit nou.

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by andrei1271984 »

ai ceva cunostinte la reprezentante? :)
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by ionutp »

Uuu, exista soft update pentru asta. Inseamna ca toti cu 7DCT ar trebui sa mearga cat mai repede sa il puna.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Cum conducem corect 7DCT?

Post by Fraierica »

Exista de vreo luna update de soft, s-a discutat ceva si pe pagina de Facebook a forumului asta parca.
Eu am facut update-ul iar daca aveti dct recomand sa cereti la service sa va puna ultima versiune.
@andrei - am si eu ca toata lumea pe sistemul PCR.

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”