Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
CostynNE
Posts: 56
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by CostynNE »

Salutare. Stie cineva daca gasesc pe stoc la oricare dealer din tara, Sportage Hybrid 4x4 business sau GT line cu program rabla? Astept raspunsuri de la Mit si silvermotors iar premium car cluj nu au.Multumesc

geo78
Posts: 3
Joined: 13 Jul 2022, 09:23
Auto: VW GOLF 6 VOLVO S40
Location: BRASOV

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by geo78 »

Buna ziua si bine v-am gasit!
E primul meu mesaj pe acest forum si sunt si eu in asteptarea unui Kia Sportage Business Line 1.6 DSL MHEV 7DCT HP 4x4. am citit cam tot ce s-a scris despre Kia Sportage MY22 pe forumurile din tara si am vazut ca timpul de asteptare este mult mai mare decat cel preconizat de dealeri, iar foarte putini dintre noi au si primit masinile. Concret, eu am dat comanda la AutoKino in februarie 2022, cu avans platit de 20%, timp estimat de dealer pentru livrare Aprilie/Mai 2022. in aceasta perioada nu am primit nici macar un mail de la ei. intre timp, am fost de vreo 3 ori la ei si mi-au spus ca nu au primit nici o informatie de la fabrica, dar ca termenul limita de livrare ar fii 6 luni de la comanda, implicit august 2022. Adevarul e ca acest dealer din Brasov, are curtea plina de Kia Sportage noi, dar nu stiu daca sunt modele preconfigurate de ei sau de clienti.
Alt aspect pe care l-am observat, e ca majoritatea clientilor au optat pentru variante pe benzina, pe motorina nu am vazut sa fie cereri. O fii vreo problema cu acest model?
Am citit pe unele forumuri ca nu se mai fabrica 7DCT pana in 2023, acesta fiind un motiv pentru intarzieri sau chiar anulari de comenzi
In asteptare KIA SPORTAGE MHEV 4X4 BUSINESS LINE MY23

AdriCa
Posts: 51
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by AdriCa »

Deocamdata modelul 2022 e prea nou pentru a aparea probleme, dar la modelul anterior, motorizarea 1.6 DSL mild-hybrid sunt foarte multi posesori cu role intinzatoare (chiar si 3 sau 4 la rand, dupa cateva mii de km) si chiar motoare schimbate in garantie. Cauta forumul de Facebook Kia Sportage si te vei lua cu mainile de cap, sunt posesori de Sportage cu masini luate pe platforma din concedii in strainatate. De asemenea, am citit despre ceva probleme si la transmisia 7DCT, dar parca mai putine. Eu, ca sa evit pe cat posibil nervii, mi-am luat motorizarea si echiparea de baza Urban, multi dealeri au precomandat si au deja in showroom-uri de ceva timp aceasta versiune, fiind si cea mai ieftina/accesibila. Nu vreau sa te sperii, poate facelift-ul 2022 nu are hibele mentionate, eu nu am vrut sa risc. Si la Martax au vreo 3-4 in curte care stau de prin luna mai.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by ionutp »

Legat de DSL nu cred ca are vreo problema ci cred ca e ceea ce se intampla in general in lume dupa Dieselgate, oamenii evita motorina. Daca e bine sau nu e o discutie lunga, in principiu pentru cine merge preponderent extraurban e de preferat diesel. Cat despre poluare parerea mea e ca motoarele diesel moderne nu sunt nici pe departe atat de polunante pe cat se considera, dar na, perceptie generala. Ar mai fi ideea de componente in plus, EGR si DPF dar cum si cele pe benzina au GPF nu mi se mai pare atat de relevant.

Am observat si eu aici pe forum diverse idei referitoare la 7DCT, partial inteleg, as merge mai degraba pe problema semiconductorilor si a lanturilor de aprovizionare pentru intarzieri, ar avea oarecum sens ca un 7DCT sa fie produs mai "tarziu" decat un MT dar timpii de asteptare sunt imensi la toti producatorii. Partea "buna" e ca se apropie ceea ce pare sa fie o recesiune, numarul de comenzi de masini va scadea si se vor putea produce mai repede comenzile existente, insa mai dureaza cateva luni.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Frankie
Posts: 34
Joined: 04 Dec 2016, 12:15
Auto: Kia Ceed SW
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Frankie »

Stiti cam ce discount-uri se ofera la dealeri pentru modelele Sportage ?
De exemplu la o configuratie de 30.000 - 35.0000 euro, se mai aplica discount din partea dealerului ? In afara de rabla, bineinteles.
Kia Ceed SW 1.4 benzina 2018

geo78
Posts: 3
Joined: 13 Jul 2022, 09:23
Auto: VW GOLF 6 VOLVO S40
Location: BRASOV

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by geo78 »

AdriCa wrote: 15 Jul 2022, 10:27 Deocamdata modelul 2022 e prea nou pentru a aparea probleme, dar la modelul anterior, motorizarea 1.6 DSL mild-hybrid sunt foarte multi posesori cu role intinzatoare (chiar si 3 sau 4 la rand, dupa cateva mii de km) si chiar motoare schimbate in garantie. Cauta forumul de Facebook Kia Sportage si te vei lua cu mainile de cap, sunt posesori de Sportage cu masini luate pe platforma din concedii in strainatate. De asemenea, am citit despre ceva probleme si la transmisia 7DCT, dar parca mai putine. Eu, ca sa evit pe cat posibil nervii, mi-am luat motorizarea si echiparea de baza Urban, multi dealeri au precomandat si au deja in showroom-uri de ceva timp aceasta versiune, fiind si cea mai ieftina/accesibila. Nu vreau sa te sperii, poate facelift-ul 2022 nu are hibele mentionate, eu nu am vrut sa risc. Si la Martax au vreo 3-4 in curte care stau de prin luna mai.


Legat de rolele intinzatoare, mi s-a spus ca s-a rezolvat problema lor. sper sa fie asa

ionutp wrote: 15 Jul 2022, 10:28 Legat de DSL nu cred ca are vreo problema ci cred ca e ceea ce se intampla in general in lume dupa Dieselgate, oamenii evita motorina. Daca e bine sau nu e o discutie lunga, in principiu pentru cine merge preponderent extraurban e de preferat diesel. Cat despre poluare parerea mea e ca motoarele diesel moderne nu sunt nici pe departe atat de polunante pe cat se considera, dar na, perceptie generala. Ar mai fi ideea de componente in plus, EGR si DPF dar cum si cele pe benzina au GPF nu mi se mai pare atat de relevant.

Am observat si eu aici pe forum diverse idei referitoare la 7DCT, partial inteleg, as merge mai degraba pe problema semiconductorilor si a lanturilor de aprovizionare pentru intarzieri, ar avea oarecum sens ca un 7DCT sa fie produs mai "tarziu" decat un MT dar timpii de asteptare sunt imensi la toti producatorii. Partea "buna" e ca se apropie ceea ce pare sa fie o recesiune, numarul de comenzi de masini va scadea si se vor putea produce mai repede comenzile existente, insa mai dureaza cateva luni.
da, si eu am aceeasi parere despre motoarele diesel moderne in ceea ce priveste poluarea. la mine ponderea de km extraurbani de de 70%, dar nu din cauza asta am optat pentru dsl. referitor la termenul de livrare, nu ma grabesc prea tare, am cu ce sa ma deplasez, dar nu as astepta sa-mi expire voucherul Remat
Frankie wrote: 15 Jul 2022, 12:22 Stiti cam ce discount-uri se ofera la dealeri pentru modelele Sportage ?
De exemplu la o configuratie de 30.000 - 35.0000 euro, se mai aplica discount din partea dealerului ? In afara de rabla, bineinteles.
In februarie, cand am dat comanda, a primit acel discount....nu stiu acum daca se mai aplica
In asteptare KIA SPORTAGE MHEV 4X4 BUSINESS LINE MY23

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

In aprilie nu mai era nici un discount.

rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by rain »

Motoarele diesel sunt substantial mai poluante fata de benzina, oricat de "performante" ar fi, benzina are mai curat fata de motorina, nu poti schimba asta. Iar dpf`ul este considerabil mai scump fata de gpf, de asemenea se infunda mult mai usor. Subiectul benzina vs motorina e nemuritor, n`are rost sa dezbatem, fiecare alege ce vrea. Probabil multi au inceput sa evite diesel, pentru ca va fi primul banat in europa civilizata/lume, deja sunt destule orase unde accesul pentru ele este limitat.
Cat timp cererea > oferta, nu cred ca aplica niciun dealer discounturi ...

CostynNE
Posts: 56
Joined: 03 Sep 2018, 18:19
Auto: Sportage2018 1.6 GDI Plus+
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by CostynNE »

Depinde de dealer. In general se da 1-4% si depinde mult de relatia pe care o ai cu ei, daca ai mai luat de la ei, etc. Daca esti client nou…nu stiu daca ai sanse nici la 1% acum. Poate ceva complementar, ca de exemplu, covorase, pachetul legal, alarma, etc.

Creator
Posts: 3
Joined: 29 Nov 2017, 23:29
Auto: kia Sportage 1.7
Location: Cyprus

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Creator »

Buna ziua si bine v-am gasit!
Am fost plecat din tara si am condus pana anul acesta un Kia Sportage 2018 diesel 1.7. Nu am avut nici o problema cu el si mi-a placut enorm de mult. Planul e sa comand o kia sportage GT line PHEV in tara pt ca am planuri sa ma intorc pana la sf anului si vazand timpul de asteptare enorm de mare, zic sa fac comanda cat mai repede.

Am o intrebare legat de avansul care trebuie dat la masina, mi s-a cerut 20% ceea ce mi s-a parut enorm de mult. Stiam ca deobicei au nevoie de o suma mica ca sa fac contractul si sa dea drumul la comanda. Din cauza crizei sau pt ca Kia se cere asa de mult? Am un prieten care si-a comandat un BMW de 80k si a platit 5% (4k doar).

Aici cand am dat comanda am platit 2k si restul inainte sa vina masina.
Kia Sportage Auto 1.7 DCi - GT Line
Optionale: Scaune ventilate & AEB

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by weeezer »

Salut si bine ai venit!

Intr-adevar de cateva luni bune avansul cerut este de 20%, insa te poti intelege cu dealerul si la mai putin. Eu inainte de a plasa comanda am fost in contact cu mai multe reprezentante si toti, dar absolut toti, fusesera de acord cu 10%, desi oficial cerusera 20.

E drept ca multe s au schimbat in ultimele cateva luni, comenzi neonorate, masini nefabricate, cresterea/dublarea timpilor de livrare, deci posibil ca in conditiile astea inclusiv ei sa fi devenit un pic mai rigizi vis a vis cuantumul avansului, insa eu zic ca reusesti cu 10%.

Succes!
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

Andrei1994
Posts: 24
Joined: 07 May 2022, 10:20
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Andrei1994 »

Din cei care au comandat Sportage Gt-line cu 7dct, a intrat cineva in posesia masinii? Daca da, cand ati facut comanda ( ma intereseaza timpul de asteptare)!
Eu am plasat comanda in luna Februarie (2022 ), iar ultima ,,veste” ar fi pentru Octombrie-Noiembrie.

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Faust »

Creator

Dacă ai timp, fă un drive test cu asta, doar dacă nu ești croit 100% pe hibridă, eu am rămas plăcut surprins, este cu mult peste Sportage la multe, să nu mai vorbim de preț.
https://ssang.ro/modele/korando/

Poți să încerci și Rexton, care costă tot cât KS5 PHEV
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

Salut,

Mai are cineva noutati despre livrarea modelelor Sportage Gt-line ? A primit cineva masina ? Daca da, la ce dealer.. La noi la Craiova dealerul nu stie nimic..si am comanda plasata la final de februarie.

Multumesc,
Gabriel

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BlueOne »

@gabi_mihai

După calculele de pana acuma, ar trebui sa primești mașina in Septembrie. Sa ne anunți dacă primești vreo notificare sau dacă ridici mașina

Post Reply

Return to “Generalităţi”