Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
rain
Posts: 37
Joined: 25 Jun 2021, 21:08
Auto: Kia sportage
Location: Constanta

Re: Kia Sportage (2022)

Post by rain »

Personal, mi se pare ca arata rau bordul de pe echiparea entry (da, la plasticul mat ma refer), insa sunt convins ca va aparea ceva "tunning" sticla neagra curbata ceva ce se poate aplica pe tot bordul, aducand astfel cu varianta de echipare superioara.

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

The all-new Sportage Accessories

https://essels-srv-prod-kmb-amp-assets- ... ochure.pdf

Cu placere! :D

cosgos
Posts: 1
Joined: 20 Feb 2022, 18:06
Auto: VW Golf; VW Passat
Location: Ploiesti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by cosgos »

Salutare,

Doresc sa plasez o comanda pentru o Kia Sportage in urmatoarele saptamani si nu stiu ce motorizare si cutie sa aleg. 70% din deplasari sunt in mediul extraurban. Nu stiu daca sa aleg benzina sau diesel, cutie manuala clasica, IMT sau automata.

Atat masina mea cat si a sotiei sunt VW cu motorizari 2.0 TDI asa ca nu stiu nimic despre motorizarile KIA.

Apreciez sfaturile voastre.

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »


Bogdan2022
Posts: 4
Joined: 07 Feb 2022, 19:43
Auto: Kia Sportage
Location: Bucurest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Bogdan2022 »

Varianta Style

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

cosgos wrote: 20 Feb 2022, 23:05 Salutare,

Doresc sa plasez o comanda pentru o Kia Sportage in urmatoarele saptamani si nu stiu ce motorizare si cutie sa aleg. 70% din deplasari sunt in mediul extraurban. Nu stiu daca sa aleg benzina sau diesel, cutie manuala clasica, IMT sau automata.

Atat masina mea cat si a sotiei sunt VW cu motorizari 2.0 TDI asa ca nu stiu nimic despre motorizarile KIA.

Apreciez sfaturile voastre.
E cam greu sa faci o recomandare plecand de la ce ai tu acum. Daca ai hatch sau berlina 2.0TDI, Sportage o sa ti se para ca e lenes sau consuma mult, eventual chiar ambele in acelasi timp. Depinde de ce asteptari ai. Colegul @razesul care sta in Belgia a spus un adevar : nevoia de putere e doar in capul nostru. La viteze maxime de 130 km/h pe autostrada nu-ti trebuie cine stie ce racheta. Dar... fiecare si le stie pe ale lui. In ziua de azi un SUV care face suta in 8 secunde e ... acceptabil, peste 10 e deja caruta.
Pentru 70% extraurban ti-as recomanda dieselul de 136 cai, dar o sa ti se para slabut dupa 150 sau 177 cat ai tu acum. Si minim 1 l/100 km in plus la consum. 1.6 TGDI e vioi dar papa multa benzina, aproape dublu fata de ce esti obisnuit. Cutia DCT ar avea probleme in oras, dar cum mergi mai mult in afara... iMT e noua pe Hyundai-Kia, e ceea ce se numeste cutie robotizata, nu stiu cat e de fiabila. Automata cu convertizor ai doar la hibride. Si nici aia nu e clasica cu convertizor cu ulei ci convertizor electromagnetic.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Je80
Posts: 19
Joined: 24 Jan 2022, 19:48
Auto: Kia Sportage
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Je80 »

Eu vin de pe 2l diesel 150 cp ,Mondeo,1,6 benzina 180 cp,automat cum am achizitionat eu recent pe Sportage,face fata cu brio la ce am nevoie,in afara inaltimii si balansului pe care l are ca orice Suv,consum clar mai mare dar nu exagerat si la diesel daca l calcam lua 7,8,automat cum am avut eu,doar pozitia e alta in Sportage,difera confortul si abordarea curbelor,eu daca cam 50-50drumuri oras si in afara,tara pe Romania dar si autostrazi afara,sper sa ma slujeasca 5 ani fara probleme,imi ia putin pana ma obisnuiesc cu diferenta de la berlina mare dar merge,ca si la dotari,buget atat am avut,dar am mers cu lista de dotari de care eu am nevoie si ce are pe ea este mult mai mult decat folosesc eu,avand in vedere ca este o masina de servici pe care o folosesc si pt familie si timp liber.

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by DragosB »

Din pacate dupa vizita de acum 3 saptamani de la Kia Baneasa,speranta mea ca noul Sportage e altfel la interior decat foto de pe net ..s-a prabusit.
Imi pare rau ca am asteptat sa apara 5-ul si n-am facut pasul pt IV prin 2019-2020,acum asta e.Poate si din cauza ca masina mea e inca faina rau si merge brici iar IV nu m-a dat pe spate ca sa produca declicul mai devreme,insa V-ul nu e pe gustul meu absolut deloc.Ma refer aici pe parte de interior,in special.
Nu neaparat in configurarea Urban, care zici ca-i bordul restilizat de la autobuzul 368 de pe vremuri ci si GT line sau cum le-o mai zice.Nu rezonez cu panoul acela oval de juma de metru si punct.
Nu comentez Calitatea masinii,probabil va fi tot una ridicata,precum III si IV, garantia reala de 7 ani,service-ul bun de la ei chiar si post garantie.Pur si simplu nu suntem compatibili absolut deloc.Nici macar nu am vrut sa incerc un drive test,pana la urma vin de pe Sportage si chiar daca ideea ar fi fost spre un Tgdi mhev( nu diesel ca a mea),m-am dat acu' o luna cu sor-sa Tucson aceeasi motorizare si e doar ok,nimic impresionant.
Voi parcurge in continuare cu interes si placere cele scrise pe acest forum,mai ales ca pe babuta mea S3 clyde blue nu o s-o vand prea curand, parca merge din ce in ce mai bine si daca n-ar fi fost varsta ei ( >10ani) nici ca m-as fi uitat dupa una noua nici astazi.
ps: cam prin iulie-august va ajunge si cea care mi-a furat inima: Mazda CX30,MT
Masini noi si fara probleme tuturor !
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Nesta3 »

E strict părerea ta ca CX30 are un design mai bun decât noul Sportage.In special interior, in special pe parte de navi și cadrane.Atâta timp cât unitatea navi nu e cu touch și trebuie sa rotești de selectorul ala de pe consola pana îți vine rău, e un mare pas înapoi.Dar dacă au implementat și touch screen și selecție, atunci e ok.
Totuși, CX30 e alta clasa fata de Sportage și nu merg comparate.
Bafta!
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
DragosB
Posts: 170
Joined: 27 May 2011, 21:36
Auto: Sportage 1.7 DSL
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by DragosB »

sigur,de gusturi si culori nu se discuta; evident ca e parerea mea personala. Raman in continuare fan Kia si Sportage
Pan' la cx 30 m-am uitat la cx5 cateva zile,ca sa pastrez "clasa",mai ales ca pretul nu e cu mult mai (inclusiv test) si nu depasea bugetul,insa feeling-ul 30-ului a fost decisiv.
Daca cineva facea pariu cu mine acum o luna despre marca asta,pierdeam garantat.
Bafta si tie
CX 30 Skyactiv x 186/MT
ex: Sportage III, 1.7 crdi, clyde blue

Dragao
Posts: 1
Joined: 24 Feb 2022, 10:48
Auto: Sportage 5
Location: București

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Dragao »

Salutare! Și eu am comandat un Sportage 5. Am făcut test-drive cu 2 variante de echipare, Urban si GT-line. Pot spune că sunt diferențe majore la materialele din interior! Am ales un 1.6 mild-hybrid 7dct, in echiparea GT-line. O să trebuiască să mă obișnuiesc cu, consumul și cu un cuplu mai mic... Venind de pe diesel de 180cp și 400Nm(parcă)!

Dinu01
Posts: 15
Joined: 12 Feb 2022, 14:41
Auto: Kia Sportage 2022 HEV
Location: Timisoara

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Dinu01 »

Hello,
Robert Adam de la Turatii a facut un review detaliat la masina. Recomand sa va uitati daca doriti sa achizitionati masina, cel putin pentru varianta HEV 4x2 pentru care este review-ul.
Va atasez link-ul doar de la primul Review, sunt 6 in total:
Weekend fain va doresc,
Dinu

alexs
Posts: 60
Joined: 30 Jan 2020, 15:51
Auto: Leon 5F FR
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by alexs »

Par ca sunt diferente considerabile de consum intre MHEV si HEV, mai ales daca se discuta de condus urban. Analitic vorbind, mi-e greu sa cred ca diferenta de consum o sa acopere cei 4k euro diferenta. Dar plus caii, linistea... :D
Am vazut ca standard masina vine cu LFA si optional cu HDA. Stiti mai exact ce aduce HDA-ul in plus? Din ce am citit/vizionat am observat doar modificarea vitezei automat sau la buton. Avem si alte idei macar? :D

weeezer
Posts: 234
Joined: 02 Feb 2008, 01:05
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by weeezer »

Oameni buni, salutare!

De PHEV se mai aude ceva?
Kia Cee'd 1.4 LX BEST, 2008, ODO 60.000 km

Skoda Octavia 3 1.0 TSI 2016, ODO 70.000 km

Waiting: Sportage PHEV GT Line

User avatar
Sp4wned
Posts: 35
Joined: 25 Jan 2022, 20:17
Auto: Kia
Location: RO

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sp4wned »

Pana la vara nu cred ca va aparea in configurator. Iar livrat, cine stie...

Post Reply

Return to “Generalităţi”