Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by akeem »

In primul rand sa verifici sa fie totul in regula, acte si cum arata masina in general (sa nu fie zgariata de careva pe acolo, sa aiba trusele, roata de rezerva si ce mai e in check-list-ul pentru care semnezi, daca au oferta la covorase si chiar le-au pus, chestii din astea).
Despre utilizare cred ca mai degraba iti faci o idee citind manualul in avans si punand intrebari aici, ca doar nu au aia informatii speciale pe care le stiu doar ei. Iar unde nu picam la pace aici sigur bat campii si in reprezentanta. Daca intrebi la alta e posibil sa-ti zica pe dos.

Ce am facut eu in plus a fost sa aranjez un drive test cu vreo saptamana inainte sa ajunga masina. Pentru ca nu condusesem automata inainte si voiam sa vad cum e. Si asa pana acasa am mers ca o domnisoara incepatoare. Daca plecam direct fara sa am habar de cutie automata as fi mers tot ca o domnisoara incepatoare dar si proasta pe deasupra. Si inca o chestie pe care am invatat-o facand si gresind e secventa de oprire a motorului ca sa nu te urle la cap cand vrei sa incui usa.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

misuvis
Posts: 6
Joined: 13 May 2022, 13:04
Auto: Kia Sportage MY22
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by misuvis »

I s-a livrat cuiva pana acum masina in echipare GT Line?
Sunt 5 luni jumatate de cand am facut comanda si nu am primit nici un semn de la dealer.
Multumesc!

Kobayashi
Posts: 5
Joined: 07 May 2022, 20:31
Auto: Kia Sportage
Location: Bucharesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Kobayashi »

Salut,
Ziceam ca revin cu informatii noi, asadar revin cu informatii noi.
Pe surse: nu se mai fabrica niciun model CEED automat si nu se mai iau comenzi pentru Kia Sportage (automata cred)
Tot pe surse: toate modelele de Kia Sportage comandate pana in aprilie/mai se vor produce (aici nu am o informatie sigura, sa zicem ca ar fi un 45%)
Mi se pare un fenomen ca in 2 luni de la comanda sa ii vina colegului masina la Curtici, dar oricum ma bucur pentru el.
Sa ne revedem cu bine !

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

De curiozitate ce serie sasiu/id/luna comanda ai Kobayashi?

Barla
Posts: 2
Joined: 15 Apr 2022, 16:20
Auto: Kia Sportage
Location: București

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Barla »

Kobayashi wrote: 30 May 2022, 13:56 Salut,
Ziceam ca revin cu informatii noi, asadar revin cu informatii noi.
Pe surse: nu se mai fabrica niciun model CEED automat si nu se mai iau comenzi pentru Kia Sportage (automata cred)
Tot pe surse: toate modelele de Kia Sportage comandate pana in aprilie/mai se vor produce (aici nu am o informatie sigura, sa zicem ca ar fi un 45%)
Mi se pare un fenomen ca in 2 luni de la comanda sa ii vina colegului masina la Curtici, dar oricum ma bucur pentru el.
Sa ne revedem cu bine !
Care sunt sursele? Ms!

Kobayashi
Posts: 5
Joined: 07 May 2022, 20:31
Auto: Kia Sportage
Location: Bucharesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Kobayashi »

Salut,
Comanda facuta pe 22 ianuarie 2022, Bussiness Line, Mhev, 4x4, automata.
Nici pana acum nu am serie de sasiu.
Si suntem in iunie.

Barla
Posts: 2
Joined: 15 Apr 2022, 16:20
Auto: Kia Sportage
Location: București

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Barla »

Pe surse: nu se mai fabrica niciun model CEED automat si nu se mai iau comenzi pentru Kia Sportage (automata cred)
Tot pe surse: toate modelele de Kia Sportage comandate pana in aprilie/mai se vor produce (aici nu am o informatie sigura, sa zicem ca ar fi un 45%)
"Pe surse...cred" si apoi zici "tot pe surse...aici nu am o informatie sigura"
Pai ori e pe surse ori e pe ce crezi! Adica pare ca bati campii daca nu pui sursa.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

O fi auzit pe undeva de ce se intimpla in Pakistan. Acolo nu se mai primesc comenzi pentru 3 modele, printre care si Sportage, dar au anuntat ca vor onora toate comenzile. Dar pentru Romania nu am auzit inca asa ceva.

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Kobayashi ... ne lamuresti un pic???

Petrr
Posts: 6
Joined: 20 Apr 2022, 19:35
Auto: Kia
Location: Filiasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Petrr »

Va salut!
Revin cu informații privind livrarea mașinii mele: cum.spuneam avans plătit pe 16 martie masina întrata on fabricație pe 10 mai.Pe 11 mai am.primit seria de șasiu și am.platit-o integral.Pe 17 mai masina se afla la Curtici.Ieti am primit ok-ul de la rabla și factura pe numele meu.Astept sa ajungă masina la Pitești sa o pot ridica.
Modelul este Sportage Urban updat-at,motor mhev 1.6 tgdi,7dct.Multumesc kia Pitești și d-lui Marius Gheorghe .

AdriCa
Posts: 51
Joined: 05 Apr 2022, 11:49
Auto: Sportage 1.6 T-GDI Urban 2022
Location: Brasov

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by AdriCa »

Ce inseamna updat-at? Cu pachete aditionale comandate de tine?

Kobayashi
Posts: 5
Joined: 07 May 2022, 20:31
Auto: Kia Sportage
Location: Bucharesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Kobayashi »

Salut,
Lamuresc imediat.
1. Pe surse: dealer, director de vanzari al dealer-ului, care are contact direct cu importatorul din Romania.
2. Nu bat campii, astea sunt informatiile pe care le am in acest moment.
3. Intr-adevar, am primit asigurari (nici de asigurarile astea nu sunt sigur), ca toate modele Kia Sportage automate se vor produce si se vor onora comenzile. Doar ca nu se stie cand (asta stiam cu totii)

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Mulțumesc Kobayashi,

Nu am auzit sa nu se mai primească comenzi, de aceea accept răspunsul tău cu rezerve.

razu
Posts: 19
Joined: 03 Mar 2022, 20:58
Auto: Kia
Location: Ploiești

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by razu »

Livrat. 👌👌👌💪💪💪

misuvis
Posts: 6
Joined: 13 May 2022, 13:04
Auto: Kia Sportage MY22
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by misuvis »

@razu despre ce configuratie este vorba?

Post Reply

Return to “Generalităţi”