Intrebari care nu merita un topic separat

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by akeem »

Si la Brasov s-a propus, parca doar in centrul vechi pentru inceput (sau n-am inteles eu bine).
Nu stiu cat de buna e măsura asta. E ca la medicii francezi: nu va obligam sa va vaccinati dar va luam din salariu.
Adica: ce oferim in loc. E transportul in comun foarte bine pus la punct? Atunci oamenii il vor alege in mod natural. Nu impunand niste conditii de rahat intr-o parte ca sa fie obligati sa aleaga altele de semi-rahat din alta parte. Ok pentru zone turistice sau istorice sau mai stiu eu cum, unde oricum lumea se duce la plimbare, dar in majoritatea celorlate cazuri oamenii se deplaseaza cu treabă. Apoi daca se limitează la 30 doar prima bandă, ce sa intelegem? Ca toate masinile se vor deplasa pe a doua? Inclusiv autobuzele si camioanele (alea care au voie in oras).
Sa zicem ca facem loc la biciclete si trotinete. Sunt oameni care nu le pot utiliza din motive de sanatate. Sau e iarnă. Sau mai stiu eu ce. E ușor ca in numele ecologiei sa impui diverse restricții dar atentie sa nu o dai mai rau in bălării. Nu cred ca cei ce circula cu 50 la ora fac accidente grave. Mai bine ar incepe cu zmeii care fac liniute si motociclistii care trezesc un cartier intreg in miezul noptii ca se cred ei Ghost Rider.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by nanumihai84 »

Ideea de la Iași e exact pe invers de cum ar trebui implementată. Pe prima banda ar trebui sa ai banda dedicată pentru transportul in comun + semaforizare inteligenta care da prioritate transportului public, care sa nu aibă limitarea aia de viteza. Și celelalte benzi sa aibă 30km/h, pentru siguranța traficului și ca mașina personală sa nu mai aibă avantaje in fata transportului in comun. Dacă cu mașina personală ai 30kmh limita, stai și la stop in timp ce autobuzul/troleul/tramvaiul trec pe lângă tine pe banda 1 fiindcă li se da verde la stop, și pe unde ai treaba fie nu ai parcare sau e la un preț prohibitiv, ești descurajat sa mai te fâțâi toată ziua prin oraș cu mașina și devine atractiv transportul public. Care e musai sa aibă frecvente bune și AC. Plus legături bune cu toate cartierele
Movement that inspires

DAN40
Posts: 113
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by DAN40 »

Din pacate nu suntem pregatiti din niciun punct de vedere pt asta!!
=D>

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by quelloo »

mda, cred ca am mai vazut chestiile astea pe undeva.... a da: in Star Trek :))

atata timp cat in majoritatea oraselor se merge si pe trotuarul de pe contra sens ca sa se ajunga mai repede la destinatie... cine o sa lase libere benzile de autobuz?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ionutp »

Exista solutii pentru respectarea regulilor: amenzi + retinerea permiselor (pentru cei carora nu le pasa de amenzi). Eu as pune camere prin oras si as angaja niste persoane sa monitorizeze.
Dar cum la noi cand politia iese sa isi faca treaba apare la stiri ca cine stie ce realizare a facut...
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Nesta3 »

Ieșiți pe strada și o să vedeți de ce nu se poate.Foarte repede.
Civilizația e cuvântul de ordine și din păcate, la noi e spre 0.
De la mers pe linia de tramvai, ocolit coloana, manevra de stânga sau dreapta după banda 2(peste tine care ești pe banda 1), încălcări de viteza, parcări pe unde îl duce capul pe fiecare , parcare pe loc de handicapat sau pe loc pentru încărcare mașini electrice etc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

DAN40
Posts: 113
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by DAN40 »

E strigator la ce cer cum a ajuns sa se circule in Bucuresti!Nu mai exista reguli,frica de amenzi....
=D>

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

Doua intrebari:
- Ce becuri au Sportage 4 pe luminile de inmatriculare?
- A schimbat cineva becul de pe marsarier cu unul pe LED, putin mai puternic?

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

Revin eu si cu raspunsul la prima intrebare: W5W - care se gasesc relativ usor, chiar de la Philips sau Osram, pe LED. Pe marsarier se foloseste P21W, se demonteaza destul de usor, insa nu se gaseste asa de usor pe LED. Am comandat un model ce are si canbus, teoretic, deci o sa revin cu feedback cand ajunge.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by razesul »

Poate asta este solutia - Franta, sofer belgian prins cu 130+100, deci 230km intr-un Ferrari, confiscat masina pe loc, permis confiscat pe loc, 6 luni nu are voie sa conduca in Franta, trimis la mare cu taxiul, amenda 1500, taxiul l-a costat 2000 pana la destinatie - a se retine cateva cuvinte care ustura indiferent de cati bani ai "pe loc si confiscat".

https://www.7sur7.be/faits-divers/la-fe ... ~a94747e6/

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by aqua »

Alx03 wrote: 18 Aug 2021, 15:57 Revin eu si cu raspunsul la prima intrebare: W5W - care se gasesc relativ usor, chiar de la Philips sau Osram, pe LED. Pe marsarier se foloseste P21W, se demonteaza destul de usor, insa nu se gaseste asa de usor pe LED. Am comandat un model ce are si canbus, teoretic, deci o sa revin cu feedback cand ajunge.
salut, ma gandisem si eu la un moment dat pentru un bec P21W, dar am inteles ca e destul de complicat de ajuns la el, stii cum se poate schimba fara sa ajungi la service? daca se poate face in spatele blocului schimb si eu cu ceva led
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

Se poate face fara probleme, e doar o chestiune de a da jos doua clips-uri si aopi, de putina indemanare si "pipait". Eu l-am dat jos ca sa vad ce tip de bec e, dupa care l-am pus la loc, pana imi ajunge becul pe LED. M-a ajutat video-ul de aici: https://www.carcarekiosk.com/video/2017 ... erse_light
Iar legat de cele de la inmatriculare - recomand si schimbarea lor, ca ajuta si alea in sinea lor pe marsarier, ca lumineaza putin si partea de jos a masinii si parca se vede putin mai bine pe camera.

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by aqua »

daca ai timp astept un feedback dupa ce iti ajunge led-ul, ma gandesc serios si eu la schimbarea asta, pe numere am deja din primele zile de cand a venit masina, sunt philips de 4000k, foarte ok, alb curat, mai sunt si de 6000k dar au un alb mai rece
aici cele w5w
https://www.emag.ro/set-2-becuri-auto-a ... ario_ID=49

daca mai e cineva interesat de P21 am gasit set de 2

https://www.autokarma.ro/set-bec-p21w-l ... liEALw_wcB

sunt osram-uri, as merge mai degraba pe brand decat pe unele facute la norma
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Alx03 »

Revin cu primul feedback: mi-a ajuns becul pentru marsarier cu sticla crapata. Ii fac retur cu prima ocazie, nici nu m-am obosit sa il testez. Oricum, am fost dezamagit ca pare ceva chinezarie.
Intamplator, chiar acum faceam un pic de research si am dat si eu peste cele Osram de la Autokarma. Cred ca le si fac comanda si revin cu feedback cand ajung. Vorba ta, mai ales ca si pe inmatriculare am pus ceva ok, mai bine iau din start ceva ok si pe marsarier. Numai sper sa nu fie erori sau alte manifestari.

DAN40
Posts: 113
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by DAN40 »

Alx03,nu te mai chinui cu tot felul de becuri.
Vrei ceva ca lumea,ia legatura cu baietii de la leditup.Am fost la ei si sunt f multumit!Recomand!
=D>

Post Reply

Return to “Generalităţi”