Sportage 2016

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

fusei si io la salon.

nu imi place de nici un fel noua fata. volanul ala e criminal, zici ca e tastatura. nu mai are roata de rezerva.

ma gandesc sa iau o city de pe stoc.

bafta.

ps il facui in 30 de minute.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by zaboss »

Păi și în spațiul acela ce au pus? Sau l-au eliminat cu totul?

Asta cu roata de rezervă, văd că e tendință generală. Pe de-o parte, și cauciucurile sunt mult mai bune calitativ ca acum 30 de ani, pe de altă parte, vulcanizările sunt mult mai dese, ai soluții intermediare (celebrul kit de pană - netestat, habar n-am cum e). De când am mașină am avut cred că 3 pene, toate de la cuie, și la toate am avut timp să ajung la o vulcanizare și să rezolv.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

au pus un sistem de depozitare din polistiren negru
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: Sportage 2016

Post by mongol »

Cica pentru Romania oragnizatorul ala negru dispare si in loc apare o roate de rezerva. Asta cu penele e relativ. De pe o zi pe alta am gasit roata din spate (la Sportage) complet desumflata, adica pana adevarata. In fata casei. Am umflat roata cu, compresorul la 2.5 atm, si am plecat la vulcanizare, cca 6 km. La vulcanizare mai aveam 2 atm. Vinovat: un cui de potcoava.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: Sportage 2016

Post by b76bgaarh »

pana acum eu nu am scos rezerva din masina, in 5 ani si 55000km.

la ceed am avut un cui in roata vreo 3 ani, pana am fost sa indrept janta si l-au gasit atunci.

in schimb taicamiu a taiat un cauciuc si a utilizat rezerva.

ps nici pana in ziua de azi nu reusesc sa intleg cum a avut performanta asta.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

filip
Posts: 17
Joined: 31 Dec 2014, 17:57
Auto: sportage 1.6 gdi style
Location: Ploiesti

Re: Sportage 2016

Post by filip »

Va multumesc tuturor pt participare la acest topic ! Din pacate noul look al Sportage-ului ( cel din fata ) e oribil pt mine ( De gustibus non est disputandum) Acestea fiind spuse ...cu mare regret voi migra catre BMW X3 . Daca cineva are pareri pro-contra astept aici argumentari . Multumesc !

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Sportage 2016

Post by KiaUser »

filip wrote:... noul look al Sportage-ului ... e oribil pt mine ... voi migra catre BMW X3
Mie nu-mi place că noul Cee'd nu mai are roată normală de rezervă și cu părere de rău îl dau și mă duc să-mi iau un Mercedes AMG.
Mă dezamăgește faptul că nu am găsit nicăieri o comparație între cele două. Credeți că o să mă satisfacă AMG-ul după Cee'd? :)

Revenind cu picioarele pe pământ, probabil că trecerea asta se face de la mașină nouă la una second-hand și comparația mi se pare inutilă.
Alex Dobrin
Jurnal

filip
Posts: 17
Joined: 31 Dec 2014, 17:57
Auto: sportage 1.6 gdi style
Location: Ploiesti

Re: Sportage 2016

Post by filip »

Nu am facut nici o comparatie intre cele 2 marci sau modele ....consider ca diferentele intre cele 2 sunt mici (astept alte pareri) Second hand nu vreau , prea multe riscuri .

KiaUser
Posts: 95
Joined: 21 May 2014, 13:08
Auto: Kia Cee'd SW 1.6 GDI

Re: Sportage 2016

Post by KiaUser »

Nu-i vorba de marcă ci de mașină.
Îți sugerez să te uiți la diferența de preț, atât la achiziție cât și la întreținere.
Și dacă diferența aia nu-i o problemă pentru tine eu zic să arunci o privire și pe la Sorento și să faci test-drive cu toate.
Alex Dobrin
Jurnal

filip
Posts: 17
Joined: 31 Dec 2014, 17:57
Auto: sportage 1.6 gdi style
Location: Ploiesti

Re: Sportage 2016

Post by filip »

O sa fac si cu Sorento , multumesc pt sfat ...la anul insa ,cand mai strang bani !

filip
Posts: 17
Joined: 31 Dec 2014, 17:57
Auto: sportage 1.6 gdi style
Location: Ploiesti

Re: Sportage 2016

Post by filip »

E cineva obiectiv care sa spuna plusurile si minusurile dintre o kia fie ea si Sorento si un X3 ?

filip
Posts: 17
Joined: 31 Dec 2014, 17:57
Auto: sportage 1.6 gdi style
Location: Ploiesti

Re: Sportage 2016

Post by filip »

A mers cineva cu noua Sportage ?

cmusat2000
Posts: 208
Joined: 15 Aug 2014, 23:42
Auto: Sportage 2.0 GDI AT Classic

Re: Sportage 2016

Post by cmusat2000 »

Poti lua in considerare si fratele Tucson.
Arata excelent, am vazut vreo 2 prin TM, atat exteriorul cat si interiorul sunt foarte misto.
Cu o negociere buna la dealer, scoti masina pana in 30k euro, 5 ani garantie, 5 ani asistenta rutiera, transmisie automata si o gramada de gadget-uri din astea de siguranta pe ea.

Imi pare rau ca o spun, pe forum la Sportage, dar facand un comparativ intre Sportage 2016 vs Tucson 2015, Hyundai e mult peste.

Take a minute to think about it, daca merita sa dai 20k in plus pt. X3, pot fi multe variante pana in 30k care sigur te vor multumii. (RAV 4, Outlander, Tucson, CX-5, CR-V, Kuga).

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by eugenflorinmanea »

X3 vine cu 5 ani garantie si intretinere gratuita.
Nu poti compara Bmw cu Kia oricat de binevoitori am fi noi- le leaga doar...ca amandoua sunt masini :)

Ia in calcul sa iei si un X3 masina de test drive- pretul scade semnificativ si nu e asa grav daca masina are 7,000 km.
SAAB 9-5

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Sportage 2016

Post by bondalicir »

hai ca ma bag si eu aici offtopic ca vad ca se poarta.
ca tot vorbim de bmw. nu contest calitatile lui dar totusi va dau un exemplu.
am un amic si-a luat acum vreo 2 ani un seria 5 din 2009 adus din afara cu vreo 13000 de euro la 140000km (verificati la reprezentanta). masina nu are cine stie ce optiuni (are piele evident, una maro de foarte buna calitate nu are navigatie sau alte nebunii,are scaune incalzite, nu mai conteaza). este foarte multumit de masina o tinuta de drum nemaipomenita, consumul super ok 2litri diesel 163 de cai.
buuun. acum unde vroiam sa ajung. anul trecut a luat pentru sotie un x4 nou 2 litri diesel automat fara prea multe optiuni (piele evident, xenon si navigatie, scaune incalzite si cu ce mai vine bmw standard) masina a costat 56000 euro. nu este multumit de loc de ea. de ce:
1. pielea de pe scaune sa fim seriosi nu are nici o legatura cu cea de pe seria 5, e subtire si moale si nu foarte placuta la atingere
2. nu are functie de kick down, e un motor destul de lenes desi are mai multi cp decat seria 5, in fine alte clase, alte cutii, alte tractiuni. ideea e ca enzatia nu e deloc una extraordinara
3. nu are manere sa te tii in parte de sus a usii. wtf pana si dacia avea. ai zice ca nu sunt necesare si totusi va spun eu ca sunt. scaunele nu au suport lateral prea bun, nu mai zic in spate, unde nu au aproape deloc.
4. spatiu in spate foarte foarte mic. se sta mai bine in proceedul meu. au venit odata la mine si am plecat prima zi 5 oameni cu x4 prin bucuresti si l-am batut in lung si in lat. a doua zi am votat cu totii ca se sta mult mai bine in ceed sw si am mers cu acesta.
5. controlul scaunelor este unul manual si cam de proasta calitate desi este totusi bmw

concluzii trageti singuri. eu am mers cu amandoua. nu ma intelegeti gresit x4 nu e o masina nasoala dar din punctul meu de vedere nu face banii. nu iti ofera placerea aia care o ai cand conduci un bmw. sincer ma simt mult mai bine in proceed cu suspensia lui sport cu tot. ma face sa zambesc cand o conduc si intru in viraje. ce mai stiu de x4 e ca e pe sasiu de x3, motoarele evident sunt cam la fel si cutiile. nu stiu daca se poate compara sau nu cu kia dar cel putin x-urile astea struto camile de sosea nu m-au convins.
cu riscul de rigoare ca pot fi acuzat ca bat campii, va salut si va doresc drumuri bune!!!
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

Post Reply

Return to “Generalităţi”