Livrare modele Sportage 2022.

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

gabi_mihai wrote: 30 Sep 2022, 11:40 Masinile vin in functie de "prioritati"...au auzit ca acum vin masini cu comenzi plasate de 4-5 luni si cele mai vechi..7-10 luni intarzie..la mine cica o sa vina in jur de 15 noiembrie :) iar PHEV-uri venite la dealer asteapta aprobarea tichetelor rabla....
Cind ai facut comanda, pentru ce model? Ti-a spus dealerul 15 noiembrie?

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

Comanda a fost plasata pe 25 februarie 2022...Sportage HEV 4x4....15 noiembrie e o data estimativa/deadline...daca nu vine atunci/pana atunci, sigur nu se mai livreaza anul asta..se duc naiba tichetele rabla...si programul rabla la care am aplicat si s-a aprobat in luna mai...nu cred ca dealerii vor sa piarda bani...

Dupa parerea mea, fiecare dealer are o prioritate la livrare..si nu se tine cont de data cand au fost plasate comenzile..in Bucuresti sigur o sa fie livrate masinile mai repede decat in restul tarii..masini vin acum de la fabrica..dar putine in comparatie cu nr de comenzi trimise la fabrica...

nicusors
Posts: 93
Joined: 23 May 2022, 21:47
Auto: Kia Sportage HEV 4x4
Location: Cluj

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by nicusors »

Si eu to HEV 4x4 GT, din aprilie. Acum 1 luna dealerul MIT mi-a spus ca au promisiuni de la fabrica ca pina in noiembrie vine. Dar cum octombrie e miine si inca nu am nici o veste ... incep sa ma gindesc la mos craciun.

BlueOne
Posts: 55
Joined: 15 May 2022, 02:10
Auto: -
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BlueOne »

Joi am văzut in Sibiu un trailer plin cu H. Tucson si ieri unul cu Kia Sportage. Se pare ca se aduc masini însă nu stiu cate HEV-uri..

Daca sunteti curiosi, puteți urmari o situatie a livrarile din UK. Userii de pe forumul lor s-au organizat si tin evidenta intr-un excel on-line.




EMP83
Posts: 9
Joined: 04 Sep 2019, 14:33
Auto: Sportage HEV MY22 1.6 T-GDI
Location: Paris

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by EMP83 »

Salut. Ieri am fost sunat de către dealer să-mi spună ca mașina a in Franța. Se vor ucupa de înmatriculare si toate cele și cică cam intre 7-10 o sa o am. Comanda a fost data pe 9 mai.
KIA Sportage GTLine Premium (Franta) + HK 1.6 T-GDI HEV 4x2 Experince Green Black Pearl

Andrei1994
Posts: 24
Joined: 07 May 2022, 10:20
Auto: Kia Sportage 2022
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Andrei1994 »

Ce sa intelegem din tabelul acela, altceva decat ca e haos.

User avatar
BogdanMus
Posts: 59
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

@BlueOne

M-am uitat pe tabel si am ajuns la concluzia ca dealerul a avut dreptate. Nu exista nicio logica sau criteriu la intrarea in fabricație a mașinii, pur si simplu cum ti-e norocul.

PS: ziceam acum 2 pagini ca mai astept o masina, un Renault Clio pt sotie. Ei bine... am renunțat la comanda pt ca deja a trecut prea mult si nu aveam nicio sansa sa primesc masina mai devreme de vara anului viitor (nimic garantat). M-am reorientat catre Peugeot 208, VW Polo si Seat Ibiza. Am optat pt Peugeot pt. ca era in stoc (GT Line + extra), are cutie AT8 cu convertizor si imi place f. mult cum arata :) . Săptămâna viitoare va fi livrata.

"Problema" la Kia e ca nu prea am variante inlocuitoare care sa-mi placa. :)
Last edited by BogdanMus on 03 Oct 2022, 08:46, edited 3 times in total.
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

User avatar
DCC08
Posts: 124
Joined: 11 Aug 2022, 16:10
Auto: XCeed 1.5 T 7DCT GT Line MY23
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by DCC08 »

Ca să ne mai descrețim frunțile...Eu cred ca o persoana care a comandat masina in 2022 o va primi mai repede decât cineva care va comanda în 2024. Deci exista totuși o ordine sau o logică...
KIA XCeed 1.5 T-Gdi 160HP MHEV 7DCT GT Line MY23 - Celadon Spirit Green

User avatar
BogdanMus
Posts: 59
Joined: 30 Aug 2022, 11:39
Auto: Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Location: Bucuresti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by BogdanMus »

Da, normal ca primesc mașina mai repede față de o persoana care face comanda peste 2 ani. Asta e ordine by default :))
Kia Sportage GT Line HEV 4x4
Mazda CX-5 Takumi e-Skyactiv G194 AWD

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Man0204 »

Eu am comandat un Sportage PHEV 1.6 T-GDi 6AT 4x4 GT Line (am pus tot pe ea mai putin trapa) pe 30 martie si inca nu se stie nimica de ea :( (altii vad ca au comandat dupa mine si deja au primit de veste ca se produce masina...tot phev). Am si platit toata masina sperand ca asta o sa fie un impuls ca sa vina mai repede.

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

@Man0204

Ai aplicat deja pt programul rabla ? Am o presimtire ca se livreaza masini mai intai celor care trebuie sa se incadreze in ultima etapa a programului rabla..inceputa pe 30 sept..iar cei ce au aplicat deja cu luni inainte sunt lasati mai la coada...

Man0204
Posts: 44
Joined: 19 Jan 2015, 08:47
Auto: Sportage PHEV GT Line
Location: Bucharest

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Man0204 »

@gabi_mihai

Nu am aplicat, dealer-ul de la baneasa a zis ca mai trebuie sa asteptam.

User avatar
Minu
Posts: 926
Joined: 26 Sep 2009, 13:30
Auto: Kia Ceed GT MY23
Location: Ploiesti

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by Minu »

Adica nu sunt siguri ca vine in urmatoarele 10 luni, de unde rezulta un timp de asteptare de minim 1 an jumatate, fix ca la Tucson.
***Ceed GT MY23 Blue Flame
***Yamaha Tracer 9GT MY23

gabi_mihai
Posts: 45
Joined: 10 Aug 2022, 11:58
Auto: Kia Sportage
Location: Romania

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by gabi_mihai »

@Man0204

Eu zic sa vb din nou cu dealerul si sa spuna realitatea...daca nu te incadrezi in rabla acum in ultima etapa..care a inceput deja si se termina repede, sigur te amana cu masina pt la anul..ca cei 6k reducere de la rabla nu o acopera nimeni...

wizx
Posts: 24
Joined: 18 Apr 2022, 13:37
Auto: Sportage
Location: Iasi

Re: Livrare modele Sportage 2022.

Post by wizx »

PHEV-ul meu comandat la final de aprilie a ajuns la dealer. L-am si vazut cum ma asteapta cuminte sa se termine cu actele si programul Rabla.
A reusit dealerul sa prinda "loc" vineri (30 sept), caci in 30 de minute cica s-au epuizat fondurile pentru Rabla Plus.
Acum trebuie doar sa casez rablele, sa le radiez, si apoi sa primeasca dealerul aprobarea de la Kia Rom ca poate sa imi predea masina. Probabil saptamana viitoare.

Nu stie nici el cum de a venit asa repede masina, caci mai are comenzi din martie (nu mi-a zis daca tot PHEV) si acea masina inca nu a fost produsa.
Cred ca trebuie sa ma consider norocos.
Kia Sportage 2022 Plug-in Hybrid - GTLine

Post Reply

Return to “Generalităţi”