Kia Sportage (2022)

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
drtufa
Posts: 1
Joined: 03 Feb 2016, 08:33
Auto: Honda Civic

Re: Kia Sportage (2022)

Post by drtufa »

Am trecut azi pe la Kia Băneasa, unde ajunseseră deja câteva modele Sportage NQ5. Va las aici un filmuleț ca să va faceți o idee despre o parte din culorile disponibile. Referitor la preturi, am înțeles ca de saptamana viitoare apare oferta finala.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage (2022)

Post by ionutp »

Uaaa, Perl Black nu are mustata neagra, imi place <3
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Cred ca e in functie de echipare. GTLine in culoarea caroseriei, restul argintii. Uita-te si la bara spate, cele non GTLine au ornamentul din jurul luminii de marsarier prelungit pana spre roată.
Cele orange sunt GTLine, cea rosie nu. Din cele trei negre pe un rand, doar cea din mijloc e GTLine.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage (2022)

Post by razesul »

Un PHEV tot in oras ramane cel mai eficient, ca si HEV standard, in oras sunt eficiente, unde consumul scade de la un 9-10 la un 4-5, iar media iese 4-5, dar in afara nu se schimba nimic, sau nu semnificativ, ca si un electric tot pentru oras este indicat.

Ce se intampla de exemplu daca mergi drumuri lungi si nu apuci sa incarci bateria o cari dupa tine degeaba, macar la un HEV nu ai greutate mare, depinde foarte mult de modul de exploatare
Daca stai in oras mare si mergi mult oras, 75% oras sa zicem, iti scoti banii pe un PHEV + in concediu iti asumi un consum mai mare de 8-9 si asta e, dormi linistit, stii ca ai consum mare dar oricum nu conteaza asa mult o diferenta de 1-2l, fata de oras unde un ICE standard nu se duce sub 10, sau cu greu :)

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Alx03 »

Din spusele posesorilor de Tucson HEV, consumul combinat ajunge pe undeva pe la 7-8, care nu e deloc rau pentru un SUV.

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Kia Sportage (2022)

Post by bogdanescu03 »

sa revenim... :D

deja nu mai este noutate dar..... https://www.kia.ro/modele/sportage

fara HEV si PHEV...

m2k
Posts: 2
Joined: 10 Dec 2021, 22:55
Auto: Personal
Location: București

Re: Kia Sportage (2022)

Post by m2k »

La un calcul rapid Kia 4x4 GT Line(cu pachete) vs Tucson mild hibrid Luxury, este cu 4000-5000 EUR mai scump? 38000 EUR kia vs 33400 tucson

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Kia Sportage (2022)

Post by MoshPuiu »

Optiuni putine si foarte scumpe. E de inteles criza componentelor, pandemia, vrajeli si alte chestii dar sa oferi asa ceva mi se pare ca suntem tratati ca ultimii guțulani si cred ca este strict vina importatorului in Romania. Adica ceva de genul: "Da-i rumanului cava sa se scada la impozit dar arde-l la buzunar!". Au bagat iMT dar nu si AT, MHEV dar nu si hibridul adevarat... O mizerie, cea mai slaba oferta din est (fara bulgaria unde nu a aparut inca oferta).
Am luat in primavara versiunea Sportage 4 cu gandul ca la primul facelift, prin 2024/25 sa trec la nivelul urmator dar cred ca asta nu se va intampla, asa dupa cum arata situatia acum. Am un ochi spre hyundai care e clar mai in fata...

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Alx03 »

Cum sa nu puna modelele HEV si PHEV in oferta? :| Asta e o mizerie. Si eu luasem in calcul varianta asta pe viitor, dar in conditiile astea, dar si al pretului...nicio sansa. Tucson-ul mi-ar fi suras daca...nu decideau sa puna nenorocitele alea de semnalizari in bara :o

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sylver »

@mk2: Tucson e 33.466 dupa ce scazi Rabla. Sportage GT line iese pe la 32.900e, dupa ce scazi Rabla. Mai adaugi pachete, dar cred ca diferenta nu e prea mare intre ele. Insa pare a fi mai scumpa Sportage, da.

Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Costanu »

Nici la tucson nu au aparut de la inceput variantele hev si phev, abia anul urmator au fost disponibile.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by akeem »

Merge forumu? La mine imi da eroare de vreo saptamana.

Referitor la oferta, se poate ca HEV si PHEV sa nu fie omologate inca la noi. Si in vest la PHEV apar o gramada de n/a in brosura. Trebuie sa ruleze cu ele in tara si apoi sa vada emisii si chestii cu combustibilii de aici. Sa vada ce declara la noxe. Altfel si-o iau cand s-o trezi statu roman ca adat bani pt rabla plus si ele nu se incadreaza. La Sorento de exemplu, HEV-urile 4x4 nu beneficiaza de reducerea de pret pt emisii sub 140 g/km.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage (2022)

Post by surfer »

Merge forumul, dar dintr-un motiv anume, notificarea vine cu port-ul "80" in link, ceea ce il face inaccesibil. Daca scoti "80"-ul, merge fara probleme.

On topic, e normal sa vina mai tarziu HEV si PHEV. Preturile par mari, daca le compari cu S4, dar comparate cu piata actuala (modele actuale, generatiile noi ale rivalilor, acolo unde au aparut), sunt inca ancorate in vechea strategie, desi poate nu cu acelasi % avantaj. Dar asta tine si de repozitionarea brand-ului catre upper medium class, inceputa de ceva ani.

Problema cea mai mare pe care o vad acum vor fi termenele de livrare, oricata prioritate va avea Sportage pe linia de productie...
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

m2k
Posts: 2
Joined: 10 Dec 2021, 22:55
Auto: Personal
Location: București

Re: Kia Sportage (2022)

Post by m2k »

Aștept HEV cu interes. Mai ales pentru cutia 6AT.
Am tot citit de problemele cu 7DCT și tind către o cutie automata clasica.

@sylver : când am pus pachetele de opțiuni pe echiparea GT Line, am făcut.o pentru a avea cât de cât o comparație echitabila la preț, cu dotări similare

Sylver
Posts: 127
Joined: 20 May 2007, 01:43
Auto:

Re: Kia Sportage (2022)

Post by Sylver »

aaa am inteles. oricum sunt de acord in ce priveste pretul. Eu nici nu l-as compara doar cu Tucson, ci cu masini de cls superioara. Honda CR-V hybrid se da si pe la 33.400e. Mazda CX-5 e mai ieftina. Chiar si Skoda Kodiaq iese mai ieftina (ignorand pretul curent afisat, se dau discounturi imense la ea). Si Toyota Rav4 Luxury hybrid iese la pret tot cam pe aici, cu Sportage GT mhev. Toate 4 sunt masini din clasa superioara. Ok, Sportage a mai crescut ca si dotari de baza, dar totusi un Style cu DCT e acum mai scump cu vreo 6000 euro decat la generatia precedenta.

Post Reply

Return to “Generalităţi”