Achizitie Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Fraierica »

Bine acu sa nu exageram, nu as lua full electric de 40k si aia sa fie singura masina a familiei.
Nu stiu nevoile tale dar eu merg pana in Viena cam in 12-13 ore si alimentez la Arad si un pic langa Budapesta. Nu as face treaba asta cu o electrica.
Prefer un Suv diesel de 30k si o electrica de 10k. Cat despre Spring…eu am fost extrem de mandru si bucuros cand rupeam Dusteru benzinar in doua si ma intrebau austriecii daca e buna sau nu deci Spring la 8000-10000 o sa fie brici. Cine stie poate cu planificare si 3 zile pe drum o duc si pe ea in Viena ✌️

Wdfty
Posts: 16
Joined: 21 Feb 2020, 14:40
Auto: Sportage
Location: București

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Wdfty »

Nu alergi după stații și nu simți constrângere sa pleci in tara ? De ce n ai zis că nu stai in Romania? Sau că mergi până la Ploiesti și înapoi ?
Că dacă mergi macar până intr o stațiune din sudul litoralului și înapoi deja trebuie făcută o încărcare. Cum o faci fara să îți dai peste cap programul cu mai mult de 15 min?
Eu zic să rămână infrastructura statiilor la nivelul de acum că tu și așa nu ai probleme legate de asta, mergi gratis, nu poluezi, viața e roz.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

@wdtfy, cine și de ce te-a supărat așa de tare?
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Wdfty
Posts: 16
Joined: 21 Feb 2020, 14:40
Auto: Sportage
Location: București

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Wdfty »

Absolut nimeni. Dar asta cu "nu alerg după stații de încărcare" e deja de râsul curcilor și arată nivelul la care se exagerează cu multe lucruri când vorbim despre ele ca să le promovăm. Fara ca măcar să avem un câștig personal:))

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by razesul »

Nesta3 inteleg perfect si eu ma mut la casa acusica si altfel o sa pun problema in urmatorii 5 ani, dar nu acuma, apoi nu a reprosat nimeni nimic nimanui, acest topic s-a inflamat un pic cand s-a inceput cu diesel sunt bani arunci si iti iei teapa.

Uite ca si altii au problema infrastructurii in Buc. Vrei sa vorbim de Botoșani, Vaslui, Călărași, Suceava sau Giurgiu unde puterea de cumparare este la 20% fata de Buc?

https://republica.ro/bun-imi-iau-masina ... -pe-termen

Eu cand ma gandesc la revanzare diesel nu iau in calcul persoanele care au venituri de 10000euro pe luna, ci pe cele cu 1500euro, daca nu o dau aici, merg in Romania si sunt sigur ca nu pierd mai mult decat as pierde in mod normal ca la orice alta masina, adica 50%-60% in 5 ani.

Cumva se induce ideea ca electrica creste ca pret, poate tine la pret mai mult cel care o vinde, dar cand in 2025 o sa apara (si o sa para asta e sigur) XXXX cu autonomie 500km si incarcare in 15 min pe la 15-20k euro, cat mai face una din 2020 care mai are cam 75%-80% din baterie buna? intr-un cuvant tehnologie veche de 5 ani? Cine ia o electrica la care stie sigur ca in alti 3-5 ani mai ramane cu 60% din baterie.

Va dau si eu o alta tema - vedeti masini electrice vechi de 8-10 ani, cam cati dintre cei care vor electrica si-ar lua una? Ti-ai lua Neasta"?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Prietene, eu nu știu de unde ai apărut așa înfipt.
Nu e treaba ta ce fac cu timpul si banii mei.
Când vei avea experiența unei mașini electrice, fie măcar și pentru o săptămână, atunci vei putea emite teorii.
Nu promovez nimic, nu e treaba mea, nu am niciun câștig și dacă am făcut topicul cu Peugeot-ul am făcut-o doar pentru a informa.
Daca nu ai de gând să îți iei electrica sau nu te interesează și subiectul, te rog sa te abții.Dezinformezi și nu știu cine are chef și răbdare să asculte ce debitezi tu.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by ionutp »

Deviez de la subiect, dar fiind vorba in topic despre "Achizitie Kia Sportage", ce asteptari aveti de la noul model? Abia astept 8 iunie sa il vad vizual, apoi sunt curios cat de diferit va fi de Tucson, probabil deloc la motorizari dar diferente majore la interior. In pozele cu noul Sportage parea sa fie un ecran mare, curbat, ca pe EV6, pare ca arata foarte bine. Exteriorul pare decent dar parca nu ma da pe spate.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by razesul »

banuiesc ca no electric - dar e cel putin un diesel :(, dar mai avem de asteptat.

"The new Kia Sportage is expected to be offered with a range of petrol, diesel and hybrid engines. These will most likely be shared with the mechanically similar Hyundai Tucson, so you’ll likely be able to choose from a 115hp diesel, a 150hp petrol and three mild-hybrid engines ranging from 136hp to 180hp.
The Kia Sportage will be revealed in Korea in July 2021, before more details of the European version are announced in September. Expect the Sportage to be available before 2022."

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by ionutp »

Eu sper doar sa nu aiba acele 2 grile frontale cum le-au facut rendering diverse persoane pe baza modelului camuflat...
Pe 8 iunie pare sa fie oficial:

Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Fraierica »

Noul Sportage vine fara motorizare diesel daca e sa ne uitam la Tucson.
De asemenea ar fi fain PHEV cu range de minim 50 km.
1.6 benzinaru o sa fie de baza + hibridizare.
100% electric nu vedem pe Sportage.

7DCT si AT + MT la GDI de baza.
Bordul e cel mai interesant, grila fata sunt sigur ca nu o sa imi placa asa tare.

Daca avem PHEV cu range mare cu AT clasic si pret sub 35k poate as mai da o sansa Sportage-ului.

Nu am injurat niciodata masina ci doar transmisia si racirea. La PHEV nu vor exista problemele astea.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by akeem »

Nu se stie cum arata in realitate, asa aparea grila ciudata si la asta de acum, in realitate arata mult mai bine decat in poze, altfel imi luam altceva :)
Motorizarile probabil sunt ca la Tucson, din ce vad acum pe site la Hyundai, PHEV ar avea 6 AT.
Personal am in plan un schimb peste 2 ani, pana atunci cine stie ce mai apare (legi, facilitati (sau nu :) ), modele).


Ar fi frumos sa arate ca in pozele de mai sus, mai ales in zona montantului C.
Ar fi pacat daca ar arata ca in pozele care circula pe net, din lateral ar fi prea banala.
La cea de acum tocmai zona respectiva in place cel mai mult, in comparatie cu ce are concurenta.
Dar foarte rar conceptul seamana cu ceea ce iese in realitate pe strada (din pacate).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Faust »

Wdfty

Nici eu nu dau doi bani pe mașinile electrice sau cele cu mild hybrid , în primul rand datorită autonomiei și infrastructurii de încărcare dar ..... fiecare își alege mașina după bunul plac, zic să fim cool și să acceptam alegerea fiecăruia.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Problema e că fix cine nu e interesat de treaba cu hibride și electrice, fix ăștia comentează .Și mai comentează si prost.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

IulianCostea
Posts: 12
Joined: 01 Dec 2020, 04:08
Auto: Kia Sportage 2019
Location: Ploiesti

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by IulianCostea »

Plin forumul de specialiști


Sent from my iPhone using Tapatalk

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by akeem »

Nu gasesc pe forumul Hyundai multe pareri despre PHEV, poate unde e modelul prea nou.
Ma interesa cum incarca in mers, daca ai de exemplu posibilitatea de a opta pentru rulaj full-motor benzina cu incarcare baterie in paralel.
Sa zicem ca o naveta la munca in oras de 5 km e rezonabila (in alt oras decat Bucuresti), deci 10 km in total pe zi. Cu 50 km autonomie acoperi saptamana de munca doar full-electric. Apoi in WE pleci pe coclauri doar pe benzina si in cateva ore sa-ti incarce bateria, ca sa o ai pentru munca de saptamana viitoare. Nu-mi pasa ca astfel consuma 1 l in plus din cauza ca trebuie sa antreneze si generatorul de curent.
Insa aceste protocoale difera in functie de politica constructorului, sunt unii care nu te lasa sa rulezi in orice mod vrei tu.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Generalităţi”