Achizitie Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by razesul »

diesel doar daca vrei voucher, desi sub 15k nici nu as lua in calcul diesel, pentru Ro in niciun caz diesel.

te sperie zaboss, eu as sta linistit cu ICE ( internal combustion engine) vs EV (electric vehicle), in urmatorii 5 ani abia daca o sa ajunga la paritate de 50-50 la vanzarile de noi.
EV sunt inca foarte departe, iar eu cred ca o sa se duca un pic entuziasmul EV in urmatorii ani, daca preturile nu se duc sub 20k si nu prea sunt date ca s-ar duce si daca se duc sa vezi atunci ce devalorizare pe EV :)

O stii pe aia cand toti vand tu cumpara :), strict economic vorbind eu as astepta cu electricul, pana se mai aseaza un pic preturile - asta daca as avea bani, dar nu am, deci doar astept :)

Q1 2021 -2020

"In the EU plug-in hybrids jumped by 175% to 8.2% of the market, to 208,389 units, with sales still driven by Italy (+446%) but also by Sweden, Germany and France.

Battery-powered cars accounted for 5.7% of the market, with 146,185 units (+59.1%), with “demand still being boosted by government subsidies for low-emission vehicles,” according to the European Automobile Manufacturers Association.

The Netherlands, Sweden and Spain, on the other hand, recorded a drop in sales of electric models.

Sales of diesel cars fell in Europe overall by 20.1% year-on-year to 593,559, according to the ACEA. Germany and Spain in particular recorded falls of almost 30%."

https://www.brusselstimes.com/belgium/1 ... h-belgium/

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

Nu cred că eu îl sperii, ci realitatea. Septembrie 2020 este prima lună în care electrificatele (hibride + electrice) au depășit mașinile diesel, care au ajuns la o cotă de 20%:
https://www.jato.com/in-september-2020- ... ok-diesel/
Ceea ce se mai vinde acum ca diesel mai sunt „resturi”, deja unele mărci le-au scos complet din ofertă. Nu este vorba ce se cumpără acum la noi. La noi acum se cumpără mașinile noi de acum 5 ani din Germania. Dacă azi se vând 20% mașini diesel, peste 5 ani ani la noi vor veni 20% de mașini diesel, poate chiar mai puține, fiindcă în mod sigur vor apărea restricții mai devreme sau mai târziu la vechimea vehiculelor. Dacă cumperi acum o mașină diesel șansele să o vinzi peste 5-7 ani sunt mai reduse și oricum prețul va fi unul mult sub una pe benzină. Plus că vorbim de Kia, nu de Audi/BMW.
Da, ICE vor rămâne, doar că deja sunt anunțate restricții de vânzare de vehicule noi ICE după 2030. Că va fi 2030, că va fi 2035, noi să fim sănătoși. Doar că a cumpăra acum diesel este mai degrabă pipi contra vântului. Benzină încă mai merge o vreme.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by razesul »

Masina o iei pentru nevoile tale personale nu generale, daca stii ca faci 20k km si peste pe an, si vrei sa o tii 5-7 ani cred ca ar merita un diesel, la un total de 150k sau 200k km.

Statistica e pentru tot parcul auto. In ceea ce priveste ICE daca scoti din ecuatie doar SUV-urile cred ca diesel inca este peste 50%, poate chiar 70%, si o sa fie multi ani asa.
In America de exemplu tot timpul diesel a fost sub benzina.

Care ar fi varianta electrica la o Sportage? noi vorbim de 20k euro pt un Sportage diesel, daca bugetul de masina este 40k clar electric, dar nu e :) pentru multi din vest-europeni, pt Ro nici atat:)

In citatul ala mai era o fraza mica, "The Netherlands, Sweden and Spain, on the other hand, recorded a drop in sales of electric models.", si mai zicea cineva de America parca unde cei de pe eletric se intorc la ICE - deocamdata sunt putini dar si vanzarile de EV sunt putine, eu nu m-as hazarda sa arunc ICE din oferte inca, poate diesel, Toyota parca nu mai au, dar ei trebuie sa scape de hybride (nu phev) care sunt tot ICE :) si care se apropie la pret de un EV, deci alegerea e mai simpla aici.

Pentru oras varianta mai buna ca EV nu exista si o sa devina din ce in ca mai clare avantajele EV, dar nu in urmatorii 5 ani, poate 10, particular diesel o sa fie pe SUV mari si foarte mari - VAG inca nu au scos din oferta diesel nici pt modele noi - vezi Skoda Karoq 2021 inca au TDI de 2l vreo 4 variante de putere.

Nissan Leaf se vinde din 2010 parca si inca nu au facut mari progrese la eficienta vs pret :( - om vedea, eu nu plec de pe forumul asta - doar daca sunt banat si o sa mai discutam si in 2025- 2030 poate :)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

Păi termenul pentru ICE este 2030. Dar pentru diesel este mai apropiat. Japonezii nu mai au nimic diesel - Toyota, Honda (nu mai are decât pe generația actuală de Civic care urmează a fi înlocuită benzină, în rest are „electric pe benzină”), Mazda. Nissan posibil să mai aibă pe X-Trail, care, la fel e final de generație. Renault le-a scos complet pe cele mici, mai au pe Megane și Koleos, cred. A mai rămas VAG cu un singur motor (dar cu mai multe variante de putere), PSA, cred, și Kia. Pe noul Tucson nu știu dacă mai e motorină. În fine, ideea este că se reduce oferta foarte mult și cine le are nu le va mai ține mult.
Cine ia acuma diesel își asumă că rămâne pe cap cu mașina asta, peste 5-6 ani nu o vei mai putea vinde decât la un preț foarte mic, cam cum sunt acum alea E4. Părerea mea este că acum se mai cumpără diesel pe flote, se exploatează 4 ani, după care sunt „aruncate”, fiindcă și-au scos banii, sau eventual fani dizăl.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by razesul »

Intre noi fie vorba ca masina de familie sub nicio forma si niciodata diesel-ul nu era/este o varianta pentru Romania.

Comparativ, eu o am din feb si am deja aproximativ 8000km, in Ro ii faceam in 6 luni, sau chiar 8 - si inca nu am plecat in concediu.

Cum am zis mai sus doar daca vrei sa profiti de voucher sa zici ca ti-a dat ceva statul, dar in rest diesel a fost si este o afacere proasta in Romania pentru o masina de familie - nu si pentru service-uri si magazinele de piese auto care au inflorit in ultimii 20 ani de "tdi" :)

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

Sunt la prima (și e posibil ultima) mașină „de familie” pe benzină. Înainte au fost pe motorină toate, Laguna, celebrul 1.9 dci, Sportage și scurt timp un Latitude, 2.0 dci. Eu am avut noroc cu Sportage, l-am dat cu un preț de 40% din valoarea de listă și 50% din cât am dat eu efectiv pe el, după 5 ani jumate. Cine ia azi un diesel nu cred că poate spera la mai mult de 25, poate 20%. Deci o iei și o „consumi” până la final, că după 5 ani nu va merita vândută. Folosită poate fi sigur încă 10 ani, lejer, nu asta e problema, exceptând duda cu DCT, mașinile sunt OK.
Am zis „ultima” pe benzină, fiindcă Skoda are acum Enyaq electric, Kodiaq e la FL, deci încă 4-5 ani nu ar fi un model nou și nu știu dacă va mai avea sens pentru ei să mai facă unul ICE, deci când termin leasingul la acesta probabil voi merge pe electric, deși ar putea împinge unul până în 2035, dacă l-ar scoate în 2024-2025. Însă, cred că noul Sportage va fi ultimul model ICE, ar mai fi 8 ani până în 2030, deci nu știu dacă vor mai scoate în 2030 ICE. Cel mai probabil nu va mai fi cu motorină, doar benzină, Motorină, cred că maxim 2 ani, până se golesc stocurile de piese actuale.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by ionutp »

Asta daca nu isi dau seama "regulatorii" ca diesel scoate jumatate din CO2-ul benzinei si se schimba lucrurile. Bine, slabe sanse, noi inca platim impozite pe capacitatea cilindrica.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Cea mai fericita continuare pentru Sportage e motorizare plug in hibrid care e și pe Tucson:1.6tgdi, 265CP, cutie 6AT cu convertizor, 350 cuplu, accelerație iei 0-100 in 8.6 secunde, AWD.Consum mic, performante super bune.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by razesul »

Cred ca devagam - intrebarea era diesel sau benzina in jur de 20k euro, daca tot a intrebat eu sunt de parare, pentru romania, daca o iei pentru o familie, maxim 15k km pe an nu are rost diesele - dar evident intervin o gramada de particularitati - ma duc saptamanal la soacra + 250km fiecare wk etc.

Acuma sa le spunem oamenilor sa scoata 30k-35k euro din buzunar mise pare ca trebuie sa dechidem alt topic "Cele mai bune glume despre achizitie Kia Sportage" - oare asta cat o fi dupa 5 ani? Daca la aia de 20k ICE pierzi 80% = 16000k euro, la 30 daca pierzi 50% si tot acolo iesi la pierderi - mai sunt costurile de exploatare dar nu cred sa fie mare diferenta intre ele.

Dar na fiecare cum doreste, eu am calculele mele, daca ar fi asa avantajos sa iei plun-in, electric, oare ar mai interzice statele ICE-urile? sau ar da statutl roman 10k euro la aia care vor electric?

Am vrut sa o bag si eu pe aia cu CO2, ca de examplu Sportage are aceleasi date ca Fabia 0.99 3 cilindri, 90cp, dar na e diesel si diesel a criminala.

Wdfty
Posts: 16
Joined: 21 Feb 2020, 14:40
Auto: Sportage
Location: București

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Wdfty »

La loto nu jucați ? Sau ceva la bursa macar ? Că văd că va pricepeți toți la evoluția pieței.
Daca mergi 15-20k pe an și 70-80% extraurban, ce sa faci cu hibrid? Sau cu o benzina care îți mănâncă mai mult carburant? Dieselul e și el o alegere corectă, nu neapărat cea mai buna, pentru că nu există așa ceva.

Dar când așa se dictează de la Bruxelles, ne dăm toți peste cap in ecologism, copiem textele sa părem și noi inteligenți și dam propaganda mai departe.
Bune electricele? Excelente.
Rău diesel? Rău domne.
Pe cuvântul meu daca mai exista judecată la nivel de individ pe globul asta. Așa spălați pe creier am ajuns ?

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Fiecare variantă are destinațiile ei.Ca unii știu să le aleagă sau alții nu, e altă treabă.In oraș predomina dieselul.Asta e o alegere proastă pentru buzunar, pentru mediu, pentru motor.Vorbim de la euro5 in jos, nu ultimele norme de euro6.Un motor pe benzina hibrid sau plugin hibrid e alegerea înțeleaptă atât pentru oraș cât și pentru extraurban.Mergi doar 80% extraurban, iei diesel.in alta combinație e o alegere proastă.
Bune electricele?Sunt excelente pentru ce avem noi nevoie.Dar sunt scumpe momentan.Dar daca stai sa aduni câți bani bagi într-o mașină pe benzina sau motorina intr-o durata de viață de 5 ani, te cam duci tot spre prețul unei electrice.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Wdfty
Posts: 16
Joined: 21 Feb 2020, 14:40
Auto: Sportage
Location: București

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Wdfty »

Nu cred că în 5 ani de zile bagi 10k euro diferența până la o electrică. Nici 3k nu bagi in revizii.
Iar de infrastructura pe care o avem pt electrice sa mai vorbim? Le cumpăr ca să alerg după stații de încărcare ca prostul ? Sa îmi pierd timpul stand pe lângă mașină sa se încarce până la 80-90%? Că după 80% viteza de încărcare este oricum mai mică decât cea 0-80. Fara a mai mentiona că pretul/kw la stațiile rapide este semnificativ mai mare decât ăla plătit acasă de noi. Pe autostrada sau iarna sa merg cu 110km/h maxim sa nu mi scadă autonomia prea repede?
O glumă electricele la banii ceruți și atâtea minusuri.

În oraș alta poveste. Toate punctele slabe menționate de mine dispar. Dar până nu dispare și prețul ăla mare de achiziție, personal nu mă uit la ele. Sa incep sa vad mașini cu 200km autonomie la 12-15k și mai vorbim.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by ionutp »

Electricele par sa merite si daca nu le poti incarca acasa ci folosesti statii de incarcare, eu sunt insa curios cum vor evolua preturile aici. Cum va creste numarul de electrice deci "cererea" cum vor creste si preturile (ma gandesc eu anti-expert in econimie). Va dura insa ceva timp sa dispara "range anxiety".

Legat de diesel problema o reprezinta revanzarea. Desi noi stim ca nu polueaza pe cat se zice, multi oameni nu stiu asta si nu vor vrea. Din punctul meu de vedere un PHEV e ideal pentru urmatorii ani in orice situatie, inclusiv extraurban deoarece nu cred ca sunt multe persoane care vor cumpara masina pentru >80% extraurban. Cererea mica, pretul mic (diferentele de consum benzina/diesel se pot "scoate" din rulajul electric/hibrid al masinii). PHEV mai au si o reducere de la stat momentan.

Am diesel, sunt foarte multumit, consum bun (care sincer nu prea ma intereseaza), cuplu mare (util ca masina e grea) dar are si dezavantaje si nu ma refer la DPF ca a venit si GPF sau turbina ca si benzinarele au. Parca as vrea mai multa putere (nu cuplu) uneori, sa se incalzeasca mai repede iarna (ca am tot fost la munte) si sa fie mai silentios (la turatii mai mari). E posibil ca daca as lua benzinara sa ma plang de cuplu, de consum sau mai stiu eu ce, dar asa se face experienta. :D

Dar pana la urma fiecare are propriile nevoi si alege in functie de ele. De aceea intrebarile care apar des pe forum (si pe care si eu le-am pus) cu "Sa iau diesel sau benzina" nu au un raspuns corect.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Fraierica »

Eu am cam omorat dieselul in pandemia asta prin oras…drumuri de 10 km / zi , trafic bara la bara pe Magheru etc.
Clar nu e masina de oras dar in ultimu an nu am iesit din Romania si am fost nevoit sa merg foarte mult asa.
Ideal e sa ai o electrica/hibrida pentru drumuri scurte. Eu la 2 saptamani aleg dieselul pe Bucuresti-Ploiesti si retur pentru ca nu vreau sa am probleme cu DPF-ul.
Probabil ca si urmatoarea masina o sa fie tot diesel insa cu siguranta cea de-a doua masina a familiei o sa fie full electric… imi place Dacia Spring 😁

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Nesta3 »

Calculează la 500 lei/ lună combustibil timp de 5 ani și pune și reviziile, care sunt intre 600-1000 lei și să vezi că acolo ajungi.
Doar nu vrei să îți vând cineva o mașină la care nu plătești revizii, impozite, taxe de parcare și care îți consumă un 2l echivalent benzina sau motorina la preț de ceed echipare Best.
Dacia Spring face 200km în oraș și costa 7-8000 după reduceri.Ti-o iei?Nu, că e Dacie și pute unora.Aici e problema, la gândire.
Am 10000km cu electrica in 5 luni.Nu alerg după stații, nu simt nicio constrângere sa plec in tara etc.Merg gratis, nu poluez, am performante peste medie etc.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”