Achizitie Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Costanu
Posts: 23
Joined: 23 Dec 2020, 08:46
Auto: Nu
Location: Pitesti

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Costanu »

Eu cand am analizat piata am urmarit la caracteristicile motorului acceleratia, in cate secunde ajunge la 100 km/h . Am ramas surprins ca la Suv-uri cu 4×4, in afara de cele nemtesti, doar kia/hyundai au motor care sa scoata sub 10 secunde, fara sa fie hybrid. (Cele nemtesti mai putin opel care nu are suv cu 4×4). Ma refer la clasa compacta.

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Faust »

Am GT-line AWD T-gdi 6MT din 01.07.219, rulaj 35000km, 0 probleme.
Comparativ cu Tucson, spațiul "in fața", in special la picioare, este mai generos la Sportage, Tucson are consola dintre scaune mult mai lată.
Mașina a costat 26878 euro, achitată integral , a fost pe stoc, în 5 zile a fost pe numele meu.
Motorul trage foarte bine pentru o mașină care are 1650kg, gardă mare la sol și o aerodinamică precară.
In trafic urban consumul este de 10,5....12,5l/100km, depinde de trafic.
Consum extraurban 7,5....10l/100km/h, în regim de autostradă, rulaj cu tempomatul cuplat la 130km/h 8,3...8,8l/100km.
Sunt sigur că varianta 4x2 are consum mai mic cu cel puțin 1l.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by nirox »

Daca este Tucsonul cel nou, go for it. E o masina super.
Am avut Hyundai, Elantra intre 2013-2017, ce mi s-a parut scump era service-ul si asigurarile.
Ce m-a dezamagit la dealer a fost raspunsul dat referitor la scartaitul parbrizului la un i40 (ma interesa sa schimb elantra cu i40): ce te astepti la o masina de 22,000E. :roll:
Cu Sportage am fost la toti 3 dealerii din Bucuresti si nu ma pot plange de niciunul, poate si fiindca nu am avut nicio problema.

Adrianeu17
Posts: 1
Joined: 07 May 2021, 19:40
Auto: Da
Location: Brașov

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by Adrianeu17 »

Salut!
Intenționez să fac un efort financiar pt modelul sportage aflat la sfârșit de generație deoarece prețul raportat la ceea ce oferă e imbatabil. Varianta dorită este 1,6 GDI classic cu ceva dotări la aproximativ 18600 euro. Pt ca nu doresc credit abia la sfârșitul anului și după ce vând actuala mașină voi avea suma necesară și nu știu dacă mai produce la fabrica din Slovenia actualul model până atunci. Din unele discuții in reprezentanța se pare ca până in iunie / iulie ar mai produce și că poate de la toamnă apare noul model. Sunt șanse să mai găsesc spre sfârșitul anului macar pe stoc in reprezentanțe? Chiar nu vreau să ma arunc acum la credit, aș mai aștepta câteva luni dacă aș stii!

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

În anii normali, reprezentanțele preconfigurau și țineau stocuri măricele. Acum nimeni nu poate garanta nimic 😁. Mai ales că e și criza cipurilor.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
MoshPuiu
Posts: 45
Joined: 15 Dec 2011, 22:11
Auto: Sportage GenII + GenIV GDI
Location: Calarasi

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by MoshPuiu »

Din ce am inteles eu (s-ar putea sa gresesc, nu ma injura) promotia asta la 18600 este deja pre-comandata de dealeri/importator intr-un numar de X bucati, de aceea este valabila sintagma "in limita stocului". Practic este ce spune zaboss mai sus. Comanda ta vine peste ce au comandat ei si tu iei masina precomandata, iti alegi doar culoarea. Cand se termina stocul comandat, astepti altul sau dai comanda pe barba ta, si astepti cat o vrea producatorul...
Cum nimeni nu stie intentia importatorului pe viitor, este ca la loterie... Fabrica poate produce modelul pana in decembrie, daca importatorul nu lanseaza alta campanie, asta e! Tinand cont ca seria asta iese din fabricatie, eu cred ca este ultima promotie, dar s-ar putea sa gresesc.
In concluzie, eu am comandat deja una, la ce confort ofera... este "the best deal for me" !!!

JOHNNY_KIA
Posts: 16
Joined: 03 Feb 2021, 13:33
Auto: Sportage 1.6 DSL mild-hybrid
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by JOHNNY_KIA »

Pentru doritorii de KIA in general si cei de Sportage in particular va pot spune din experienta mea (nu foarte placuta) cum stau lucrile acum (in Bucuresti cel putin). Mi-am dorit o Kia Ceed SW. Am cautat informatii, am cerut sfaturi. Intr-un final am ajuns la dealer. Coada de clienti 7-10 persoane care asteptau pe langa cei deja asezati pe scaune. Revin sambata dimineata la prima ora. Dupa 10-15 minute se elibereaza un loc.
Fericit ma asez pe scaun si spun ca vreau un Ceed break GT Line. N-avem. Nu se mai fac comenzi.
Dupa o clipa de uluiala, intreb de Sportage. Avem cateva modele precomandate cu livare in luna iulie (peste 2 luni), sau astepati luna august cand se lanseaza noua gama Kia cu livrare in octombrie-noiembrie.
Sfatul meu este sa mergeti fata in fata la dealer. Sa spuneti cam ce doriti si ce buget aveti, iar el o sa va faca o oferta cu ce are.
Este un moment bun pt ca reducerea la Sportage cu rabla inclusa este de cam 5100 euro pt comenzi pana la sfarsitul lunii mai. Depinde mult de oferta lor si de cerintele dvs. Eu am cam luat ce era, nu ce am vrut eu initial, pt ca am ramas fara masina si vine vremea de concediu

ilu213
Posts: 4
Joined: 27 May 2021, 14:41
Auto: sportage
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by ilu213 »

salutare,
ce parere aveti de un Sportage 1.6 diesel mild hybrid, Classic + optionale de 950 euro la 19500, fix acum inainte sa iasa noua versiune
e un pret ok ? e suficient de capabil acest motor? si ce pararere aveti despre acest sistem mildhybrid, care din ce inteleg eu nu recupereaza energia la franare de la roata, ci e un fel de frana de motor, dar daca calci frana se actioneaza frana normala .. indiferent de putere

ms

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

E un motor diesel. Aia cu hibrid e ca softul de la Volkswagen.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

bogdanescu03
Posts: 138
Joined: 20 Feb 2021, 23:45
Auto: Sportage 1.6 diesel MT GT Line
Location: Romania

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by bogdanescu03 »

Eu am evitat mild hybrid din mai multe motive:
- nu poti rula 100% electric;
- bateria ocupa mult loc in portbagaj si nu poti pune roata de rezerva sau nu poti folosi spatiul de sub planseu (daca nu vrei roata);
- adauga o greutate in plus;
- e un sistem destul de complex la care pot aparea probleme in timp;
- am citit pe un forum din UK ca ar fi o problema la intinzatorul curelei care antreneaza toate elementele motorului. Cureaua nu mai este tensionata cum trebuie si motorul sare de la punct. Un user scria ca motorul a fost dauna totala si i s-a inlocuit pe garantie sau a cerut sa-i fie inlocuit, nu reparat. Nu mai tin minte exact;
- zenzatia pe care o ai la franare este mai ciudata deoarece la apasarea initiala a franei intra regenerarea energiei si franarea e mai brusca (nu am experimentat, doar am aflat de la altii care au condus modelul);
- din toate testele sau recenziile citite/vizionate, nu a rezultat ca sistemul iti aduce economie de combustibil;
- puterea pe care o ofera in plus motorului este nesemnificativa comparativ cu restul neajunsurilor. Din punctul meu de vedere, aportul de putere este anulat de greutatea sistemului.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by akeem »

Intr-adevar, mild-hybridul e o chestie ce da bine pe hartie (se foloseste pentru taxele pe care le platesc constructorii per poluare totala a volumelor anuale) si ar mai fi faptul ca iti da un impuls electric atunci cand accelerezi si motorul termic consuma cel mai mult (de unde si consumurile alea urbane de 5/100 la ditamai SUV-ul).
Dar daca pui asta in balanta cu cele scrise mai sus nu mai merita.
In plus, daca tot dai banu pe hybrid, macar sa fie PHEV ca sa mergi in oras full-electric si sa scapi de abreiaje distruse, benzina in baie, blow-by in admisie, samd.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

ilu213
Posts: 4
Joined: 27 May 2021, 14:41
Auto: sportage
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by ilu213 »

ma gandesc ca versiunea 1.6 dsl HP, are si 2.100 euro discount rabla, ceea ce celalalte nu au ..
sunt indecis, daca sa merg cu varianta 1.6 aspirat la 18500 sau 1.6 DSL HP .. la 19500 + 500 euro voucher rabla
eu o sa cam fac vreo 10 k km/an, oras 60% afara 40% ,
ce a zis @bogdanescu03 nu prea ma deranjeaza, eu o sa tin masina probabil 7 ani, deci daca pica ceva o sa fie in garantie,
deci nu ma intereseaza, in schimb ma intereseaza valoarea la revanzare, costurile de exploatare, consumul si imi surade si ideea de parcare gratuita in bucuresti :))

multam pt idei

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

La valoare de revânzare o să fie puțin spre deloc. Nu știu dacă peste 7 ani vei mai putea vinde o mașină pe motorină. Deja acum au ajuns la 30%.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

ilu213
Posts: 4
Joined: 27 May 2021, 14:41
Auto: sportage
Location: Bucharest

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by ilu213 »

pai de ce zici ? .. are emisiile mai mici decat cel de 1.6 gdi,
ce treaba are ca e diesel sau sirop de artar, conteaza emisiile .. nu ?

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Achizitie Kia Sportage

Post by zaboss »

😂 De aia nu se mai cumpără acum mașini diesel, fiindcă contează emisiile.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

Post Reply

Return to “Generalităţi”