7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Ciprian Bivol »

Buy-back vrei sa faci la KIA? Sau vinzi tu masina si apoi...

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Fraierica »

Multi nu stiu ca au probleme daca ma intrebi pe mine...daca iau toate masinile de aici cu ambreiaj original /30.000 km si le pun sa faca plecare in rampa la Polivalenta la cald s-ar putea sa avem cu totu alta statistica.
Exact la fel e si cu consumul de antigel , eu is 100% convins ca mai toate evapora antigelul daca merg mult si tare...multi useri in schimb fac 5-7k pe an si nici nu observa pana revizie iar la revizie Dorel pune antigel la toate fyi.

In fine...ideea e ca eu unu dupa experienta cu Sportage nu as mai cumpara masina din Coreea ever dapoi sa o dau la buy back 😡

User avatar
Ciprian Bivol
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2019, 17:35
Auto: Sportage 1.6 TGDI 4x4 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Ciprian Bivol »

Daca te apuci si iei toti constructorii la puricat, nu-ti mai iei masina. Toti au si au avut probleme.
Spune-mi un producator care nu a avut probleme.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Nesta3 »

Conduc eu acum un a4 quattro 2017 2.0, SLine si un bmw m3 2019(am vecini cumsecade:)) )
Daca ma apuc sa iti insir probleme, buleli in materiale si ansamblare, probleme tehnice, la nici 50mii km, fiecare cam 50 mii euro, iti iei trotineta.
Nu zic ca grupul hyundai kia nu a gresit sau a gresit partial in ceea ce priveste DCT-ul uscat, dar iti zic sigur ca nu e o problema generala.
Iar daca ti se schimba pe garantie, ghici, de asta ai garantie.Sau garantia e doar pentru un amortizor, un buton, un far care nu mai merge?E pentru toata masina.
Schimba-l, mergi cu masina, iar daca mai face, o vinzi.Ai tot dreptul sa te bucuri de masina, nu sa stai prin service.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

Buy-back vrei sa faci la KIA? Sau vinzi tu masina si apoi...
Sincer, inca nu am discutat si nu am cantarit optiunile, pentru ca stiu ca o sa mai dureze putin pana sunt alternative. As incerca initial la Kia, sa vedem despre ce ar fi vorba.Cert e ca sigur as pierde niste bani oricum ar fi, dar daca problema DCT-ului o sa ajunga din ce in ce mai generalizata, eu zic ca masina o sa isi scada valoarea de revanzare inainte de vreme...aici e ingrijorarea mea, pe langa posibilitatea sa schimb ambreiajul cel putin o data in garantie.

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Fraierica »

La MIT parca nu se face buy back.La IMG se pare ca poti sa o dai la buy back dar nu am idee cum vor face oferta, de obicei la buy back dau pret mic, iesi mai castigat daca o vinzi tu.
Oricum pierzi o groaza de bani acum si la revanzare din pacate iar pe masura ce o sa apara tot mai multi cu probleme se va duce vorba ca 7DCT e naspa iar valoarea la revanzare o sa se duca si mai rau in jos.
Discutam deja de vanzari si nu e deloc bine pentru masini de 1-2 ani si 20-30k 🥺. Tre doar sa intre cineva pe Google si sa caute 7DCT Probleme si va ajunge si aici pe forum.

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Alx03 »

Se pare ca asta se intampla cand crezi ca ai gasit o masina cu un pret "corect" pentru ceea ce ofera. Sigur...cum se zicea si mai sus, sunt destule mari care au mai avut probleme. Ca tot vorbeam de CX-5, pe forum-ul lor au topic dedicat pentru rezolvarea problemelor vestitului Skyactiv-D de 2.2, care pica pe capete in generatiile anterioare. Sigur...s-a rezolvat in generatiile urmatoare, dar eu inainte de a lua in considerare o masina noua, eram cat pe ce sa merg pe un model 2016 de CX-5 diesel, asta pana sa intru pe forum. Si ai dreptate, oricine va intra, la fel cum am facut eu in cazul respectiv, doar ca pe acest forum, o sa aiba sanse mari sa se razgandeasca.

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by aqua »

Fraierica wrote: 24 Nov 2020, 23:59 iar pe masura ce o sa apara tot mai multi cu probleme se va duce vorba ca 7DCT e naspa i
nu mai bine asteptam sa apara intr-adevar tot mai multi cu problema asta si apoi sa concluzionam cativa de pe forum cat de naspa e DCT asta?
nu de alta, da'deja e o nebunie pe aici cu ce prost e DCT asta, o mana de utilizatori au probleme, nu zic nu, dar pana la generalizare e cale lunga, cati nu au DCT asta si nu au probleme sau nu sunt pe aici? astia nu se numara?
e o revolta pe cutia asta, am/ati luat-o asta e, vedem pe parcurs, garantia e ok ca le schimba, acum cine e de vina? cel care a cumparat sau KIA? KIA va fi doar cand la nivel global vor fi cifre care constata fiabilitatea DCT, asa cum s-a mai zis exista si la alti producatori probleme semnificative si la niste costuri mari, pentru asta ar trebui sa fie garantia
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by razesul »

Este o vorba, mai usor cu pianul pe scari, unele din marcile precizate ca o alternativa mai buna pe aici pleaca de la o diferenta de cel putin 4000 euro , iar vis-avis de fiabilitate KIA ca brand sta bine iar Sportage se descurca lejer in fata altora.

ciprinho
Posts: 40
Joined: 10 Jul 2018, 08:48
Auto: Sportage 19
Location: Timisoara

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by ciprinho »

aqua wrote: 25 Nov 2020, 13:32
nu mai bine asteptam sa apara intr-adevar tot mai multi cu problema asta si apoi sa concluzionam cativa de pe forum cat de naspa e DCT asta?
cati nu au DCT asta si nu au probleme sau nu sunt pe aici? astia nu se numara?
perfect zis, dar nu ai cu cine sa vorbesti, decat daca vrei sa fii facut fanboy

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by soparlik »

Dotarile astea full option costau cu 5-10mii in plus la Skoda/VW/Toyota/Mitsubishi :-) si daca e numai cutia asta problema in cei 7 ani aia e putem trai cu asta oricum peste 7 ani probabil ca toti o sa trecem pe electrice si aia e ca o fi Kia sau Peugeot ;-) sau de ce nu Tesla :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by soparlik »

Si ca sa vezi azi a aparut skoda envaq la 38000 fara rabla - posibil un pret de 28000 cat un kia gt line :-) mai chel https://oferteskoda.ro/skoda-enyaq-iv/


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by aqua »

hai ca au exagerat cu TV ala, ori poza e aiurea, da'daca alea sunt proportiile zici ca esti pe canapea la film, altfel arata ok ca design
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

AlwaysBlue
Posts: 12
Joined: 22 Nov 2020, 20:46
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT
Location: Bucuresti

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by AlwaysBlue »

Salutare tuturor, va spun sincer ca am luat tot forumul la puricat inainte sa plasez comanda la masina si intradevar m-au pus pe ganduri unele comentarii, am investigat si pe net, m-am uitat si la 1000 ore de clipuri / review-uri si in romana si in engleza. Conduc de doar 9 ani deci nu pot sa zic ca am cine stie ce experienta, am avut 3 masini in acest timp si toate au fost cu cutie manuala. Deci socul pentru mine la test drive a fost cu atat mai mare cu cat aveam temele facute si a fost prima experienta de condus masina automata. Mi-a placut, am comandat-o! Imi place masina mult si asa cum ati zis si mai sus, are un pret foarte bun raportat la dotari. Aveam alternative de "lux" SH unde nu stii ce naiba cumperi, fiecare producator vine cu diverse alte probleme care mai de care mai costisitoare. Si pana la urma ai garantie 7 ani, nu 2-3 ani ca la un telefon. Iar concurenti directi ce aveam, CX-5 sau Tucson, exclus din start, chiar daca exteriorul arata ok eu nu pot sa traiesc cu tableta aia trantita pe bord de parca ar fi luata aftermarket din China.

Am gasit o gramada de review-uri pe net care iti explica cum sa conduci cu cutia asta, sper sa ma fi informat si sa nu revin intr-un an pe thread cu rectificari :D am citit fel de fel de comentarii pe forum, inclusiv cineva care sugera sa pui masina in N cand stai la semafor, ca sigur de-asta se strica cutia. Ganditi-va ca sunt 24 pagini de comentarii aici, thread destul de vechi, pai va dau poze din grupul Opel/VW/Renault sa vedeti acolo discutii de nu va vine sa credeti ca e legal ce au facut oamenii acolo. Mi se pare ca se generalizeaza foarte mult si n-as vrea sa fie influentat negativ vreun vizitator de treaba asta. Documentati-va si luati decizia care vi se pare cea mai ok! Recomand review-ul in 2 parti facut de Turatii, are 2 ore in care conduce si explica tot inclusiv cum se conduce o masina cu transmisia asta, in care descrie inclusiv multe aspecte pe care unii de pe forum le catalogheaza ca defecte din fabrica.

Imi cer scuze de off topic, spor si o zi excelenta sa aveti !

User avatar
Energicus
Posts: 60
Joined: 17 Nov 2020, 15:30
Auto: Sportage 2021
Location: Craiova

Re: 7DCT - Probleme, mod de rezolvare si sfaturi privind utilizarea

Post by Energicus »

Pe mine unul m-ati convins sa dau comanda de MT :D :D
Sportage MY2021 GT-Line+, 1.6T-GDI, MT, 4x4, Blue Flame

Post Reply

Return to “Generalităţi”