Intrebari care nu merita un topic separat

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
al3xtd
Posts: 18
Joined: 02 Dec 2018, 23:43
Auto: Sportage 1.7crdi style 2017
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by al3xtd »

Nu fac reclama.. colortuning.ro in buc pe sos alrxandriei... Au colantat cam orice de la masini de curse pana la cap tractor cu remorca ... Am avut la ei o masina acum 5 ani pe care am vanduto unui prieten si colantul inca arata foarte bine .. atat pe caroserie cat si pe geamuri. Ca si preturi din cauza materialului de calitate si manopera sunt scumpi si ei dar ca si cei de la dcm sunt super profi
Sportage style 2017 1.7crdi 115cp

User avatar
Steco
Posts: 9
Joined: 24 Oct 2016, 22:42
Auto: kia proceed

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Steco »

Cu putina răbdare și îndemânare poti colanta chiar tu oricela mine pe masina tot ce inseamna colant l am pus Eu, si am ceva colant pe ea

Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk


ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ingerulol »

Ajutati-ma ! Am studiat ieri un vechi "gand umed" de-al meu cand am ajuns la MIT MOTORS .

Aveau in parcare ce stiam eu despre masini . Exista buza argintie si pe CLASSIC / STYLE , nu doar pe GT-LINE , iar aia e putin diferita .
Cautand cu dl JIPA de la accesorii din BANEASA , mi-a zis ca trebuie schimbata bara cu totul , accesoriul gasit de el fiind de GT LINE (ceea ce e fals) 1500lei .

Ma rog - voi posta doua poze - cu un STYLE de AUSTRIA / adus la comanda si un GT-LINE side by side ca sa vedeti diferenta . STYLE care se vinde in RO nu are buzele argintii din pacate (decat daca ai noroc) (am discutat cu mai multi posesori veniti cu ele la revizie ieri) .

Am pus is un filmulet cu montajul buzei pentru QL dinainte de facelift . #-o (cel cu facelift - are doar 5 caneluri vs 6 la cel vechi) deci exista chiar daca ei nu confirma informatia .

https://www.youtube.com/watch?v=c4mT9Lo ... dex=3&t=0s

Daca nu gasesc ma tenteaza sa le printez 3D pe mulaj . Am si eu o tampenie in cap :mrgreen:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Nesta3 »

Pe fata se demonteaza bucata aia separat de bara si se vopseste.Pe spate insa, nu se poate si ori dai bara jos, maschezi si vopsesti doar bucata respectiva, ori cumperi bara de gt line.Asa e la prefacelift.Eu pe fata l-am vopsit cand am avut dauna, gen bara data jos, demontat elementul, vopsit si montat inapoi.Pe spate am incercat sa il demontez, dar din ce am vazut si mi-au spus la service, elementul nu se da jos separat.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by akeem »

Daca tot printezi 3D macar fa ceva sa nu mai aiba nimeni. Cine te intreaba zici ca e comanda speciala la Zilina (gen Designo).
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ingerulol »

Nu inteleg de ce draq` nu vor sa vanda ornamentul ala separat (ori nu stiu ori nu vor). La masina din poza se vedea clar ca era putin dezlipit (nah` intemperiile) - deci nu era vopsita (este pus peste , cum era si la varianta anterioara) . O sa ma duc la un prieten sa bage in aplicatia de reparatii (cea de service nu`sh cum se numeste). Ca acolo poate selecta exact pentru reparatie .

Iar pentru cine nu intelege - se pare ca si cea de GT-LINE e la fel . Bara e identica in partea de jos, ornamentul de care vorbesc eu , argintiu (skid plate-ul) , este putin mai elaborat - piano black unde se uneste cu buza , si alungit cu o bucata de plastic mai tare pe centru , ca-n poze).

M-a enervat ca m-am lovit de un zid , nu exista , nu se poate , si cand le-a vazut una langa alta , parea ca a inteles , a luat seriile de masini , si in final mi-a dat tot pretul pentru bara de GT-LINE + ornament . Deci ori nu a inteles , ori nu-i permite sistemul . Un fost coleg , care sta-n Italia ,a zis ca a customizat pe configuratorul din Italia de la KIA , dar nu mai stie cum se numeste.
Am cautat Skid Plate - Kia (86566-D9500) (am verificat eu parts) si cam asta e .

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by akeem »

Se poate sa nu permita sistemul. Daca pentru Romania in sistem ii apare bara completa, asta e. Gândește-te la un meniu derulant: alegi Romania, apoi iti da doar optiunea bara completa. Efectiv ala n-are cum sa te ajute. Nu are numar de reper, nu poate sa-l aprovizioneze, nu poate sa faca factură, etc.
Nu spun ca asa e ci doar ca asa ar functiona un sistem in care pentru Romania nu e prevazuta configurare separata ornament.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Flavius18 »

Daca nu ma insel le gasesti pe Aliexpress

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by ingerulol »

Rahat - am gasit componenta pentru Korea , dar e in Germania in depozit . Mit Motors zice ca o comanda pe barba mea 280lei . Cred ca atunci cand ma duc sa iau cardu` daca sunt dupa salariu - that`s mine !

tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Post by tyut »

Salutare.Dupa vreo 25.000 km făcuți cu anvelopele de vara,am constatat că nu o mai duc prea mult anvelopele originale ,Continental R 19 245/45 .Are cineva vreo sugestie ? De anvelope noi.

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Fraierica »

Conti sunt o mizerie dar o mizerie mai ales alea facute pentru uzina...am pierdut timp si bani pana sa imi dau seama ca masina trage dreapta si consuma carburant din cauza gumelor uzate inegal. Cam 25k am avut si eu pana sa le arunc.
Am luat Michelin Pilot Sport 4 acum 2 sapt...1000 ron/bucata. AutoZone in Pipera.
Zici ca mergi pe aer acum dar si astea is moi ca guma de mestecat...in 20.000 iar le schimb.
"Daca are sani sau roti / Iti mananca banii toti" - vorba din popor 👍

relu_24
Posts: 224
Joined: 10 Mar 2016, 20:18
Auto: Sportage 1,6T

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by relu_24 »

Ce dimensiuni ai luat la Pilot sport 4. Tb să schimb și anvelopele dar 225/60/r17 am găsit doar Primacy4.


Trimis de pe al meu SM-G965F folosind Tapatalk

Sportage 1,6 T-GDI Style 4X2 MT - new infrared

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by akeem »

Nu exista pe dimensiunile astea. Asa cum nu exista Conti SportContact, doar PremiumContact. Pentru anvelopele din gama sport iti trebuie talon mic. Si eu am tot Primacy 4. El are probabil jantele de 19 cu talon de 45.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by Flavius18 »

Nu as mai lua cu 60, fac burta jos. Stie cineva sau a vazut pe net tapiterie piele pt model 2014?

flexib@l
Posts: 59
Joined: 16 Sep 2019, 21:00
Auto: Kia Sportage GT Line 7DCT awd
Location: Constanța

Re: Intrebari care nu merita un topic separat

Post by flexib@l »

Pentru cei cunoscători. Am înțeles ca motorul de 1.6 tgdi este același/identic pe alt model (Stinger parca). Acest model are 200 cp. Sau ma înșel? Mi ar fi plăcut 200 de CP, pt ca mașina este destul de grea, iar la o depășire mai din scurt trebuie sa o pui pe S, sau sa o turezi destul de mult.
Nu furați! Statul urăște concurența.

Post Reply

Return to “Generalităţi”