Consum Noul Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by akeem »

Teoretic (si nu va de ce nu s-ar aplica si practic), consumul "cel mai minim" ( :wink: ) s-ar obtine la mers constant cu turatia cea mai mica posibila in treapta cea mai mare de viteza. Adica motorul papa cel mai putin si totusi masina parcurge cea mai mare distanta.
In cazul meu ar fi cam la 70-80 km/h intr-a 7-a, cand am aprox 1400-1500 rpm, pe drum plat. Sub aceasta turatie sau la solicitari (urcare) masina schimba a 6-a.
Evident, la 1400 rpm dar intr-a 4-a de exemplu, masina face doar 40 km/h, deci consumul e mult mai mare.

De multe ori scot 5.8...6 cand merg linistit prin sate cu coloana, cand nici nu vreau si nici n-am unde sa alerg mai tare.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

bprodan
Posts: 283
Joined: 16 Apr 2008, 11:43
Auto: XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by bprodan »

@akeem - perfect de acord cu ce spui pe banc, in realitate trebuie sa mai adaugi si rezistenta aerului. Deci e un mix intre raportul generat de cutie si rezistenta aerului. Eu zic ca turatia minima in a 4-a e indica pentru obtinerea consumului minim, insa e doar la intuitie, nu am rabdare sa verific :)
XCeed 1.6 T-GDi 6MT STYLE(+Optionale) InfraRed
Ex: Pro Cee'd 1.6 Classic Kompass Blue

User avatar
soparlik
Posts: 133
Joined: 11 Sep 2018, 15:19
Auto: Sportage1.6TGDi 7DCTBlue
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by soparlik »

- eu cel mai bun consum l-am avut pe 7.3 (1.6 T-GDI 7DCT 4x4) - sper sa ajung intr-o zi la 5.5 chiar 6 si ar fi belsug :) / altfel in mod constant pot scoate 8l la viteze de 50-80km localitati si afara / acum mai depinde ca daca bagi niste bare pe masina si o bicicleta sau o cutie sare consumul din parametrii cu 1-2l
Sportage T-GDI 4x4 7Dct Cosmos Blue GT Line

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by akeem »

De acord si cu rezistenta aerului. Poate ca pe banc viteza teoretica pentru consum minim ar fi chiar 100 km/h. Practic daca suprapunem niste grafice cu chestii care cresc si scad, ar fi cam prin zona unde se intersecteaza curbele.

Ca fapt divers, citeam acum ceva ani la lansarea unui nou Porsche 911 ca viteza maxima (vreo 300 si ceva) se prindea intr-a 6 si nu intr-a 7 (sau a 5-a, nu a 6-a, ceva de genul). Deci clar ca in ultima treapta motorul n-are suficienta forta sa invinga aerul.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by ingerulol »

Nu prea conteaza exact . Sunt plusuri si minusuri . Consumul l-ai asumat probabil la cumpararea masinii . Daca vrei consum si cuplu clar mergi pe diesel, daca vrei senzatii si sunet , mergi pe benzina . In afara de BMW (M550d si 435d) si Audi (SQ5, S6) nu stiu pe cineva sa fi reusit o combinatie intre cele doua (poate si Vw cu Golf GTD) .

Consumuri mici poti face, dar nu ar mai fi placut sa mergi asa cu masina . Adica vad unii care chiar s-au chinuit , doar pentru micsorarea cifrelor , insa sunt sigur ca a fost o experienta agonizanta . Dar aveti 4x4 si masina relativ rapida . Nu inteleg de ce vreti sa o afisati ca una buna la consum ... ca nu se prea poate .

User avatar
Ovidiu_C
Posts: 11
Joined: 26 Apr 2020, 13:28
Auto: Sportage GT Line 2.0 DSL MHEV
Location: Sibiu, Romania

Re: Consum Noul Sportage

Post by Ovidiu_C »

ingerulol wrote:Nu prea conteaza exact . Sunt plusuri si minusuri . Consumul l-ai asumat probabil la cumpararea masinii . Daca vrei consum si cuplu clar mergi pe diesel, daca vrei senzatii si sunet , mergi pe benzina . In afara de BMW (M550d si 435d) si Audi (SQ5, S6) nu stiu pe cineva sa fi reusit o combinatie intre cele doua (poate si Vw cu Golf GTD) .

Consumuri mici poti face, dar nu ar mai fi placut sa mergi asa cu masina . Adica vad unii care chiar s-au chinuit , doar pentru micsorarea cifrelor , insa sunt sigur ca a fost o experienta agonizanta . Dar aveti 4x4 si masina relativ rapida . Nu inteleg de ce vreti sa o afisati ca una buna la consum ... ca nu se prea poate .
Nu neaparat un diesel, mai ales 2.0, te ajuta la consum. Al meu, intr un ritm mai alert, consuma in oras 12-13% iar in afara autostrada/DN 8-9%. Pt performanta masinii, mie personal, mi se un pic pare mare consumul. Dar masina e faina, se conduce bine si asta compenseaza 2l in plus %.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by akeem »

Personal am pus consumurile respective doar de distractie (adica for fun cum se spune acum), eventual ca sa se vada ca se poate.
In rest nu ma intereseaza, nu ma uit la consum, cand am unde sa-i dau talpa, ii dau, cand n-am, nu-i dau. Consumurile afisate au fost pentru cazurile cand n-am avut :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by ingerulol »

Asta chiar mi se pare exceptional , ca unii reusesc consumuri foarte mici din niste motoare cu ~180cai . Bravo, cred ca trebuie sa gasesti si sa exploatezi la maxim tehnologia masinii .

Iar pentrui cei care cred ca 12 - 15 e consum mare pe Sportage , uitati-va pe Skoda Forum , ca majoritatea ca sa nu-si ia motorul ala de stergatoare de 1.0 Tsi pe Octavia, au apelat la 1.5 Tsi , un motor cu ceva probleme generale si un consum fantastic . In Bucuresti autonomia nu sare de 450km , deci un consum minim de 12l (minim) . Am si eu vecin care se bucura de 15.5l si nu intelege de ce , merge si turat si subturat , dar nu reuseste sa-l faca sa consume altfel , in schimb la drum intins , 7 :))) #-o

User avatar
bondalicir
Posts: 1820
Joined: 02 Mar 2008, 02:56
Auto:
Location: Buftea
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by bondalicir »

Probabil ca merge distante mici in oras si atunci e normal. Eu zic ca trebuie sa mergi cel putin 10km ca sa ajungi la consumul optim
kia ceed FL 1,6dsl Hp SW galben dakar , Style, 6MT, EcoDynamics ODO 258.000
kia proceed FL 1,6dsl Hp white, Style, Pachet sport ODO 142.000
Kia Sportage 1.6 TGDI 7DCT GT Line New Infrared 43.000
Probleme cu laptopul? incearca aici : http://www.depanarelaptop.ro

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by akeem »

Pai da. Iarna trecuta cand erau -15 grade si nu aveam nici scurtatura de acum ajungeam frecvent la munca cu consum de peste 20. Distanta: 2,5 km.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Consum Noul Sportage

Post by aqua »

Tgdi awd, prima ieșire de 300 km afara, mers în plaja de 100, 110 km/h, sprinturi din când în când pe la 130/140 și ceva jocuri din padele, AC on tot timpul, București - Bacău, singur în mașină, modnormal, încă în rodaj, consum făcut la pompa, 7,77, în bord a stat la 8 și când mai faceam reprize se ducea la 8,1
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Consum Noul Sportage

Post by Faust »

ingerulol
Am eu un WV cu motor de 1l, moartea pasiunii, în oraș consumă 8,5..9l când este rafic aglomerat, extraurban consumă 5..5,5l /100km.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by ingerulol »

Eu am avut pentru oras Suzuki Splash 1.2 VVTi 950KG si 92 cai care era superba (era pasiune , bazaia motorul cand urca la 7000rpm) dar nu avea frane pentru puterea aia si nici petec de anvelopa. Consuma 8.5 iarna si 6 vara si in rest .

La mine consumul la orice masina e identic si la drum intins si in Bucuresti (si pe Logan si pe Pegeot si pe Suzuki iar acum si pe Kia) dar respect limitele de viteza +10kmh, mai putin spre munte unde consumurile scad fiind zone cu viteze mic, iar la intoarcere merg pe gratis :))) pana la Ploiesti .

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Consum Noul Sportage

Post by Nesta3 »

Bucuresti Rasnov 7,6 si Rasnov Bucuresti 3.8 pe portiunea pana in centura Ploiestului, 4,6 pana la autostrada, 6,2 la Bucuresti.Viteza medie 60km/h pana la autostrada si 80 km/h dupa autostrada+Bucuresti(setat 120 pe autostrada ).
AC a functionat aproape tot timpul.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Consum Noul Sportage

Post by ingerulol »

Am trecut-o si eu pe roti de vara, revizie si tot ce trebuie , consumul a scazut la 7 (fix) - Bucuresti 70% si autostrada 30% AC-on. 600km parcursi cu 42l de motorina . Cred ca daca nu ieseam pe autostrada , consumul era chiar mai scazut.

Eu sunt foarte multumit de masina si recomand oricui. Sunt lucruri de imbunatatit, dar sunt fericit cu ea .

Post Reply

Return to “Generalităţi”