Jante si anvelope Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Flavyus »

Cu Nokian am 2 probleme: majoritatea sunt facute in Rusia si au avut scandalul cu anvelopele speciale pt teste.
Cu all season am alta problema legata de compozitie, nu inteleg neam cum ar fi performante si la frig si pe canicula.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: jante kia sportage

Post by Nesta3 »

Nokian Allweather sunt construite in jurul/sau au la baza, o anvelopa de iarna, cu toate caracteristicile acesteia:compozitie, profil, performante.
Restul de all season/all weather, pleaca de la o anvelopa de vara si au niste limite, atat pe uscat cat si pe zapada.
Eu as avea incredere mai mult in profilul lui Nokian Allweather decat in cel al lui Michelin Crossclimate, dar se pare ca si astea din urma sunt foarte apreciate.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Mihai328
Posts: 35
Joined: 29 May 2018, 12:45
Auto: Sportage 1.6TGDI 7DCT 4x4 GT
Location: Romania, Bucharest

Re: jante kia sportage

Post by Mihai328 »

Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE, pentru iarna am ales asa:
Goodyear ULTRAGRIP PERFORMANCE SUV GEN-1 225/60R17 103V XL - 735 lei anvelopemag.ro
Dezent TZ Dark R17 7J ET48 CB 67.1 - 540 lei anvelopemag.ro
Senzori TPMS - 964 lei concordshop.ro
Total 6064 lei (pana acum)

Image
Image

Anvelopele le-am primit saptamana asta, au dot 2018. Le-am ales pentru ca au aderenta B si consum C ceea ce mai bine de atat nu am gasit, iar ca review-uri ziceau ca sunt cele mai silentioase comparate cu concurenta.
Jantele nu sunt pe site pentru ca din cate am vazut sunt aparute acum cateva luni. A trebuit sa dau avans ca le aduc din afara si sunt inca pe drum, saptamana viitoare cred ca vin. Initial dadusem comanda pentru niste Dotz Kendo pe aceleasi specificatii si m-au sunat si au zis ca nu sunt omologate pentru masina mea si dupa cateva discutii s-au prins ce stil vreau si mi-au zis de Dezent TZ Dark.

Comandasem initial aceleasi anvelope dar jante AEZ Cliff Dark de pe google.ro dar mi s-au parut cam neseriosi cand m-au sunat sa-mi spuna ca anvelopele de fapt nu le au pe stoc ci la parteneri cu 16 lei mai scump per buc, iar jantele nu le au deloc si mi-au dat o singura recomandare si alea urate asa ca am anulat comanda. Cei de la anvelopemag barem s-au prins ce stil vreau si mi-au dat sa aleg mai multe.

Poze dupa ce scade temp sub 7 grade
KIA Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: jante kia sportage

Post by Bogdan[BBI] »

Salut,
Am achizitionat senzori, jante si anvelope, dar urmeaza partea cu asamblarea lor. Imi puteti da ceva sfaturi utile cu privire la acest lucru? Ceva recomandari de service-uri de roti din Bucuresti /Ilfov unde se lucreaza ok?

Ms!
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by Megahertz »

La MIT MOTORS mi-au spus ca pretul este de 30 lei /roata + TVA, la care se mai adauga plumbul.
Insa termenul pt programare era de 3 saptamani. Poate ai noroc.

La PIT CAR din Barbu Vacarescu, costa cam 335 lei cu tot cu montare senzori.

Eu am schimbat deja rotile cu cele de iarna. Am rulat cam 20 km sa se sincronizeze senzorii noi. Asa ca nu trebuie sate panichezi daca nu ii vede din prima. Nu iti da eroare. Apare mesajul "Drive to display"
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by akeem »

La Autosoft Fundeni am dat 380 RON, dar din cauza ca am facut eu tampenii, normal mi-au calculat 280.
Montat roti complet (anvelopa iarna pe jante+ echilibrat + senzori + montat pe masina, test anvelope de vara cat sunt de uzate). Mi-au dat cu spray cu cupru si au strans cu cheie dinamometrica.

Tampenia a fost ca am uitat senzorii acasa, asa ca i-am luat de pe rotile colegului caruia i-am vandut pe ale mele de 19 (deci demontat / montat si la el doua randuri de roti, dejantat si demontat senzorii lui ca sa-i puna la mine). Asta a fost suta de roni in plus. Pe ai lui mi i-a citit cam dupa 2km, idem la el rotile mele originale de 19. Eroare in bord n-a dat deloc la inceput, nici la el nici la mine .
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: jante kia sportage

Post by Bogdan[BBI] »

Multumesc akeem si Megahertz
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

Bogdan[BBI]
Posts: 51
Joined: 30 Jan 2018, 17:54
Auto: Kia Sportage 2018, GT-Line, 1.
Location: Ilfov

Re: jante kia sportage

Post by Bogdan[BBI] »

Stiti cumva cuplu de forte (Nm) pentru Kia sportage?
Kia Sportage 2018, GT-Line (+ Optionale), 1.6 T-GDI, DCT7, 4x4, New Infra Red

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by akeem »

Npc. Pentru mine mandatory era cheia dinamometrica. Am auzit prea multe povesti cu prezoane rupte si alte chestii din astea si nu cred ca o piulita sau un prezon stranse la limita de rupere care cedeaza tocmai cand adaugi o mica solicitare in plus (de ex curba mai rapida sus pe Transfagarasan) e ceea ce-si doreste cineva ca adaos de adrenalina la o viata cam plicticoasa.
Asa ca nu m-am mai uitat la cateva zeci de ron in plus vs roti de 1500 euro + maruntul aspect de mai sus.


Vezi ca scrie in carte. Parca 110...140
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

vladvd
Posts: 31
Joined: 20 Aug 2018, 12:03
Auto: Sportage 1.6 T-GDi 7DCT GT 4x4
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by vladvd »

Jante RIAL 7,5x17 Lucca 757 negru-polisat 5x114,3 ET50 - astea credeti ca merg pe Kia?
Kia Sportage 1,6 T-GDI 7 DCT GT-Line+ Infra RED

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: jante kia sportage

Post by fabian.milea »

Eu am ales sa merg pe roti de 16 pe iarna, fata de 17 cat am pe vara... Cand am cumparat masina am primit si un set de Nokian de iarna dar nu am fost deloc multumit de ele iarna trecuta, desi aveau profil, parca erau prea tari... am decis ca iarna asta sa le schimb, mai ales ca am 4x2 si merg la schi destul de des... Am luat Dunlop Winter Sport 5 (pe ADAC au iesit cel mai bune la teste) 215/70/16 si am gasit niste jante noi pe olx la 300E. In total a fost 3500 ron. Daca luam de 17, cam atat erau doar anvelopele...

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: jante kia sportage

Post by Nesta3 »

Ai avut WR Suv 3?
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: jante kia sportage

Post by akeem »

Eu sunt un pic rezervat fata de Nokian. N-am avut, dar din ce inteleg sunt ele ultrasuper pe zapada (ca asa se spune, sunt finlandezi, cine naiba stie mai bine ca ei) numai ca la noi intre noiembrie si martie nu vezi mai mult de cateva saptamani de zapada, si aia in mare parte curatata. Ori pe carosabil altfel decat plin de zapada nu prea au iesit chiar in top. Si se mai si uzeaza repede.
Din cauza asta nu mi-am luat Nokian. Mai degraba pentru cineva care se duce des la munte ori sta prin vreo zona rezidentiala unde nu ajunge plugul.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

fabian.milea
Posts: 43
Joined: 20 Nov 2017, 22:46
Auto: Kia Sportage 3
Location: Sibiu

Re: jante kia sportage

Post by fabian.milea »

@Nesta3: Da, asa imi aduc aminte WR Suv 3... am ramas de doua ori in zapada iarna trecuta si mi-au dat emotii chiar si in oras... Am hotarat sa le schimb pentru ca eu consider foarte importante cauciucurile in siguranta masinii... Nu am cumparat niciodata cauciucuri SH... nu pot sa inteleg acest aspect...

https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... geId=31821
https://www.adac.de/infotestrat/tests/r ... geId=31821

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: jante kia sportage

Post by Nesta3 »

Sunt AllWeather si de asta au un profil mai "tare".Legat de performante, WR D4 sunt cele mai laudate de la ei,dupa renumitele Hakapelitta.
Cu Dunlop ai facut o alegere excelenta.La fel si daca luai Goodyear Ultra Grip Gen1.Au profil si performante identice.
Asa as lua si eu, dar diferenta de pret 16" vs 17" pe dimensiunile aferente e consiserabila.Dunlop sunt 460lei pe 16" si 700-750 pe 17"
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Post Reply

Return to “Generalităţi”