Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Forum cu de toate despre Kia Sportage
User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Megahertz »

Va salut

Doresc sa achizitionez ori un Sportage ori Mazda 3
Sportage 1.7 diesel imi place cel mai mult dpdv consum, dar exista posibilitatea sa apara probleme in viitor cu noile legi pt diesel.
Sportage de 1.6 GDI, pare ok dpdv consum, dar imi este frica sa nu fie prea lesinata

Cele doua de sus sunt alese dupa criteriul pret si consum
Am facut test drive cu mazda 3 motor 2.0 benzina 120 cp. O masina ok, nu m-a impresionat dar nici nu mi-a displacut.
Acceleratie liniara, trage bine de jos, dar pt demaraje trebuie sa schimbi la 5000. Nu stiu cum se comporta Sportage de 1.6 GDI si mi-e teama ca este super puturoasa

Ca aspect imi place Sportage.

Voi ce parere aveti ?
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

step99
Posts: 10
Joined: 07 May 2017, 15:12
Auto: sportage 1.6 gdi

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by step99 »

Am condus Mazda 3 120 cai si acum detin un Sportage 1.6 GDI..ia-ti fara grija Sportage..nu e puturoasa deloc daca o tii la peste 3500-4000 rotatii/min..e mai sprintena decat Mazda 3..cei care zic ca.i puturoasa nu stiu sa conduca o benzinara..majoritatea au condus diesel inainte si cand trec pe benzinara vor sa accelereze la 2000 turatii/min si trag concluzia ca abia se misca..

nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by nirox »

Poti compara si cifrele de pe hartie pana la urma: cuplu/turatie, acceleratie 0-100. Iti dau si astea o idee ce inseamna.
Din cate vad:
Mazda3 sport 120: 210NM/4000
KIA 1.6GDI : 160NM/3800

0-100:
Mazda3: 8.9s
Kia: 11.5s

Deci, da poti spune ca e mai lesinata :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Nesta3 »

Compari 2 masini total diferite, compacta vs. Suv.Motorul ala de 2.0 mazda, daca il pui pe Sportage, are aceleasi valori ca performanta.Daca pui 1.6gdi pe Mazda 3, vei avea aproape aceleasi valori ca cel de 2.0.Am mers si eu cu Mazda 3 2.0.E sprintena, o ajuta cuplul, sunet frumos, comportament foarte ok.Aceeasi senzatie am avut-o cu ceed 1.6 gdi.Diferenta intre cele 2 e de consum.2.0 ala sare de 10 in oras in cele mai bune conditii, cu tot cu start stop si Skyactiv, in timp ce 1.6gdi,in cele mai rele conditii, iti va consuma maxim 9.
Daca vrei SUV la bani de compacta, daca vrei spatiu, daca vrei confort, daca mergi preponderent in oras, alege Sportage 1.6 GDI.Daca vrei sportivitate, ia Mazda 3.O masina foarte frumoasa pe care am condus-o si mi-am dorit-o la un moment dat si inca ma uit dupa dansa.
Daca nu te grabesti, apare ceed-ul nou, cu tehnologii de varf, interior premium, motor benzina 1.4 turbo cu dublu ambreiaj si din ce zice lumea, cu manevrabilitate/directie excelenta, comparata cu cea de pe seria 1.(Golful e facut uitat)
Bafta
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Megahertz »

Ai perfecta dreptate. Compar 2 masini din clase diferite.
Sportage este dragoste la prima vedere. Insa nu imi permit/nu se justifica pt mine un motor mai puternic (ex T-GDI 1.6 sau 2.0)
Mazda este pe locul 2.
Eu folosesc in prezent Gof 1.6 diesel dar va pleca din familie. Asa cum am mai spus, imi este teama de Sportage GDI 1.6 sa fie puturoasa.
"Step99" spune ca nu este atat de groaznic motorul 1.6 GDI
Voi face un test Drive si am sa il compar cu Mazda 3. Eu am mai condus 2.0 diesel (Skoda) si sunt obisnuit cu alt stil, exact cum a zis "Step99".
Poate ca tine exercitiu sa fac trecerea de la diesel la benzina :).
De ex. mie mi se pare mult mai nervos motorul de pe Golf 6 1.6 diesel decat cel de 2.0 de pe Mazda 3 (G120)
Dar ma pot adapta
Iau in calcul si noul "trend diesel" dar nu sunt atat de speriat de situatie.

Din aceasta cauza am indraznit sa deschi acest subiect.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Nesta3 »

Mergi la test drive.E cel mai edificator.
In ceea ce ma priveste, ca utilizator de Sportage 1.6GDI, pentru o utilizare predominanta in oras si cu iesiri la munte si la mare atunci cand e cazul, e suficienta motorizarea.Sunt momente cand iti doresti cuplul unui turbo, fie diesel fie benzina, dar daca inveti sa conduci o benzinara aspirata, nu iti va fi dor de 1.6 diesel de pe Golf.
Eu zic ca masina care ti se potriveste, ramane noul ceed.Oricum Sportage nu mai poti comanda pentru ca se asteapta intrarea in productie a facelift-ului, si cam in acelasi timp se va incepe si livrarea ceed-ului.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Megahertz »

Ceed NU :)
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by eugenflorinmanea »

1.6 GDI consuma 9% in oras, in cele mai grele conditii??!!
In care oras, ca Bucuresti sigur nu :)

Ti se pare mai nervos Golful de 1.6 Diesel vs Mazda 2.0 pentru ca Golful are turbina si Mazda e aspirat.
Golful fiind Diesel trage de la ture putine dar pe la 2700 ture se plafoneaza.
Da-i ture aspiratului- 4,500 minim si ai sa vezi ca nu e chiar asa. Daca le pui alaturi Mazda nu are ce discuta cu Golful.
SAAB 9-5

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Megahertz »

Posibil sa ai dreptate.
Demarajul se simte altfel la Golf. Raspunde mult mai rapid.
NU spun ca Mazda nu e ok. Eu sunt problema :)

Oricum o sa revin cu impresii dupa un test drive cu Sportage
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by bogladen »

Eu unul nu mi-as lua un motor aspirat de 1.6 pe Sportage. Nu zic ca nu e un motor bun dar e acel motor entry facut sa te duca din punctul A in punctul B si cam atat. In oras si pe autostrada va avea consumuri mari, in Bucuresti in haos eu vad mai degraba un 11 minim. Comparatia e putin ciudata. Mazda e o masina mai sportiva si mai agila pe cand Sportage e mai spatioasa si mai orientata spre confort. Un SUV pe drumuri virajate e mai barcuta fata de o compacta. Pentru mine as alege totusi Sportage, daca circuli des cu pasageri se vor simti mult mai bine datorita spatiului mare dar as alege clar alta motorizare. Acum, cel mai bine e sa faci un test drive si sa alegi ce ti se pare mai ok pentru nevoile tale. E posibil sa fie suficient si 1.6 dar daca zici ca esti obisnuit cu cuplul de diesel, ma cam indoiesc.

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Megahertz »

Multumesc pentru sfat.
Sunt o persoana care se adapteaza destul de repede.
Stiu ca am comparat doua masina din clase diferite. Dar acestea doua au ramas pe lista dupa ce am mai eliminat din ele.
Pe moment cam atat sunt dispus sa platesc pentru ce nevoi am eu. Conduc 50-50 urban-extraurban.Dupa TD o sa vad cu ce impresii raman.
NU am probleme sa conduc un auto pe benzina, care nu este sportiv, dar nici sa imi lesine in depasirea unui tir, sa imi pun familia in pericol.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

User avatar
FlorinHM
Posts: 277
Joined: 23 Jun 2017, 16:05
Auto: 1.6 T-GDI 6MT 4x4 GTLine Infra
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by FlorinHM »

"NU am probleme sa conduc un auto pe benzina, care nu este sportiv, dar nici sa imi lesine in depasirea unui tir, sa imi pun familia in pericol."

Personal, pot sa iti confirm/garantez ca motorul 1.6 T-GDI (benzina) este suficient de sportiv si nu o sa patesti sa iti "lesine in depasirea unui tir, sa imi pun familia in pericol.". Testat - cu familia in masina :) Chiar la viteze mari (180-190 la ora), poti face manevre de depasire in siguranta (directia este super responsive, dupa parerea mea), so test-drive-it si convinge-te... Iar la viteze mici, cu kick-down si down-grade la treapta de viteza, poti face depasiri mai mult decat sigure - masinuta se infige si se duce-duce-duce... Mentionez ca am manuala, nu automata.

Este un motor puternic pentru masa masinii (1.7 tone), si sprinten foc daca stii ce si cand sa ii ceri sa faca ceea ce vrei... Insa cu un cost, consumul instantaneu :) Acest motor, la mine papa cam 13l/Bucuresti, si cam 10l/extern la o viteza medie de 100-120 km/h. In 14.000 km actuali, la o repartitie 60/40 urban/extraurban am un consum (neresetat inca) de 10.8 l/suta.

Bafta la alegere!

User avatar
bogladen
Posts: 129
Joined: 18 Nov 2009, 20:03
Auto: Nissan Qashqai Acenta 1.5 dci
Location: Bucuresti

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by bogladen »

El spunea de 1.6 GDI, cel fara turbo. TGDI-ul este alta mancare de peste intr-adevar. :)

sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by sato123 »

Depinde ce vrei de la masina. Mazda 3 are o dinamica mult mai faina ca Sportage si motorul e destul de elastic. La interior mi s-au parut ca nu stau asa de bine la finisaje (Sportage mi s-a parut mai ok ca si Mazda). Depinde ce vrei. La Mazda 3 pana pe la vreo 4000 de turatii nu mai retin exact, motorul de 120cp se comporta la fel ca si cel de 165cp si da fiind aspirata trebuie turata, insa se simte din plin motorul mare de 2.0.

Iti recomand test drive-ul, insa la masina dupa mine conteaza si ce vrei sa faci cu ea - cat incape, cum incape, cum e izolata la interior (aici mazda facea scandal comparativ cu Sportage), factorul emotional, etc ...

La drumuri lungi conteaza mult antifonarea - reduce mult din oboseala.

User avatar
Megahertz
Posts: 215
Joined: 25 Aug 2017, 17:26
Auto: KIA Sportage 2021 FL 1,6 T-GDI
Location: Bucuresti

Re: Alegere Kia Sportage 1.7 diesel (sau 1.6 GDI) vs Mazda 3

Post by Megahertz »

Multumesc pt info sato123
sato123 - ma refeream la GDI. T-GDI este alta poveste. :)
Si de putere si de pret si de consum.
Asa e Mazda are un motor elastic si te ajuta destul dupa 4500 - 5000.
Insa pozitia mai inalta de la Sportage este mai OK pt ce vreau eu.
NU sunt un "Titi Aur" pe strazile patriei insa eram curios de puterea GDI-ului in comparatie cu greutatea.
Voi ajunge si la un test saptamana viitoare.
Chiar ...Mazda 3 este o masina foarte OK pt Bucuresti.
Ca minusuri observate intr-un timp foarte scurt: zgomot marit in spate fata de partea din fata. Oglinda dreapta pozitionata cam aiurea (dar tine de obisnuinta) Si portbagajul (la varianta sport) destul de micut.
KIA SPORTAGE 2021 FL 1,6 T-GDI 7DCT CLASIC+

Post Reply

Return to “Generalităţi”