Achizitionare Kia Sportage

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

:) N-am nevoie....mi-am luat KIA !!!
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by surfer »

Stiu, stiu, era pentru necredinciosi :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Plus punte spate semirigida, un no go pt mine, dar o mentenanta mai ieftina pt altii.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by mihail75 »

Salut, nou pe aici. Peste doua luni voi fi (sper) fericitul posesor al unei Kia Sportage Style, 1.6 GDI. Am mers si am vazut/comparat/luat oferte la Opel (Mokka), Suzuki (Vitara), Nissan (QQ), Ford (Kuga), ce sa spun, dupa indelungi cercetari m-am oprit la ceea ce fusese cam prima optiune, adica Kia Sportage. E drept ca nu voiam sa ma arunc la 19000 euro, ci ma multumeam cu un Classic la 17.400, pana la urma am zis ca mai pun bani si iau o versiune mai bine dotata, cu navigatie si camera spate. Sper sa fie ok, masina chiar imi place cum arata, iar oferta de 7 ani garantie + raportul comparativ dotari/pret/calitate face sa fie imbatabila.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Acum, daca tot scriu chestiile astea pe aici, sa nu credeti ca eu incerc sa "subminez" cumva calitatea masinilor Suzuki. Sunt masini bune. Sunt sigur de asta. Am studiat oferta lor vreo cateva luni....cam pana la test-drive.
Doar ca, atunci am realizat ca ce ofera ei nu se muleaza pe cerintele mele.
Poate, daca eram mai tanar, mai putin pretentios, singur .... cine stie ... poate ar fi fost o Vitara S.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Felicitari mihail75 ! Asteptare usoara !
Poti incerca un jurnal nou unde sa dai mai multe detalii in privinta alegerii. Sunt destui curiosi care vor sa afle toate detaliile (inclusiv eu).
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by mihail75 »

Multumesc ics, vad ca tu astepti tot un Style si tot un Sand Track ca si mine, insa eu am mers pe motorizarea clasica, imi e suficient. Acum conduc un Opel tot cu 1.6, cu consumul sunt obisnuit. Asta reprosau unii motorului GDi, insa acum (cu Opelul) am consumuri de 10-11 in oras si 6,4-6,8 in afara, prin urmare daca scot mai putin pe Kia chiar sunt multumit.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Ce iti pot spune ..... apuca-te de studiat forumul....are raspunsuri la toate intrebarile si nedumeririle tale. Deci...spor la citit.
Ca idee: motorul 1,6 GDI, din cate stiu eu, e foarte fiabil, silentios chiar si destul de economicos. Dar... trebuie tinut sus in turatii, daca vrei sa scoti "untul" din el. Vei fi foarte surprins de "potenta" lui.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by mihail75 »

Multumesc, am studiat o parte (altfel nu ma hotaram, oricum mult mai putine probleme fata de alte masini), continui sa citesc. Cu turarea nu va fi o problema, deja fac adesea asta la Opel, sper sa fie usoara tranzitia.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by nerazzur4ever »

Cum e culoarea sand track?...

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


User avatar
-ics-
Posts: 204
Joined: 07 Jul 2017, 14:14
Auto: Sportage 1.6 T-GDI(vandut)
Location: Botosani

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by -ics- »

Asa :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1,6 T-GDI MT 4x2 Style, Sand Track (vandut)

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by Flavyus »

Pe soare e spectaculoasa.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by akeem »

Eu n-am stat foarte mult pe ganduri (maxim o ora :) ) ... Bine, urmaresc pe aici de vreun an, stiam ce vreau, dar aveam de gand sa dau comanda prin aprilie - mai, ca sa ajunga undeva la jumatatea lui iulie. Pana atunci nu prea am nevoie de ea.
Apoi am vazut marti la voi ca nu se mai dau comenzi pana in iunie. Rahat, mi-am zis, o sa stau vreo 2 luni fara masina si inca in concediu. Am zis ca o fi totusi vreo neintelegere si dealerii s-au referit la altceva (nu mai e reducerea sau mai stiu eu...). Asa ca am intrat si am configurat si apoi am trimis o comanda online sa vad daca returneaza vreun mesaj, ceva. Si am mai trimis si mailuri catre vreo 3-4 dealeri.
Ieri de dimineata mi-au raspuns de la IMG ca asa e , nu se mai dau comenzi se astepta faceliftul si pot lua doar ce mai e pe stoc. Si mi-au propus ceva , cel mai apropiat si totusi departe de ce voiam eu. Si am mai primit inca o confirmare de la MIT parca. Si cum eram eu amarat si cautam pe net firme de inchiriere sa vad cam care e pretul, hop vine un mail de la IMG cum ca au fost anuntati ca se mai pot totusi da comenzi pana la pranz. Asa ca ma sucesc, ma invartesc si sun ca m-am hotarat. Evident ca n-aveam cum sa ajung la sediu (prin Jilava parca) asa ca fac configuratia la telefon, imi trimite proforma de 10% avans, o platesc prin banking aseara pe la 8, trimit confirmarea, azi primesc contractul, il semnez, il retrimit si voila, prin iunie o sa ma trezesc cu masinuta pe cap fara sa calc pe la dealer (am vazut pe MAps pe unde s-ar afla). Oricum mi-au zis ca am fost supernorocos, ca de cand sunt ei n-au mai intalnit astfel de situatie. Aa, si ca Sandtrack n-o sa se mai fabrice, ceea ce ar fi fost cam nasol din punctul meu de vedere :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by crismcl313 »

Ai făcut cum am făcut eu la vechea mașina in 2008...am luat-o prin telefon....o văzusem dar culoarea mi-a fost descrisă prin telefon de o doamna si așa am luat culoarea Blue impression😜. Așteptare ușoară îți doresc.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

RX188167
Posts: 35
Joined: 05 Feb 2018, 17:34
Auto: kia sportage
Location: Bucuresti

Re: Achizitionare Kia Sportage

Post by RX188167 »

Sa fie cu noroc!
Foarte tare situatia!
Si eu astept un 1.6dgi Style, ISG, AEB, red, comandata la inceput februarie.
Cred ca sunt informatii la dealeri despre facelift.
Stie cineva cate ceva?
Sincer as fi dorit, pentru mine motorul 1.4t-gdi - daca era pus pe masina.
Pentru mine 130-140 cp este de ajuns in echilibrul putere-consum-pret.
Ce configuratie ati ales?

Post Reply

Return to “Generalităţi”