4x4 - absolut necesar sau moft

Forum cu de toate despre Kia Sportage
Post Reply
sato123
Posts: 116
Joined: 04 May 2017, 12:32
Auto: Sportage 1.6 T-GDI AWD Style
Location: Brasov

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by sato123 »

Nu se compara. Dupa cum am mai zis am fost pe un drum acoperit cu gheata si zapada. O Skoda Octavia 2 1.9 TDI nu a putut urca fara lanturi, cu mai multe incercari. Eu am mers fara nici o problema.

Azi in BV a nins mai mult ca prin Buc. din ce am vazut prin poze (nu se vedea soseaua) si am vazut multe BMW-uri derapand. Eu sunt super multumit de AWD, probabil conteaza si cauciucurile.

User avatar
Campulaurentiu
Posts: 177
Joined: 11 Feb 2017, 22:26
Auto: B217CLR

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Campulaurentiu »

Clar ca si anvelopele sunt un factor foarte important... doar ca eu sunt clar convins dupa ziua de astazi in care intradevar am mers si putin mai alert, in ciuda vremii, ca sistemul AWD nu este un MOFT ! Asta nu inseamna ca masinile doar cu tractiune fata sau spate au vreo problema..... doar ca cele cu 4x4 sunt clar superioare ! Ps : fara intentie in a jignii pe cineva ! Stima.
Kia Sportage 2017, 2.0 crdi, 136 cp, MT 6, Style + Optionale

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by akeem »

Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

Asta cu anvelope de vara pe zapada nu are sens pentru mine, o fi destinata unei categorii de soferi cu ceafa groasa si lanturi si mai groase.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


nirox
Posts: 300
Joined: 21 Sep 2010, 18:08
Auto: Sportage, 1.6TGDI, MT, 4x2

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by nirox »

Ca AWD e mai sigur in conditiile astea, ok. Dar si Bucurestiul e plin de masini si nu pe AWD toate. Apropo, azi la 6PM cine a mers pe Splai dinspre Grozavesti, cred ca a observat Honda CRV busita rau. Era si intoarsa cu fata invers fata de sensul de mers, banuiesc ca derapat si a intrat in vreun stalp de pe margine, era indoita exact in dreptul numarului, dar rau. Proprietarul parea ok.

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Axe »

"4x4 - absolut necesar sau moft"!?
Mama ce moft e zilele astea! Toti vecinii sunt cu lopata in mana la zapada, sa-si croiasca drum din parcare spre sosea, nici macar nu am patinat! :D Uaaaahahah, saracilooor :D

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by quelloo »

Hai bai fratilor ca exagerati la un cacat de zapada. Io unu nu am dat la lopata deloc si am plimbat azi toate 3 masinile cu tractiune fara din posesie (polo, ka si proceed)
Filmulete de la munte cu zapada la grila ca altfel macane grav...

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Axe
Posts: 430
Joined: 07 Aug 2017, 19:28
Auto: Sportage 2007
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Axe »

Daca iti trimit poze de la mine din parcare, zici ca sunt la Babele

Ritter
Posts: 179
Joined: 15 Nov 2017, 21:58
Auto: Kia Sportage
Location: Buzau

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Ritter »

Peste povestea cu vulpea si strugurii, daca iti permiti (daca nu, nu este o rusine), AWD este net superior iarna, dar si vara pe un stil de condus la limita. Punct.
SUV-ul fara AWD este ca micul fara mustar. Merge de mers...., dar nu are gustul complet. Sa fim onesti cu noi insine.
Kia Sportage MK4 GT-Line 1.6 T-GDI 6MT 4x4 New Infrared MY2018
Ford Focus MK4 ST-Line 1.5 EB 6MT Desert Island Blue MY2019
"Three pedals are only for men"

DAN40
Posts: 113
Joined: 02 Aug 2012, 20:24
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 2017
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by DAN40 »

Buna dimineata!

Conduc o Kia Sportage 4w2 si pana acum,nu ma pot plange!Pentru Bucuresti (iarna) si pentru uz normal,e foarte ok!
Nu neg ca am o urma de parere de rau ca nu am luat o Kia 4wD,dar vprbim deja de alte costuri de achizitie,implicit alte costuri de intretinere!
Din punctul meu de vedere,4wD nu este absolut necesar pentru o utilizare zilnica in oras!Depinde de fiecare unde si cum utilizeaza masina!
Da,4wD este net superior 4w2!
Zi buna tuturor,fara evenimente nedorite!

Dan 40
=D>

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

O mica dedicatie si de la mine Image Apropo, ultima data cand am verificat, Tiguan nu avea Lock ! Confirma cineva ?Image

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by aqua »

evident ca 4x4 merita pentru cine circula constant in conditiile actuale si are de iesit intrat pe drumuri necuratate, plus senzatia de siguranta in mers superioara unei 4x2
totusi, eu m am descurcat fara sa pun mana pe lopata si am iesit din spatele blocului in conditiile in care mai multi vecini cu sedanuri au dat la lopata sa faca cat de cat loc, am luat ceva zapada in bot, am ramas intepenit dar cu cateva manevre inainte inapoi am iesit lejer pe bulevard, fara sa iau apa in ghete si fara sa mi inghete mainile
am mers 2 zile si pe bulevard si pe stradute cu zapada pe ele si n am ramas in drum
parerea mea e ca pentru o utilizare de oras si pentru cateva zile de zapada nu e neaparat nevoie de 4x4
daca vrei sa pleci repede de la semafor , atunci da, iar face bine 4x4, altfel tre sa ai mai multa rabdare pana incepe sa prinda aderenta sa plece de pe loc
de stricat nu strica sa fie, de folosit efectiv mai putin
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by b76bgaarh »

eu sunt cu ceedul.

dejavu cu ritter, azi e cu awd, acu ceva ani era cu tdi si suspensie independenta spate.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

panzer
Moderator
Posts: 1202
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by panzer »

Eu stau la tara. Cand viscoleste lopata e pentru distractie doar: de la garaj pana in drum. Daca nu trece fadroma nu ies nici aia cu Pajero (care chiar au 4x4) nu ca astea electronice mai noi.

In schimb mi-a placut ce a spus un review-er de pa la noi: 4x4 trebuie vazut ca un element de siguranta mai degraba decat ca un offroader. In situatii limita te mai ajuta spatele. Daca voi iesiti cu Sportage-urile pe drumuri de munte inzapezite e dreptul vostru dar nu pentru asta au fost facute.

Eu am iesit in fiecare zi cu ceed-ul. Aceeasi poveste. Unde si-a facut primaria treaba e ok. Unde nu, nici n-are rost sa incercati. Asta este si politica autoritatilor mai nou, inchinzand drumurile pana la dezapezire decat sa mearga apoi cu senilatele armatei sa scoata idiotii din zapada ajunsi subiect la stirile de la 19:00.

Nu stiu cum este in orasele de munte. Dar pe la Bucuresti nu este neaparat necesar, parerea mea.

PS: am vazut un aer de superioritate ieri la soferii de Duster. Treaba lor.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: 4x4 - absolut necesar sau moft

Post by Flavyus »

E normal sa se bucure Dusteristii, zilele astea sunt pe val la cost minim :)

Post Reply

Return to “Generalităţi”