probleme motor

Inclusiv campaniile de rechemări
pito
Posts: 1
Joined: 22 Jan 2011, 12:32
Auto:

probleme motor

Post by pito »

Am KIA CEED de aproximativ 3 ani. Recent am desfacut busonul de la ulei si am vazut ca are o "mazga" de consistenta si culoarea mustarului.N-am dat importanta atunci,l-am sters si am continuat sa merg cu masina.Zilele trecute am umblat din nou la buson si avea aceeasi depunere pe capac.
Stie cineva daca este normal si daca nu, ce pot face sau de la ce este.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: probleme motor

Post by Ogy »

La ultima intalnire clubkia si forumhyundai stiu ca s-a vorbit de treaba asta.
Pe ambele tipuri de masini (i30 si cee'd) s-au gasit urmele respective. Daca este o problema sau nu, toate prezinta acea "mazga".

BAU
Moderator General
Posts: 3293
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Re: probleme motor

Post by BAU »

Dupa cca 3 ani este normal sa apara asemenea fenomene .
Este vorba de un condens al substantelor volatile din ulei impreuna cu vaporii de apa, care vrem nu vrem se mai gasesc in carterul motor . Daca acea mizga capata o culoare spre alb este mai periculos deoarece contine multa apa.Fenomenul este mai pregnant iarna si mai ales daca se circula cu masina pe drumuri mai scurte cind motorul nu are timp sa se incalzeasca. Incearca sa folosesti un ulei de calitate cu putere mai mare de curatare (detergent) si bineinteles mers cu motorul citeva sute de km si cu el incalzit.
Atentie , la circuitul de recirculare al gazelor care se poate obtura in acest caz .
1.6 GSL EX, MT, 122 CP, 225/45 R17W, 137.500 km

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”