Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Inclusiv campaniile de rechemări
tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by tukyy84 »

Salut lume.
Vreau sa ma pregatesc si eu pt. cea de-a doua revizie si vreau sa stiu de ce piese am nevoie?
Este careva din Iasi ,daca da, il rog sa-mi lase un mesaj sau sa lase un id de mess.Mersi

Polar
Posts: 2
Joined: 03 Mar 2008, 20:59
Auto:
Location: bucuresti

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by Polar »

Salut !
Azi am facut revizia de 30 mii pt. ceed 1.6 benzina la IMG (com Jilava).
In mare, a fost ok, insa nu au rezolvat problema senzorului de turatie pe la care se scurge ulei, desi le-am spus si receptionerului si mecanicului.
Costuri :

ulei (adus de mine) Mobil 1 ESP Formula 5W30 de Selgros Berceni fabricat in belgia nu in sua PRET 215 lei bidon 4L

conform devizului:
manopera 222lei
filtru ulei 33lei
filtru polen 146lei
filtru aer 99lei
total 500lei
(mai nasol ca nu mi-a scris felul uleiului pe deviz) poate o sa-i sun sa-l treaca ulterior.

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by buggyba »

Fraţilor, am comis-o şi io p-asta de 30k. M-a rupt Neoserv-ul din Ploieşti.
După ce acum o lună mi-au zis că nu sare de 630 ron a doua revizie, în realitate m-au taxat 800! Pe ce? Nimic deosebit, filtre (aer, ulei, polen), ulei ceva de OMV(200 ron), test de frâne şi amortizoare, manoperă (300 ron).
Pe viitor cred că mă reorientez spre Braşov sau Bucureşti...
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by shtirlitz »

pe la sfarsitul lunii ma pregatesc si eu pentru a 2 revizie. Am un amic cu un mitsubishi colt care a renuntat din primul an la garantie ca sa iasa mai ieftin, el nefacanad mai mult de 10000km pe an. Din motive financiare nici eu nu fac mai mult de 9000km pe an si vazand preturile pe aici parca imi vine si mie sa ma las de garantie ca exact cand se face si al 2 an, am de facut revizia, ITP-ul, RCA-ul si casco, ma ajunge la peste 3000 lei noi. :( dar mai vad, sper sa ma imbogatesc pana atunci.
Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by sender78 »

Eu zic ca nu are sens sa va plangeti fiindca a fost alegerea voastra sa aruncati cu banii in produsele cumparate in service.

Nu prea inteleg eu de ce platiti sumele astea, dar daca alegeti sa o faceti nu are sens sa spuneti ca ati platit o caruta de bani.
Ati platit fiindca ati vrut, si nu va obliga nimeni sa umflati buzunarele service-urilor.

O revizie de 30.000 cu toate consumabilele cumparate(ulei, lichid de frana, filtru polen, filtru ulei, filtru aer) nu trece de 450 RON cu tot cu testarea franelor dupa schimbare lichid.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by buggyba »

sender78 wrote:Eu zic ca nu are sens sa va plangeti fiindca a fost alegerea voastra sa aruncati cu banii in produsele cumparate in service.

Nu prea inteleg eu de ce platiti sumele astea, dar daca alegeti sa o faceti nu are sens sa spuneti ca ati platit o caruta de bani.
Ati platit fiindca ati vrut, si nu va obliga nimeni sa umflati buzunarele service-urilor.

O revizie de 30.000 cu toate consumabilele cumparate(ulei, lichid de frana, filtru polen, filtru ulei, filtru aer) nu trece de 450 RON cu tot cu testarea franelor dupa schimbare lichid.
păi, dacă dai 450 la service şi cumperi tu consumabilele...la cât te duce :?:
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by sender78 »

@ buggyba

ai inteles gresit, revizia de 30.0000 in service, adica manopera plus consumabilele cumparate, dau ca rezultat final suma de 450 RON.

mie mi-au trebuit 430 ron, in total, sa cumpar consumabilele ( filtru polen, filtru aer, filtru ulei, ulei, lichid de frana) si sa platesc manopera in service.

cred ca am mai scris pe undeva dar voi mai detalia inca o data fiindca am gasit facturile:

filtru polen = 45 ron
filtru ulei = 26 ron
filtru aer = 67 ron
lichid de frana Aral 1l = 28 ron
ulei YACCO VX 1703 FAP 5W30, API SM/CF, ACEA A3/B3-04, LOW SAPS 4l = 140 ron
manopera service cu testare frane 1.9 ore = 124 ron

TOTAL = 430 ron

acum sper ca este mai clar de ce am spus ca nu are sens sa va plangeti cand aruncati banii in buzunarele celor din service atata timp cat aveti solutii mai avantajoase atat dpdv al calitatii cat si al preturilor
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by buggyba »

înţeleg ce zici despre piese, dar există o mică diferentă la manoperă. Manopera la Neoserv Ploieşti este 300 ron pentru a doua revizie. Standard.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by sender78 »

este putin ciudat ce spui, nu ca nu as crede.

la nivel national exista un timp normat pentru fiecare revizie si daca nu ma inseala memoria la 30.000 este de maxim 2.5 ore.
un calcul simplu ne spune ca nu ar avea cum sa sara de 175-180 ron doar manopera.

este foarte simplu sa suni la importator, sa ceri cu directorul de vanzari sau cu cel care raspunde de service-uri si sa-l intrebi care e timpul normat. iti va spune acelasi lucru pe care l-am mentionat si eu mai sus.

problema mentionata de tine am avut-o si eu cu cei de la Cluj, care la vremea respectiva nu erau tocmai seriosi si calculau 3.5 ore la revizia de 15.000. dupa cateva telefoane si discutii pe speaker cu cei de la reprezentanta, factura a fost modificata la 1.9 ore.

asa cum atunci i-am condamnat, pe cei de la Cluj, asa trebuie sa ii laud acum cand au schimbat modul de lucru si factureaza corect, se comporta asa cum trebuie si au o atitudine de laudat, asa ca BRAVO lor ca au reusit sa schimbe foaia in bine

fara sa te superi, dar cateodata ma mira pasivitatea de care dau dovada oamenii atunci cand cineva le spune ca atata e manopera.
aveti telefoane, puteti suna, intreba , verifica si apoi platiti.
la fel si cu pretul la consumabile, e mai usor sa ne vaitam ca sunt scumpe, dar unora le este lene sa cumpere din alta parte un amarat de filtru si sa faca astfel o economie de 80-90 de ron.

putina initiativa si curiozitate bine dirijata nu strica si puteti sa nu va mai lasati cu buzunarele goale, doar pentru ca asa spune un sef de service.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by buggyba »

Manopera a fost 2,5 h revizia + 0,53 h testul de frâne şi amortizoare.
Ora de manoperă e 100 ron.
Succes în schimbarea lumii :wink:
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by sender78 »

testarea franelor este inclusa in manopera de 30.000 daca schimba lichidul de frana asa ca acolo te-au facturat 0.53 ore doar asa, ca sa mai iti ia un ban in plus

mult succes la plati cat mai mari, ca daca este loc, atunci de ce nu?
doar asta e mentalitatea multora, nu?

credeam ca ai inteles ca nu vreau sa schimb lumea asa cum ai insinuat, spuneam deschis parerea mea despre ignoranta unora fata de ei insisi, cu referire la respectul ce ar trebui sa existe atat pentru altii cat si pentru propria persoana
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

buggyba
Concret
Posts: 420
Joined: 27 Jun 2007, 14:31
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by buggyba »

:) My friend, nu te ataca, e topic despre revizii, nu despre respect

Nu cred că am plătit 800 la revizie pentru că nu mă respect şi nu mi-am cumpărat singur consumabilele. Cum de asemenea nu mă pot numi ignorant pentru că m-am dus la un service autorizat KIA pentru revizie şi am plătit cât mi-au cerut.
Dacă e vorba de o lipsă de respect aici e vorba de lipsa de respect prestatorului de servicii.

Fii sigur că dacă maşina nu era în garanţie, eu şi Neoserv trăiam liniştiţi unul fără celălalt, iar la service-ul la care mi-aş fi făcut revizia m-aş fi prezentat cu ulei, filtre şamd (cum de altfel procedam cu predecesorul cee'd-ului, un Golf 4).

Concluzia este că nu (mai) recomand Neoserv pentru revizii, în banii daţi aici încape lejer un drum la Bucureşti sau la Braşov.
Black Beauty 1,4 Base cu ESP, cheie briceag, cotiera, scaune reglabile pe h si incalzite, PH 60 BGD

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by aeon »

azi am fost si eu de am facut progamare pt revizia de 30000 pt joia ce vine....pret estimativ 670 ron...acum caut pe net o pagina de unde sa pot lua toate filtrele...oricum la mine e simplu...masina e pe firma si imi plateste firma revizia dar as vrea totusi sa nu dea asa de mult daca se poate si mai putin
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by aeon »

sender78 wrote:
ai inteles gresit, revizia de 30.0000 in service, adica manopera plus consumabilele cumparate, dau ca rezultat final suma de 450 RON.

mie mi-au trebuit 430 ron, in total, sa cumpar consumabilele ( filtru polen, filtru aer, filtru ulei, ulei, lichid de frana) si sa platesc manopera in service.

cred ca am mai scris pe undeva dar voi mai detalia inca o data fiindca am gasit facturile:

filtru polen = 45 ron
filtru ulei = 26 ron
filtru aer = 67 ron
lichid de frana Aral 1l = 28 ron
ulei YACCO VX 1703 FAP 5W30, API SM/CF, ACEA A3/B3-04, LOW SAPS 4l = 140 ron
manopera service cu testare frane 1.9 ore = 124 ron

TOTAL = 430 ron

acum sper ca este mai clar de ce am spus ca nu are sens sa va plangeti cand aruncati banii in buzunarele celor din service atata timp cat aveti solutii mai avantajoase atat dpdv al calitatii cat si al preturilor
de unde ai luat filtrele si restu?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Revizia 2 benzina (2 ani/30.000km)

Post by sender78 »

Uleiul Yacco l-am luat din Bucuresti, de la importator, care e langa Policolor

http://www.yacco-lub.ro/produs.php?id=6&ids=1

filtrele si lichidul de frana de la Augsburg de langa Carrefour Militari
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”