Probleme rezolvate pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
Billy
Posts: 403
Joined: 25 Apr 2008, 23:25
Auto: Kia Cee'd
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Billy »

O chestie minora, reglat frana de mana, rezolvat la prima revizie in iunie.
Cealalta problema cu aprindere indicatorul centurii in mers, nu s-a rezolvat dar nici nu am declarat-o la service.
Kia Cee'd HB - 1.4 Best - Machine Silver - 2008 ~ 195000 km
Ford Ecosport - 1.5 Titanium - Blazer Blue - 2019 ~ 62000 km

tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by tukyy84 »

Trebuie sa-mi schimbe si mie cei de la garantie cele doua bielete din fata,dar vreau sa stiu daca se poate intampla ceva, daca mai merg cu acel troncanit inca o saptamana ?

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by crispisu »

Ti-am raspuns deja la intrebarea asta: viewtopic.php?p=123723#p123723

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by alimos »

Astazi am ridicat masina pe un elevator ,oferidu-mi-se aceasta ocazie pur intamplator.
Aveam de mult de gand acest lucru,mai ales avand in vedere o parere proprie cum ca suspensia pe fata a devenit ceva mai galagioasa.
Am tras putin de roti punand mana pe fiecare articulatie in parte. Pe fata am intalnit urmatoarele simptome:Pe dreapta,bieleta de directie are un mic joc la miscarea in plan orizontal(stanga-dreapta) a rotii.Pe stanga insa,se aude un zgomot destul de pronuntat metalic in zona bieletei de directie,si chiar mai inspre caseta de directie.In volan nu se simte nici un fel de vibratie sau zgomot,indiferent de viteza,in plaja 1-170 km/h.
Din habitaclu poti constata ca este un zgomot ceva mai pronuntat la trecera rotilor peste denivelari,dar nu sa sara in ochi.
Sa fie bieletele,sa fie caseta? Astea ca pareri optionale! Oricum,cert este ca voi vedea in service.
Intrebarea adevarata este :avand in vedere ca masina are 1.5 ani si 22000 km,aceste probleme se vor rezolva pe garantie,sau ma pune lumea la plata???"???In caz de caseta,e clar ca e pe garantie,insa in caz de bielete?!?!?!?!Vad c unii colegi de forum au rezolvat-o pe garantie.Cum au procedat?La ei ce simptome au fost la bielete?
Indiferent de raspunsul la "intrebarea adevarata",sa astept oare revizia a doua, de peste 2-3000 km sau sa ma duc acum la Vaslui (de la Bacau)?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

crispisu
Membru Fondator
Posts: 1630
Joined: 31 May 2007, 22:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by crispisu »

Din ce descrii tu, par a fi bieletele. Se vor schimba pe garantie (cel putin asa ar trebui) deoarece este o problema comuna...
Succes

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by alimos »

Dar este oare normal ca un set de bielete sa cada in 22.000km ?!?!?!?!
Nu argumentati cu calitatea deficitara a partilor carosabile pentru ca pe aceleasi drumuri circula si alte masini de valoarea asta si nu cad in halul asta piesele. Departe de mine gandul de a-mi displacea masina asta.Sunt pe putin nebun dupa ea dar nu pot sa spun ca nu am un gust amar dupa ce sunt nevoit sa schimb piese original intr-un an si jumatate sau 22 de mii de km.
Oare nu s-au gandit cei din fabrica sa mai schimbe producatorul de bielete,ca prea cad intr-o veselie, de le schimba oamenii astia pe garantie cu atata usurinta!!! Vad ca nu sunt nici pe departe printre putini care au schimbat bieletele. Si stati... ca pe spate nu am miscat nici o roata.Socat de situatia de pe fata,nici nu am mai facut nimic pe spate,dar am sa le verific maine in service!
Numai bine!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by alimos »

Am fost la Vaslui sa rezolv problema.Nu au fost bieletele,ci o seaca bataie metalica in caseta de directie.Au umblat la un element de reglaj din partea din spate a casetei de directie,l-au scos,l-au gresat,au bagat ceva vaselina in caseta si apoi au bagat acel cilindru la loc si l-au reglat prin infiletare.Drept rezultat,nu se mai simte nici un fel de bataie pe nici o roata,motiv pentru care ii felicit pe cei de la Rodav pentru intuitie si pricepere,insa efectul secundar imediat a fost o usoara ingreunare a cursei volanului, precum si partea cea mai enervanta,schimbarea cu un grad sau doua spre stanga a pozitiei volanului.
Astazi,dupa vreo250-300 de km facuti,nu se mai simte absolut deloc ingreunarea cursei volanului,revine extrem de usor la punctul "0',dar asta numai la nivelul rotilor,pe sosea,caci in masina,volanul a ramas neschimbat ca optiune,si anume cu un grad sau doua pe stanga.Si ma deranjeaza.
Cred ca in momentul in care au scos acea piesa pentru a o gresa,au miscat din greseala rotile si axul volanului a sarit cu un dinte peste cremaliera casetei.

Desi nu afecteaza cu nimic dinamica masinii,desi problema pentru care ma dusesem la Vaslui s-a rezolvat facil,prin strangerea unui reglaj,nu pot sa s[un ca sunt multumit.Ma indispune teribil faptul ca volanul nu mai e perfect drept.Desi deviatia e de cativa milimetri fata de orizontala,nu pot sa nu observ asimetria butoanelor de pe volan,si imi sta pe creier.
Cei mai tehnici dintre voi,ce parere aveti? Sa ma dus sa le solicit sa il puna inapoi tot din caseta,sau mai usor din axul volanului?
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by alimos »

Am fost din nou la Vaslui!!!
Pana acum nimic nou.Cred ca daca aud cuvantul Vaslui,in curand ma urc pe pereti!!!
Noutatea totusi este ca am rezolvat problema.
Etape:
1.Initial au incercat sa regleze volanul din acel element de imbinare din spatele pedalei de acceleratie,de sub mocheta.Am miscat o singura canelura inspre dreapta axul,moment in care volanul s-a dus in pozitia simetrica celei de pe stanga,dar pe dreapta de data aceasta.Am revenit la poz.initiala si am renuntat la proiect.
2.Mecanicul a gandit astfel:"din moment ce nu am facut nici un fel de interventie in caseta (se referea la modificari de pozitie a axului pe cremaliera),singura diferenta fiind faptul ca i-am luat din jocuri prin reglaj,inseamna ca volanul,care acum asculta mai indeaproape de roti decat inainte(cand caseta permitea mai mult)ramane stramb pe stanga din cauza unor probabile PROBLEME DE GEOMETRIE A ROTILOR!!!!"
3.Au procedat la efectuarea unei geometrii a rotilor,plecand de la pozitia perfect orizontala a volanului,si a iesit DIN PRIMA,o treaba de nota 10.Roata din stanga era pe 0.0 iar cea din dreapta pe minus ceva,nu stiu exact cat.
Concluzia trasa in comun a fost ca ultimul drum facut de mine acum 2 saptamani Bacau-Roman-Pascani,prin Mircesti a fost letal pentru geometria rotilor masinii.Drept este, ca si tancul se inclina cu respect craterelor de pe acel drum.Asta e!Ma grabeam si m-a costat cat nu a facut!

Costuri reparatie:0
Atitudine fata de client:ireprosabila
Atentie:n-ar strica sa fie ceva mai mare,pentru ca eu puteam scuti un drum facut de pomana!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by edddie_m »

alimos wrote:Am fost din nou la Vaslui!!!
Pana acum nimic nou.Cred ca daca aud cuvantul Vaslui,in curand ma urc pe pereti!!!
Deci pana la urma ai fost multumit de cei de la Rodav? Eu oricum am drumuri saptamanale da vroiam sa ma duc la Klado ca la Vaslui nu te lasa cu piesele tale.
Dar am si eu multe probleme si daca is mai de traba as lasa de la mine 200 de lei cat as scoate daca m-as duce cu piesele mele numai sa stiu ca imi rezolva problemele. :)

User avatar
alimos
Posts: 1383
Joined: 19 Apr 2008, 22:15
Auto: cee'd 1.4 SW;sportage 1.6 GDI
Location: Bacau
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by alimos »

Ii recomand cu caldura ca meseriasi si ca mod de comunicare,insa fii cu ochii pe ei ca sunt imprastiati!
Apeleaza cu incredere la D-l Viorel! Cand vorbesti cu el la telefon pare ca nu a vorbit cu nimeni toata ziua si are chef de vorba,insa daca vezi cu cati vorbeste zilnic te sperii!
Bafta!
Ceed 1.4 109 hp SW BEST,2008,Pewter Beige,ODO 190000
SportageIII 1.6GDI 135 hp ,2014,Space Blue,ODO 105500
Ceed 1.6 crdi 115hp ,2009, Piston Grey,odo 250000

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by mandr »

La 74.500 km, am inlocuit pe garantie, la service Baneasa in 45 min. bieletele fata . Am un KIA CEED CRDI. A implinit un an in aprilie ! In rest nimic pana acum, nici macar placutele de frana !

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by scubli »

La 30.000km am schimbat bieleta stanga fata pe garantie.

User avatar
ionutcc
Posts: 279
Joined: 31 Oct 2007, 15:39
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by ionutcc »

Am peste 1 (una) luna de cand am fost la Martax Brasov pt schimbat bielete fata, nu erau pe stoc, au zis ca sapt viitoare, am sunat eu sapt urmatoare, am sunat si sapt urmatoare si de atunci tot astept. Ei nici un telefon, nici macar sa-i spuna la prostul ala ca vine peste 1 an ... daca e vorba de asta, sau nu vor sa schimbe pe garantie, ce sa inteleg ? Si am facut de atunci peste 2000 km cu niste batai de parca se rupe. =D>
4. Kia Sorento 2.2 D, 7 locuri (2021...)
3. Kia Carens 1.7 D, 7 locuri (2017-2021)
2. Kia cee'd 2 1.6 GDI City+ (2013-2016)
1. Kia cee'd 1.4 LX Best (2008-2012)

User avatar
iulian2007
PFR
Posts: 1153
Joined: 29 Jan 2008, 23:59
Auto:
Location: Braila

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by iulian2007 »

informeaza printr-un mail si importatorul despre problema ta, sa vezi ce pozitie adopta vis-a-vis de cazul tau

am mai auzit si e altii care s-au plans de asta, la alte service-uri
forumul pasionatilor de detailing click AICI si AICI

facebook - Polish Braila & PolishFaruri Braila

http://polishbraila.blogspot.com/

User avatar
ionutcc
Posts: 279
Joined: 31 Oct 2007, 15:39
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by ionutcc »

Coincidenta? Seara am trimis mail la importator, iar a doua zi dimineata am fost sunat de la martax ca au venit bieletele !!!
4. Kia Sorento 2.2 D, 7 locuri (2021...)
3. Kia Carens 1.7 D, 7 locuri (2017-2021)
2. Kia cee'd 2 1.6 GDI City+ (2013-2016)
1. Kia cee'd 1.4 LX Best (2008-2012)

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”