Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

dulaul

Dar filtrul de polen (sau de habitaclu, in fine cum s-o mai chema) ala care se scoate pe la torpedou, nu s-a inlocuit? La prima revizie mi-au zis ca "se schimba la fiecare revizie", si ca sa fiu sincer era negru.
Si la mine numai au suflat in filtru de aer motor, era curat aproape ca nou. Si la mine numai au miscat un pic de roti, si la mine mi-a tinut D-nul Ouatu teoria chibritului vreo 20 min cu laptopu cuplat si motorul la ralanti, de ma gandeam ca raman fara benzina(eram cam pe gol cu rezervoru cand am ajuns la revizie).
Astept sa vad ce o sa se intample la a 2-a revizie
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Pret revizii....

Post by dulaul »

@bubumisu cam trasa la xerox revizia ta cu revizia mea :D
Filtrul de polen l-am cumparat de pe forum pentru ca am vrut unul cu carbon si m-a costat 60 lei fata de 120 lei cu cat il dadeau cei de la Rodav sau de la oricare alt service. Pe asta l-au schimbat tot ei dar m-am speriat cat de imbacsit era. Acesta mai poate fi suflat intre timp dar neaparat il voi schimba anual. Oricum ar fi, nu esti obligat sa-l schimbi la ei. Filtrul de aer nu merita schimbat acum, dar la anul sigur am sa-l schimb. Mi-ar place unul K&N, dar am sa vad daca reusesc.
Teoria chibritului nu a a vut decat scopul sa ne umfle inima ca avem un motor excelent, iar pretul pentru acest lucru a fost rulajul motorului la relanti :mrgreen: Oricum ineficienta analiza pe laptop, recomand sa nu pierdeti timpul decat daca aveti probleme.
Mi-ar fi placut ca pe partea mecanica sa mai insiste dar si acolo baietii sunt tot baieti d'ainostri si fac treaba ca sa o termine cat mai repede.

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

Pai chiar asta am in plan, sa insiste la partea de mecanica la revizia a 2-a, ca deocamdata nu are sens sa faca analiza cu laptop-ul sa imi spuna "buna benzina, de unde alimentezi, de la Rompetrol?" si eu bineinteles sa ii raspund "nu de la Petrom" :lol:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
ziggy_unit
Posts: 19
Joined: 04 Nov 2008, 16:53
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by ziggy_unit »

Salutare,

Vin si eu in atentia voastra cu ultima noutate in materie de revizii.
Am un SW pe motorina si am fost sa-i fac cea de-a treia revizie, la care mi s-a schimbat uleiu si filtrul de ulei, lichidul de frana, filtrul de polen (de la 100 lei am platit 50 lei), unse balamalele, verificate bieletele, rotulele, amortizoarele, arcurile.

Pentru toata aceasta afacere nu am platit decat 450 ron, revizie care se anunta undeva la 900.

Eu zic ca asa mai merge nu?
KIA CEE'D SW 1.6 CRDI COMPAS BLUE - ex B-86-XOE , actual GL-86-MTE

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by aeon »

si unde ai facut?la galati sau la braila?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

ziggy_unit

Nu prea imi vine a crede ca ai scazut sub 500 RON, dar in fine, nu te contrazic
Mai ales ca ai schimbat si lichidul de frana :wink:
Ca sa nu mai zic ca ti-au dat filtru de polen la juma de pret
Nu cred ca s-au speriat ca altii au tarife bune la revizii. Sau poate au uitat sa factureze ceva :?
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

n-aveti trb , asa e. va zic eu . app, la galati a facut revizia. m-am intalnit cand scotea masina din service ca eu o duceam la GRESAT ambreiajul ca m-am speriat la cum scartzaia la relanti si in trafic la viteze pana in 40, panarama de ambreiaj. app, la un benzina 1.6 la 45 de mii de km , ce trb skimbat? BUjii, placute?
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Bonzai2 »

virusvex wrote: app, la un benzina 1.6 la 45 de mii de km , ce trb skimbat? BUjii, placute?
Bujiile trebuie schimbate, costa vreo 90 de lei toate 4. Placutele se schimba numai daca-s tocite.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

virusvex
Si care-i faza, de e diferenta asa de mare la tarifare?
Trebuie sa "existe" o explicatie logica :wink:
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by aeon »

e simplu....s-au modificat preturile...in jos adika
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

aeon

De abia astept si eu revizia a 2-a, dar sa treaca timpu cat mai greu ca viata e scurta :lol:
Sa vad cat de in jos au cazut preturile la astia de la Rodav
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

Bonzai2 wrote:
virusvex wrote: app, la un benzina 1.6 la 45 de mii de km , ce trb skimbat? BUjii, placute?
Bujiile trebuie schimbate, costa vreo 90 de lei toate 4. Placutele se schimba numai daca-s tocite.
daca vreau de alea cu iridium , bla bla , cat o costa oare in plus?
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

Cand iti faci programare, ii intrebi.

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

Ogy wrote:Cand iti faci programare, ii intrebi.
si ca pret?
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by aeon »

ca pret ce? intrebi cat costa cu unele si cat cu altele?
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”