Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

sender78 wrote:La mine mototul nu mananca ulei, dar am pus ce am cumparat eu adica Valvoline prima data si Yacco a doua oara. Am facut deja aproape 9.000 km de la revizia de 30.000 si inca este la acelasi nivel ca la inceput.

Depinde si de ulei, calitatea lui, daca se "arde" mai repede sau nu.
eu zic ca mi-a cam mancat atunci ulei ca am mers cel putin 2000 km cu motorul dus la extrem ( adik turat pana la 6300) , viteze aproape de 200 km/h si tot asa . Mi-a zis unu de la service ca cik sa nu mai pomenesc ca am mers cu 200km pe ora prin service ca fac astia urat. SI eu l-am intrebat?...dc???? si nu prea a putut sa imi raspunda. In fine, nu prea ma incred in OMV bixxol-ul asta.
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Pret revizii....

Post by sonty »

din cate stiu eu un ulei se arde daca in motor exista scapari pe langa segmenti sau pe langa supape. asa ca daca dispare din ulei inseamna ca motorul deja a patit ceva si anume niste jocuri prin zone esentiale. s-ar zice ca uleiul e prost in sensul ca e prea subtire (prea putin vascos) asa ca ramane in cantitati mai mari in urma pe cilindri. asa ca inlaturarea efectelor se face cu alt ulei mai gros sau cu vreun aditiv de ulei. cauza e insa alta.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

sonty wrote:din cate stiu eu un ulei se arde daca in motor exista scapari pe langa segmenti sau pe langa supape. asa ca daca dispare din ulei inseamna ca motorul deja a patit ceva si anume niste jocuri prin zone esentiale. s-ar zice ca uleiul e prost in sensul ca e prea subtire (prea putin vascos) asa ca ramane in cantitati mai mari in urma pe cilindri. asa ca inlaturarea efectelor se face cu alt ulei mai gros sau cu vreun aditiv de ulei. cauza e insa alta.
Mi-e mi-a spus un meserias ca la orice masina care ii dai jar si ajungi cu motorul la zona rosie mai des ala papa ulei din cauza frecarii prea mari. se aplica si la cel sintetic 5w-30 . la urmatoarea revizie bag 0w-30
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by bumblebee »

Daca ii dai jar cum sa pui 0W30?
Trebuie a doua cifra cat mai mare in cazul mersului la regim de turatii inalt, altfel uleiul e prea vascos in conditiile alea.
Un prieten foloseste 10W50 pentru un Citroen Saxo pe care il alearga in draci
http://www.worldimpex.com/parts/total-t ... 11895.html
Kia Cee'd 1.4 best

tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by tukyy84 »

Pentru cei din Iasi si nu numai,am intrebat la KLADO daca pot veni cu consumabile mele si......
Raspuns: Filtru aer,polen,ulei,combustibil(daca este diesel).Ulei 5W-30 Mobil 1, 4l sau 6 l(diesel). Brake Fluid 0,5l Mobil Dot4.
O zi frumoasa

zolkiss
Posts: 10
Joined: 25 Nov 2008, 19:28
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by zolkiss »

Buna,

Ma adresez pentru prima data celor care au avut de a face cu reviziile superscumpe la dealer-ii KIA din Romania.
As dori sa va impartasesc un antecalcul al firmei clujene Willy & Co. Fac acest lucru, deoarece m-am interesat prima data telefonic, intreband, cat m-ar costa a doua revizie pentru Cee'd-ul meu, si mi s-a comunicat o suma mult mai mica, decat ce mi-au transmis ulterior in e-mail. (si cica pana la sfarsitul anului au o promotie de -19% din pretul consumabilelor originale KIA......bullshit ca tot scump iese).

http://news.webshots.com/photo/25398773 ... 0361FKnBml

Pe de alta parte am dat de o firma din Bucuresti care avea urmatoarele preturi pentru piesele (originale KIA) ce urma sa le schimb in revizie:
Filtru aer 58 lei,
Filtru ulei 35 lei,
Filtru motorina 88 lei,
Filtru polen 110 lei.

Preturile au tva inclus si sunt Originale Kia.
http://www.piese-auto-hyundai.ro/kia.php

Revizia o fac in 30.11.2009, sper ca pana atunci sa-mi procur toate aceste consumabile originale, ca cica altfel cei de la Willy & Co mi-au spus ca voi pierde garantia. Cand am intrebat la ce garantie se refera, la cele al consumabilelor sau la garantia masinii, mi-au raspuns sa citesc carnetul de garantie si intretinere.....mna poftim.....m-au consolat!

Pana atunci toate cele bune,
Revin cu info, dupa revizie.

ionutzyankoo
Posts: 112
Joined: 11 Sep 2008, 11:19
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by ionutzyankoo »

Am facut si eu azi prima revizie la Cee'd-ul meu la IMG Jilava. Am platit conform urmatorului deviz:
- manopera: 1.1 ore = 94.50 lei
- materiale: ulei synpower 5w30 3.3 l = 155.10 lei
filtru ulei = 22 lei
filtru aer = 68 lei
filtru polen = 103 lei
Toate preturile sunt fara TVA

Total deviz 526.70 lei incl TVA

Revizia a durat aprox o ora si in afara de montarea materialelor de mai sus au fost verificate toate farurile si lampile, au fost stranse suruburile din capul amortizoarelor fata, au fost verificate pe rampa rotile pentru eventuale jocuri si s-a reglat presiunea, a fost adaugat antigel si a fost stransa frana de mana.
Urmatoarea revizie la 29.000 km.
cee'd City 1.4 Piston grey -BC 08 SID-
achitat avans 8.10.2008, serie șasiu 11.11.2008, la volan din 20.11.2008
ODO: 44.000 and counting
http://picasaweb.google.ro/iancu.ionut/Forest#

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by apachioara »

raspunsul celor de la willy si compania e tipic modului in care sunt priviti si tratati clientii ce au masinile in garantie. Altfel ar fi reactia lor pentru o reparatie ce implica un deviz consistent. Am solicitat vinerea trecuta o verificare pe loc a unei disfunctionalitati a sistemului audio dupa inlocuirea acestuia (fiind inlocuit pe garantie la sevice-ul din Tg. Mures), la care am fost trimis la acelasi service.. ca doar acolo, probabil, mi-am facut si reviziile... (ce are una cu alta... ?!) Iar daca tot voiam sa mi se faca o verificare in acest sens, sa imi fac o programare pentru saptamana urmatoare.. probabil pe sfarsitul saptamanii. Oricum atitudinea "slujbasului" de la receptie cu care am avut, poate, ghinionul sa vorbesc, mi-a lasat impresia de nepasare si "fusereala" in ceea ce priveste tratarea problemelor aparute in perioada de garantie. Sau poate ca n-aveau electrician.. dar puteau sa-mi spuna...
Nu vreau sa spun decat ca atitudinea pro client a celor din Tg. Mures e jos palaria. Nu a celasi lucru il pot spune despre service-ul din Cluj, si nu sunt singurul care a avut astfel de experiente cu ei.
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »


sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Pret revizii....

Post by sender78 »

Cei de la Cluj nu au de ce sa comenteze daca veniti cu piesele voastre, asta cu atat mai mult cu cat primele doua revizii le-am facut la ei, cu piesele mele, si nu au avut nimic de mentionat, asa ca spuneti-le clar ca piesa originala inseamna, conform legislatiei, orice piesa care respecta specificatiile si caracteristicile mentionate de catre producator.

Este ciudat cum trateaza clientii diferit in functie de starea lor "sufleteasca".

Revizia de 30.000 m-a costat a fost 120 si ceva ron, la care am adaugat consumabilele mele, adica filtru aer, ulei, filtru ulei, lichid de frana, toate cumparate din diverse locuri.
Filtrul de polen m-a costat in jur de 50 ron.

Totalul a fost sub 450 ron, nu imi aduc aminte suma exacta.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Pret prima revizie Rodav Vaslui 530 de lei, 492 dupa ce le-am adus eu aminte de promotia de 19%.

Inainte stiu ca era 520 la Rodav dar probabil au scumpit acuma cu promotia asta ca sa piarda cat mai putin.

Filtru de polen 160 de lei!!!!!!!!! WTF?????

Oricum asta a fost prima si ultima revizie pe care o fac.De ce zic asta? Pentru ca nu se face revizie!

Am platit 5 milioane pentru un schimb de ulei si filtru de polen care in alta parte ma ajungea 3 milioane cu totul. Si prin alta parte ma refer la service mare, care sunt si dealeri de masini.

Pentru ce mai e scris manualul ala daca nu inspecteaza nimica din alea 20 de chestii care ar trebuie?

Oricum nu se strica nimica la masina si daca se strica asta e platesc din buzunarul meu decat sa fiu luat de prost pe fata platind pentru o stampila pusa pe cartea de service. Imi fac eu stampila identica si o pun singur. Ma duc la alt service decat ala de pe stampila si gata oricum nu verifica fiindca se mananca intre ei...

Pana la urmatoarea revizie mai e un an poate se mai schimba cate ceva: poate ne primesc cu piesele noastre, poate respecta procedurile de la revizii asa nu m-as mai simti luat de prost dar cum e acuma....

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by cmihai »

sincer de ce nu te-ai dus cu propriile consumabile.....pana la urma faceai un compromis si ii lasa-i sa scrie in carnetul de garantie ca le-ai adus tu.....daca nu vino la braila data viitoare si o sa faci revizia cu tot al tau.....e ceva distanta dar macar esti tu multumit....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Teddy »

edddie_m in vara a facut cineva a 2-a rev. la Rodav Vaslui cu toate consumabilele lui ...xcum ai iesit mai bine la pret fata de alte service-uri cu cca 110-120 ron .
Drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Crezi ca eu nu vroiam sa o fac cu consumabilele mele? Raspsunsul lor a fostt NU! Iar la Iasi doar cu filtre originale si ulei doar daca e Mobil.

La Vaslui dupa un mail trimis la Kia Romauto au zis ca ma lasa cu uleiul meu iar cand am sunat sa ma programez au uitat ce am vorbit si pentru ce m-am certat cu ei si au zis ca nu pot veni cu uleiul meu.

Efectiv te lupti cu morile de vant.M-am saturat de telefoane pe la Klado, Rodav, Kia Romauto ca sa ma lase cu consumabilele mele...

Diferenta de pret cel putin la filtrul de polen care nu are ce sa strice la masina e enorma de la 40 de lei pe net, 60 in oras la 160 la ei....

Iar manopera o iau degeaba in multe parti schimbul de ulei fiind gratuit daca cumperi de la ei filtrul de ulei si uleiul.

Repet ce mi-au facut cei la Rodav azi pentru 500 de lei imi faceau cei de la autocenter pentru 300 de lei.

Pentru ce platesc diferenta? Cu ce ma ajuta garantia? ca imi da un nene oleaca 3 pufuri dintr-un spray de 14 lei ca imi scartaie ceva?

zolkiss
Posts: 10
Joined: 25 Nov 2008, 19:28
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by zolkiss »

Asa cum am promis , revin cu detalii privind a doua revizie pt. Ceed diesel 1.6. E adevarat, ca inca nu am facvut revizia, dar mi-am procurat piesel originale si am pretul manoperei percepute de service-ul Willy&Co din Cluj, asa ca va pot face o idee, cam cat ma va costa in total.
Inainte de a va da preturile, mentionez, ca am avut o runda de convorbiri telefonice cu cei de la Willy&Co pe seama pieselor originale necesare pentru revizie. Ei mi-au spus asa: pot sa vin cu orice piese compatibile, in schimb daca aceste piese nu sunt originale KIA, in ambalaj rosu - alb, in cazul unei defectiuni care poate avea vreo legatura cu piesa "neoriginala", pierd automat garantia pentru partea defectata. Deci tot un bullshit e!
In ideea de a nu risca, am procurat piese originale, la urmatoarele preturi:

Filtru aer: 58,00 ron
Filtru polen: 110,00 ron
Filtru ulei: 35,00 ron
Filtru combustibil(diesel): 150,00 ron, aici as mentiona, ca acelasi filtru, doar in cutie albastra, pe care scrie "Hyundai - Kia motors", fabricat de Mobis, as fi putut sa-l achizitionez la 88,00 ron, dar nu vroiam sa ma risc, asa ca n-am avut de ales si doar pentru cutie am mai platit diferenta pana la 150,00 lei.....scumpa cutie ....al dracului de scumpa.

Ulei ValvolineSynpower 5w-40 Pumpe Duse: 150,00 ron / 5 l
Lichid de frana Valvoline Pyroil Dot4: 30,00 ron/1l

Manopera Willy&Co: 2.2 ore "tehnologice" = 143,00 ron

TOTAL: 676,00 ron
+ ITP: 100,00 ron
Grand Total: 776,00 ron

Sper sa nu mai intervina nici un cost.......

O zi buna pentru toti.
Z

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”