Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by sonic »

Maine fac si eu a doua revizie la Galati ... cred ca va fi ultima cu piesele de la ei, pentru ca nu am avut timp sa caut pe net. O sa intreb si de reducerea cu 19% pentru piese dar ma indoiesc ca o sa beneficiez de ea.
Oamenii m-au anuntat ca revizia o sa coste in jur de 680 de ron ceea ce mi se pare destul de mult dar intai sa vedem in ce consta aceasta suma.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by bogdan-alin »

a mai facut cineva acum recent revizia la IMG?
trebuie sa o fac si eu luna asta si eram curios ce preturi mai au.
Bafta

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Vincze Szilard »

acuma vin si eu de la prima revizi din cluj de la willy & Co
aveam 3 probleme cu ea
1. numai cu motor cald la relantiu imi tremura toata masina cand puneam mana pe ea, inclusiv cum stai pe scaun se simnte (a mai patit careva asa?)
2. aveam un sunet de bataie in partea dreapta fata cand depaseam 100 de km/h (recunosc nu tot timpu, depinde de drum)
3. frana de mana nu prindea chiar ok trebuia sa-l trag serios sa-mi prinda
probleme rezolvate
1. pune mana pe motor mecanicu si zice "pai asa e la toti" si cu asta am ramas
2. face o tura cu masina, nustiu pana la ce viteza a urcat da a zis ca nu bate nimic
3. problema rezolvata
factura 5 bulioane rotund

cu alte cuvinte NU MAI MERGETI LA WILLY & CO
domnu Cristi de la Oradea sa stiti ca ma abonez la dumneavoastra
la sfarsit imi da factura si hartia de preluare sau accept pe care scria pretu si ca au schimbat Ulei, + filtre

ulei 5W30ULTRA - 48.74 ron/l x3=140.94 ron (stie careva ce fel de ulei ii?)
filtru ulei 2630035505 - 26.89 ron/buc
filtru aer 281132H000 - 83.35 ron/buc
filtru polen J1340310 - 126.05ron/buc
total : 368.70
manopera 123.50 ron
total: 492.20
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Pret revizii....

Post by sender78 »

Legat de pret, eu am mai spus, cumparati-va consumabilele si asa nu mai aveti de ce sa va plangeti legat de pretul reviziei.

Despre celelalte probleme, cred ca trebuia sa te tii de capul lor mai serios, de exemplu sa fii condus tu masina ca sa se auda bataia pe fata.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

RZW
Posts: 100
Joined: 31 Mar 2008, 23:14
Auto:
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by RZW »

Azi am fost la Braila pt a 2 a revizie. Receptivi,amabili,competenti! Asa ii pot numi pe cei de acolo. Sunt multumit de serviciile lor. Cu consumabilele mele(mai putin lichidul de frana) am platit 204 ron cu tot cu manopera.Dupa ce au terminat cu schimbul de ulei si filtre, au verificat instalatia de aer conditionat,au facut un test de frana(frana de mana a fost stransa putin) apoi au bagat masina pe tester si au verificat-o in totalitate! Totul a durat aprox. 2.30 h. Dupa mine a venit alt galatean la revizie! De ce oare nu mai merge lumea la ENA in Galati?
1-ulei-MOBIL1 5W 30 =1.800.000
2-filtru ulei-MAN = 220.000
3-filtru aer-JAKOPARTS= 450.000
4-filtru polen-VALEO = 460.000
5-lichid de frana-ELF = 165.000 (produsul lor)
6-manopera =1.875.000
___________
TOTAL =4.970.000 lei
KIA CEE'D, 1.4 LX BEST, PISTON GREY, GL-26-RZW
Masina cu NR.10 in MAREA COLOANA de la BRASOV !

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

Pana la urma a verificat cineva reducerea de 19% la consumabile?

E vreun comunicat oficial sau nu?

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by sonic »

Am facut astazi si eu a doua revizie la Ena Galati (cred ca ultima cu piesele lor pentru ca diferenta e foarte mare).
Oricum ca idee i-am intrebat daca pot veni cu piesele mele si au spus bineinteles ca nu, apoi am intrebat de reducerea de 19% de care habar nu avea cel de acolo insa tipul de la magazinul piese a spus ca a primit un comunicat si reducerea este valabila dar pentru piesele comandate de ei dupa 15 oct. M-am resemnat intr-o oarecare masura si am asteptat rezultatul final.
filtru ulei - 35 ron
filtru polen - 150 ron
lichid frana - 22 ron
ulei omv bixxol c3 - 4l - 188 ron
filtru aer - 53 ron
Manopera - 2:30 - 187 ron

TOTAL PLATA - 635 RON
In cele din urma au aplicat o oarecare reducere insa in nici un caz 19% ci cam 10% si astia probabil de gura mea, ca ei nu aveau de gand, sa zica nimic.
Probabil urmatoarea revizie i sa o fac si eu la Braila, apropo vreau si eu un numar de telefon de acolo ca as vrea sa imi montez o alarma si astia de la Ena m-au speriat cu preturile lor.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by aeon »

ce tare...mie pe filtru de aer mi-au luat 90 ron..preturi ca la bazar
Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

iony
Posts: 72
Joined: 21 Apr 2009, 11:52
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by iony »

sonic wrote:Am facut astazi si eu a doua revizie la Ena Galati (cred ca ultima cu piesele lor pentru ca diferenta e foarte mare).
Oricum ca idee i-am intrebat daca pot veni cu piesele mele si au spus bineinteles ca nu, apoi am intrebat de reducerea de 19% de care habar nu avea cel de acolo insa tipul de la magazinul piese a spus ca a primit un comunicat si reducerea este valabila dar pentru piesele comandate de ei dupa 15 oct. M-am resemnat intr-o oarecare masura si am asteptat rezultatul final.
filtru ulei - 35 ron
filtru polen - 150 ron
lichid frana - 22 ron
ulei omv bixxol c3 - 4l - 188 ron
filtru aer - 53 ron
Manopera - 2:30 - 187 ron

TOTAL PLATA - 635 RON
In cele din urma au aplicat o oarecare reducere insa in nici un caz 19% ci cam 10% si astia probabil de gura mea, ca ei nu aveau de gand, sa zica nimic.
Probabil urmatoarea revizie i sa o fac si eu la Braila, apropo vreau si eu un numar de telefon de acolo ca as vrea sa imi montez o alarma si astia de la Ena m-au speriat cu preturile lor.

0239681438. succes
ceed 1.4 classic;incalzire scaune;geamuri ionizate spate; jante_205;cheie briceag; red mars; 2 feb 08;BR.80.JON_ 125.600 km,
http://www.4shared.com/file/132897436/6 ... _001_.html

puiutu81
iarnambani
Posts: 108
Joined: 28 Oct 2008, 22:35
Auto:
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by puiutu81 »

am facut si eu prima revizie ieri la Rodav Vaslui
M-a costat 516 lei, factura e la masina si nu stiu sa va zic preturile exacte pe fiecare piesa, stiu doar ca am stat langa ea cat s-au facut toate operatiunile, mi s-au pus 3.3 litri de ulei castrol 5w30, am platit 4litri, 700ml ii am in bidonas in portbagaj, mi-au zis sa ma duc cu el data viitoare si voi plati doar 3 litri, mi s-a schimbat filtrul de ulei si cel de polen.
La cererea mea s-au uitat si la trancanelile spate, care au fost diagnosticate cu o bieleta dreapta spate defecta - schimbata pe loc. Mi-au suflat filtrul de aer, care m-a surprins cat de bine si de alb arata, chiar si inainte de a fi suflat.
In rest mi-au verificat rotile de jocuri si huruieli de rulmenti si mi-au curatat motorul. Ah, si mi-au verificat si luminile, ca era sa uit.:P
Cam atat. Gasesc pretul satisfacator, in comparatie cu ce alte masini mai am si am mai avut, plus faptul ca s-au purtat foarte frumos si au fost receptivi la toate problemele pe care le-am mai ridicat. Serviciile mi s-au parut de buna calitate. iar faptul ca m-au lasat sa stau pe langa ea, mi s-a parut lucrul cel mai bun, astfel ca am putut si eu sa plec cu inima impacata acasa, nu cum am mai avut alte experiente.
Imi cer scuze ca am lungit postul atat.
kia cee'd 1.4 city - pearl black
http://puiutu81.mybrute.com

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by edddie_m »

puiutu81 poti sa pui o poza cu factura te rog?

Personal mi se pare cam mult. :?
Ti-au acordat reducerea de 19% la consumabile?

Rotile nu ti le-au permutat? :shock:

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

ai esit frumos. eu cand am fost pt a 2-a revizie tot in jur de 180 ron am platit manopera cu tot cu testul de franare . in rest preturi de tot rahatul si le-am spus ca daca viitoare cand fac revizia la 40.000km (nu vreau la 45000 km) vin cu consumabilele mele , adik filtru polen cu carbon activ care nu e 1 milion jumate, filtru de ulei sport nu panarame care infunda buna functionare a motorului, ulei castrol edge 0w-30. Le-am propus ca sa imi faca o oferta buna pentru placute de frana BUNE nu panarame pe care cred ca o sa le skimb la 50.000km ( cred). in rest, in timpul in care mi-au facut masina mie mai facea 3 revizii
RZW wrote:Azi am fost la Braila pt a 2 a revizie. Receptivi,amabili,competenti! Asa ii pot numi pe cei de acolo. Sunt multumit de serviciile lor. Cu consumabilele mele(mai putin lichidul de frana) am platit 204 ron cu tot cu manopera.Dupa ce au terminat cu schimbul de ulei si filtre, au verificat instalatia de aer conditionat,au facut un test de frana(frana de mana a fost stransa putin) apoi au bagat masina pe tester si au verificat-o in totalitate! Totul a durat aprox. 2.30 h. Dupa mine a venit alt galatean la revizie! De ce oare nu mai merge lumea la ENA in Galati?
1-ulei-MOBIL1 5W 30 =1.800.000
2-filtru ulei-MAN = 220.000
3-filtru aer-JAKOPARTS= 450.000
4-filtru polen-VALEO = 460.000
5-lichid de frana-ELF = 165.000 (produsul lor)
6-manopera =1.875.000
___________
TOTAL =4.970.000 lei
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

mie mi-au facturat in august cu 140 ron un filtru de polen . cat despre uleiul omv bixxol c3 pot sa va zic ca daca ii dati jar la masina si mergeti mai sportiv o sa observati ca diferenta de ulei de cand ese de la revizie si cand intra la urmatoarea este uimitoare. EU aveam full la 15.000km si inainte sa o duc la revizie cand a stat in parcare avea 3/4 ( 3 sferturi ) deci motorul mai si papa uleiul :D
sonic wrote:Am facut astazi si eu a doua revizie la Ena Galati (cred ca ultima cu piesele lor pentru ca diferenta e foarte mare).
Oricum ca idee i-am intrebat daca pot veni cu piesele mele si au spus bineinteles ca nu, apoi am intrebat de reducerea de 19% de care habar nu avea cel de acolo insa tipul de la magazinul piese a spus ca a primit un comunicat si reducerea este valabila dar pentru piesele comandate de ei dupa 15 oct. M-am resemnat intr-o oarecare masura si am asteptat rezultatul final.
filtru ulei - 35 ron
filtru polen - 150 ron
lichid frana - 22 ron
ulei omv bixxol c3 - 4l - 188 ron
filtru aer - 53 ron
Manopera - 2:30 - 187 ron

TOTAL PLATA - 635 RON
In cele din urma au aplicat o oarecare reducere insa in nici un caz 19% ci cam 10% si astia probabil de gura mea, ca ei nu aveau de gand, sa zica nimic.
Probabil urmatoarea revizie i sa o fac si eu la Braila, apropo vreau si eu un numar de telefon de acolo ca as vrea sa imi montez o alarma si astia de la Ena m-au speriat cu preturile lor.
Kia Pro Ceed 1.6 GSL CITY- Machine Gray , GL 28 REF , odo 65.500 km . Chestii adaugate/modificate : filtru panel K&n,inlocuit traseu gaze carter>admisie cu 2 mini filtre conice aftermarket de un capat si de altul , magnet MFS, bujii ngk iridium ix ,becuri H7, H1 ( NightGuide= s-au ars dupa juma de an urmeaza kit bixenon cu angeleye si leduri ) si W5W ( blue vision= s-a ars unul chiar inainte sa ma duc la ITP :)) ) , sticker "clubkia.ro" pe luneta si "coastra de est" pe usa sofer ( mai am ink vre-o 3 stikere pe usa la sofer) . Urmeaza METABOND in ulei si benzina, apoi CHIPTUNING la TCM TURBO ,aprox 200euro .
http://picasaweb.google.com/virusvex
sau http://picasaweb.google.com/virusvex6 ->>INTALNIRI CLUBKIA
Filmulet cu masina http://www.youtube.com/watch?v=oRyiiwNmEic

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Pret revizii....

Post by sender78 »

La mine mototul nu mananca ulei, dar am pus ce am cumparat eu adica Valvoline prima data si Yacco a doua oara. Am facut deja aproape 9.000 km de la revizia de 30.000 si inca este la acelasi nivel ca la inceput.

Depinde si de ulei, calitatea lui, daca se "arde" mai repede sau nu.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by bumblebee »

In opinia mea nu e bine sa tipul si marca uleiului.
De ce spun asta...la revizie uleiul nu se scoate de tot. Mecanicii scot dopul baii si lasa 10 minute sa se goleasca.
In motor mai ramane ceva ulei vechi, mai ramane si prin filtru in caz ca nu il inlocuiesti (nu radeti, unii nu fac asta), mai ramane si prin radiatorul de ulei (cred ca diesel-urile au asa ceva)
In timp amestecand ulei nou de alt tip cu ulei vechi se face un fel de mazga.
Kia Cee'd 1.4 best

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”