Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by FURNICA »

kiaalba wrote:filtru de benzina se schimba pana la urma, sau nu? (adica uzual, nu in caz de probleme) :shock:
in manual e trecut doar inspectie.
la 60.000km filtru de combustibil si la 45000km filtrul de aer de larezervorul de combustibil .

Ursulake1
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2008, 08:59
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ursulake1 »

Multumesc pentru raspuns dle Furnica.
Intre timp am luat legatura cu dl Radu, revizia costa in jur de 700 lei pt ca trebuie schimbat si filtrul de benzina.

Numai bine
Kia Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Gray

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by kiaalba »

FURNICA wrote:
kiaalba wrote:filtru de benzina se schimba pana la urma, sau nu? (adica uzual, nu in caz de probleme) :shock:
in manual e trecut doar inspectie.
la 60.000km filtru de combustibil si la 45000km filtrul de aer de larezervorul de combustibil .
e vreun document oficial de la KIA? gen semnat, stampilat si transmis la cumparatori? ca eu nu am primit asa ceva. :shock:

sa inteleg ca manualul primit odata cu masina nu mai e valabil? :shock: ce alte schimbari mai sunt?

inclusiv asta de pe pagina oficiala kia romania e gresit? :shock:

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by FURNICA »

kiaalba wrote:
FURNICA wrote:
kiaalba wrote:filtru de benzina se schimba pana la urma, sau nu? (adica uzual, nu in caz de probleme) :shock:
in manual e trecut doar inspectie.
la 60.000km filtru de combustibil si la 45000km filtrul de aer de larezervorul de combustibil .
e vreun document oficial de la KIA? gen semnat, stampilat si transmis la cumparatori? ca eu nu am primit asa ceva. :shock:

sa inteleg ca manualul primit odata cu masina nu mai e valabil? :shock: ce alte schimbari mai sunt?

inclusiv asta de pe pagina oficiala kia romania e gresit? :shock:
Buna dimineata,
In atasament este o pagina din manualul de urilizare in limba romana .
Sunt mai multe versiuni ,in functie de anul de productie al masinii .
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by kiaalba »

FURNICA wrote: Buna dimineata,
In atasament este o pagina din manualul de urilizare in limba romana .
Sunt mai multe versiuni ,in functie de anul de productie al masinii .

nu stiu daca urmatoarele informatii sunt corecte. daca sunt gresite va rog sa ma corectati:

auzisem ca incepand cu toamna lui 2008 reviziile se fac si la benzina la 20.000 de km, nu la 15.000, ca pana atunci. este adevarat? in acest caz acel manual de utilizare este din prima editie?

presupun ca fiecare trebuie sa faca reviziile conform cu manualul pe care l-au primit, nu?
IMG_0401.JPG
scuze inca o data pentru toata intrebarile si o zi buna la toata lumea.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by djniki4 »

Mi se pare mult sa faci revizia la 15.000 dar la 20.000? Pentru conditiile din Romania optim este sa-l schimbi la 10-12.000, indiferent de tipul de ulei folosit.

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by FURNICA »

kiaalba wrote:
FURNICA wrote: Buna dimineata,
In atasament este o pagina din manualul de urilizare in limba romana .
Sunt mai multe versiuni ,in functie de anul de productie al masinii .

nu stiu daca urmatoarele informatii sunt corecte. daca sunt gresite va rog sa ma corectati:

auzisem ca incepand cu toamna lui 2008 reviziile se fac si la benzina la 20.000 de km, nu la 15.000, ca pana atunci. este adevarat? in acest caz acel manual de utilizare este din prima editie?

presupun ca fiecare trebuie sa faca reviziile conform cu manualul pe care l-au primit, nu?
IMG_0401.JPG
scuze inca o data pentru toata intrebarile si o zi buna la toata lumea.
Intervalul de 20000 de Km se aplica numai pentru masinile cu data de productie ulterioara datei de 16 OCT 2008.

The first VIN is:
U5YFF24129L*****2
U5YFF24229L*****8
The first 20000K engine is:
Gamma 1.4: G4FA*******7
Gamma 1.6: G4FC*******3
Official production Date for both vehicles is 16th of October 2008
Modificarea nu este valabila pentru masinile cu data de fabricatie anterioara datei de 16 OCT 2008 – vezi seriile de mai sus!

kiaalba
Posts: 102
Joined: 08 Jan 2011, 23:41
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by kiaalba »

parca ca am fi in parlament. :lol:

intreaba unu cat costa merele, i se raspunde ca perele au crescut frumos anu asta..... :lol:

Filtru de benzina se schimba pana la urma sau nu? (asta era intrebarea initiala in urma cu 8 posturi)

daca da, de toata lumea? doar de cei, cu masini facute inainte de octombrie 2008, si care au specificat asta, in manualul de utilizare?

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by FURNICA »

:^o nu domne , nu si nu ,nu se schimba , da da ce sa se schimbe , doarte uiti la el ,e garantat pe viata , merge sigur ... :lol:

multe lucruri , sunt facute preventiv(este mai usor sa previi decat sa tratezi -asta o stiu toti cei care au patit-o restul au timp sa-nvete ) ,cu scopul de a prelungi durata de viata si de utilizare a unui produs si de a te bucura de acel produs ca in prima zi .

drumuri line si fara probleme !

bodo
Posts: 209
Joined: 06 May 2009, 16:38
Auto:
Location: Mangalia

Re: Pret revizii....

Post by bodo »

nu stiu cum e cu filtrul de benzina dar pot sa va spun cu e cu filtru aer rezervor pe care l-am schimbat conform manualului desi nu prea trebuia caci dupa ce l-am spart pe cel vechi(caci era capsulat) am observat ca filtrul era de un alb imaculat deci nici vorba de mizerie. e drept ca a mea nu prea a vazut drumuri prafuite de tara cum sunt cele de prin baragan.
daca nu ai circulat excesiv pe drumuri prafuite recomandarea mea este ca filtrul aer rezervor poate fi schimbat dupa 80-100.000 km
CT 22 BOF cee'd HB - mai negru ca dracu'
"daca vine apocalipsa nu disperati!, veniti in Romania caci noi suntem cu 50 de ani in urma"

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

@bodo, filtrul respectiv nu are rolul de filtrare a particulelor de praf, ci face parte dintr-o norma europeana in legatura cu emanarea gazelor din rezervor. Poti sa mergi pe orice drum vrei ca tot nu o sa se umple de praf. Sunt de acord cu tine ca nu trebuie schimbat cum se schimba acum...
Filtrul de benzina este recomandat sa se schimbe la a 4 a revizie dar nu este obligatoriu. Eu nu l-am schimbat.

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

Ogy wrote:@bodo, filtrul respectiv nu are rolul de filtrare a particulelor de praf, ci face parte dintr-o norma europeana in legatura cu emanarea gazelor din rezervor. Poti sa mergi pe orice drum vrei ca tot nu o sa se umple de praf. Sunt de acord cu tine ca nu trebuie schimbat cum se schimba acum...
Filtrul de benzina este recomandat sa se schimbe la a 4 a revizie dar nu este obligatoriu. Eu nu l-am schimbat.
Salut,cat te-a ajuns un astfel de filtru la reprezentanta.uita-te pe factura te rog si trimite si mie un mesaj privat cu pretul.mc :)

Inuendo
Posts: 46
Joined: 27 Aug 2008, 22:53
Auto: Kia cee`d 1,4 GSL - 2007
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by Inuendo »

Domnilor, caut si eu de ceva vreme precizari referitoare la pretul reviziei a 5-a (respectiv de 5 ani). Am gasit pe forum detalii referitoare la revizia a 7-a sau chiar a 8-a, si totusi nicio mentiune despre cea de final de "garantie integrala".
Desi masina (ceed HB 1,4 benzina) are 5 ani (peste cateva zile :) ) am facut pana in prezent doar 50.200 km.
De altfel, la revizia precedenta (aprox. 40.000 km) mi s-a spus ca placutele de frana nu au ajuns nici macar la jumatate.
Asadar exista posibilitatea excluderii unei cheltuieli semnificative, cea cu schimbatul placutelor...
Ceva detalii?
Va multumesc anticipat!
Kia Ceed 1.4 GSL Silver Machine
ODO 60.500 km

User avatar
FURNICA
Posts: 108
Joined: 07 Mar 2012, 12:24
Auto: International Motors Group
Location: Bucuresti ;w.imotors.ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by FURNICA »

Buna dimineata,

Placutele se schimb doar cand este cazul (cand ajung la limita de sirvice-are sau mai au putin pana la acea limita ), de asemenea trebuie stiut ca placutele de frana se uzeaza mai repede in a doua jumatate(din cauza conditiilor de functionare, nu mai au aceeasi "rezistenta") si este posibil sa necesite inlocuire .

Pentru informatii mai detaliate puteti lua legatura cu Cristian Radu (cristian.radu@kia-motors.ro, 0720220411).

O zi buna !

aeon
Posts: 908
Joined: 06 Jul 2008, 21:52
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by aeon »

Hit The Road ODO 56k+, 1.4 best Abyss Blue, 6.03.2008
Image
ImageImageImageImage

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”