Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by alex79 »

Nici eu nu am insistat. Poate tu o sa ai mai mult succes. Mai devreme sau mai tarziu tot se intampla :) . Chiar daca ai aduce tu filtrul de combustibil, filtru cabina, fitru ulei, economia ar fi pana in 100lei. Doar manopera este 200lei. Mai trebuie sa vin si de la Bacau la Vaslui.
Vor sa castige si ei un ban. Nu ii condamn intrucat e greu sa tii un service. Prea multe masini noi nu cred ca vand in perioada asta si o sursa de venituri este service-ul. Nu sunt suparat pe ei. Poate a fost chiar un impuls bun sa gasesc o modalitate mai ieftina de revizie. Majoritatea masinilor au garantie de pana la 3 ani. Mult succes!
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

danycxxx
Posts: 300
Joined: 21 Mar 2008, 14:09
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by danycxxx »

Revizia 5: 75000km

Autobitti Suceava
Pret: 510
Ulei: Halvoline, filtru ulei, aer, polen

La mine nu s-a inlocuit inca filtru combustibil. E bine asa?

Kia ceed sw 1.4 benzina

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by Dennis »

Revizia 6 : 84687 km.
IMG Jilava
Pret total 406 lei (TVA inclus).
S-au inlocuit: ulei, filtru ulei, filtru aer, 1 bec pozitie, 2 becuri numar spate.
Am schimbat in garantie si bieleta antiruliu pe partea stanga (cea de pe dreapta am schimbat-o pe la 64.000km).

De remarcat faptul ca placutele de frana sunt inca cele originale.
Grosimea placutelor este: 5 mm fata / 5 mm spate.Precizez ca la revizia precedenta (69400 km) placutele aveau 6mm grosime!!!
Acum nu stiu...ori nu pun eu frana suficient :lol: ori am nimerit niste placute de mare exceptie!!!E adevarat ca mare parte din distanta parcursa este in regim extraurban.
Cert este ca pe la inceputul lui septembrie le voi schimba si pe fata si pe spate.

Numai bine!
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
virusvex
Posts: 627
Joined: 29 Jul 2008, 02:03
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by virusvex »

Dennis wrote:Revizia 6 : 84687 km.
IMG Jilava
Pret total 406 lei (TVA inclus).
S-au inlocuit: ulei, filtru ulei, filtru aer, 1 bec pozitie, 2 becuri numar spate.
Am schimbat in garantie si bieleta antiruliu pe partea stanga (cea de pe dreapta am schimbat-o pe la 64.000km).

De remarcat faptul ca placutele de frana sunt inca cele originale.
Grosimea placutelor este: 5 mm fata / 5 mm spate.Precizez ca la revizia precedenta (69400 km) placutele aveau 6mm grosime!!!
Acum nu stiu...ori nu pun eu frana suficient :lol: ori am nimerit niste placute de mare exceptie!!!E adevarat ca mare parte din distanta parcursa este in regim extraurban.
Cert este ca pe la inceputul lui septembrie le voi schimba si pe fata si pe spate.

Numai bine!
pai de asta cu placutele:D

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by gruj »

Revizia a doua, la 22814 KM tot la IMG Jilava. Prima aici:
viewtopic.php?f=87&t=745&start=1260

Am cumparat filtru aer si polen dar ca sa nu am probleme am comandat de la ei Mobil 1 ESP 5W30 5l. L-au adus in bidoane de 1l.

Saiba buson = 2.14 RON (anul trecut 1.72)
Filtru ulei = 51 RON (tot atat anul trecut)
Sol curatare frane = 15 RON (anul trecut la fel)
DOT 4.1 REPSOL lichid frana = 22 RON
Mobil ESP 5w30/L = 48 *5 = 240 RON (anul trecut 218 RON)
Total piese = 330 RON

Manopera = 91.38 RON (anul trecut 84.42)
Total = 522.68 RON

Filtru aer si filtru polen le-am adus eu (Parts Mall), originale din Corea (aveau si abtipild pe ele). In total m-au costat undeva la 60 RON amandoua.
In carnet mi-a scris ceva gen FP+FA "Am client"?

S-au comportat bine cu masina dar din nou, au preturi prea mari la consumabile. Daca luam de la ei, oricare filtru (FA sau FP) era mai scump decat cele aduse de mine - nejustificat din punctul meu de vedere. Data viitoare probabil ca o sa le schimb fix inainte de revizie. Pe cel de ulei nu l-am adus eu ca sa nu iasa discutii (Ca si cu uleiul de altfel) daca apar probleme. La cel de aer si polen nu prea au ce sa comenteze (dar mai stii ...).
Dupa ce am vazut cat de negre sunt filtrele am hotarat sa le schimb odata la 6 luni - iar la 50 RON merge fata de 150+ cat sunt la ei.
Prefer sa dau banii pe ulei adus la bidon decat cel varsat, de la butoi (Repsol parca care era undeva la jumatate de pret).
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by gruj »

O precizare, preturile de mai sus sunt FARA TVA - doar totalul final (de 522) il contine.
Totalul pieselor e 409 (cu TVA).
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by sonic »

Trebuie sa fac revizia 4 si tinand cont ca m-am mutat in Bucuresti, am nevoie de o recomandare unde sa ma duc la MIT sau la IMG? Ma intereseaza care au preturi mai bune, sevicii mai bune, unde se accepta sa vii si cu piesele tale?
Daca ma puteti ajuta si cu numerele de telefon de la ambele ar fi super.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by mrs »

Salut. Eu unul sunt multumit de IMG. 0733660165 DL.CRISTI FLOREA.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by sonic »

mersi!
M-am programat pentru joi la IMG Jilava ... o sa revin cu impresii.
Sper sa nu ma jupoaie, mai ales ca iau toate piesele de la ei in afara de ulei.
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

moonwalk
Posts: 197
Joined: 14 Jun 2008, 16:54
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by moonwalk »

Si eu tot la ei am facut mereu si am fost multumit. Urmeaza a 3-a revizie saptamana asta daca apuc sa fac o programare. Sa ne spui cat te-a costat.
ProCee'd 1.6 GSL Style + optionale, culoare Casa White

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by mrs »

Cu placere. Era bine sa cumperi filtru de polen pret la magazine 40 la ei 120. atat ma costat pe mine(revizia3 (36980km) inlocuit
-filtru aer
-filtru ulei
-bujii
-saiba buson
-filtru aer combustibil(situat in stg spate,deasupra roti sub aparatoarea de noroi)
-ulei repsol elite long life 5w30
total-534,17lei +40lei filtru polen inlocuit de mine.
schimbata stop frana haion pe garantie.+test amortizoare gratuit.)
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

@mrs

De la ce magazin ai luat filtru polen si daca este identic cu cel care il pun ei?

@gruj
Oare cat ma costa curieratul daca comand de la reprezentanta din Iasi? (benzina ma costa 70 lei asa ca exclus sa ma duc doar pentru filtre).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :D
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

User avatar
bubumisu
Posts: 1763
Joined: 16 Jun 2009, 17:55
Auto: Kia cee'd SW
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by bubumisu »

@gruj

Am uitat sa te intreb, faptul ca au mentionat in cartea de garantie ca sunt aduse de client le-au trecut pentru ca asa e procedura sau intentionat ca in caz de probleme la motor sa se eschiveze de garantie? #-o Te-au "avertizat/amenintat" cumva?
In principiu, referitor la filtru de polen nu are ce sa afecteze in afara de sistemul nostru respirator, la cel de aer la motor poate doar consumul crescut de carburant.Motorul poate avea de suferit doar daca intra particule de praf sau mizerii in sistemul de aspiratie la schimbarea/manipularea filtrului de aer.
Ceed SW, 1,4 GSL MT, 109 CP, City, Black Pearl, 2009 ODO:190.000 km
Anvelope iarna 195/65/R15:Diplomat Winter ST (naspa, nu achizitionati gama budget #-o )
Anvelope vara 205/55/R16: HANKOOK Ventus Prime 4 K135 205/55 R16 (midle range cu performante de premium :wink: )
GPL Tomaseto STAG 4 Qbox plus

gruj
Posts: 151
Joined: 10 Nov 2009, 17:18
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by gruj »

Nu m-a "amenintat" nimeni plus ca am spus de la inceput ca o sa fie ale mele si sa stiu daca o sa fie probleme. Banuiesc ca mentioneaza acest lucru ca sa nu le schimbe daca se "defecteaza" (de exemplu se rup sau mai stiu eu ce). Din cate stiu de pe forum si de la ei de la revizia trecuta "comenteaza" la uleiul adus de tine si filtrul de ulei. Ceea ce mi se pare oarecum normal (mai putin partea cu filtru care sa fim seriosi, e totusi filtru) - desi aici e alta discutie (adica e okay daca ei iti pun ulei din butoi sau la 5L/litru, luat cu bidonul dar nu e okay daca tu vii cu uleiul ambalat, cu tipla bon si alte din astea).
Filtrele am vrut sa le schimbe ei ca sa apara in cartea de garantii - eu oricum le schimb atunci cand se prafuiesc dar am zis ca nu ar fi rau sa fie si in carte ca sa stiu un lucru pe viitor. Poate e mai bine sa le schimbi tu, habar n-am.
Oricum la urmatoarea revizie mi s-a recomandat sa-mi schimbi si filtrul de combustibil - aici clar vin cu al meu fiindca preturile la magazine sunt MULT mai okay decat cele 2 milioane care le cer ei.
Repet, inteleg ca e reprezentanta si ca au preturi mai mari dar un amarat de filtru, o consumabila sa te coste 50 EUR mie mi se pare prea mult.
KIA cee'd FL 1.6 DSL 6MT EX HP, Machine Silver

sonic
Posts: 255
Joined: 05 Sep 2007, 16:43
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by sonic »

Imi poate spune cineva daca mai e valabila reducerea de 10% la reviziile facute la IMG
Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST Kompas Blue

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”