Piese neoriginale montate de service Kia

Inclusiv campaniile de rechemări
par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Piese neoriginale montate de service Kia

Post by par »

Salut,

Anul trecut am schimbat bateria pe garantie in Salonic. (Eram chiar mandru ca functioneaza garantia internationala :) si mi-a fost mai usor sa trec peste faptul ca la 3 luni s-a dus bateria ca la periuta de dinti)
Anul acesta cind am fost sa-mi schimbe bucsa buclucasa din volan s-a constatat ca si la bateria asta nu prea tine incarcarea .

Problema : noua baterie nu este o baterie originala kia asa ca nu se inlocuieste pe garantie. A fost montata de catre service kia dar nu este o piesa originala.
Nu se inlocuieste aici in Romania, si ar trebui sa merg in Grecia in Salonic pentru ca ei ofera garantia la bateria neoriginala.
Mai dureroasa a fost partea ca in Grecia mi-ar inlocui bateria.

Prin caietul de garantie nu am vazut sa fie stipulat nimic in sensul asta.
Mai sunt patiti de genul asta?

Sarbatori faine!
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

edddie_m
Posts: 250
Joined: 17 Dec 2008, 20:02
Auto:

Re: Piese neoriginale montate de service Kia

Post by edddie_m »

Scrie pe caietul de garantie ca ti-a fost schimbata bateria?

Trimite un mail la KIA Romauto.

Din nou cei de la Kia ma surprind in mod neplacut... :x

par
Posts: 62
Joined: 25 Feb 2008, 18:33
Auto:
Location: Cluj

Re: Piese neoriginale montate de service Kia

Post by par »

Am factura de la greci. I-am intrebat pe greci daca nu trebuie sa-mi scrie in caiet dar au zis ca nu, pentru ca se mentioneaza in sistemul lor centralizat (al kia) si se va vedea de oriunde. De altfel, mi-au confirmat cei de la service de la noi ca este trecuta interventia celor din Salonic. Cei din Bucuresti refuza schimbarea bateriei pe garantie pe motiv ca nu este piesa originala.

Romanii imi spun ca grecii mi-ar fi spus ca nu este piesa originala.
Poate mi-au spus poate nu. Oricum nu as fi refuzat pe motiv ca nu este originala.

Sunt curios daca se practica miscarea asta sau nu.
In caz ca se practica atunci sper sa nu o muste si altii ca si mine. Sau mai rau.
Pentru o baterie nu-i mare scofala, daca nu o cumperi de la ei (mi-au facut o oferta la o baterie originala pentru benzina 1.5 la 1087 RON).

Nu inteleg de ce nu vor sa scrie in caietul de garantie. La fel a fost si in Baia Mare cind mi-am montat telecomanda pentru inchidere centralizata. Au zis ca este suficienta factura de la ei si mentiunea din sistemul centralizat.
Radu
Cee'd SW 1.4 BEST (2008), 220.000 km

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Piese neoriginale montate de service Kia

Post by patton »

1087 lei o baterie ... excelent, se inscrie in politica de atragere a clientilor de catre kia. cu banii pe care i-ai da pe piesele unui ceed cumperi ferrari.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”