Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by shumilica »

Am sunat astazi la MIT Motors Baneasa pentru revizia de 40000 km pentru Ceedu meu 1.6 Diesel. Ideea e ca trebuie sa-mi schimb si placutele. Au zis ca au liber de abia joia viitoare :shock:
Pret:
revizia: 900 de lei :shock: :shock: , placutele: 600 de lei :shock: :shock:

Nu m-ar fi deranjat faptul ca m-au program peste o saptamana dar imi harjaie (cred) placutele cand virez usor stanga dreapta, uneori chiar si in linie dreapta. Daca apas fin frana nu se mai aude, deci e clar de la frana.
Ce e ciudat este ca am fost acum cateva luni sa-mi schimbe bieletele si in nici peste o luna au reinceput troncanelile, acum parca si mai puternic.
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

radu__
Posts: 78
Joined: 12 Feb 2009, 15:27
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by radu__ »

@shumilica : pentru preturi placute de frina vezi viewtopic.php?t=815 ; mai precis http://www.piese-auto-hyundai.ro/kia.php
Image

shumilica
Posts: 63
Joined: 12 Oct 2007, 23:34
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by shumilica »

Multumesc. 540 de lei placute fata + placute spate (preturile expuse pe site sunt fara TVA). 600 de lei la MIT, cred nu merita efortul sa cumpar din alta parte.
Astazi daca nu esti confuz inseamna ca nu gandesti clar!

osuletz
Posts: 15
Joined: 07 Jan 2009, 10:48
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by osuletz »

Am facut si eu azi prima revizie la RODAV.
A costat 470 lei; 4l ulei 5w30, filtru ulei, filtru polen (150 lei--cam scump) + manopera.
Per total pretul a fost ok, era si mai ok daca reuseam sa imi cumpar eu filtrul de polen, dar fiind plecat in concediu nu am avut cand sa mai caut.

Pentru cei care aud zgomote la roata dreapta fata, vedeti daca nu cumva una din conductele de la aer conditionat nu atinge in caroserie, la mine asta au gasit cei din service si acum e mai liniste cand trec peste liniile de tramvai. A ramas sa ma programez pentru o alta zi sa imi schimbe si bucsa in forma de stea de la coloana de directie.
Cum au zis si altii aici pe forum recomand cu caldura pe cei de la RODAV, am stat langa masina pe durata reviziei, mi-au pus restul de ulei intr-un bidon pe care mi l-au dat.
KIA CEE'D SW 1.4 Best, Black Pearl, 11.07.2008

puiutu81
iarnambani
Posts: 108
Joined: 28 Oct 2008, 22:35
Auto:
Location: Vaslui

Re: Pret revizii....

Post by puiutu81 »

in curand ma voi duce si eu la revizie la rodav. nu ai putea sa postezi preturile mai exacte sau o copie a facturii?
kia cee'd 1.4 city - pearl black
http://puiutu81.mybrute.com

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by catt »

N-am reusit sa mai ajung la Vaslui , am facut revizia de un an la Klado Iasi : 405 ron + filtru polen carbon Corteco adus de mine (75 ron) = total 480 ron
S-au dovedit a fi foarte amabili baietii de la service
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Pret revizii....

Post by Aramis »

M-am programat maine la Rodav, pentru revizia de un an. Domnul cu care am vorbit mi-a spus sa am la mine aproximativ 500 RON. Vad maine ce si cum...
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

incognito
Posts: 170
Joined: 08 Jun 2008, 14:05
Auto: Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by incognito »

Am facut la Mit Motors Baneasa prima revizie (mai precis la service-ul Mitsubishi). Revizia a fost gratuita (altfel mergeam la IMG).

ODO: 10.891 Km

S-au inlocuit urmatoarele:
- filtru habitaclu (polen): KIA MOTORS Genuine Parts, Cod: 97133-1H000, FILTER ASSY-AIR (rezultat: A.C.-ul raceste mult mai bine); :smt023
- filtru aer: KIA MOTORS Genuine Parts, Cod: 28113-2H000, ELEMENT AIR FILTER;
- filtru ulei: nu am notat specificatiile;
- ulei motor: Mobil Syst S Special V 5W-30 Fully Synthetic Motor Oil Extreme Performance 5W-30 (4 bidoane de 1L - restul nefolosit mi-a fost predat);
- saiba/garnitura buson ulei.

Constatare:
- grosimea placutelor de frana fata si spate: aproape 10mm.

In afara de cele de mai sus, pe fisa cu operatiunile efectuate au fost bifate mai multe chestii la verificari vizuale.

Impresii:
- au pus o folie de plastic pe scaunul soferului fara sa le cer asta;
- au returnat piesele/accesoriile schimbate la solicitarea mea;
- au completat/stampilat/semnat inspectia antiperforare numai dupa solicitarea mea;
- masina mi-a fost returnata spalata (pardon... mai mult udata si cu apa siroind pe ea);
- nu am observat urme de murdarie in interior;
- nu au acceptat prezenta mea in service decat la final ca sa ma uit si eu pe sub masina;
- durata: cam 1 ora si ceva.

Concluzie: aproximativ multumit :smt003 deoarece am o mare nelamurire legata de uleiul de motor pe care l-au folosit.
Masinea mea are motor de 1.4 GSL. Pe bidonul de la uleiul folosit scrie (printre altele):
- pentru majoritate motoarelor pe benzina si diesel, recomandat in special pentru anumite motoare diesel ...;
- SAE 5W-30 (in manualul masinii difera temperaturile pentru 5W-30 la benzina/diesel);
- respecta API SL (in rest numai referiri la standarde pentru diesel - nicio referire la ILSAC GF-3);
- Made in EU.
Pe internet nu am gasit specificatii decat pentru o versiune aparent mai veche (sintetic, API SJ, recomandat pentru diesel).


Voi ce ziceti de treaba cu uleiul? :smt017
Black Pearl Kia cee'd HB, 1.4 GSL, 109 CP, MT, LX
> august 2008 / ODO 138000 km +
> jurnal de bord

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Pret revizii....

Post by kriszta15 »

esti doar "aproximativ multumit"? cu revizie gratuita pe crizaaaa astaaa? :roll:
eu as zbura de bucurie :D

legat de ulei - precis stiu ei de ce...si de care... citeste aici de la Mobil
http://www.mobil.com/Germany-English/Lu ... ?Print=yes

in romana de la Krafft
http://www.uleiuri-cosmetice-auto.ro/de ... D=164&pg=1

Aramis
Muschetar
Posts: 80
Joined: 10 Jul 2008, 09:48
Auto:
Location: Iasi

Re: Pret revizii....

Post by Aramis »

Gata revizia la Rodav.
Au schimbat uleiul, filtrul de polen, reglat frana de mana la cererea mea, pus masinuta la tester pe calculator.
Am stat langa mecanic de la inceput pana la sfarsit, cei de la Rodav intrebandu-ma daca vreau sa fiu prezenta, in momentul in care au urcat masina pe rampa.
Nu am luat uleiul sau filtrul (care era negru) pentru ca nici nu am ce face cu ele + ca am vazut cand le-au schimbat cu cele noi.
Uleiul era Castrol SLV sau ceva de genul asta...
Mi-a placut ca inginerul care a pus masina la tester mi-a explicat fiecare diagnostic de acolo.
Total facturat : 496.16 RON
Timp pierdut (total) 4 ore :(( (pentru ca am adaugat si orele pe drum IS-VS & VS-IS)
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST, machine silver

rzv80
Posts: 26
Joined: 10 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: BZ
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by rzv80 »

astazi am sunat la service-ul din pitesti sa fac o programare pt revizia de un an. era sa fac infarct cand doamna de la capatul celalalt al liniei mi-a spus pretul 750 ron cu totul. am citit in posturile voastre si prima revizie nu depasea mai mult de 550 ron (in functie de service-ul respectiv). mi s-a comunicat ca se va face si inspectia anticoroziune (sa coste chiar asa de mult sau acest lucru se face gratis datorita garantiei?). de aceea va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri...
1. mi s-a spus sa cumpar eu uleiul de motor si anume ARAL 5w40 (service-ul nu are ulei de motor). am incercat sa pot veni cu un alt tip de ulei dar nu accepta. acest tip de ulei l-a mai folosit cineva? daca da, va rog ceva feed back
2. chiar prima revizie costa 750 lei? (sper sa nu fiu tras in teapa) sau din cauza inspectiei anticoroziune sa fie asa de scump?
3. vreau sa imi pun o alarma (stiu ca s-a discutat in topicuri diferite si imi cer scuze off topic, dar din lipsa timpului...) si va rog macar sa imi recomandati ceva marci si modele, eu as inclina spre un VIPER
4. doamna respectiva mi-a spus ca nu este nici un fel de problema daca vin cu o alarma adusa de mine, sa fie chiar asa? stiu ca politica era sa cumperi alarma de la ei si tot ei sa o monteze....

in speranta ca nu v-am plictisit, va multumesc anticipat!!!
Ceed 1.4 black pearl, fara modificari after market.
Suzuki KINGQUAD 700 LTA, 700cc, 49cp, injectie monopunct
-maxxis bighorn 26'
-evacuare LEOVINCE
-warn 2000 lb
-bullbar KIMPEX
-si multe altele

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Re: Pret revizii....

Post by bobbo1981 »

750 ron e cam scump pararea mea. Ce nu inteleg este altceva: in 750 ron este inclus si uleiul? Ca eu inteleg ca trebuie sa il cumperi tu.

rzv80
Posts: 26
Joined: 10 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: BZ
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by rzv80 »

nu stiu nici eu ce sa cred, intai mi a spus pretul iar dupa aceea sa cumpar uleiul... :shock:
Ceed 1.4 black pearl, fara modificari after market.
Suzuki KINGQUAD 700 LTA, 700cc, 49cp, injectie monopunct
-maxxis bighorn 26'
-evacuare LEOVINCE
-warn 2000 lb
-bullbar KIMPEX
-si multe altele

ana
Posts: 1
Joined: 19 Aug 2009, 13:11
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by ana »

o sa mergem cu kiuta la revizia de 1 an :D si am nevoie de cateva sfaturi. avem o kia ceed benzina, 1.4 best, oil blue.

am sunat la MIT si ma costa revizia in jur de 750 ron, iar la IMG mi-au spus de maxim 600 de ron. preturile aveau totul inclus: schimbat filtre + ulei motor. concluzia: ma duc la IMG :) .

din cate am vazut pe forum se poate sa aducem consumabilele, asa ca am inceput sa caut informatii despre filtre + ulei. am sunat la augsburg si mi-au dat un deviz ptr piese originale KIA de 411 ron numai filtrele (304 fara filtru de combustibil) - le-am spus ca masina este in garantie si ma duc la un service autorizat sa le schimb. tot cautand pe forum am dat si de site-ul ingaraj.ro unde am inteles ca au filtre ptr KIA CEED - costul total era mult mai mic. am pus mai jos informatiile legate de preturi.

intrebarile mele sunt urmatoarele :D : sunt ok produsele de pe ingaraj.ro? pot fi folosite fara a se pierde garantia? cele 3 filtre de la ingaraj sunt cele necesare (filtru aer, polen,ulei) ? exista alte locatii de unde se pot achizitiona filtrele mai ieftin?

diferenta de pret este foarte mare intre produsele de pe ingaraj si cele de la augsburg, iar daca nu se pot folosi cele de pe ingaraj.ro sau nu gasesc alte locatii de unde sa pot achizitiona filtrele mai ieftin, atunci mai bine ma duc direct la service si nu mai cumpar nimic in avans :) .

sper ca nu v-am plictisit si va multumesc in avans ptr raspunsuri :D

augsburg - http://www.augsburg.ro/index_at.php/online/contact
am sunat la call center 021 305 0630 si am primit deviz-ul pe mail; daca sunt ok cu produsele livrarea se facea in 4-5 zile lucratoare de la comanda ferma (achitare 50% din suma in avans)

1 Buc. Filtru ulei 39,28 39,28
Original, termen mediu de livrare 4-5 zile
1 Buc. Filtru combustibil 106,80 106,80
Original, termen mediu de livrare 4-5 zile
1 Buc. Filtru aer 145,27 145,27
Original, termen mediu de livrare 4-5 zile
1 Buc. Filtru polen 119,49 119,49
Original, termen mediu de livrare 4-5 zile
------------------
Total cu TVA RON 410,84
==================
incl. 19% TVA RON 65,60
Total fara TVA RON 345,24


ingaraj.ro + 17 ron transport - http://ingaraj.ro/?search=groups&grupaP ... otor=19226
Cod Produs: 41731
Marca: HERTH+BUSS JAKOPARTS
Denumire: FILTRU ULEI (JAKOPARTS)
Descriere: Calitate: ORIGINAL HERTH+BUSS
Lungime [mm]: 80mm
Tip filtru: Filtru insurubabil
Diametru exterior: 80mm
Culoare: negru
Filet interior (mm): M20 x 1,5mm
caract1: KIa CEED
Termen livrare: 24 ore, dupa confirmarea telefonica a comenzii
Pretul fara TVA: 12,65 RON
Pretul cu TVA: 15,05 RON

Cod Produs: 42547
Marca: HERTH+BUSS JAKOPARTS
Denumire: FILTRU AER (JAKOPARTS)
Descriere: Calitate: ORIGINAL HERTH+BUSS
Lungime exterioara [mm]: 199mm
Lungime interioara [mm]: 179mm
Diametru exterior [mm]: 190mm
Diametru interior [mm]: 170mm
Înaltime [mm]: 50mm
caract1: KIA CEED
Termen livrare: 24 ore, dupa confirmarea telefonica a comenzii
Pretul fara TVA: 33,32 RON
Pretul cu TVA: 39,65 RON

Cod Produs: 42708
Marca: HERTH+BUSS JAKOPARTS
Denumire: FILTRU AER HABITACLU (JAKOPARTS)
Descriere: Calitate: ORIGINAL HERTH+BUSS
caract1: KIA CEED
Termen livrare: 24 ore, dupa confirmarea telefonica a comenzii
Pretul fara TVA: 31,21 RON
Pretul cu TVA: 37,14 RON

Jaques
Posts: 1
Joined: 17 Aug 2009, 13:28
Auto:
Location: Ploiesti

Re: Pret revizii....

Post by Jaques »

Revizie 1 AN (6.000 km) la Neoserv in Ploiesti la data de 14.08.2009

KIA C'eed 1,4l benzina,BEST

Total ore de lucru 1,93 (100 RON/h) = revizie an(1,40h) + (teste frana + amortizoare (0,53h))

Ulei 4l =158 RON
Filtru ulei=37 RON
Filtru Polen=147 RON
Antigel 1l=20 RON

TOTAL =555,25 RON (pret cu TVA)
PH-08-TUD

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”