Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Inclusiv campaniile de rechemări
raduducu
Posts: 4
Joined: 10 Mar 2009, 01:58
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by raduducu »

Am fost azi la revizia de 30.000 km in Ploiesti la NEOSERV. Paguba totala: 830 ron :evil: asta dupa un intreg show cu magaretii astia: s-a potrivit ca de vreo saptamana sa tot aud un cloncanit dreapta-fata; azi am zis sa vad despre ce este vorba si s-a nimerit sa fie de vina o bieleta care cedase psihic la vazul (si atacul) atator gropi :roll: Partea amuzanta de-abia acum incepe, nenea de la garantii mi-a spus foarte senin ca BIELETELE SUNT IN CATEGORIA CONSUMABILE si ca nici vorba de garantie. Astept pareri...
Cee'd 1,4 GSL Best Abyss Blue ODO: 35.500 km

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by cmihai »

eu zic ca mai bine nu cedai in fata acestor ******* care nu stiu ce sa mai faca sa te jupoaie de bani .....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

titisor
Posts: 144
Joined: 02 May 2008, 00:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by titisor »

Si eu am zis la fel , dar cu cine draq sa ma cert , ca doar vorbeam cu patronul nu cu vreun angajat . Si apoi nu am vrut ca lucrurile sa exagereze si sa fiu dat afara si sa fiu pus sa imi astept masina afara.
KIA CEE`D 1.4 LX BEST KOMPASS BLUE
ODO 15000+ Km
BV 29 TCC

User avatar
apachioara
nicicum
Posts: 421
Joined: 24 May 2007, 22:11
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by apachioara »

nu v-ati facut niciunul revizia in Ungaria?
poate ca acolo e mai ieftina.. si daca easa.. ar merita facuta acolo.. poate se trezesc servisurile de la noi, puse pe ciupeala...
cee'd 1.4gsl Ltd. Ed. Pewter Beige CJ-56-GUG
http://picasaweb.google.com/apachioara2/CeedU

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Cristi H »

raduducu wrote:Am fost azi la revizia de 30.000 km in Ploiesti la NEOSERV. Paguba totala: 830 ron :evil: asta dupa un intreg show cu magaretii astia: s-a potrivit ca de vreo saptamana sa tot aud un cloncanit dreapta-fata; azi am zis sa vad despre ce este vorba si s-a nimerit sa fie de vina o bieleta care cedase psihic la vazul (si atacul) atator gropi :roll: Partea amuzanta de-abia acum incepe, nenea de la garantii mi-a spus foarte senin ca BIELETELE SUNT IN CATEGORIA CONSUMABILE si ca nici vorba de garantie. Astept pareri...
Mi se pare scump. Dar posteaza si devizul, sa pot sa-mi dau cu parerea obiectiv.
Comparam aceeasi motorizare si nr. de km (30.000):
@showi a dat 501 ron iar @catalin 670 ron (mare diferenta !!!). Si oricum e mult pana la 830 cat ai dat. Dar conteaza mult ce s-a facut la revizie: s-au schimbat si becuri/placute/sigurante/lichid frana/etc sau nu.
Ca veni vorba, ai primit un exemplar din fisa cu operatiunile efectuate la revizie? E un tabel in care corespunde, in mare, cu ce e in manualul de utilizare si pe care clientul trebuie sa-l semneze dupa revizie!
O seara placuta tuturor.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Cristi H »

Si scuze, uitasem de bieleta ! Reclamatii - in scris, pe site-ul importatorului. Si la sediul reparatorului. Nu va feriti de hartii. Va ia la fel de mult timp sa scrieti in registrul de reclamatii, cat va ia sa postati pe forum.
Ca sa lamurim o problema : nu este vina PRODUCATORULUI ca drumurile patriei sunt . . . asa cum sunt. Garantia de 7 ani/150.000 km este data de producator si valabila in toata Europa, nu e upgrade "a la Tiriac" cum e la cealalta marca din holding. Dar este data pentru conditii de drum decente, nu pentru gropi. Gropile nu-s facute de Kia sau de dealeri!
Scuze ca-s transant, dar cand e vorba de garantie, va rog sa fiti obiectivi.
@raduducu, nu era vorba despre tine - nu stiu cine esti, pe unde si cum conduci. Era vorba de ideea in sine - cine stie ca merge mai mult prin cratere decat pe strada/autostrada, sa aiba decenta sa nu solicite schimbarea elementelor mentionate in garantie. Ca nu si-a cumparat tractor/excavator/ATV ci un autoturism. E OK daca e un defect de fabricatie/material/montaj - e garantie !!! , restul tine doar de decenta voastra
Iar politica de garantii la Kia pot sa va spun ca este MULT mai flexibila/ingaduitoare ca la alte marci. Am lucrat si cu marci germane si franceze asa ca stiu ce spun. La Kia depinde doar de comoditatea dealer-ului, importatorul este obiectiv la garantii.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

tipitip
Admin
Posts: 1463
Joined: 04 May 2007, 16:25
Auto:
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by tipitip »

titisor wrote:Eu zic ca nu sa facut nici un discount . O sa ii trimit lui Tipitip un e-mail sa vad ce ma sfatuieste ...
Dă-mi te rog un mail forwardabil cu scanări ataşate, pls.

Acum, ca între oameni, ai fost la conferinţa de la Braşov cu Iatsa, ai văzut optica lor, ce-ai...căutat la Martax?
Pentru orice informaţie legată de forum clubkia@clubkia.ro
Pentru oferte pentru membri click aici

raduducu
Posts: 4
Joined: 10 Mar 2009, 01:58
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by raduducu »

Ideea e ca am solicitat schimbarea pe garantie tocmai pt ca stiu cum am mers cu masina si pot face si un mic rezumat al drumurilor parcurse (am folosit-o si pt a merge mult in afara orasului la servici): 18.000 la servici pe drum nou asfaltat (cu o luna inaine de a cumpara masina), 2500 excursie in afara tarii (autostrada si drumuri cu asfalt impecabil), iar restul in oras si diverse drumuri in jurul ploiestiului pe drumuri decente. O alta dovada a modului de utilizare este si uzura placutelor de frana dupa 30.000: 30%
Iar in ceea ce priveste faimoasa garantie de 7ani/150.000 km sunt de acord, este acordata pt drumuri decente, moment in care imi pun intrebarea: de ce au introdus o asemenea garantie in conditiile in care Romania nu exceleaza la calitatea asfaltului??? Mi s-ar parea normal ori sa fie realisti si sa nu introduca asa ceva, ori daca tot au dat drumul la porumbel, sa-si respecte cuvantul, nu cred ca se supara nici un cumparator daca era mai mic termenul, dar sa fie respectat cu sfintenie.
Aici este si copia scanata a devizului, astept o parere :D
http://picasaweb.google.com/raduducu/Ce ... 9241282162
Cee'd 1,4 GSL Best Abyss Blue ODO: 35.500 km

crisan ionut
Posts: 41
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by crisan ionut »

titisor wrote:Si eu am zis la fel , dar cu cine draq sa ma cert , ca doar vorbeam cu patronul nu cu vreun angajat . Si apoi nu am vrut ca lucrurile sa exagereze si sa fiu dat afara si sa fiu pus sa imi astept masina afara.
eu am schimbat ambele bielete antiruliu pe garantie daca te ajuta cu ceva iti pot scana cartea service cu ce mi-au scris in ea sa le dai cu ea in cap.
Kia cee'd 1.6CRDI Classic

florandrei
Posts: 75
Joined: 17 Jan 2009, 14:10
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by florandrei »

Am fost si eu azi la revizia de 1 an (desi am doar 8429 km) la Neoserv Ploiesti. Iata cum stau lucrurile:
ulei - 245.3 ron
filtru ulei - 27.78 ron
filtru polen -119.28 ron
filtru aer (la cerere) - 85.65 ron
Total (+ manopera): 679.41 ron
M-a cam intepat inima, dar asta e. Trebuia facuta si revizia asta.

____________________________
Cee'd 1,4 Best Hike Green Ploiesti
Kia Ceed 1.4 T-GDi 7DCT GTLine Ploiesti

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Cristi H »

Pret revizii pentru 1.4 GSL:
- Revizia 1 (1 an sau 15.000 km) - filtre+ulei - 71.19 Euro+TVA din care filtrele - 33.98 Euro+TVA
- manopera - 1.4 ore (aprox. 21 Euro)
- Revizia 2 (2 ani sau 30.000 km) - filtre+ulei+lichid frana/ambreiaj - 84.59 Euro+TVA din care filtrele - 33.98 Euro+TVA
- manopera - 2.5 ore (aprox. 37.5 Euro)
La manopera nu pot sa va dau exact suma in Euro deoarece tarifele sunt diferite de la un atelier la altul. In mod normal sunt mai mari intr-un service nou si complet dotat, reflecta partial amortizarea investitiei in constructie si utilaje. In graficul de mentenanta primit de la importator ora-manopera este de 15 Euro+TVA, dar tariful NU este impus.
Diferentele la pretul reviziilor (intre dealeri) la aceleasi operatiuni efectuate provin din valoarea orei-manopera si din pretul uleiului. Fiecare ia uleiul de la un anumit furnizor, pretuirle difera. Preturile filtrelor si a celorlalte consumabile sunt aceleasi (in principiu).
Preturile mentionate NU contin reducerea de 15%.
Sper ca am fost suficient de explicit. :)
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Cristi H »

OBSERVATIE : dupa graficul de mentenanta primit de la importator filtrul de aer se schimba prima data la 45.000 km.
Filtrele mentionate anterior sunt de ulei si polen.
Daca se schimba si filtrul de aer, asta inseamna in plus 18,40 Euro+TVA.
Scuze pentru scapare. :(
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Razica »

@raduducu
In legatura cu bieleta, yo am luat o groapa intr o seara de toamna, anul trecut si mi am facut terci 1 pivot, jeanta+cauciuc+capac, toate reparate pe casco, dar asta nu conteaza foarte mult, ideea e ca dupa o luna auzeam din cand in cand un tacanit care am zis initial ca e d la toba. am fost la img si s a dovedit a fi de la bieleta dreapta... bieleta care a fost schimbat p loc p garantie..... asa ca dute peste ei si pune i sa ti faca masina ca d asta am dat banii p ea .. si se mai lauda cu garantia de 7 ani
Iar acum on topic ... faza cu consumabilele luate din service... teapa e veche si am luat o si yo ca toti ceilalti mai ales cand am facut primele revizii la supernova... unde imi trecusera romanii de la meridian uleiul mobil 1 semisintetic la 60 ron/L, ca cica "domne' motorul asta de reno numai cu d asta merge..." :mrgreen:
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

paullvb
Posts: 16
Joined: 12 Dec 2007, 18:23
Auto:
Location: cluj
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by paullvb »

timpul alocat unei revizii (2-2.5h) nu cred ca ar mai deranja pe nimeni daca la revizie s-ar verifica, cu adevarat masina (nu dau numele altei marci) - care asa face: de la lumini - asta presupunand si verificare reglaj faruri (nu reglare pe inaltime :) ci le verifica cu un aparat), instalatia spalare/stergere parbriz, verificare eficienta instalatie incalzire/AC, geometrie directie si altele decat doar "schimbare filtre si scuturat de roti". am ramas uimit ca au si gresat balamalele usilor. Dupa ce vezi cum decurge o astfel de revizie chiar nu te mai gandesti ca ai platit 2.5h manopera in loc de 1.5h.

@Cristi H - nu ar trebui sa primim in urma reviziei un formular in care se spune explicit ce s-a verificat la masina? eu nu am primit decat devizul cu pretul pe filtre si manopera.
- din cate stiu, la revizie putem duce noi uleiul dar nu inteleg de ce ar trebui sa fie o problema cu filtrele mai ales daca sunt originale. te rog sa ne lamuresti cu privire la acest aspect. Multumesc.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST Machine Silver CJ 47 VVB

paullvb
Posts: 16
Joined: 12 Dec 2007, 18:23
Auto:
Location: cluj
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by paullvb »

am uitat sa precizez de verificari la frane (siguranta si serviciu), dar asta cred ca se face peste tot si nu mai trebuia zis.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST Machine Silver CJ 47 VVB

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”