Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Inclusiv campaniile de rechemări
andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by andreii2000 »

Solutia este sa insistam sa ne ducem cu cat mai multe consumabile de acasa, cumparate de la Augsburg sau de la Al Padrino, la jumate de pret fata de pretul de service.
Asa poate vor vedea si ei ca nu-si mai vand marfa si vor scadea preturile la consumabile.

Repet, la Logan, cu ulei ELF, filtru de aer si filtru de ulei (fara filtru de polen caci nu are), in service modern am dat 150 RON. Deci se poate, caci ei merg pe volum, acolo e coada la revizii, nu prind cate 1 client pe zi si pe ala il jecmanesc ca sa aiba ce manca toata saptamina.

Mai rau este ca fenomenul va lua amploare, caci prin marirea preturilor din service se vor acoperi gaurile date de scaderea vanzarilor de masini noi.

crisan ionut
Posts: 41
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by crisan ionut »

cristi H multumesc pentru lamuriri dar tot nu da pretul. 851 cu reducere de 15% ajunge undeva pe la 750ron si pana la 862 cat am dat eu unde e diferenta?
Kia cee'd 1.6CRDI Classic

shovy
Patron F.C. Opinca
Posts: 48
Joined: 07 Apr 2009, 00:04
Auto:
Location: Oradea

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by shovy »

service pt 30.000 km, la Autoforte din Oradea cu reducere 501 lei. Nu sunt nemultzumit cer contraoferte de la voi. :wink:
cee'd 1.4 GSL Best piston grey. 30000km - oct.2007

Gunneru
Posts: 59
Joined: 10 Apr 2009, 00:17
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Gunneru »

Nici eu nu sunt de acord cu preturile la revizii.am facut prima revizie in octombrie anul trecut.de piese nu ma leg acum ca nu m-am interesat de preturi. Ceea ce ma nemultumeste este timpul orar care este trecut pe deviz pt efectuarea reviziei. Cred ca toata lumea stie ca la noi nu se pune asa mare accent pe revizie. Ajungi acolo si te intreaba:"Ceva probleme?". Daca nu ai probleme de reclamat iti face schimburile de filtre si ulei si gata revizia.Cand am facut revizia nu mi-am dat seama si nici n-am citit devizul( greseala mea). In urma cu vreo 2 luni m-am suparat ca nu mai imi mergea fff bine dezaburirea si aerul la masina. Cum mai aveam de facut inca vreo 5.000 km pana la a 2-a revizie m-am apucat sa caut pe net unde are filtrul si cum se poate sufla. Dupa nu prea multe cautari am gasit si am scos filtrul de aer si cel de A/C si le-am suflat... Atunci mi-am dat seama ce m-au pacalit cei de la service cu timpul de revizie....MI-am citit iarasi devizul si am vazut ca aveam trecut 3,5 ore. Hotie la drumul mare!!!!!!pe vremea aia nici nu eram in cunostinta de cauza sa stiu unde sunt filtrele si cum se schimba, dar acum stiu......Se schimba amandoua in maxim 3 min si mai ramane schimbatul fitrului de ulei si uleiul (sa zicem maxim 30 min). si daca puneam exagerat se ajungea la maxim o ora .....si ei m-au taxat 3,5 ore, plus ca nici nu mi-au prins cilindrul ala de plastic ce tine usa de la spatiul de depozitare (torpedou) Pana n-am citit pe net n-am stiut de ce se deschide asa brusc. Asta e....cine nu deschide ochii.....deschide punga. Am uitat sa mentionez ca am o kia SW 1,4 BEST benzina si am platit atunci 5,8 mil prima revizie in Cluj.
In concluzie: informati-va bine inainte de a face revizia si cititi devizul. Eu stiu ca asa voi face de acum mai ales ca stiu cat de usor se schimba filtrele.
B-84-VXG----KIA SW pewter beige 1,4 benzina, varianta BEST din 19.04.2008
98.000km
http://picasaweb.google.com/gunneru25

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by sonty »

andreii2000 wrote: Repet, la Logan, cu ulei ELF, filtru de aer si filtru de ulei (fara filtru de polen caci nu are), in service modern am dat 150 RON.
la kia numai uleiul e 250 de lei ca nu e ELF. da si tu mai multe detalii despre ce e pe devizul ala de la dacia, ca si din discutiile cu alt posesor de logan nu iese o revizie 150 de lei. nici macar la dacie.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

galex19
Posts: 4
Joined: 21 Jan 2009, 18:53
Auto:
Location: Tg-Mures

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by galex19 »

nu as vrea nici sa acuz pe cineva nici sa apar pe cineva, INCA nu sunt posesor kia, am un pic de tangenta cu se intampla intr-un service auto ....
1. referitor la ulei. marea majoritate vad ca ulei este marca "X" si mai vad "xxWxx" dar NU sa mai uita si la clasa uleiului !!! pot sa va spun ca un ulei CASTROL (e doar un exemplu) 10W40 poate fi 50 lei (tot exemplu) dar acelasi CASTROL 10W40 poate fi si 100-150 lei dar ealta "clasa" a se vedea literele AC...CF... etc
2. in general timpii de manopera atat pentru revizii cat si pentru orice reparatie se dau in ore de catre constructor. daca pentru o revizie contructorul a stabilit un timp normat de 2,5 ore clientul ar trebuii sa plateasca 2,5 ore chiar daca lucrarea s-a efectuat in 2,0 ore (bineinteles executanduse toate lucrarile specificate) sau in 3,0 ore

Gunneru
Posts: 59
Joined: 10 Apr 2009, 00:17
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by Gunneru »

DAr oare de ce timpii de lucru sunt diferiti pentru localitati diferite? Unele service-uri au pt acelasi tip de masina 2 ore, altele au 3 ore, etc....de ce? daca, constructorul da un timp de lucru pentru efectuarea reviziei de 2 ore atunci asta ar trebui sa fie pt toate service-urile, nu?si eventual difera pretul pe ora practicat de fiecare. Adevarul e ca acolo te pot pacali....
Pt crisan ionut: m-am uitat si eu peste devizul tau si acolo e calculat intr-adevar cu reducere de 15%, adica pretul pieselor+manopera cu reducere aplicata da undeva la 862......Singurele chestii care pot spune ca le-am observat ar fii ca reducerea nu ti-a fost aplicata si la ULEI, n-am inteles de ce ti-au fost trecuti 6l de ulei si ultima parte ar fii cu timpul de manopera, care, cum am zis si mai sus nu sunt de acord deloc cu el (sunt bagati din burta).
B-84-VXG----KIA SW pewter beige 1,4 benzina, varianta BEST din 19.04.2008
98.000km
http://picasaweb.google.com/gunneru25

User avatar
catalin
Posts: 495
Joined: 06 Aug 2007, 17:22
Auto:
Location: Oradea

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by catalin »

Sal.revizie la Oradea de 30.000 KM 670 ron dar cu toate consumabilele de la ei,prima facuta la kia aviatiei 315 ron dar cu uleiul meu Castrol 5w/30 si ala 170 ron.Nu stiu ce sa zic cam mari mi se par si mie,daca ar fii sa cumpar eu filtrele si uleiul as iesi mai bine de jumatate.
Golf 7 1.5 Tsi

crisan ionut
Posts: 41
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by crisan ionut »

Pt Gunneru reducerea nu este si la ulei asta mi-au spus-o si la inceput, reducerea de 15% se aplica numai la piese de schimb si manopera, in motorul de 1.6 Dsl incap 5.3l de ulei, bineinteles ca platesti 6 litri dar asta nu inseamna ca mi-au dat cei 700ml ramasi, iar manopera de 2.4h nu stiu de unde au scos-o pentru ca la prima revizie facuta tot la ei a fost de 1.1h tinand cont ca se schimba aceleasi consumabile si se fac aceleasi verificari. Si sa stiti ceea ce nu am spus e ca din punc de vedere al lucrarii sunt foarte multumit aici nu am cesa reprosez singura problema a fost pretul unde cred in continuare ca nu a fost cel corect.
Kia cee'd 1.6CRDI Classic

galex19
Posts: 4
Joined: 21 Jan 2009, 18:53
Auto:
Location: Tg-Mures

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by galex19 »

De acord Gunneru, aceleasi timpi ar trebuii sa fie la toate unitatile service kia.
Discountul de 15% se aplica la "piesele de origine kia" uleiul nu intra in aceasta categorie. nu se aplica nici la accesorii de origine

crisan ionut
Posts: 41
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by crisan ionut »

Uitandu-ma pe planul de service din manualul de intretinere la revizia de 40k se schimba si lichidul de frana/ambreiaj lucru care nu s-a intamplat.
Kia cee'd 1.6CRDI Classic

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by IC3 »

La Craiova la Oz Maraton...prima revizie facuta saptamana trecuta...pret 800 RON (la diesel). Ca timp mi-au trecut 2.1. Ca preturi sunt exagerati....150 RON un filtru de polen, 100 RON un filtru de aer si exemplele pot continua.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

ducu22pot
Posts: 19
Joined: 04 Mar 2009, 18:00
Auto:
Location: Resita

Re: Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by ducu22pot »

La prima revizie ma aflam in concediu pe Litoral si m-am gandit sa o fac la Constanta(mi-au cerut 720 RON),am renuntat si am facut-o in final la intoarcerea spre casa la OZ MARATON
Craiova(563 RON).Nu am fost multumit deloc:nu mi-au schimbat celebra bucsa de la volan si
carcasa de la fascia centrala(crapata), spunandu-mi ca aud batai aiurea iar carcasa am tras
eu de ea si am rupt-o.Oamenii astia(daelerii) chiar nu inteleg ca mai ales in vremurile astea
de criza,serviciile post vanzare sunt foarte importante pt asi pastra clientii sau pt a-si face
altii noi.
KIA CEE'D SW BEST 1,4 GSL MT PISTON GREY
CS 22 POT
http://picasaweb.google.com/ducu22pot/P ... _GR9LDhiwE#

titisor
Posts: 144
Joined: 02 May 2008, 00:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by titisor »

Am facut si eu revizia . Concluzia ...... traim in tara lui Papura Voda .
Acum doua saptamani vorbisem cu seful de service de la Martax Brasov si dupa mici insistente mi-a comunicat ca pot venii cu propriul filtru de polen . Azi am fost la revizie , domnul nu era dar era in schimb chiar patronul . Le-am comunicat cand am bagat masina ca nu am nevoie de filtrul de polen ca l-am schimbat eu . Au bagat masina , au dat drumul la ulei si a adus mecanicul filtrele . Printre ele si cel de polen .Interesant era ca era ca si al meu ( fara sa scrie kia hyundai pe el , noroc ca am vazut si ca m-au lasat langa masina ) . La un moment dat vad ca baiatu se apuca sa umble la torpedou , il intreb ce face si zice ca "sefu" a zis ca nu accepta filtrul meu . Dupa o discutie in contradictoriu cu domnul de la devize in care i-am cerut sa imi arate unde scrie ca asta e o directiva a Kia Romania ( ca cica aia venisera in audit si ii obliga sa nu accepte alt filtru de polen ) mi s-a raspuns ca asa scrie fisa de verificare service si acest lucru acopera problema am pus intrebarea fireasca : Daca nici pe filtrul meu nu scrie Kia nici pe al tau de ce ma obligi sa il iau pe al tau ? .
Aici a intervenit patronul si a spus sa mi se aduca un alt filtru , pe care din intamplare scria Kia . I-am batut obrazul si i-am spus ca problema pana la urma nu e ce scrie pe filtru ci faptul ca nu imi primeste filtrul meu . Raspunsul a fost ca si asa in alte parti e mai scump asa ca sa fiu multumit . Pe cuvantul meu ca vroiam sa plec din service dar fara ulei e mai greu. :evil: .
Pretul total : 530 de lei .
Reducerea : E inclusa in pret , nu apare pe factura , La insistenta mea sa refacut factura si sa scris "Reducere -78.63"
Manopera - 1.4 ore - 82 pret - Total 114.8
Ulei 5w30 - 3l - 131.1
Filtru aer - 110.4 ( nu l-am verificat , presupun ca nu e original )
Filtru polen - 128.8
Filtru ulei - 39.1 ( idem filtru aer )
Total 524.2 ( pretul de pe deviz , nu bate cu cel de pe factura , interesant )

In concluzie , Tara de .........
Eu zic ca nu sa facut nici un discount . O sa ii trimit lui Tipitip un e-mail sa vad ce ma sfatuieste daca va trimite el datele la Kia romania sau sa trimit eu totul cu tot cu partea de filtre .
KIA CEE`D 1.4 LX BEST KOMPASS BLUE
ODO 15000+ Km
BV 29 TCC

titisor
Posts: 144
Joined: 02 May 2008, 00:24
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by titisor »

titisor wrote: Filtru aer - 110.4 ( nu l-am verificat , presupun ca nu e original )
L-am verificat . Nu e cel original.
Oare daca se strica ceva la motor , o sa m-i se spuna ca nu am piese originale pe masina si nu pot sa beneficiez de garantie ca asta stiu ca era scuza ca nu pot veni cu piesele mele .
Deja sunt negru de nervi.
KIA CEE`D 1.4 LX BEST KOMPASS BLUE
ODO 15000+ Km
BV 29 TCC

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”