Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Inclusiv campaniile de rechemări
crisan ionut
Posts: 41
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by crisan ionut »

Facut astazi revizia la 40k pret 862 ron la MIT Aviatorilor. Cam scump am gandit atunci avand in vedere ca aveam si reducerea de 15 la suta. Cand am ajuns acasa mi-am aruncat un ochi peste deviz si observ la manopera la cantitate 2.4 adica 2 ore 40 min iar toata treaba nu a durat mai mult de 1 ora. Am sunat la service si mi-au spun ca nu e vorba de ora ca "sunt niste unitati pe care le calculeaza ei", abureli facand calculul si demonstrandu-le ca este tarif orar tot o dadeau de gard nici macar sa recunoasca da domnule asta este am gresit sau am facut-o intentionat ca nu mai avem clienti si ne scoatem si noi cum putem pe fraieri dastia care nu sunt atenti. Aveti grija si uitati-va pe deviz inainte de a semna si mai ales de a plati ca nu va da nimeni banii inapoi.
Kia cee'd 1.6CRDI Classic

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Nemultumiri -pret revizii (piese, manopera etc)

Post by cmihai »

ei au o fisa tehnologica la revizie si dupa ea se calculeaza revizia......la revizia a 2 a au trecut 2,4 ore de lucru si dupa asta iti iau bani chiar daca tu ai stat o ora in service asa ca nu ai cu cine sa te certi.....tot asa eram si eu la prima revizie mi-au trecut 1 ora si jumatate si a durat jumatate de ora si mi-au explicat cum se face.....asa au majoritatea serviceurilor nu numai mit....neste golani domnule :smt068
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Cristi H »

@crisan ionut, poti sa postezi devizul, in care apar manopera si piesele?
Sincer, si mie mi se pare scump, raportat la revizia de 40.000 km, mai ales daca se aplica si reducerea de 15%.
Referitor la timp: termenul este "ore-manopera". Nu a fost inventat de Kia, toti producatorii de autovehicule au tehnologi care estimeaza timpii necesari pentru fiecare operatiune in parte. Si reprezinta complexitatea lucrarii. Restul tine de abilitatea meseriasului: daca tehnologul a normat lucrarea la 1 ora si meseriasul, nepriceputeanu, o face in 3, ti se normeaza 1 ora! Daca are experienta si o face in 45 min, tot o ora ti se normeaza. In plus, este vorba despre o ora tehnologica, aceasta cuprinde 100 unitati, nu 60 min.
Daca poti sa imi trimiti copia dupa deviz, pot sa-ti spun daca e teapa sau daca au calculat corect. Pana una-alta, dupa normativ aveai de platit 171 Euro+TVA.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by andreii2000 »

Pt Cristi H: totusi, oi fi tu dealer, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne iei de fraieri.

Deci, sa lasam teoriile cu normativele si cu ora tehnologica, etc si sa recunoastem cinstit ca service-urile umfla extraordinar de mult factura atat la manopera cat si la pise (de multe ori clientul avand probleme la asigurator din aceasta cauza).

A ajuns lumea sa tremure cand se duce in service: "oare cat mi-or cere astia pe 1 l de ulei ? dar pe un filtru de aer ? Ooooofffffffff, mai bine veneam cu ele de acasa !"

Nu e normal.

Cum justifici faptul ca niste senzori banali (care costa vreo 3 mil cu tot cu montaj) la IMG costa 221 EURO ???
Apropo, la tine cat sunt ?

Cum justifici faptul ca la logan 1.4 prima revizie costa 1.5-2 mil si la kia ceed costa 5.5-6 ? Operatiunile sunt aproximativ aceleasi si ca materiale...cred ca sunt comparabile (prima revizie e practic mai mult un schimb de ulei si filtru de aer).

Tin sa mentionez ca service-ul Dacia unde am facut prima revizie la logan este Auto Marcus Grup din Bucuresti care se ridica la standarde occidentale.

Am si logan si am si ceed.

crisan ionut
Posts: 41
Joined: 19 Nov 2007, 21:39
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by crisan ionut »

aici este devizul pentru revizie. poate aveti dreptate cu ora tehnologica si normativele oricum eu m-am resemnat.
http://img19.imageshack.us/my.php?image=deviz40k001.jpg
Kia cee'd 1.6CRDI Classic

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

Andreii2000, omul a incercat sa ajute. Datorita acestei atitudini, ne-au parasit si alti dealeri. Speram sa nu fie cazul si acum...
De logan poti sa vorbesti pe aria corespunzatoare, aici vorbim despre cee'd. Multumesc anticipat.

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by andreii2000 »

Poate Cristi H ca si proprietar de service nu umfla facturile, dar altii da.
Ceea ce spun e real si o spun din experienta.

In Romania se merge pe ideea de a da tunuri, de a jumuli clientul si nu de a-l avea aproape.
Discutati cu cei ce lucreaza in asigurari si veti vedea ca am dreptate, exista nenumarate litigii cu service-urile.

Toate astea duc la cresterea mare an de an a asigurarilor CASCO si RCA, pe care le platim noi, utilizatorii. Castigul tuturor vine din banii utilizatorilor si de aceea nu prea iti vine sa fii prea vesel.

Aici ne-am adunat sa spunem lucrurilor pe nume, sa vorbim deschis despre problemele existente.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Ogy »

andreii2000 wrote:Pt Cristi H: totusi, oi fi tu dealer, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne iei de fraieri.
Cum justifici faptul ca niste senzori banali (care costa vreo 3 mil cu tot cu montaj) la IMG costa 221 EURO ???
Apropo, la tine cat sunt?
Ce e in quote te-ai contrazis tu. Ala e inceput de flame.
Aici vorbim despre revizii. Deja devii off-topic si te rog sa citesti regulamentul. Fiecare subiect are rubrica lui. Foloseste functia search. Multumesc.

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Cristi H »

@andreii2000 - nu am intrat pe forum pentru polemici. Am intrat sa ajut, daca pot. Scuza-ma ca nu iti raspund cu aceeasi agresivitate. Post-ul are alt scop.
@crisan ionut - devizul este corect. Se observa clar, dupa fiecare reper, aplicarea discount-ului. La mine se vede doar pe factura, dar aplicat 15% pe total deviz (manopera+piese). Pretul pe care ti l-am dat, inainte sa postezi devizul, este corect. Diferenta este data de cursul valutar.
171 Euro+TVA=203.49 * 4.1827 (BNR ieri) = 851.14 lei.
De regula se comunica un curs valabil pe o saptamana, poate diferenta de 15 lei e din diferenta de curs.
@ogy, stai linistit, ca nu plec ! :)
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Cristi H »

Ogy wrote:
andreii2000 wrote:Pt Cristi H: totusi, oi fi tu dealer, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne iei de fraieri.
Cum justifici faptul ca niste senzori banali (care costa vreo 3 mil cu tot cu montaj) la IMG costa 221 EURO ???
Apropo, la tine cat sunt?
La accesorii originale Kia, pretul e CORECT.
La Aftermarket, montez si eu la 400 lei cu TVA inclus, cu avertizare sonora si cu display care afiseaza distanta si directia obstacolului.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

fsgmarius
Posts: 106
Joined: 09 Sep 2008, 20:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by fsgmarius »

Vreau si eu sa imi montez, unde ai atelierul? :D
1.4 Best, Black Pearl + cheie briceag si piele aftermarket

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by andreii2000 »

Eu am vrut doar sa spun o realitate nu sa acuz pe cineva.

Totusi, sa am vazut ca se cere si 140 lei pe un filtru care costa 40 lei (probabil si mai ieftin daca se cumpara multe). Daca voi sunteti multumiti cu asta, ma rog, fiecare parerile lui.

De asta ne jecmanesc toti, romanul nu spune nimic, scoate banii si plateste, dupa care vine si se plange acasa sau pe forumuri.

Am incheiat acest subiect, dar sa nu va mai plangeti ca e cam scump, caci vad ca nu ma sustine nimeni cand spun eu asta.

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Cristi H »

@fsgmarius

:lol: :lol: :lol:
Era pt. @fsgmarius ! :)
Vezi ca suntem off-topic, dar acesti senzori ti-i poti monta si la Alarm Service, in Bucuresti. :)

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Pret revizii....

Post by ionutz »

andreii2000 wrote:Eu am vrut doar sa spun o realitate nu sa acuz pe cineva.

Totusi, sa am vazut ca se cere si 140 lei pe un filtru care costa 40 lei (probabil si mai ieftin daca se cumpara multe). Daca voi sunteti multumiti cu asta, ma rog, fiecare parerile lui.

De asta ne jecmanesc toti, romanul nu spune nimic, scoate banii si plateste, dupa care vine si se plange acasa sau pe forumuri.
Ai dreptate "andreii2000"!!!Si mie mi se par imense preturile din service...cel putin cele de la Kia!Am un vecin de are peugeot 308 motor 1.6 si la prima revizie a dat 396lei,in schimb la kia Pitesti(Erste) verisoara mea care a facut revizia de 15000 la inceputul lui martie a dat 7mil si ceva(ceed 1.4).Eu mai am 2500 de km si ma gandesc cu groaza la revizie....
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

cmihai
Posts: 1144
Joined: 06 Jul 2007, 21:20
Auto:
Location: braila
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by cmihai »

ai dreptate andreiii 2000 astia suntem noi romani.....eu unul sunt hotarit la urmatoarea revizie sa nu mai accept hotiile lor.....la prima nu am stiut care e treaba....
zafira b 1,6 ODO: 100 000 km....BR-12-CUB
KITURI XENON...OFERTE PT MEMBRI viewtopic.php?f=139&t=9254

http://www.xenonparavanturi.ro/

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”