Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

Bucureștiul este cât vreo 8 Brașovuri. 😂 Trebuie să înveți să spui cartierul sau măcar sectorul. Altfel te poți trezi cu recomandări pe la "Sibiu" sau "Făgăraș". Ca timp de ajuns, nu neapărat ca distanță.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

TheroGelt
Posts: 2
Joined: 28 Oct 2020, 09:21
Auto: Kia Sportage
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by TheroGelt »

Salut,

Ai perfecta dreptate :D, am uitat sa specific zona. Ma intereseaza ceva in zona Titan Sector 3, chiar si sector 2.

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Faust »

Mulțumit de MIT MOTORS Service.
Săptămâna trecută am observat că spălătorul de la hayon nu mai funcționează, am sunat la MIT MOTORS și mi-au spus să vin în orice zi după ora 13 să rezolve defectul, ieri am ajuns la MIT MOTORS, defectul...... furtunul care ajunge de la pompă..... rupt la câțiva cm de pompă.
Ca să ajungi la el trebuie demontată protecția care se află sub aripa dreaptă față. Reparația a durat 10 minute, gratis.
Dacă mergeți la service, pentru orice defect, să aveți neapărat la voi caietul service al mașinii, eu ieri nu l-am avut, pentru că a fost o întâmplare să ajung ieri în nordul orașului, am găsit înțelegere la MIT MOTORS, mașina fiind în baza lor de date.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

anaconda18
Posts: 2
Joined: 11 Jul 2021, 23:15
Auto: Sorento
Location: Italy

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by anaconda18 »

Buna seara. Sunt nou pe forum si vreau sa cumpar o kia sportage 2017 2.0 diesel AWD 185 cai automata cu 100.000 km.Vroiam cateva informatii de la cei ce detin aceasta masina
Vroiam sa stiu :
-daca este fiabila
- imi puteti spune ceva informatii despre motor si cutie ,din ce am gasit pe internet cred ca este [cod motor D4HA] cat despre cutie nu am gasit nimic
-la cati km se face distributia si pe ce parte este pozitionata
- legat de garantie ce anume este in garantie la o masina care mai are 3 ani de garantie [intreb deoarece nu am mai avut masina cu garantie si nu stiu ce anume acopera in cei 7 ani sau 150.000km] as fi interesat daca acopera motorul si cutia de viteze in general

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by surfer »

Salut!

Am acelasi model, motorizare, cutie, din Noiembrie 2016, 120k km, 0 probleme pana acum.

Combinatia aceasta de motor si cutie (2.0 DSL cu 6AT - convertizor de cuplu) se dovedeste a fi cea mai fiabila din grupul Hyundai-Kia. Nu prea ai de ce sa iti faci griji, daca masina a fost intretinuta corespunzator (de ex. Ulei la cutie schimbat la 90k, filtru motorina schimbat la 30k, etc).
Distributia este pe lant, in teorie nu necesita schimbare.

Garantia este din bara in bara, cu exceptiile de rigoare - discuri, placute, filtre.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

anaconda18
Posts: 2
Joined: 11 Jul 2021, 23:15
Auto: Sorento
Location: Italy

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by anaconda18 »

Multumesc pentru informatii

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

Prima revizie la Tucson Hibrid, adică una dintre motorizările care vor fi disponibile și pe Sportage.
#luatielectrica
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

Era mai ieftin la motorină :) Media la mine era în jur de 950, revizia uzuală fără alte elemente.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by surfer »

Subscriu, la diesel e sub 900 de lei (fara filtru motorina).

Dar la Tucson nu se schimba si filtrul de aer? :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by ionutp »

Nu mi se pare prea mult, vad ca e inclusa o "revizie electrica", oare ce presupune? "Verificare finala" ce o vrea sa insemne?
Filtrul ala de polen ar face bine sa prinda si Covid-ul la cat costa. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

Verificare electrica, adică verificare sistem hibrid.
Eu am mai zis cu filtrul de polen, am pus și variante poate de 3 ori mai ieftine și chiar de 3 ori mai bune, atât pe Sportage cât și pe Ceed, dar unora ori le e lene sa își comande, ori le convine sa dea atâția bani pe o chestie de hârtie.Macar daca era mai calitativ, poate cu carbon, dar așa e și slab și scump.
Plus că mai e un aspect: se schimbă FOARTE USOR.Sa vedeți la Peugeot ce înseamnă schimbare filtru polen, că ventilatorul și cutia filtrului sunt puse pe mijloc, în spatele bordului. #-o
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

tyut
Posts: 52
Joined: 29 Sep 2018, 16:58
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT
Location: botosani

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by tyut »

Salutare. La ce componente mai avem garantie dupa 3 ani si la care nu ?

Hasos
Posts: 12
Joined: 18 Oct 2020, 20:39
Auto: Kia Sportage 1.6 T-GDI
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Hasos »

Salutare,
Am fost azi la revizia de 69.088km la IMG Jilava cu Kia Sportage a mea 1.6 T-GDI 4x2 manuala 2017
Cost revizie(filtre, ulei si lichid de frana+test de frana) + placute fata/spate si discuri de frana 3138 lei
Nu am adus piese cumparate de mine
S-au miscat repede la 9 masina a intrat pe rampa la 10.40 era gata
Ce nu mi-a placut e ca nu mi-au facut update la navigatie desi era trecut in garantia de 7 ani. Am intrebat eu la final dupa ce achitasem si mi-au zis ca da imi fac dar mai dureaza 30 de minute. Nu am mai stat oricum o sa revin pana in 75000 km petru schimbat bujii, inteleg ca se schimba la 75.000 si costul este undeva la 550 lei
Sper sa va fie de folos informatiile
Zi buna!

User avatar
Alx03
Posts: 478
Joined: 24 Jul 2019, 18:19
Auto: Sportage 1.6 TGDI 7DCT, GTLine
Location: Cluj Napoca

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Alx03 »

Revizia 2 la 21.600 km: filtre, ulei + lichid de frana + test de frana - 989 de lei, la Premium Cars Cluj.

Exact cum spunea colegul de mai sus, pentru update la navigatie trebiue sa ma intorc pe 30. Trebuie ceruta explicit treaba asta, pentru ca ei nu o includ in revizie. Tot atunci o sa fac si un test de directie si sa discut putin cu un electronist de existenta vreunui update de soft pentru ECU/cutie de viteze.

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Faust »

Am un rulaj un pic peste 46500km, mă pregătesc pentru a cincea revizie, eu le fac la maxim 10000km, cu ceva timp în urmă auzisem că nici un service Kia nu mai acceptă să aducem noi unele piese, inclusiv consumabile, am sunat la MIT MOTORS și așa este....... din păcate nici ei nu mai acceptă, așa că adio ulei Ravenol in motor.
La următoarea revizie o să văd ce uleiuri au disponibile, până atunci fac săpături despre Shell, Total Quartz și Mobil, pentru că așa ceva am văzut pe acolo, măcar să pun un ulei cu adevărat sintetic nu SHC sau HC synthese, de ce spun asta.... pentru că în România multe uleiuri SHC și HC synthese se vând ca uleiuri 100% sintetice, ele defapt fiind uleiuri minerale aditivate, un exemplu este Castrol Magnatec.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”