Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by iacobm »

@Dodo17, daca nu mai e garantie cred ca orice service autorizat e calificat pentru efectuarea reviziei.. Personal folosesc AD Garage la Rav4 (am fost multumit de fiecare lucrare - franciza Bucurestii Noi sau Soseaua Chitilei) si la reprezentanta pt Sportage pentru inca 3 ani..

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Flavius18 »

dodo17, orice service iti poate face o revizie.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

Promotie la Ravenol azi si maine.Bidon de 8l la pret de 4l.
Pentru cine are 2.0 diesel unde intra cam 8l, Ravenol VMP 5w30, cu norma API SN si ACEA C3.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

lordmario
Posts: 7
Joined: 09 Dec 2019, 00:17
Auto: Sportage
Location: Arges

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by lordmario »

Buna ziua.Sunt proaspat posesor de Kia Sportage din 2012 diesel 136hp,cutie hidramata.Am o rugaminte daca se poate sa ma ajutati deoarece nu ma pricep mai deloc la masini.Intrebarile mele sunt urmatoarele si poate gasesc raspuns la ele:
1)ce trebuie sa schimb la masina acum dupa cr am achizitionat.o sa fiu sigur ca nu am probeleme cu ceva ce nu ar fi fost schimbat la ea anterior,mentionez ca la 2 zile dupa ce am luat.o i.am schimbat uleiul si filtrele plus placutele de frana de pe spate.
2)uleiul in cutie trebuie verificat,schimbat ca sunt atatea mituri despre cutiile hidramate si nu stiu ce sa mai cred.
3)cureaua de accesorii cand se schimba,se calculeaza la anumiti km sau cum se procedeaza?
4)la semafor sau cand stationeaza masina putin e bine sa o pun pe N sau trebuie tinuta in D?
Imi cer scuze si sper sa nu deramjez dar e prima mea masina hidramata si nu ma pricep mai delox la ele si nu as vrea sa merg asa cu ele pentru ca tin la siguranta mea cat si la fiabilitatea acesteia.
Va multumesc anticipat si daca mai e ceva ce ar trebui sa schimb sau sa verific la aceasta masina Kia va rog sa imi comunicati.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

1) Nu. Dacă mașina are carte service, teoretic s-au respectat operațiunile. Ar fi, eventual, verificările la trenul de rulare.
2) La 120.000 se înlocuiește.
3) parcă la fiecare 60.000 km. Nu sunt sigur și n-am manualul aproape.
4) N se folosește doar ca să o tractezi. La semafor o lași în D.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

lordmario
Posts: 7
Joined: 09 Dec 2019, 00:17
Auto: Sportage
Location: Arges

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by lordmario »

Multumesc mult de ajutor si de informatiile oferite imi sunt de real ajutor mai ales ca nu sunt inca familiarizat cu acestea.Uleiul de motor il voi mai schimba la 15000?..multumesc inca o data de ajutor.

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

Eu l-am schimbat la aproape 20.000 de fiecare dată. Filtrele le schimb la 6 luni, de fiecare dată sunt pline e țărână.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

lordmario
Posts: 7
Joined: 09 Dec 2019, 00:17
Auto: Sportage
Location: Arges

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by lordmario »

Multumesc frumos de ajutor!

lordmario
Posts: 7
Joined: 09 Dec 2019, 00:17
Auto: Sportage
Location: Arges

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by lordmario »

Si daca se poate sa mai deranjez cu o intrebare,cum anume isi face regenerarea si cand si.o face?apare ceva la bord sau cum se face anume deoarece nu stiu nici cand si nici im se face,daca trebuie mers cu ea sau tinuta la relati,daca imi indica ceva la bord sau nu..multumesc frumos

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by zaboss »

Nu este indicator. Nu simți nimic.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Flavius18 »

lordmario wrote: 11 Dec 2019, 00:49 Si daca se poate sa mai deranjez cu o intrebare,cum anume isi face regenerarea si cand si.o face?apare ceva la bord sau cum se face anume deoarece nu stiu nici cand si nici im se face,daca trebuie mers cu ea sau tinuta la relati,daca imi indica ceva la bord sau nu..multumesc frumos
De obicei cand face regenerare iti merge motoru turat (creste turatia, vezi pe ceasu din bord), si nu trebuie oprita. Daca esti pe loc astepti pana isi termina regenerarea apoi atunci o opresti. Iti dai seama ca si-a terminat regenerarea pentru ca isi revine la normal.
Nu, nu accelerezi tu nimic, o lasi pe ea. Daca esti in mers iti vezi de drum.

lordmario
Posts: 7
Joined: 09 Dec 2019, 00:17
Auto: Sportage
Location: Arges

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by lordmario »

Multumesc mult pentru informatii si sfaturi. :D

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Flavyus »

Cand faci itp iti poate spune gradul de incarcare al dpf.

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


lordmario
Posts: 7
Joined: 09 Dec 2019, 00:17
Auto: Sportage
Location: Arges

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by lordmario »

Am inteles,sa inteleg ca se vede pe testar,deci si din acesta se poate da o curatare in caz ca nu voi sesiza vreodata momentul in care isi face acea regenerare.multumesc

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Flavius18 »

Nu este recomandat curatarea filtrului cu testeru. Mai bine iesi undeva pe o centura te pui pe banda a doua in treapta a 3 a cu motoru turat la 3000 ture si mergi asa 15-30 min, il mai cureti putin.
Eu zic sa fi atent si la motor ca sa surprinzi cand isi face ea curatarea ca e mai bine. Dupa tine cam cate regenerari ai sarit? Cum e uleiu? Nu e cu motorina in el?

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”