Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Inclusiv campanii de rechemări.
Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Maurul »

du-te la Ena Galati si intreba

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Maurul »

ar trebuii sa mearga

Mr.NiceGuy
Posts: 41
Joined: 04 Sep 2018, 18:15
Auto: Kia
Location: Bihor

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Mr.NiceGuy »

Cu siguranță se acceptă (vorbesc din experiența proprie), dacă reviziile au fost făcute la timp și există o carte service.

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

Se accepta 100%, daca istoricul din carnet e identic cu istoricul din sistem.
Totusi, conditiile garantiei vor fi cele din Germania sau tara de provenienta.Dar tot vei avea garantie.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by iacobm »

Si eu am fost in aceeasi situatie...masina avea 1 revizie depasita cu 2k km la ultima revizie in Germania si cei de la MIT Baneasa nu mi-au acceptat garantia la motor plus cutie de viteze si am garantie la restul masinii.
Acum depinde si de situatie..la vine vad ca prima revizie e depasita cu aprox. 5k km.
Mergi la o reprezentanta/service si verifica

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Flavius18 »

Iacob, scuze, dar daca nu mai ai la cutie si motor in rest ce conteaza? Ti-a mai ramas coroziunea care aia sincer nu prea conteaza, baza era motoru si cutia. Ce ti-a mai ramas tie, eu nu o numesc garantie.

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 994
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by ionutp »

Cred ca e important ce inteleg ei prin "motor" si "cutie". Daca astea includ turbina, EGR, sistem racire, pompa ulei etc e nasol.
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

iacobm
Posts: 53
Joined: 19 Aug 2019, 21:18
Auto: Sportage 4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by iacobm »

Da, e o intrebare buna asta... daca si componentele motor (turbina, egr..) fac parte din ce considera ei motor sau nu.
Legat de garantia fara motor/cutie..e si ea benefica pentru diferite parti electrice (chiar daca sunt foarte rare problemele).
O sa consult si alte service-uri sa vad ce raspuns imi dau cu privire la garantie..daca mai e sau nu cu revizie depasita de 2k sau 3k km.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by surfer »

Eu din ce vad in cartea respectiva, nu cred sa fie probleme. In Germania reviziile se fac la 30k, asa ca Romania va accepta acel caiet de revizii fara probleme.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

B575DAG
Posts: 44
Joined: 03 Aug 2016, 12:22
Auto: Sportage 1.7 DSL

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by B575DAG »

Încă o bilă neagră pt Mit Motors Băneasa .... într-adevăr la tinichigerie vopsitorie mai au de învățat ...Rușinică !!!!.... mostră clară de neprofesionalism și mentalitate românească ... in mod cert vopsirea n-a fost pregătită cum ar fi trebuit ... sunt tare dezamăgit de ei ... nunța corectă n-a ieșit ... la predare bara fată nu era corect poziționată având un spațiu inegal la îmbinarea dintre aripi, si asimetrie clară la îmbinarea cu capota ... la atenționarea mea au băgat-o p-aia ... așa iese că e de clipsuri ... că n-au ce să regleze la ea ... după insistențe in 5 minute era pusă cum trebuie...
Și ... la numai câteva luni (dintre care și cele 2-3 de pandemie ) mă trezesc cu exfolierea asta (vezi foto)...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.7 DSL Style

User avatar
Faust
Posts: 506
Joined: 18 Jan 2020, 21:13
Auto: KIA Sportage GT-line AWD
Location: Băneasa

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Faust »

La trei săptămâni după ce am cumpărat mașina am găsit portiera dreapta spate cu o urmă de bară pe ea și un pic infundată, urma de bară a ieșit la polish dar a rămas infundătura. Asa îmi trebuie dacă am toooot amânat să îi fac CASCO.
La prima revizie ( făcută la 11020km) , am întrebat la MIT Motors cât ar costa reparația portierei, după ce am insistat de trei ori să vină cineva să o vadă, parcă vorbeam cu elevatorul sau coșul de gunoi, a apărut un prețios care după ce s-a uitat cu o privire expertă..... mi-a comunicat că va costa 2500...2700lei, bun așa..... o repar in alt loc.
Cam la orice vopsitorie un element de caroserie se vopsește cu 100..120 euro, dacă nu este tabla deformată.
In Ianuarie anul acesta am făcut reparația cu 1200lei la Top Lac, 100lei costă acea protecție in formă de trapez care este lipită pe portieră.
Intre timp am făcut full CASCO, a costat 3280lei, mașina asigurată pentru 27000 euro.
In Ianuarie am fost într-o mică vacanța în Serbia și Austria, pe autostrada din Ungaria parbrizul a luat contact cu o piatră care a zburat din roata unei mașini din fața mea, am un punct pe parbriz, în partea inferioară, nu a "înflorit" , asa că o să schimb parbrizul când o să am chef, nu mă stresez.
Kia Sportage GT-line T-gdi AWD 6MT

Fan motoare supraalimentate pe benzină .

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Nesta3 »

Eu zic sa mergi sa repari lovitura aia din parbriz.Eu la cateva luni am luat o piatra prin Bucuresti si a 2 zi am fost la AGER si au reparat.Face 4 ani si nu s-a intins si nici nu cred ca o va face.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

Alexes
Posts: 59
Joined: 07 Apr 2018, 11:21
Auto: Kis Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by Alexes »

Gata si a 2-a revizie, (18500 km)
Schimbat ulei + filtre + update navigatie - 780 Ron
Daca este mult sau putin, nu stiu...

vlad2005
Posts: 41
Joined: 23 Dec 2018, 23:43
Auto: Sportage
Location: Negrești, Vaslui

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by vlad2005 »

Salutare!
Am facut prima revizie la 9800Km.
Din ce vad aici pe forum, reviziile se fac la 15.000Km sau 1 an. Sa inteleg ca urmatoarea revizie o pot face pe la 24.000 de km? Ca nu ajung sa depasesc anul cu siguranta.

@Alexes - de cei ai facut a doua revizie la 18.000Km? Cumva vrei tu sa te incadrezi in 10.000Km sau este recomandarea servic-ului?
Sportage 1.6 T-GDi 7DCT GT Line 4x4

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage-revizii,Km,intretinere,sfaturi

Post by akeem »

Ce ti-au setat in bord? Normal aia e data sau nr de km pana la care trebuie sa ajungi la ei.
Eu am fost luna asta sa schimb uleiul si tipul cu laptopul n-a stiut despre ce e vorba si mi-a setat 1 an/15000 km de la data respectivă, cand e de fapt fac anul in martie.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”