Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by mihail75 »

Ma adaug si eu detinatorilor oficiali de Kia Sportage. Am optat pentru 1.6 GDI, pentru ca anterior am avut tot un 1.6, dar Opel Astra, calutii putere sunt mai multi la Kia (132 fata de 110, e drept ca si masina e mai grea). Raportul dotari/motorizare/optiuni/ani garantie/pret fiind imbatabil in favoarea Kia Sportage. Am trecut anterior si pe la Opel (Mokka), Suzuki (Vitara), Ford (Kuga), Nissan (QQ), castigatoarea... Kia. Masina am luat-o de la Brasov (Auto Kino), sunt foarte multumit de colaborare, oameni profesionisti si cu un discount mai bun decat pe unde am mai intrebat. In fine, azi am ridicat masina si am si facut 320 km de la Brasov la Iasi. Inevitabil mai fac comparatie cu Astra, masina anterioara. Treptele de viteza mi se par mai scurte, sunt etajate diferit, Sportage are insa avantajul net a 6 viteze. Masina se misca foarte bine, e drept ca mi se pare mai lenesa decat Astra, unde cand apasam acceleratia simtem putere si viteza. E drept ca nu am forjat-o, prima mie, doua de km am sa o menajez, nu o duc mult peste 3000 de rotatii. Este foarte confortabila, cu toate ca trebuie sa ma obisnuiesc cu pedala de acceleratie (deja m-am obisnuit). Pozitia la volan este excelenta, la fel vizibilitatea, net mai buna decat la alte masini conduse de mine. In acesti km am mers cuminte, am scos 6,3 l/100 km, deci se poate scoate un consum bun daca se tine sub 100 km/h, cum am mers eu (pe drum am avut si munte-Oituz, Magura, dar si drum intins, unde am dus-o la 120).
Am luat dotarile Style fara nimic altceva si pentru ca am vrut masina repede, era pre-comandata de dealer, practic am asteptat doar o luna de la avans pana la ridicare. Dotarile de la Style imi sunt suficiente, va trebui sa achizitionez separat o roata de rezerva, pentru ca nu ma impac cu acel kit livrat de ei.

Si acum si o intrebare: nu am reusit sa activez cruise control, oricat am incercat. M-am si oprit si am trecut inca o data in revista informatiile din manual, nimic. Apas butonul de cruise de pe volan, imi apare scris in bord cruise control, insa... nimic, masina nu tine viteza! Nu fac eu ceva in regula? La Astra apasam butonul de cruise si lua automat viteza respectiva, aici nimic! Am apasat de mai multe ori, am dat si ok, la fel. Sper ca nu e o problema.

Cateva foto
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by Nesta3 »

Apesi pe butonul Mode si pe urma dai in jos pe Set.
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by nerazzur4ever »

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!
La fel.am luat si eu Style de pe stoc deci fara optiuni dar diesel.As vrea sa te intreb...ai luat-o cu programul rabla? In cat timp ti-au venit numerele rosii de cand ai facut asigurarea..sper sa o iau si eu pana sambata..am facut azi factura, asigurarea si acum astept numerele..si ce culoare e metal bronze?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by mihail75 »

Nu, fara rabla, pentru ca nu se incadreaza la emisii. Culoarea e sand track, iar nr. rosii le-a comandat dealerul ieri dimineata, iar azi dimineata erau montate. Sunt valabile pana pe 8 iulie, iar la inmatriculare sunt programat pe 10 iulie (la Iasi se asteapta 3 luni, e f. aglomerat).
Deci la cruise control apas mode si apoi selectez din butoanele de selectie? Acum am priceput.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

crismcl313
Posts: 521
Joined: 11 Jan 2018, 09:34
Auto: Sportage 1,7DSL, Style, 7DCT
Location: BZ

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by crismcl313 »

Sa o stăpânești sănătos si sa te bucuri de ea. Sa o declari la primărie in 30 zile sa nu plătești o amenda de 70 lei.
Sportage 1,7DSL, 7DCT, 4x2 Style, Canyon Silver, My 2018, primit pe 14.02.2018, 72000+ km.....

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by mihail75 »

Multumesc si multumesc ca mi-ai reamintit! Declararea la primarie are vreo legatura cu ulterioara inmatriculare?
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by nerazzur4ever »

Pai iti pune stampila pe factura cu care mergi la politie..numerele rosii ti-au venit de la Bucuresti?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by mihail75 »

Nu, de la Brasov.
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
nerazzur4ever
Posts: 228
Joined: 16 Feb 2018, 11:42
Auto: kia
Location: RO

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by nerazzur4ever »

Aa..ok..pai nu stiu mie de ce imi vin de la Bucuresti...(la Craiova)

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


step99
Posts: 10
Joined: 07 May 2017, 15:12
Auto: sportage 1.6 gdi

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by step99 »

Felicitari pt.achizitie!E o masina reusita si vei fi multumit de ea.Consumul va mai scadea cam cu 0,5 litri dupa circa 10 mii km.Eu am consumuri in perioada asta de 5.4-5.8 mai mereu la drumuri lungi.Eu sunt tot din Iasi si.ti recomand sa pui benzina de la Omv Pacurari,cea de 95..(mi.a luat ceva timp pana sa gasesc o benzinarie ok)Ai sa simti diferit motorul fata de benzina de la alte statii.Cat despre puterea masinii,fii fara grija.Pe la 4-5 mii de turatii va avea suficienta forta cat sa depasesti orice si,cu siguranta,masina e mai sprintena decat Opel astra.

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by razesul »

Felicitari - aceeasi poveste si la mine - BV (Martax) - IS, 1.6 GDI Style standard (fara optiuni), consumul dupa un drum de 2500 km 6.8, cu de toate, munte, cozi, oras, autostrada ( Iasi - Viena si retur), pe autostrada 7.4 ( in plaja 110-160( foarte putin)), iar in viteza a 6-a la 100 cred ca pe la 5 consumul :).

Consum mediu CB = 7.9, iar o aplicatie de o folosesc 7.25.

Nu cred ca aceste valori sa fie o mare problema ma gandesc, nu am avut diesel in familie pana acuma si nici nu cred ca o sa am avand in vedere ca altii mai destepti si dezvoltati incep sa interzica motoarele diesel.

Multa bafta si succes.

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by mihail75 »

Multumesc. Ai reusit sa o inmatriculezi (vad Iasi si la tine)? Eu am termen 10 iulie, de pe 8 iulie nu mai pot sa circul, expira dovada nr. rosii. Ca la noi, macar pt achizitia de masini noi sa se fi facut o facilitate, ceva.
In ultimele zile am mers doar in oras. A inceput sa isi dea drumul sau poate m-am mai obisnuit eu cu ea, oricum se conduce foarte lejer, e o placere.
Apropo, daca nu inchid farurile la oprire, suna, e vreun avertisment sonor? Se inchid singure daca scot cheia din contact, nu?
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

razesul
Posts: 326
Joined: 29 Aug 2017, 21:47
Auto: KIA Sportage 1.6 CRDi
Location: Belgium

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by razesul »

Am avut 3 luni nr rosii, care acopera RCA + taxa drum, luata in sep am facut programarea abia prin oct si am prins 14 dec ceea ce era OK, doar ca a trebuit sa astept numerele + certificatvreo 2 sapt si a stat cu prelata, dar a fost ok.

Eu folosesc functiile auto cat mai mult, se sting se aprind cand e nevoie, la fel si la faza lunga, temp, asta am si vrut si style e raportul bun, pana acum.

mihail75
Posts: 116
Joined: 08 Mar 2018, 16:16
Auto: Kia Sportage
Location: IS

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by mihail75 »

Serios, a trebuit sa mai astepti doua saptamani? Nasol, sper sa nu fie atat de mult si la mine.

Incep sa stau si eu pe auto cu farurile, e mai simplu asa. Intre timp am incercat si franarea asistata la coborarea unei pante mai serioase (cum avem destule la Iasi), e in regula.
Suspensia mi se pare mai rigida decat la Astra, se simte mai dur la trecerile peste linii de tren/tramvai/gropi, asa e si la voi?
Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

User avatar
cristinub1
Posts: 152
Joined: 22 Feb 2010, 18:14
Auto: KIA Sportage 1.6 GDI Classic+
Location: Voluntari, ILFOV

Re: Kia Sportage 1.6 GDI Style ,4x2, Sand Track

Post by cristinub1 »

Vezi presiunea la roti.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”