Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Cam o ora, o ora si ceva. Cat sa dureze sa schimbi un ulei si 3 filtre.
Eu am stat inauntru de fiecare data. Oricum era pustiu, doar eu si mecanicul, ca m-am programat sambata la prima ora la ambele revizii. Avea un sac cu biletel cu toate consumabilele lasate de vineri seara. Inginerul a aparut spre final, sa bage cablul de diagnoza si sa faca factura.
Pe 7 martie nu venise inca virusul peste noi. Am avut noroc ca m-am grabit. Anul sau km ii faceam in mai. Oricum am vrut sa schimb mai devreme tocmai din cauza dilutiei de ulei.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Oil dilution dupa un drum Brasov - Craiova - Bucuresti - Brasov (adica a disparut complet).

Dar parca tot as schimba uleiul. Acum nu mai am motiv sa nu merg cu ea in we.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Azi am trecut la adidași. Nu eram pregatit dar am sunat si au zis sa vin oricand. Bine ca am avut piulitele la mine. Apoi o tura cu 150 pe centura sa vedem daca le-au echilibrat cum trebuie. Am trecut ca vijelia pe langa 3 masini de politie care opreau vitezomani (toate trei erau ocupate cu alti clienti). Radaru era mai in fata cu vreo cateva sute de metri. In bord mi-arata limitare de 70 km/h in zona :)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

ingerulol
Posts: 230
Joined: 26 Aug 2018, 18:26
Auto: SPORTAGE Facelift 1.6 136DCT7
Location: București
Contact:

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by ingerulol »

Ca prin urechile acului :))) deci ... bine ca nu ai fost prins . Data viitoare mai cu bagare de seama .
Daca nu erau bine echilibrate le simteai dupa 70kmh :mrgreen:

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

26500 km, deci 2000 km in cap de la revizie.
Schimbat ulei si filtru (160 RON si 30 RON) + manopera (30 + 50) = 270 RON in total.
De data asta m-au intrebat daca am uleiul meu :) Evident ca nu daca data trecuta au zis ca nu se poate...
Deci avem ulei nou si necontaminat. Sper sa nu mai vina vreun virus care sa ne tina in casa.
Au vrut sa faca si update 2020 la hărți dar le-am zis ca nu-mi trebuie.
Ca tot vorbeam de baterie la topicul de garantii: pot sa vin cu bateria mea, sau sa-mi puna de la ei.
Preturi (doar bateria, fara manopera):
- Bosch S4 74Ah = 454 RON
- Varta Blue 74Ah = 448 RON
- OEM Kia = 1839 RON :) cu precomanda 2 sapt
- OEM Hyundai = 1305 RON :) :) adica tot aia de mai sus doar ca scrie Hyundai in loc de Kia (tot cu precomanda).

Cum spuneam, dimineata a inceput sa se auda si la mine hârjâitul ala la primele 2-3 miscari de volan (si seara la plecat de la munca). Nu însa și in ultima săptămâna. Sa fie de la umezeala din aer? Se știe ca dacă dai cu apa pe cauciuc, aluneca foarte bine pe tabla.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by Flavius18 »

270 la reprezentanta?

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Da. Doar schimb ulei, da?
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
godoroja
Posts: 80
Joined: 31 Oct 2016, 12:37
Auto: 2013 BMW X5 40d

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by godoroja »

Ma bag si eu. Ce parere ai despre zgomotul care se aude in habitaclu atunci cand mergi pe autostrada? Stie cineva ceva? O antifonare profi?
2013 BMW X5 40d
2021 Mini Countryman S All4 Facelift

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Nu ma pricep foarte tare la antifonari dar sunt pe aici baieti care ar putea sa dea sfaturi bune. Vezi cu Nesta de exemplu. Eu n-am apucat sa-i fac mare lucru ca m-am mutat din Bucuresti imediat ce am luat-o. Voiam sa-i antifonez macar usile si portbagajul (adica minimum de demontari), sa-i pun folie pe geamuri... Singurul lucru cu care am ramas a fost lucrarea lui Mutzunache. Nici macar o vizita de întreținere n-am mai facut.
Probabil o antifonare ca la carte ar rezolva multe din zgomotele de toate felurile. La vremea respectiva l-am intrebat si pe Robert Adam, acum vad ca nu se mai incarca site-ul. Si el si-a antifonat Sportagele lui si chiar se pricepe.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Upgrade la masina :)
- Joi am pus stergatoarele PIAA. Montaj normal si simplu, spalat parbrizul la peco, ca era plin de muste, dar zeama alora era cam apa chioara, deci spalat inca odata cu Sonax-ul din portbagaj, uscat cu prosop de hartie, apoi dat cu servetelele din cutiile stergatoarelor care contin alcool 70% si silicon. Cum ramasesera urme, am mai lustruit odata cu un prosop de hartie, apoi am dat drumul la stergatoare pe uscat (ca asa am vazut in videoclip). Au luat-o mai greu dar dupa 2 curse au inceput sa se miste normal. Cred ca au frecat vreun minut, apoi le-am oprit ca nu-mi placeau urmele lasate. Se pare ca in punctele de contact ale articulatiilor apasa mai tare ca in rest. Am mai lustruit odata ca sa dispara urmele alea si gata. Ca de atunci n-a mai plouat :)
Evident ca am dat cateva sprituri sa vad cum se misca dar ce pot sa zic... deocamdata e OK, dar asteptam ploaia. Am aruncat si o cana de apa pe parbriz si nu prea fuge apa cum se vede pe youtube.
- Azi am facut igienizare la instalatia de climatizare + instalat Filtron-ul cu carbon.
Pentru igienizare comandasem spray CRC dar nu mai aveau asa ca mi-am ales MOTIP ca avea 500 ml (as fi vrut Liqui Moly dar era doar de 250 ml). Am crezut ca e cu lichid, dar am descoperit ca e cu spuma. Bun si asa. Oricum, chiar si 500 ml, nu mi-a ajuns sa bag si in conductele de la picioare de sub scaune, abia am mai avut nitel pentru aerisirile din spate. Am lasat spuma vreo 45 minute, cat am sters de praf prin masina, apoi am dat drumul la toate cele. Deocamdata pare OK, dar nici inainte nu miroasea decat vag cand opream AC-ul.
Pe el scria ca se goleste in orificiul de admisie, dar eu l-am bagat in aerisiri.
Filtronul a intrat cum trebuie, un pic frecând, dar nu mi-a placut ca nu avea rama din carton (sau ce e el) de jur imprejur (cum e cel original) ci doar pe laterale. In fata si in spate acordeonul ala e lasat liber, zici ca il produc ca pe un sarpe boa si-l reteaza la dimensiuni. N-am aruncat filtrul vechi, ziceam sa-l pun inainte de urmatoarea revizie, dar cred ca mai degraba o sa mesteresc ceva din rama lui ca sa-i pun astuia nou. Uitandu-ma pe Youtube, si videoclipul oficial pt Sportage (cu acelasi cod de filtru ca al meu) si altele, rama e pe toate 4 laturi.
Inca o chestie aiurea: pe net sunt diversi care zic ca au avut probleme cu spuma sau spray-urile introduse in aerisiri cu furtunelul, ca le-a curs pe electronice si le-au defectat dar am zis ca poate aveau ei troace cu canalizatii neetanse. Ei bine, dupa ce am lasat aerul sa mearga vreo 10 minute m-am trezit cu zeama de la spuma in fundul torpedoului. Sper ca n-a curs pe cine stie ce, ca nu mi-a dat nicio eroare pana acasa.
- Cat am asteptat sa actioneze spuma, am curatit interiorul cu Sonax-ul din dotare (Cockpit cleaner, nu ala de geamuri :) ), dar scaunele nu prea au iesit cum trebuie, par cam îmbâcsite.
Drept urmare am comandat niste chestii pentru piele, aveam mai demult in plan:
- Solutie Curatare Piele Meguiars Gold Class Leather Cleaner
- Solutie Hidratare Piele Meguiars Gold Class Leather Conditioner
- SONAX LAVETA MICROFIBRA CURATAT EXTERIOR
- Laveta Microfibra Albastra 40x40 cm Koch Chemie
Va țin la curent cum se comporta.
Am mai comandat si Lichid Parbriz NanoPro Concentrat 1:100 Vara Sonax, ca nu mai am decat un deget din cel vechi, treaba nasoala e ca scrie ca ar curata si siliconul de pe parbriz dar om vedea.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

aqua
Posts: 513
Joined: 07 Jan 2017, 12:55
Auto: T-GDI/GTLine
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by aqua »

Cine nu vrea sa ajungă la un moment dat sa ii miroase instalația de AC, un sfat simplu, după utilizarea AC și când știți ca urmează o pauza mai lunga de staționare, gen minim 5, 6 ore, înainte de oprire motor opriți AC dați pe căldură max și așteptați 2, 3 min, ar trebui sa se usuce instalația și sa nu mai aibă ocazia sa prindă mirosurile alea
Sportage 2020/GTline/T-GDI AWD DCT

User avatar
Flavius18
Posts: 356
Joined: 30 Mar 2018, 21:31
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Bucuresti, Dristor

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by Flavius18 »

Eu stiam ca se opreste A/C si se lasa pe ventilatie 2 min... Mi-am montat filtru de polen cu carbon de la Mann si este mai bine decat cu filtrul original, in sensul ca filtreaza chiar si mirosul urat de la A/C dupa un timp in care nu a fost folosit.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

Da, fac si eu treaba asta, cu 2-3 min inainte sa ajung acasa inchid AC si las doar pe ventilatie sa se usuce condensorul si conductele. Caldura nu chiar, azi au fost 28 grade, e suficient de cald aerul pe care il trage de afara.
Filtrul pare bun, am simtit parca ceva miros de eșapament cat am rulat in spatele unei motociclete, in rest nimic. O sa fiu atent cand o sa prind un cazan fumegator, sa dau ventilatia la maxim... ăsta ar fi testul suprem.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

OK, au venit zemurile de la Meguiars dar nu mai tin minte care parte de la scaune e piele, centralul sau lateralele? Parca lateralele.
Volanul si schimbatorul sunt acoperite cu piele pe bune sau de vaca sintetica?
Nu de alta dar n-o sa dau cu solutia de hidratare pe vinilin, doar cu cea de curatare.

Update la filtrul de polen: nu e wow, cred ca nu mai cumpar. Am mers in spatele unui cazan (BMW E36 Compact cu esapamentul cat un pet de 2.5 l, evident negru de funingine) si se simtea mirosul in habitaclu. Nu mi-a dat prin cap sa deschid geamul sa-mi dau seama cum pute la 100% capacitate, dar next time.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Akeem's JB: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post by akeem »

:) asteptam week-end-ul. Va tin la curent cu ce iese.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”