Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by adrian deleanu »

Teoretic, la mine la 22.000 km într-un an, ar fi trebuit să pape măcar 200 ml de antigel, chiar dacă e motor mai mare, de 2 litri și doar 136 cp. Dar antigelul e neschimbat. De aceea, logic, nu cred că ar trebui să mănânce antigel nici motorul ăsta micuț, de doar 1,6 litri, chiar dacă face un efort mult mai mare și teoretic se încălzește mult mai mult. Așa că rămân la ideea că pierde pe undeva.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Optiq
Posts: 128
Joined: 25 Feb 2018, 00:21
Auto: 2.0 HP AWD Sportage Style +
Location: Bucuresti

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Optiq »

Salut,

Pana sa ne apucam sa dam mailuri si sa discutam cu Kia Romania important ar fi sa vedem exact despre ce este vorba.Eu cand am fost cu masina la IMG pentru completare baietii mi-au spus ca nu este nici o problema daca a consumat acum pana in revizie,dar ca este de tinut sub observatie daca mai consuma de acum incolo(teoreticc si-a facut si aerisire si tot).Cand ma duc joia viitoare cu ea la revizie vad atunci daca a mai consumat si discut cu mecanicii sa vedem despre ce este vorba.Daca nu ii dau de cap si masina continua sa aiba aceleasi probleme vedem ce este de facut.Sunt curios cum arata uleiul cand il schimb acu deoarece ar trebui sa vad cand dau mecanicii uleiul jos daca a intrat antigel in el.In borcan nu am vazut sa am ulei dar nici nu m-am uitat foarte atent.

Optiq
Posts: 128
Joined: 25 Feb 2018, 00:21
Auto: 2.0 HP AWD Sportage Style +
Location: Bucuresti

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Optiq »

@Fraierica, lasa-mi nr tau de telefon,

Multumesc,

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Fraierica »

La IMG am fost si eu a doua oara ( dupa ce initial am fost la MIT ) si primul mecanic s-a uitat in scarba la masina si mi-a zis ca nu pierde nimic.
Dupa o mica interventie am discutat cu un alt mecanic tot la IMG Adi Furnica care pe Kia e cam doctor acolo si el mi-a pus masina pe elevator si mi-a dat inca o data scutul jos ca sa se uite dupa scurgeri.
Ne-am uitat cam 30 minute impreuna si nu se vede nimic , totul e uscat inclusiv la pompa de apa.
De asemenea @Optiq daca intra ulei in antigel sau antigel in motor simteai la verificarea uleiului ca ai spuma pe capacul de la ulei sau pe joja sau in cel mai rau caz aveai fum alb.
Eu banuiesc ca fiind vorba de o cantitate mica de antigel consumata el e ars treptat in motor fara sa fie fum alb... se face diagnoza aici doar cu un sniffer profesional care poate detecta in gazele de la esapament prezenta antigelului. Snifferul asta nu prea e prin service-urile din Romania.
La tine avand si mai mult antigel pierdut daca era in ulei il vedeai direct pe joja sau vedeai in vasul de expansiune la suprafata o pelicula usoara de ulei, totusi vorbim de juma de kil de antigel.

Eu voi da un mail catre uzina , cu MIT si IMG in CC ... nu ma intereseaza cum fac, o masina noua nu tre sa pape antigel si sa nu fie in stare sa gaseasca defectul.

PS: iti trimit numarul meu pe privat

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by adrian deleanu »

Trimiteți mail-ul către uzină, nu mai stați pe gânduri. Ați cumpărat mașini noi, cu 7 ani garanție. Trebuie să fie problema lor, nu a voastră !

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Flavyus »

Problema asta dar mult mai grav e raportata de posesorii de Octavia, nu stiu daca s-a rezolvat.

Teodoreanu
Posts: 2
Joined: 13 Sep 2018, 20:23
Auto: Skoda Octavia 3
Location: Timisoara

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Teodoreanu »

Eu am Skoda Octavia 3 si pot confirma ca, complectez cam de 2 ori pe an 100 -150 ml de antigel . Am fost cu ea la service de mai multe ori nu au gasit pierderi chiar daca au tinut instalatia sub presiune o noapte intreaga . Oricum masina functioneaza foarte bine o am din 2014 si acuma are 73 de mii de km . Nu cred ca este o problema daca ai fost cu masina in service si au zis ca nu exista pierderi . Astea noi asa merg si cu antigel !

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Fraierica »

Salutari,

150 ml / an pot crede ca se pierd.
Daca in anul ala ai si putini km eu zic ca nu sunt probleme.
Eu si Optiq pierdem mult mai mult, 150 ml ii pierd la 1500 km adica in maxim o saptamana-doua.
Ca si idee de miercuri seara pana azi am peste 300 km facut si nivelul in vas iar a scazut.
Aseara dupa un drum de 100 km mai adaugam inca vreo 10 ml la pierdere.
Am ajuns sa stau cu ochii pe antigel 😌
In clipa de fata masina nu imi ofera incredere astfel incat sa plec cu ea in Austria in Alpi , sa fac un drum de 3-4k km.

Azi trimit un mail catre Kia Romania, in weekend mai am un drum de vreo 350 km cu Transfagarasan inclus si nivelul o sa coboare iar sub minim cu siguranta.
Luni masina va fi parcata in curte de MIT , voi solicita masina de schimb si sa se spele cu ea pe cap, sa imi faca oferta de buy back si La Revedere!
La 30k euro masina noua de 1 luna cu 5000 km in bord papa antigel... pai sa spuna nene cand o cumperi...WLTP 5.7 % urban motorina si 10 ml / 100 km antigel. Si iti dau si 2 bidoane de Mobil cand o cumperi bonus.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by adrian deleanu »

Buna dimineața ! Sfatul meu este sa trimiteti mail catre uzina constructoare. In Romania nu cred ca se pricepe cineva. Iar consumul de antigel in asemenea hal nu e normal. Pot accepta ideea completarii la un 15-20.000 km, din cand in cand, dar nu vad cum poate consuma normal si normat antigel.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Teodoreanu
Posts: 2
Joined: 13 Sep 2018, 20:23
Auto: Skoda Octavia 3
Location: Timisoara

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Teodoreanu »

Daca consuma atata la 1500 km nu este normal trebuie sa mergi la service . Iti inteleg frustrarea dar sa sti daca te consoleaza ca si eu la Octavia mea am schimbat o gramada in garantie . Nu am fost bucuros dar am trecut si peste astea, din pacate nici un producator nu mai face masinile cum erau o data . Bine ca ai garantie , inca una mare care acopera orice defect ai sa treci peste problema asta si ai sa te bucuri de masina . Eu sunt incantat de cum arata si merge Sportage am facut un drive test cu modelul facelift benzina GT line .

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Fraierica »

Salutari,

Pai eu ce zic, consumul este anormal si mai grav e ca nimeni nu stie sa faca diagnoza.

Am trimis mail la uzina cu managementul Kia Romania si Mit Motors in Cc.

De asemenea si dupa cum stiti nu is prea normal, ma gandesc la diagnoza in afara Romaniei intr-un service Kia din Germania sau Austria.
Daca motoarele astea noi is dude , Kia International trebuie informata si tre sa isi asume si sa repare/schimbe
Daca apar recall-uri sa stiti ca e si de la mine 👍🏻

PS: Optiq se pare ca pierde antigel pe la supapa de presiune din vas, insa nu pierde efectiv ci se pare ca se evapora intr-un ritm accelerat.
Eu nu am semne evidente pe acolo dar nici 15k nu am.

E de bine ca ne facem prieteni aici pe forum.

Fraierica
Posts: 183
Joined: 24 Jul 2018, 15:43
Auto: Sportage 2019,1.6L DSL,DCT
Location: Bucharest

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by Fraierica »

Update 6600 km

Consum pe ultimii 900 km - 90 grame antigel.
La rece am ajuns iar la minim cu antigelul insa nu voi mai completa ca m-am cam saturat.

Am trimis mail catre Kia RO si Kia SK si nu au dat nici un semn de vineri pana acum, de asemenea am 2 intrari in service cu acelasi defect reclamat.

Prin urmare voi merge cu masina pana cand se duce dracu motorul sau pana cand am eroare in bord de la antigel si voi chema serviciul KAR acolo unde ma lasa masina.
In weekend am iar program de vreo 1500 km prin tara, in ritmul asta vasul o sa ramana gol de la antigel.
Daca pica ceva urat la masina voi cere in urma defectului reclamat dar nedepistat banii inapoi sau masina noua...motor nou nu accept si uite asa au pierdut un client...hmm Peugeot 3008 sau 5008 sau poate chiar un CX 5.
Pacat , Sportage e chiar o masina aspectoasa.

sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by sergiu_psc »

Nu o să se obosească nimeni să-ți răspundă. "Ai dat banul, ai luat țeapa", asta pare să fie deviza KIA.

adrian deleanu
Posts: 140
Joined: 27 Dec 2017, 19:58
Auto: sportage ql 2017
Location: brasov, romania

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by adrian deleanu »

Cam într-o lună, vei primi răspunsul. Ai încredere

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


sergiu_psc
Posts: 58
Joined: 05 Oct 2016, 15:39
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI
Location: Constanta

Re: Sportage Facelift 2019 GT Line 1.6L Diesel 136 HP, DCT, AWD, Penta Metal

Post by sergiu_psc »

Sigur, ai încredere, eu aștept de vreo 5 luni un răspuns de la ei.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”