Sportage 1.6 GDI Plus

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Sorin Cace
Posts: 4
Joined: 28 Apr 2021, 11:51
Auto: Passat B6
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by Sorin Cace »

De unde sti data de producție ? Eu am dat comanda pe 06.05 sper sa se livreze in luna Iulie .


Sent from my iPad using Tapatalk

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Sorin Cace wrote:De unde sti data de producție ? Eu am dat comanda pe 06.05 sper sa se livreze in luna Iulie .


Sent from my iPad using Tapatalk
Așa mi-au spus de la Reprezentanță. Vineri m-au sunat ca să-mi confirme că au fabricat-o, deci e cât se poate de precisă informația. Cred ca pe joi-vineri intru în posesia ei.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

Sorin Cace
Posts: 4
Joined: 28 Apr 2021, 11:51
Auto: Passat B6
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by Sorin Cace »

Eu ard de nerăbdare sa primesc telefonul . Bafta îți urez și sa ne vedem cât mai repede pe drumuri și pe forum


Sent from my iPad using Tapatalk

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Merci! Când vine, pun poza sa anunț marele eveniment. Poate organizam o întâlnire toți Sportage-iii


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Ieri a venit și a mea.
Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by Maurul »

Sa o stapanesti sanatos si km cat mai muti fara evenimente

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Mulțumesc! La fel și vouă! Am răsfățat-o cu un plin de benzina premium de la PETROM de 6,19 lei litrul :D
I-am achiziționat de acum o lună o cameră DVR 70 Mai A800 de la Xiaomi, cu livrare direct din Polonia in trei zile (link aici https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 4c4dd13L9I ), trusă de prim ajutor cu stingător, triunghiuri si vestă, niște lichid de parbriz pentru muște ca să fie acolo. Unitatea media e chiar faină, pentru rarisimile ocazii când ies din spațiul UE și e greu cu netul scump, am instalat aplicația TomTom, e 60lei/an cu hărți nelimitat pt tot Globul, merge perfect și pe Apple CarPlay si Android Auto, e cross-platform, cu acelasi cont folosești și de pe iPhone și Android. Am instalat și AAD, merge printre altele și YouTube pe Android Auto. Azi sau mâine vine și o tăviță de portbagaj de la rimi.ro. Voi ce huse de scaune aveți la mașini? aș lua și eu.
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Etapele vieții unui om se măsoară și în perioadele în care deține o mașină. Și apoi trece la alta.
Acum 4 ani și un pic am trecut de pe un Passat B6 care mi-a dat numai bătăi de cap pe Tucsonul JM, pe care eu l-am alintat Tucsy. Avea deja 176k km, era ținut de ceva vreme într-o parcare, cam neîngrijit. L-am plimbat prin jumătate de Europă și nu m-a lăsat la greu, deși probleme a mai avut și el, dar… niciodată, niciodată nu i s-a aprins bordul ca unui pom de Crăciun și să nu mai vrea să plece. Chiar și când a pierdut uleiul prin Thasos, am pus eu 2l de la o benzinărie și tot a ajuns până acasă. Deși zgomotos, are cuplu destul cât să iasă din orice încurcătură. E varianta diesel Euro3 cu 113 CP, mai simplu. Își va petrece ultimii ani din “viață” pensionat la țară, unde nu contează normele de poluare și nici aspectul fizic. La cei 16 ani mai are ici-colo câte o zgârietură, multe sunt moștenite si de mine. Mă bucur că-l las cuiva cunoscut și în stare bună. Am avut noroc să nu mă ia cu vrăjeli ieftine tot felul de samsari cocalari ca să-l dau pe nimic, că nu aveam nervi.
A venit vremea să-i găsesc un succesor în nepoata Kia Sportage, varianta Plus (adică cheală) fiindcă.. atata s-a putut. Față de Tucsy meu drag nu are 4WD, e pe benzină, sunt conștient că nu ar îndura atâtea, dar îmi pare incredibil de silențioasă și de comodă. M-a convins prețul si cei 7 ani de garanție și nu voiam să plec din grupul Hyundai-Kia. Am avut eu niște vise umede cu Subaru Forester, dar la banii ăștia luam SH de 7-8 ani.
Să sperăm că si Kiuța ne va oferi momente de neuitat, mie și familiei. Dacă Passatul îmi produce amintiri neplăcute, la Tucsy voi fi mereu nostalgic. Dar asta e, viața merge înainte…Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

kempes64
Posts: 90
Joined: 15 Jun 2008, 21:02
Auto: KIA SPORTAGE 1.6 GDI
Location: Iasi

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by kempes64 »

Sa o stapanesti sanatos. Drumuri bune si pline de amintiri frumoase 🙂.
KIA SPORTAGE 2021 Classic - 1.6 GDI - Infra Red
Renault CLIO IV - 2017
Ex: Cee`d 1.4 Best Lx Mt GSL 2008 - ODO: 185 000

Maurul
Posts: 84
Joined: 01 Oct 2015, 18:23
Auto: Kia Sportage 1,6 GDI 6 MT 4x2
Location: Galati

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by Maurul »

km cat mai multi fara evenimente

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Vă mulțumesc tuturor!
I-am luat de pe rimi.ro o tăviță de portbagaj și i-am pus folie pe spate. Image
Image
Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Image

Dupa prima vacanță la Sulina, drumul Brașov - Tulcea cu bagaje și AC dat pe la jumătate. Consum mediu 7,2 cu ceva învârtit prin Tulcea și o pauza prin Ploiești la întoarcere, deci și un pic de trafic urban. Eu zic ca e bine, mai ales ca sunt in rodaj.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Am luat set de becuri led faza scurta/lunga de la Led it Up! cca. 350 lei cu shipping cu tot. Un membru de pe grupul de Facebook al modelului mi-a trimis și o borsetă Kia, foarte utila sa ții actele in ea in torpedou, Martax Brasov nu mi-a dat așa ceva și nici nu mi-a pomenit ca ar avea nici contra cost. De pe AliExpress am comandat și un port act de parasolar, dar nu se încadrează deloc culoarea, o sa mai iau unul negru. E foarte util pentru cardurile de combustibil și talon, jos are și suport de ochelari. Mai e pe vine și o husa de cheie de silicon, tot de pe același site. Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

User avatar
nanumihai84
Posts: 112
Joined: 26 Apr 2021, 08:46
Auto: Kia Sportage 1.6 GDI Plus
Location: Brasov
Contact:

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by nanumihai84 »

Image


Sent from my iPhone using Tapatalk
Movement that inspires

andrei1271984
Posts: 963
Joined: 06 Nov 2016, 15:17
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 6MT GT-Line
Location: Bucuresti

Re: Sportage 1.6 GDI Plus

Post by andrei1271984 »

fara talon la parasolar ca o sa plangi daca ti se fura masina :(
Kia Sportage 2021 1.6 T-GDI 6MT GT-LINE

EX : Kia Sportage 2016 1.6 GDI Classic +

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”