Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
Mutzunache
Posts: 144
Joined: 06 Feb 2017, 22:07
Auto: Mitsubishi Pajero 3.2D

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Mutzunache »

:D

E gata!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by somax »

Mutzunache wrote::D

E gata!
Ce are pe carcasele de oglinzi?

Trimis de pe al meu SM-G960U1 folosind Tapatalk


Mutzunache
Posts: 144
Joined: 06 Feb 2017, 22:07
Auto: Mitsubishi Pajero 3.2D

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Mutzunache »

Ce are? :?:

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Haidi bre Mutzunache, mi-ai luat-o inainte :)
Nici nu m-am dezmeticit bine dupa ce am ridicat-o :)

Da, inca o data, Mutzunache si-a dovedit maiestria, pasiunea si darul de a trata o masina cu cel mai grijuliu rasfat.
Super multumit de lucrare, tratament, om, tot tacamul.
Masina a fost ridicata duminica noapte, iar azi a avut parte de prima ploaie, iar rezultatul a fost mai mult decat multumitor: ceramica isi merita banii cu varf si indesat.

Voi reveni cu poze dupa prima spalare, saptamana viitoare. Pana acum, urmele de asfalt dispar la cea mai mica atingere cu degetul, ca si cand nu ar fi lipite de vopsea. Dar chiar asa e, nu sunt :)

Multumesc Mutzunache!

PS: pe oglinzi am pus protectii cromate, de pe aliexpress. Link in topicul dedicat accesoriilor.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Mutzunache
Posts: 144
Joined: 06 Feb 2017, 22:07
Auto: Mitsubishi Pajero 3.2D

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by Mutzunache »

Cu placere.

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by akeem »

Unde o speli? Spălătorie sau acasă?
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Pana acum o spalam pe unde apucam, dar acum nu ma mai lasa Mutzunache sa o spal oriunde, oricum :)

Tot de la el voi lua un sampon compatibil cu ceramica, si o voi face in curte, in masura timpului. Altfel, cel mai probabil la spalatorii mai serioase unde nu spala cu soda (sunt doua spalatorii pe Valea Oltului, in Drumul Tabere, care sunt cat de cat OK), sau self service fara spuma activa - la cum se curata ceramica, nici nu e nevoie de spuma.

Daca stii un loc bun de spalat, do tell.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by akeem »

Nu, tocmai... Asta vreau si eu sa aflu. Si Mutzunache a zis ca nu stie niciuna.

In primul rand, pentru mine o spalatorie cat de cat serioasa face astfel:
- da cu jetul de apa la o presiune medie, nu cat sa-ti scoata senzorii din bara si sa-ti arunce trapa de carburant pana la poarta (am vecin care a rămas fara trapa de la Clio la o spalatorie). In cartea masinii scrie ca atentie la diversi senzori cand se da cu jetul pe ei.
- foloseste sampoane friendly si cu mediul inconjurator si cu componentele masinii si nu îndoite cu soda caustica. De ce nu, sa te duci cu samponul tau .
- foloseste lavete ca lumea si nu otrepele alea cu care au curățat pragurile celui de dinainte si le-au spălat întinzându-le pe ciment.
- pentru interior are mai multe duze dedicate: perie mocheta, perie perne, duza pt spatii inguste... nu un tub de plastic cu care râcâie în dușmănie pe unde apuca: noroiul de sub pedale ca si tapiseria scaunelor.
Tot ce scriu mai sus e aplicabil, zic eu, in orice spalatorie, fara nu stiu ce investitii si utilaje SF.

In al doilea rand, cum zici si tu, prefer sa dau doar cu apa si atat. Pana la urma nu am platit cateva sute de euro si 3 zile de munca ale lui Mutzunache ca sa-si bata joc niste maimutoi de ele. Ma voi documenta despre self service sau vreo spalatorie care sa accepte sa dea doar cu apa, lavete si prosop am de la Mutzunache iar la interior ma gandeam la un aspirator la 12V, stiu ca nu se compara cu cele la priza dar sunt si niste scule bune prin topurile celor din America care se gasesc si pe la noi (Black and Decker de ex)
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

User avatar
zaboss
Posts: 1180
Joined: 16 Sep 2010, 21:41
Auto: Kodiaq 2.0 TSI, 4x4 DSG, Style
Location: București
Contact:

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by zaboss »

Vezi că este una self-service cu jetoane pe Prelungire, la intersecția cu strada Bulgăruș. Au vreo 6 boxe. După ce dai la „program”, poți să o ștergi cu ce vrei tu.
____________________________________
Light travels faster than sound. That's why most people appear brighter untill you hear them speak.

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Ce zici tu este aplicabil fara costuri mari financiare, dar ca timp nu isi permite nimeni sa faca toate operatiunile alea. Profitul la spalatorii este doar din numarul de masini spalate.
Pe de alta parte, grija dorita de tine este obiectul de activitate al lui Mutzunache si celor care se ocupa de detailing.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by akeem »

Nu cer grija de detailing si o zi de curatat la o spalatorie normala. Dar nici sa duc masina la distrus cu buna stiinta: soda caustica, duze de plastic pe piele; etc. Schimbatul duzelor de aspirator nu ia mai mult de cateva secunde. Cateva carpe dedicate pe raft (geam, interior, exterior) la fel. OK pt majoritatea spalatoriilor, dar mi-as dori cateva care sa faca si ce sugerez eu. Si la care sunt de acord sa platesc dublu, desi , dupa mine, timpul ar fi acelasi.

Si ca idee: am spalat totdeauna masina la spalatorii de cartier ca... nu era a mea si ca ma interesa sa nu mai fie plina de jegul de pe strazi la exterior cat si la interior. Dar curata n-a fost niciodata. Odata uscata se vedea clar pe vopsea din anumite unghiuri dar mai ales pe ornamentele cromate acel jeg slinos care se lua daca-l racaiai cu unghia.
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Ai perfecta dreptate, dar realitatea e alta din pacate.
La Afi in parcarea subterana se lauda ca fac ce doresti tu, la 60 de lei un exterior. Am spalat o singura data acolo, dar nu am stat langa ei, si nici dupa nu m-am uitat atent fiindca era noapte.
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

somax
Posts: 131
Joined: 01 Jun 2018, 16:45
Auto: Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by somax »

akeem wrote:Nu cer grija de detailing si o zi de curatat la o spalatorie normala. Dar nici sa duc masina la distrus cu buna stiinta: soda caustica, duze de plastic pe piele; etc. Schimbatul duzelor de aspirator nu ia mai mult de cateva secunde. Cateva carpe dedicate pe raft (geam, interior, exterior) la fel. OK pt majoritatea spalatoriilor, dar mi-as dori cateva care sa faca si ce sugerez eu. Si la care sunt de acord sa platesc dublu, desi , dupa mine, timpul ar fi acelasi.

Si ca idee: am spalat totdeauna masina la spalatorii de cartier ca... nu era a mea si ca ma interesa sa nu mai fie plina de jegul de pe strazi la exterior cat si la interior. Dar curata n-a fost niciodata. Odata uscata se vedea clar pe vopsea din anumite unghiuri dar mai ales pe ornamentele cromate acel jeg slinos care se lua daca-l racaiai cu unghia.
Perfect de accord, in plus furtunul aspiratorului trebuie sa vina de sus nu de pe jos in masina, si îmbrăcat în manson de piele ca sa nu zgîrie interiorul. Acele inele ale furtunului acționează ca o pilă pe pielea de la schimbator si ornamente...

Trimis de pe al meu SM-G960U1 folosind Tapatalk


akeem
Posts: 951
Joined: 08 Oct 2017, 19:28
Auto: Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by akeem »

Poate ar fi bine sa reinviem topicul despre spalatorii ca sa nu poluam jurnalul tau. In plus, numai la cate Sportage s-au asteptat in ultimul timp si cat a oftat lumea ca nu mai vin.... sigur vor fi multi interesati chiar daca nu le-au dat toti pe mana lui Mutzunache. Si nu se stie de unde sare iepurele, poate apar si ceva experiente pozitive de care sa profitam toti, in Bucuresti sau in tara (pe mine m-ar interesa in Brasov :) )
Sportage 1.6 T-GDI 7DCT 4x4 GT-LINE - Sand Track

surfer
Moderator
Posts: 1364
Joined: 27 Oct 2008, 03:43
Auto: Ceed/Sportage
Location: Bucuresti

Re: Kia Sportage 2016, 2.0 DSL HP AWD AT, GT Line+,Canyon Silver

Post by surfer »

Daca exista topic dedicat, sigur, baga un update acolo. Nu il stiu.
Pana la urma, tot acasa e mai bine cu spalatul :)
Kiutza - Cee'd City, 2008, 1.6 GSL, Kompass Blue - 200000KM+
Grasuna - Sportage GT Line (+), 2016, 2.0 DSL AWD AT HP, Canyon Silver - 125000KM+

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”