2 dsl awd mt

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Pentru video dati search pe youtube: kia sportage 0-100 8.3sec.
Bine, inainte a fost radar, am mers cuminte, pilot la 130-140 in functie de trafic. Pe dn pilot la 120. Per total buc-campina 7. La intoarcere nu am putut folosi autostrada. In dreptul localitatii Potigrafu mare accident, totul blocat. Sa-i dea dumnezeu sanatate unui baiat cu un logan, care ne-a spus de o iesire aflata in urma noastra la vreo 300 de metri (un drum ingust asfaltat fara nici un fel de semnalizare) care dadea chiar in Potigrafu. Altfel stateam cu orele pana deblocau astia autostrada.

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by alexx »

Pare ca se misca foarte bine masina...
Cum vi se pare ca masina de zi, in medie 100km/zi intre localitati ? Strict in varianta 184 MT
Este obositoare din cauza gabaritului? (condus extern fara oras) dar drumuri scurte, segmente de 15-20 km.
Si in aceste conditii care ar fi un consum pt un condus relativ economic? Sare de 6-7 litri?

Numai bine
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Masina e o placere, am si vazut multe femei conducand Sportage. E orice numai obositoare nu. Iar cu consumul, depinde unde faci cei 100 de km. Pe autostrada la 140-150 o sa ai consum de 9-10. Pe dn pe pilot la 100 consuma sub 6. La 120 o sa scoti o medie de 6-7 in functie de inclinatia drumului si de vant. Mai probabil sa fie undeva la 6.5.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Prilej de bucurie (cred) pentru toti posesorii de Sportage (fie el 4×4 sau 4×2): prima zapada...

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Aseara am plecat din Sisesti pe la 18:30 cu gandul sa ajung in Vitan, un pic mai incolo de Mall. Ruta aleasa: Sisesti - Piata Presei - Dorobanti - Perla - Polona - Dacia - Foisor - Traian - Calea Vitan. Prilej de bucurie: 1.5 ore pe drum, ajungeam dincolo de Ploiesti :) Plus de asta m-a apucat o pisareala groaznica, asa ca dupa ce am trecut de Foisor, am tras pe dreapta si m-am urinat la un stalp in plina strada. Asa bucurie... sa nu aveti parte :) Urassc iarna in Bucuresti!!!!

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Plus de asta nu va exagerez, mi-au taiat fata fie depasind pe contrasens (de exemplu pe Dacia), sau venind de pe sina de tramvai nu mai putin de trei BMW X6. Ce sa mai inteleg fratica din asta? :)

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: 2 dsl awd mt

Post by b76bgaarh »

unde pe sisesti? suntem vecini.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
rammstein01
Posts: 18
Joined: 17 May 2013, 14:52
Auto: Sportage

Re: 2 dsl awd mt

Post by rammstein01 »

dupa lupte seculare care au durat 5 luni si jumatate, am primit seria de sasiu a masinii, sper ca in doua saptamani sa primesc si masina. Portocala este cu motor 2 dsl awd mt 136 C.P - voi primi si roti de iarna. Stie cineva unde se gasesc niste capace de roti pe 16 care sa arate cat de cat decent?
mersi

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Am luat pe cineva de la restaurant Classico...chiar pe Sisesti. Eu stau la Polona, dar mi-ar fi placut sa fim vecini. E o zona foarte misto in Sisesti.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Kia nu face in primul rand capace pe 16, au numai pe 15. E plin netu si magazinele cu piese auto de astfel de capace. Am vazut chiar azi un ix 35 cu jante de tabla pe 16 cu niste capace no name si arata chiar frumos combinatia.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Asta e iarna, se sta mult in trafic. Saptamana trecuta, chiar de black friday, pe la 17.00, am facut exact 42 min intre cora pantelimon si afi cotroceni. De obicei n-o alerg asa, dar incepea filmul...
Rammstein, felicitari, ai scapat, mult a fost putin a ramas. Eu am stat 6 luni...
Soferii cu x6 (si nu numai ei) au metehne proaste gen soferi de parlamentari. Nu-i bagati in seama, militia va va opri pe voi ca nu purtati centura... Nu-i invidiati foarte tare, stiu eu unul care a ramas inzapezit (cu x6) in fata casei (langa Frateli, cu cauciucuri de iarna de 8000 de roni setul). De sportage inzapezit in bucuresti nici n-am vazut, nici n-am auzit.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Chinezule exista o ruta mai buna de la foisor spre mall vita. Eu stau la blocul zepter, in spatele postei vitan, si o folosesc aproape zilnic. Nu o iei pe la Traian, vii pe delea veche. Ai un singur semafor intermediar, se aglomereaza doar la intersectie cu bd Unirii.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Mongol, clar o sa fie prilej de bucurie cand o sa o ard pe zapada pana la cabana trei brazi (sper sa lase drumul mai inzapezit un pic). Sunt curios cum se comporta in curbe pe zapada.
Offtopic: ai facut bine de la capat de acolo pana in Afi, de ce te plangi? :) Dar sa fii sincer: de cate ori ai urcat-o pe linia de tramvai (banuiesc ca ai luat-o pe Basarabia ca sa iesi spre Splaiul Unirii). Acolo mi-am pierdut eu carnetu ca eram pe contrasens deja, in depasirea tramvaiului, mergea prea incet :). Deh, cand zaci in fiecare zi in trafic pe Basarabia (stateam la Diham) la un moment dat iti plesneste o tigla de pe acoperis. De cand un prieten si-a taiat ambele cauciucuri la o Alfa 147 pe linia de tramvai eu m-am calmat :) rar o iau si atunci daca trebuie sa intorc sau mai stiu eu ce accident e.

Stiu ruta pe Delea Veche, dar nu inteleg pe unde pe urma: iesi in Delea Noua, Bd. Decebal si pe urma pe Unirii? Aici vad mai multe semafoare. Da o harta ceva ca fac drumul asta destul de des. Oricum de la Foisor a fost mai bine. Dopurile sunt pe Dorobanti/ Polona si pe Dacia fratica nu am mai vazut asa ceva in viata mea.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Cum adica de cate ori m-am urcat pe linia de tramvai? De cate ori s-a putut :D doar incepea filmul :D si da, am luat-o pe basarabia cap-coada, cu atentie la sine bineinteles. Lasand gluma la o parte, si eu caut sa evit sinele de tramvai, tot din cauza de cauciucuri. Mai ales ca in cazul nostru sunt si ceva mai scumpe decat in cazul unui turism.
Legat de curbe, o sa ramai surprins de eficienta sistemului Dynamax. Este reactiv, practic puntea spate intra atat de repede incat ai impresia ca vb de un diferential mecanic central. Eu l-am testat pe uscat la limita in curba cu esp scos si am ramas impresionat de ce este capabil. Practic singura retinere o ai de la suspensie, care desi ferma, are un usor ruliu, dar nu deranjant. Ba chiar condus civilizat nici macar nu este foarte sesizabil. In concluzie, masina o sa fie o placere, dar nu uita totusi ca te afli intr-un vehicul de aproape 1.7 tone. Nu poti sa inseli fizica, forta centrifuga exista.
Legat de traseu, am mintit. Nu e vb de delea veche. O iei pe popa nan pana la intersectie cu calea calarasilor. Acolo exista semafor, pe dreapta ai univ hyparion. Continui drept inainte pe popa nan pana la intersectie cu matei basarab. Acolo nu e semafor, faci dreapta pe matei basarab si apoi prima la stanga pe valeriu braniste. Dupa care inca o data stanga pe strada turturelelor pana la fosta discoteca Why Not, actualmente Jukebox. Strada continua la dreapta, dupa care faci stanga pe ion pilat pana la intersectie cu bd. Unirii. Sa nu te puna necuratu sa stai pe banda doi ca ai pus-o. Se blocheaza de la cei care fac stanga spre alba iulia. Banda 1 si inainte e Calea Vitan. Stiu ca e putin "tricky", dar merita. Practic, in afara de semaforul de la intersectia cu calarasilor, vei sta doar la cel de la unirii.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: 2 dsl awd mt

Post by psystem »

@mongol Ai PM.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”