2 dsl awd mt

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Mongol, e kia-forums.com de fapt, sunt membru si acolo de cand am cumparat Sportage-ul. Am avut niste discutii interesante cu baietii de acolo, le-am expus si problema mea cu click-uitul in volan. Sunt membri de pe toate continentele locuite. Problematica e un pic exprimarea in engleza, cateodata nu intelegi termenii tehnici de la masina. Cum sa explic eu in engleza bucsa, sau planetara :)

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

quelloo wrote:au fost si la noi... numai ca nu doar sportage...

ia arunca un ochi pe aci: http://clubkia.ro/viewtopic.php?f=135&t ... na+guiness

23 minim se adunau in fiecare weekend prin 2008-2009
Fara suparare insa, dar Sportageul din 2010 incoace fata de cel precedent altfel da in poza :). Unul dintre motivele pentru care am luat Sportage e ca e frumoasa rau de tot...

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: 2 dsl awd mt

Post by quelloo »

pai si cine a contestat asta? :shock:
si la mine unul din motivele pentru care am luat proceedul a fost ca doar scirocco si giulietta aratau mai bine la momentul respectiv. si acum sunt f multumit de cum da pe strada pe langa toata cutiutele...
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Hai sa nu fim rai, si astra gtc prima generatie cu pachet opc nu era chiar urata...
Chinezu, ai dreptate, scuze, asa e. Stiu ca e foarte enervant sa ai scartieli intr-o masina noua, dar gandeste-te la problemele tale si apoi la cx5, unde deja s-a dat recall pentru schimbarea senzorului la filtru de particule. Ar mai fi interesant de urmarit topicul lor de consum al masinii minune. Atat a batut apa in piua mazda cu tehnologia lui peste ca acum oamenii sun foarte surprinsi sa vada consumuri de 11 in oras. (Diesel 175, aut, 4×4). Mai ales ca japonezul zice 6. In alte zone macar Kia a dat 9 urban pt 184 aut. Si cel mai tare e ca au dat si vreo 10000 euro in plus.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Mongol, nici nu ma mai deranjeaza...clickaieste el acolo, dar isi face treaba. Atata timp cat nu e nimic bulit e in regula. De la service mi au confirmat ca nu e nimic in neregula. Am citit ca apare si la bmw si la lexus, pana si la porsche panamera :) asta e.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Asta e moda acum, diverse componente sunt facute de diverse firme de subansamble. Nu trebuie sa ne mire ca marci scumpe au componente foarte ieftine (nu chiar esentiale, i-adevarat) in goana lor catre un profit cat mai mare. Zici premium, paltesti premium, dar nu stiu cat premium primesti cu adevarat...

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Ati disparut cu totii, v-ati dus sa va luati reduceri de black friday :D ! Sper ca ati avut mai mult succes ca mine ca eu n-am gasit nimic... :(

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: 2 dsl awd mt

Post by psystem »

Am gasit eu... o masina. Insa sunt in dubii: Duster 1,5 4x4 la 14.800 cu rabla sau un Focus 1,6 tdci 115 cai titanium pret de lista cca 21.000 redus la 14.000. Stiu ca sunt clase diferite insa s-ar incadra amandoua in nevoile mele. Compar mere cu pere insa asta e situatia. Singurul minus care il vad eu la noul Duster ar fi la capitolul siguranta. Urmeaza sa folosesc masina cca 2 ani ca masina de familie. Plusurile la Focus sunt siguranta, confort, dotari.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

mongol wrote:Ati disparut cu totii, v-ati dus sa va luati reduceri de black friday :D ! Sper ca ati avut mai mult succes ca mine ca eu n-am gasit nimic... :(
Offtopic:Cautam un tv, dar la emag intr o sapt l-au scumpit de la 2000 la 2300. De black friday ghiciti probabil ca tv era 1999. Reducere 1 leu:) asta e bf la noi. Jepcari.

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by alexx »

Off topic, dar sa incerc sa raspund colegului

Eu am focus editia anterioara (2008) si chestiile de finete sunt clar peste Duster 2014.
Pe langa comparatia mere cu pere, Focus in echipare Titanium are un singur lips fata de Duster: tractiunea integrala.
In ceea ce priveste celelalte aspecte: stabilitate, dotari este superior.
Si mie imi place Duster si ma gandesc la el, dar nu uita ca are doar 3 stele la testele de siguranta fata de 5 in cazul Fordului.
Eu am mers cu el saptamana trecuta si pot sa iti spun ce am observat:
*Motorul e zgmotos daca trece de 3000 rpm
*Antifonare slaba dupa 90km/h
*Stabilitate scazuta in curbe
*Crestere calitativa mare la interior fata de versiunea anterioara.
Dpmdv alegerea ta e foarte usoara: vrei neaparat 4x4-Duster. Daca poti renunta la 4x4 mi se pare chiar o alegere potrivita Fordul.
Iar cei 115 cai de pe Focus se vor comporta cu totul altfel fata de cei 110 de pe Dacia (cutie, transmisie etc).

Numai bine
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Daca ai 14500 de euro si nu-ti trebuie offroad la greu nu ai nevoie de duster. Pe de alta parte nici de petarda aia de ford. Are tinuta de drum, stabilitate, frane si siguranta, da, dar in interior te vei simti ca dracu. O sa o conduci de nevoie
In locul tau m-as face luntre si punte de inca 1500 de euro si as lua un sportage 1.6. O sa-ti consume in oras cu vreo 2-3 litri mai mult decat dusterul, dar in afara la mers civilizat nu sare de 7. Iar 136 de cai sunt 136 de cai. O sa te simti bine in masina si nu o sa ai niciodata senzatia ca ai facut un compromis.
Pt Chinezu: am gasit ieri intamplator un tv care-mi place. Un smart de la samsung, 40f6400. Cu de toate. Pret real inainte de reducere 2800. Scumpit inainte la 3200 si redus la 2500. Bieinteles ca nu l-am mai gasit nicaeri. La flanco cora pantelimon il mai aveau pe cel expus. Zic, hai treaca. Ii pun sa aduca cutia si ce sa vezi, lipsea Smart Remote (telecomanda "magica" cum ii spunea vanzatorul). Bineinteles, nu l-am mai luat. L-am gasit insa la altex azi: 3000 de roni. Niste retarzi. Asta e, mai asteptam ca nu arde.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by eugenflorinmanea »

Mongol tv ul asta l am luat eu acum o luna cu 2,440 de la Bis tech solutions.Livrat acasa,6 rate cu card avantaj.Ca feedback tv ul e super ok dar smartu nu il folosesc.Merge greu pe net nu am tastatura..am folosit o sg data cand l am luat.Cum l am luat...am dat modelul pe google si unde am gasit mai ieftin..s a strigat Bingo.
SAAB 9-5

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by eugenflorinmanea »

Le site ul se numeste tape.ro. vad ca acum e 2900 dar in orice caz cauta l pe price.ro si cu siguranta il gasesti la 2500
SAAB 9-5

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Nici eu nu cred ca o sa folosesc smartu'. Stau destul pe net pe note2. Nu am fost chitit pe el, pur si simplu am intrat in magazin, m-am uitat pe specificatii (200de hertzi, dual core, 3d, 40") si am dat de asta. M-am uitat si in buzunar si aia a fost. Nu a fost sa fie cu telecomanda aia. Nu-i problema, sa vezi in ianuarie reduceri.
Am testat sambata asta putin si performantele masinutei. Consoarta in spate cu tel si filmat de la 0 la aproximativ 180. Autostrada bucuresti ploiesti dupa km 40 (dupa radare). Initial am vrut 0-200 dar din pacate nu eram singur pe drum. Rezultatele o sa-i surprinda pe multi, pe mine nu, sincer cam la astea ma asteptam. Transmisia dynamax e de departe printre cele mai bune. Ca sa nu zic cea mai buna. Nu ma luati cu cifrele oficiale furnizate de kia. N-au nici o treaba cu realitatea. Conditii: doua persoane in masina (180 kg), fara bagaje, 12.5 grade afara. Vant insesizabil. Masuratori:
- 0-100: 8.3 sec
- 0-140: 16.4 sec
- 0-160: 23.3 sec
184 hp, cutie manuala, esp scos (bine eu merg tot timpul cu el scos). 4000 km odo. Cauciucuri stok. Am verificat si cat inseamna 100 pe gps 98-99, deci o eroare ft mica. Cifrele reprezinta kilometrajul masinii.
Dupa 10000 de km si cu niste Continental sport maxx cred ca osa vb de niste inbunatatiri.

eugenflorinmanea
Posts: 2798
Joined: 25 Aug 2008, 20:23
Auto: Saab 9-5 Aero
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by eugenflorinmanea »

Super!Cu consumul cum ai stat?
SAAB 9-5

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”