2 dsl awd mt

Totul despre al vostru Kia Sportage şi poze bineînţeles!
mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

On topic: sunt covins ca la urmatoarea generatie sportage (peste trei-patru ani) coreeni vor face progrese semnificative in ceea ce priveste cutia automata. Deja exista o versiune cu padele pe volan pe optima, iar pe ceed una cu dublu ambreaj, numai pe motorul de 1.6 benzina e-adevarat. La cum se misca orezarii, nu o sa mai avem discutii legate de consum in curand. Oricum ii respect pentru ca (inca) au propriile motoare si propriile cutii. Nu ca la Opel, de exemplu, care e american (din anii 30 e proprietatea gm) se produce in germania si are motoare diesel de la Fiat (cu exceptia celui de 1.7 provenienta isuzu).

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Zici tu ca atata mai dureaza pana la urmatoarea generatie? Nu era vorba sa scoata un model in 2014? Hyundaiu a scos deja. Sigur o sa fie un facelift, dar cred ca o sa umble si pe la cateva "bug-uri". Sincer, nu am ce sa ii reprosez cutiei, eu nu o vad asa de rea ca trebuie refacuta de la 0, schimba lin si merge foarte frumos.

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by alexx »

Se stie dein ce consta faceliftul pt Sportage. Vor exista urmatoarele dotari optionale:
1) Sistem Flex Steer pt directie
2) Scaune incalzite+ventilate
3) Display CB de 4.3 inch daca nu ma insel
4) Ceasuri de bord dual type-stanga dreapta si afisajul cb ul mare intre ele
Se poate sa mai fi ratat din ele, dar pt mine a fost suficient pt a astepta faceliftul.

Masina se poate vedea in video urmator-se pare ca in Coreea a aparut deja http://www.youtube.com/watch?v=Mf6FCNbsRsY

Cu toate acestea, inainte de orice decizie o sa dau o fuga pe la Kuga si noul Duster...fiecare cu avantajele ei fata de Sportage.

Numai bine
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Cand am spus urmatoarea generatie sportage m-am referit la sportage 4. Din ianuarie va veni doar un facelift cu modificari minore la exterior (alta grila fata) si cateva mai importante la interior, pe care le-a enumerat Alexx. Unele nu sunt noi, scaune incalzite si ventilate au fost de la bun inceput pe modelele vandute in SUA.
Pt Alexx : duster am, e mai potent in offroad din cauza ca e mai usor si are unghiurile de trecere mai bune. Asta ar fi si singurul lui avantaj in fata lui sportage, motivul pentru care am decis sa-l pastrez si pe el. Dar kuga, doamne-iarta-ma! E greu, consuma mult, mai mult decat Sportage (ceea ce e o "performanta"), finisare deficitara si, cel mai important, costa cat un tiguan. Oi fi eu mai limitat, dar nu inteleg de ce ar cumpara cineva kuga. Alternativele rationale la Sportage ar fi doar nissan qasqai 1.6 dci 4×4 sau daca mai dispui de cateva mii de euro ar fi si skoda yeti. Restul costa cat nu fac. Atentie, vorbesc de marcile de volum, nu de cele premium. Alea se cumpara pt statut.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Si da cutia automata de pe sportage are o "baza"buna. Am condus Sportage automat, schimba lin, nu bruscheaza, retrogradeaza rapid. In 2010, sa nu uitam, era cea mai usoara si compacta cutie automata din lime!!! Nu va fi schimbata prea curand, va fi doar optimizata. Am o presimtire ca cererea pt automate se va dubla in Europa in anii ce vin.

User avatar
b76bgaarh
Posts: 1319
Joined: 02 Dec 2008, 14:40
Auto:

Re: 2 dsl awd mt

Post by b76bgaarh »

dusterul are si o suspensie mai buna pt offroad. sportage o are pt onroad.
masina familie Kia SPORTAGE 2.0 DSL 4wd CITY

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Pai e facelift, e normal sa nu schimbe prea mult :) Sunt curios cum va fi urmatoarea generatie. E greu sa ai o continuare de la ceva care a fost facut atat de bine si sa il tii si intr-o marja de pret acceptabil.
Alex, sunt curios ce avantaje ai gasit la Kuga? Eu zic ca mai bine noul Duster, asta daca esti mai mult pe coclauri. Capabilitatile lui de off-road sunt foarte bune, eu conduc la munca un 1.5 diesel si il bag prin coclauri/ paduri/ boscheti, pe unde cu Sportage-ul nu as indrazni. Pe sosea insa lucrurile se schimba mult in favoarea Sportage-ului, o comparatie intre ele nici nu isi are rostul. Doar atata spun ca din Duster cand ma dau jos dupa un drum de 200-300 Km ma doare coloana si imi tremura picioarele, atat de "ergonomic" e :). Noul Duster e de fapt un facelift. Ca sfat mergi pe motorul de 125 cp diesel, 1.5-ul pe care il am eu e foaaaarteee lenes pe sosea. Si evita sa iti pui navigatie, nu de alta dar sa nu faci vreun accident avand in vedere ca trebuie sa te aplici de la volan ca sa vezi ceva in ecranul ala (e foarte prost pus) :)

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: 2 dsl awd mt

Post by psystem »

chinezu81 wrote: Noul Duster e de fapt un facelift. Ca sfat mergi pe motorul de 125 cp diesel, 1.5-ul pe care il am eu e foaaaarteee lenes pe sosea. S
Nu inteleg: recomanzi cel de 125 cai benzina? Tu ce ai de e lenes? 1.5 110 cai?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Pt Chinezu: 125 cai are noul turbo benzina de 1.2 litri ce inlocuieste vechiul 1.6 aspirat. Nu exista inca transmisie integrala pt el, doar pt diesel. Si da, scaunele sunt varza pe distante mari. Nu cred ca au legatura cu ideea de low cost, ca doar nu vreau scaune de audi, dar puteau fi desenate mai bine pentru comfortul soferului.
1.5 dci nu e lenes, dar depinde dupa ce ai condus inainte. Are suta exact ca un sportage de 2 litri motorina 136 cai automat (12.5 secunde). Daca vii dupa un 1.4 aspirat o sa fie racheta, daca vii dupa un 2 litri de 184 cai cu 390 nm o sa crezi ca ti s-a blocat a1-a.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Iar asta cu navigatia la duster e din ciclu cu chelu si tichia de margaritar. Sunt atatea lucruri de facut la duser de ex, nu neapart scumpe, fix navigatia ii lipsea :D

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Scuze 125 cp benzina (1.2Tce); eu am 1.5dci, 110 cp pe modelul normal si da mi se pare lenes pe strada :) si masina are numai vreo 50.000 de Km - poate sa zic ca era un pic mai potenta cand era noua, dar nu cu mult; nu stiu de comparatia cu Kia, insa eu iti spun din experienta de condus o asemenea masina ca mi se pare lenesa (in primul rand cuplul lasa de dorit).

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Am condus si varianta de 136 cp de la kia cand am facut drive testul si Mongol, sincer mi se pare diferenta mare fata de Duster. In primul rand la cuplu.

mongol
Posts: 263
Joined: 14 Aug 2013, 15:02
Auto: kia sportage 2dsl awd mt 184

Re: 2 dsl awd mt

Post by mongol »

Da, recunosc 136 at trage liniar. La duster ai primele rapoarte ale cutiei foarte scurte, trebuie sa schimbi des si foarte repede. De asemenea, de multe ori in reprize trebuie sa retrogadezi, pentru ca nu esti pe turatia de cuplu. Ansamblu motor+cutie e bun in off (prima treapta inlocuieste un reductor), dar in mersul de zi cu zi e enervant uneori. Am condus-o destul de mult si ma obisnuisem la un moment dat. Acum, dupa ce ma dau jos din kia, parca nu mai imi gasezc locul in Duster. Ambreajul, directia, pozitia la volan, parca nimic nu mai e la locul ei. Nu pot insa sa trec cu vederea cei aproape 54000 de km facuti in vreo 9 luni de condus efectiv in care n-am avut nici cea mai mica problema, desi uneori trebuie sa recunosc ca am avut ceva emotii. In ianuarie anul asta am mers cu un prieten sa-mi demonstreze el ca x6 se descurca mai bine in off. Traseul de test l-am ales pe cel intre piatra arsa si babele. Ninsese, mai urcasera dustere iarna acolo, stiam cat de cat la ce sa ma astept. Din pacate n-am vazut nici un fel de piatra arsa. X6 meu a ramas intepenit la circa un km de Cuibul Dorului (a spart gheata, desi i-am telefonat si i-am cerut expres sa nu puna frana; eu mergeam in fata lui si l-am vazut ca incepe sa se poticneasca). Am rupt doua sufe, dar n-am reusit sa clintesc magaoaia de 2.5 tone din zapada. Am facut un culoar sa pot sa trec pe langa el si am facut o noua incercare cu o sufa mult mai groasa a unor baieti de isprava de la Cuibul Dorului. Am rupt-o si pe aceea!!! Am stat in padure de la 15.00 pana noaptea la 22.30 incercand sa gasim o solutie sa scoatem hardughia de acolo. Pentru ca drumul nu fusese desapezit, deci era interzis, cei de la primaria sinaia n-au vrut sa ne trimita nici un tractor. Am gasit noi unele mai jos la sosea, dar fiind sambata soferii erau plecati pe la casele lor. Din Moldova. Am avut noroc intr-un final cu un nene gasit pe net din Busteni care a reusit sa-l scoata cu un Patrol gr, care avea 1 tona pusa pe puntea spate pt tractiune si o sufa cinetica foarte scumpa. X6 a plecat la bucuresti pe platforma, in proces rupindui-se si un cap de bara, care la ditamai masina e gros cat un deget de om normal.
De atunci mi-a intrat masinuta asta la suflet si am hotarat sa o pastrez pentru coclauri sau pentru bilbor (la socrii) unde ai ce trasee sa faci.

User avatar
chinezu81
Posts: 354
Joined: 28 Mar 2013, 09:04
Auto: Kia Sportage AT, 2.0, 184CP

Re: 2 dsl awd mt

Post by chinezu81 »

Buna alegere, si eu o bag pe unde nu iti trece prin cap si ma minunez cat de bine se descurca. Stiu traseul, l-am facut cu niste baieti cu patrol-ul, nu am condus eu si bine am facut :) pentru ca la un moment dat chiar trebuia sa cunosti drumul pe acolo. Am zis si eu intr-un alt post ca si mie mi se pare ca x6-le nu are nicio treaba cu offroadul. Motivele cred ca le-ai aratat tu deja prin testul facut :) Numai ca ai fost cam rau cu amicul tau, trebuia sa ii spui de la inceput ca o sa isi rupa masina :)

alexx
Posts: 48
Joined: 08 Oct 2008, 23:54
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: 2 dsl awd mt

Post by alexx »

Multumesc de sfaturi. M-am linistit cu Dusterul, sincer ma gandeam la el strict pt diferenta de pret-maricica intre variantele configurate de mine (aproximativ 18.000 duster, 26.000 sportage=>8.000 sunt bani multi).
In ceea ce priveste Kuga, dpmdv este in liga cu Tiguan, evident peste Sportage si Ix35 doar ca iese mai scumpa. . .

Astept faceliftul si vedem ce o sa fie...
Numai bine
cee'd sw 1,4 gsl + gpl Landi renzo, Best, pewter beige PH 84 AML

merge bine, dom'le ;)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”