Dacia Duster

Subiecte care nu ţin de un numit model
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Dacia Duster

Post by scubli »

Am vazut azi dimineata acest articol, nu stiu daca e primul Duster in proba la noi sau nu, dar sincer mi-am facut o parere destul de proasta despre el.
Pe langa design-ul interior care este dezastru, sculptat din topor, motorizarea de top este un motor de 1.6 benzina de 110 CP...
Voi ce parere aveti ?
Aici e si articolul cu poze si detalii:
Iata cele mai recente imagini cu Dacia Duster, SUV-ul producatorului autohton care va intra pe piata din Romania in luna mai.

Deocamdata, constructorul nu a dat nicio informatie cu privire la pretul lui Duster, insa a mentionat ca va avea un raport pret/calitate foarte bun. Cel mai probabil, acesta va fi comunicat in cadrul Salonului Auto de la Geneva, din martie, cu ocazia prezentarii SUV-ului.

Dacia Duster va fi oferit in doua versiuni de tractiune, 4X2 si 4X4, dar gama de motorizari va avea doar 3 propulsoare: un agregat de 1,6 litri si 110 CP pe benzina si doua motoare 1,5 dCi care dezvolta 85 CP si 104 CP. SUV-ul masoara 4,31 m in lungime, 1,82 metri in inaltima si are o garda la sol de 200 mm.

Nici productia nu a fost inca stabilita, insa presedintele Consiliului de Administratie al Dacia, Jacques Chauvet a declarat ca va fi una flexibila, ajustata la cerere.

Sursa: Auto.ro

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by Bonzai2 »

Sincer la ce sa te astepti de la un SUV la pret de clasa mica? (polo, fiesta etc). Masina asta nu o iei ca sa fii fancy si sa te dai mare , cred ca or sa o cumpere doar cei ce au nevoie de o masina cu garda ridicata si 4X4. Eu le-as lua alor mei parinti un Duster decat o fiesta sau un polo.
Exteriorul chiar arata bine, la interior e logan. Pentru un low cost nu cred ca puteau face mult mai mult.
Eu cred ca o sa aiba succes, cel putin la noi.Bineinteles cand so mai redresa piata auto.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Misu
pensionar
Posts: 482
Joined: 01 Feb 2008, 11:22
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Dacia Duster

Post by Misu »

are si 2 motoare diesel: de 85 si 100 cp.cred ca o sa vanda foarte mult daca pastreaza politica de low-cost de la logan.adica are doar ce-ti trebuie(garda la sol maricica,tractiune 4X4 cu posibilitatea de blocare -4wd lock)pentru un traseu usor spre mediu in offroad:un drum forestier,zapada asta etc.
2008 HB Best Kompass Blue 1.4 109

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by Bonzai2 »

Daca puneau niste motoare mai mari sarea pretul la achizitie mult prea mult la care se adauga RCA, Casco, revizii, impozite, rovinieta etc.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by scubli »

@Bonzai2: Mi se pare normal sa sara pretul de achizitie si toate cheltuielile daca pun niste motoare mai mari, dar corect ar fi sa aiba macar 2 motoare de 2.0 diesel si benzina pt. doritori, chiar daca preturile sunt mai mari.

In cazul Logan-ului am inteles ca nu au pus si ceva motoare mai mari, dar Duster este un SUV, o masina mult mai grea care cam are nevoie si de niste motorizari mai mari.
Cu ce te ajuta ca ai un 4x4 cand nu poti sa urci dambul din fata casei sa-ti bagi masina in curte(am exagerat putin cu exemplul, dar asa ca idee)

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by Bonzai2 »

Pai o sa fie preturile probabil situate intre 11-14 mii euro la variantele actuale (asa se preconizeaza). Pun pariu ca or sa sara gurile rele sa spuna ca e deja mare. Daca adauga un motor de 2 litri probabil pretul va sari cu peste 2000 euro. Crezi ca vor fi prea multi cumparatori atunci? Crezi ca ei n-au facut un studiu de piata sa vada cum primeste lumea preturile. Daca nu renteaza atunci nu produc. La fel a fost si la Ceed. Cate motorizari de 2l se vand si cate de 1.4 si 1.6. Daca puneau un motor mai mare la ceed atunci le numarai pe degete.
E simplu, un model low cost are materiale low cost, motorizari mici de unde rezulta si pretul mic.
Iar motorul de 105 cred ca se va descurca chiar bine. Ma indoiesc ca nu va face fata offroad (in limite)
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by spdblue »

Nu pot decat sa felicit constructorul roman pentru ceea ce face.
Alte date gasiti si aici:
viewtopic.php?f=119&t=7486&hilit=Duster
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by Bonzai2 »

spdblue wrote:Nu pot decat sa felicit constructorul roman pentru ceea ce face.
Jumatatea de constructor :D , ca daca avea toate actiunile tot cu nova cu motor cu injectie ne ''mandream'' acum :lol:
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

patton
Posts: 647
Joined: 28 Sep 2008, 13:25
Auto:

Re: Dacia Duster

Post by patton »

senzatia pe care o am de fiecare data cand ma urc intr-un logan (duster pare la fel), indiferent ca sunt la volan, in dreapta sau in spate, e ca m-am urcat intr-un autobuz. asta vis-a-vis de interior.
KIA Cee`d Best Kompass Blue 1,4

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: Dacia Duster

Post by bossake »

scubli wrote: In cazul Logan-ului am inteles ca nu au pus si ceva motoare mai mari, dar Duster este un SUV, o masina mult mai grea care cam are nevoie si de niste motorizari mai mari.
Cu ce te ajuta ca ai un 4x4 cand nu poti sa urci dambul din fata casei sa-ti bagi masina in curte(am exagerat putin cu exemplul, dar asa ca idee)
Dusterul va cantari in varianta "full" 4x4 1280kg. Adica cat o kia ceed de-a multora pe aici.Nici vorba de masina ""MULT MAI GREA""

Iar treaba cu motoare puternice pt offroad ma ia rasul. In offroad NU ITI TREBUIE niciodata motoare puternice. Dar na, nu oricine se pricepe in domeniul offroad si e de inteles ca mai apar si astfel de afirmatii. Dar nu mai afirmati pe viitor lucruri de genul asta, ca va faceti de ras :).

Iar pe duster nu se baga motorizari mai mari si dotari mai multe pt ca ar concura cu celelalte masini de la renault-nissan. Haide, ca la noi nu ar concura pt ca intre un duster si koleos romanul al alege oricand marca "straina", dar in alte tari unde efectiv masina e un mijloc de transport nu ar mai da nimeni banii pe koloes, ci ar alege duster...
Dar lasand diferenta asta de dotari dintre ele amandoua isi vor gasi locul pe piata.

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by blajanm »

@bossake Completeaza-ti te rog semnatura si datele tale sa stim cu cine vorbim si mai ales ce conduci.
Povesteste-ne te rog din experienta ta cum de nu este nevoie de putere la offroad. De ce nu am vazut Land Rover echipat cu motor de 1,4?
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by scubli »

@bossake: Daca masina va avea 1280kg imi retrag comentariile, la asa o greutate e de inteles.

Cat tine de ideea ta cu "nu iti trebuie motoare puternice la offroad", din pacate, te faci tu de ras. Chiar asta iti trebuie la offroad, motoare cat mai puternice. De ce crezi ca adevaratele offroadere sunt echipate cu motoare de 3.000-4.000cc benzina ? Doar de dragul motoarelor mari ?
In orasul in care stau e un club de 4x4 destul de mare si renumit si crede-ma ca stiu baietii aia ce vorbesc.
Un am care face offroad de placere odata la 2 saptamani spuna ca un motor de 2.000-3000 diesel e perfect, dar cei care fac asta aproape zilnic cauta motoare cat mai mari pe benzina.

Dupa cum zice si @blajanm, cate Land Rover-uri ai vazut tu cu motoare de 1.4 ?! :lol: Hai sa zicem 1.5 diesel sau 1.6 benzina ca si-n cazul Duster-ului.

Numai bine.

bossake
Posts: 33
Joined: 25 Jun 2008, 00:05
Auto:

Re: Dacia Duster

Post by bossake »

Lada niva au motoare puternice? http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1731833
Suzuki samurai sau jimny au motoare puternice?
land rover freelander are motor puternic? http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1735992
mitsu l200 are motor puternic? http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=1729070


Nu are nici cea mai mica legatura puterea motorului cu performantele offroad ale masinii.Intr-adevar cuplul mai are legatura, dar avand in vedere ca va fi o masina usoara 1.5dci de 110cp va fi de ajuns.Si unele din exemplele de mai sus sunt offroadere veritabile cu reductor etc nu ce va fi duster un simplu 4x4 cu performante minime in offroadul ADEVARAT.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by scubli »

@bossake: De la Lada Niva se folosesc de obicei caroseriile si sasiurile putin modificate pt. offroad.
Suzuki Samuri e un mini 4x4, crede-ma ca stiu masina, detine una si nu e un offroader veritabil.

Land Rover freelander nu e offroader, e un SUV. Land Rover Defender este un offroader.

L200 este SUV Pick-up. Iar la ei motoarele incep de la 2.5... Nu de la 1.5 ;)

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Dacia Duster

Post by spdblue »

De apreciat faptul ca cei care scot acest model se gandesc si la costuri. Am vazut ca reteta Logan in Germania, Franta sau Italia a avut succes in programul "rabla," fapt ce le-a si adus comenzi consistente. In plus Logan s-a dovedit o masina fiabila, un atu pentru a veni pe piata auto si cu un alt model, Duster. Sa vedem dupa ce masina va fi lansata la salonul de la Geneva, care va fi impactul pe piata. Chiar daca motoarele nu sunt cele mai mari, sunt convins de faptul ca acest model a fost testat inainte de a fi "aruncat' pe piata. Voi urmari cu interes evolutia acestui model.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

Post Reply

Return to “...despre maşini în general”