Martor alarma aprins

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Martor alarma aprins

Post by noir »

Salut!

Vineri seara mi-am instalat inapoi in portbagajul sistemul audio (condensator + amp + subwoofer). Prima oara am pus prost cablurile care veneau de la baterie si s-a produs o mica scanteie :D in urma careia condensatorul a inceput sa tiuie iar martorul de la alarma (Maat, instalata la Seleniu.ro) s-a aprins si...asa a ramas!

De asemenea, cand inchid/deschid masina nu se mai aude piuitul respectiv si nici avariile nu se aprind.

Am deconectat bateria de vreo 2-3 ori dupa insa acelasi lucru...

Ce parere aveti, s-a ars o siguranta in modulul alarmei? Pot investiga eu sau recomandati o vizita la serviceul unde am instalat alarma?
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Martor alarma aprins

Post by noir »

Nicio idee? :)
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Martor alarma aprins

Post by shpid3r »

Daca ai pus alimentarea invers nu "suna" bine... Scanteia produsa suna si mai rau.
Nu stiu specificatiile alarmei Maat, dar in mod normal, pentru orice produs electronic cu mufe / componente in care utilizatorul poate interveni (prin punere inversa a bateriilor/mufelor) ar trebui sa existe o protectie. Adica sigurante.

Faptul ca nu mai merge alarma ma face sa cred ca e conectata cumva dupa etajul de protectie de la sunet.
Nu cred ca ai ce face tu (adica nici sigurante nu cred sa ai, ca sa inlocuiesti in blocul acela de la motor).

Singura solutie ar fi drumul in service...
Nu ne-ai spus: merge sa incui masina (chiar daca fara zgomot)? Mai merge instalatia audio ?

PS ai cauciucuri de iarna ? (Pt drum in service :P)
Ai grija pe drum
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Martor alarma aprins

Post by noir »

Alarma functioneaza, doar ca nu se mai aude si nici nu mai are avertizarea luminoasa (avariile, adica). Masina se inchide/deschide perfect prin intermediul telecomenzii iar instalatia de sunet bubuie :)

Da, am cauciucuri de iarna, deci voi face un drum pana la Seleniu, unde mi-au instalat alarma...

Eu cred ca-i o siguranta arsa, sper sa nu ma taxeze cat o alarma noua pentru asa ceva...
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”