Cauciucuri de iarna

Cum se rezolvă diverse probleme
Mastermind
Posts: 35
Joined: 11 Nov 2008, 01:27
Auto:

Cauciucuri de iarna

Post by Mastermind »

Servus ! Vine acush iarna, si m-am gandit sa-mi iau un set de cauciucuri de iarna, insa nu prea stiu la ce marca / dimensiune sa ma opresc.
Mi-au fost recomandate Sava Eskimo sau Vredestein (care sunt insa destul de scumpe), insa as vrea sa aud pareri ale oamenilor care au mai facut treaba asta.
De asemenea, stie cineva cat costa un set de 4 jante de tabla ?
Ma gandeam ca, decat sa cumpar 4 cauciucuri de iarna de 205/55/R16, mai bine imi cumpar 4 jante si 4 cauciucuri de dimensiune mai mica (185/65/R15)...chiar daca ies la fel la bani macar schimb rotile cu totul si protejez si jantele de aliaj. Plus ca iarna stiu ca merg mai bine caucucurile mai inguste.
Merci pentru eventualele sfaturi ;)

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by octav_ceo »

salutare
pot sa-ti recomand varianta aleasa de mine. si eu am masina cu anvelope pe 16 din fabrica, si aceeiasi dilema am avut-o si eu. intr-adevar, anvelopele de iarna pe 205/55/r16 au un pret destul de mare, indiferent de marca, mai ales cele de marca. avantajul meu a fost ca aveam o pereche de anvelope de iarna pe 185/65/r15 de la fosta masina rulate doar 1500 de km. de jante m-am scos de pe forum de la un tip care le avea rulate doar 150 km (850 ron 4 jante + capace + prezoane). practic aratau noi, doar murdare putin de praf. anvelopele de iarna care le am sunt hankook. le-am cumparat la recomandarea unei firme specializate. recunosc, la inceput eram sceptic de ele...dar in trafic cu zapada si panta se decurca foarte bine (locuiesc la munte). anul trecut pe vremea asta au fost 175 de ron bucata (cam 200 acum).
concluzionand, recomand sa cumperi niste jante second de 15 (daca urmaresti forumurile mai apar ocazii), niste anvelope de iarna pentru ele (cam 400 ron janta + anvelopa...cam cat face un cauciuc pe 16). avantajul ca prelungesti viata jantei de aliaj (se stie ca janta de aliaj se distruge mai usor iarna)
sa ai drumuri bune.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

Mastermind
Posts: 35
Joined: 11 Nov 2008, 01:27
Auto:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by Mastermind »

Merci de raspuns.
Doua intrebari am :
- Hankook unde-s facute ? Si ce model ai tu ? Am gasit modelul asta http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?d ... sowigan=Wi insa par un pic cam scumpe.
- Ce fel de prezoane trebuie pentru janta de tabla ? Sau care e diferenta intre prezoanele care le am deja si cele care ar trebui pentru jante de tabla ?

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by octav_ceo »

salutare
nu retin modelul sau unde sunt facute. sper sa nu gresesc ... snow track (de la ei am luat http://www.bizoo.ro/firma/serioscom ... poti suna si cere info suplimentare). ma refeream la capacele de prezoane. tipul de la care am cumparat folosea capacele de prezoane care sa se portivesca cu jantele lui. sunt unele jante aftermarket care se vand cu capacele lor.
daca mai ai intrebari...nu ezita sa le postezi.
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

Mastermind
Posts: 35
Joined: 11 Nov 2008, 01:27
Auto:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by Mastermind »

Ok, deci surubul/prezonul e acelasi, indiferent de janta (asta pare oarecum logic din moment ce se infileteaza in butuc - desi ma gandeam ca depinde de grosimea jantei si astfel ar fi fost necesar ca prezonul sa fie mai lung sau ceva :roll: ).
Capacele de prezoane sincer nu prea ma intereseaza (daca vorbim despre acele bucati de plastic care imbraca "capul" prezonului) si nici capace pentru jante, ca doar n-o scot la expozitie :D.
Am gasit ceva oferta buna la o firma de pe langa Sibiu http://www.sigemo.ro. Vad ca au Dunlop la 220 ron si jante pentru Ceed de 15" la 193 ron. Transportul e gratis pentru 4 bucati. Am sa mai sondez, poate totusi gasesc jante SH. Cauciucuri mai ieftine nu prea cred sa gasesc, decat firme mai slabe. Am vazut chiar la ei ceva Nexen Winguard, facute in Korea din ce-am citit review-uri, la 184 ron/buc. Numai ca nu prea am auzit de astia pana acum, si n-as vrea sa cumpar prostii pentru o mica economie.
Firma pe care mi-ai spus-o tu are si site ? Am sa sun oricum la ei sa vad daca fac livrari in alte localitati.
Merci de ajutor ;).

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by octav_ceo »

salutare
ce ai gasit tu pare o afacere buna. vorbeste cu ei la telefon si spunele in ce conditii vei folosi masina iarna, poate iti recomanda ei ceva. asemenea sa vorbesti si cu firma care ti-am recomandat. asa am facut eu. habar nu aveam cate tipuri de anvelope de iarna exista. eu credeam ca sunt de iarna si atat. o parere in plus nu strica.
despre site am vazut ca nu mai este...probabil criza ii face sa reduca cheltuielile.
recomand de asemenea sa negociezi si ceva la pret. la pachet de jante + anvelope mai poti scoate un discount suplimentar...incerca...nu ai ce pierde.
apropos, were are u from?
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

Mastermind
Posts: 35
Joined: 11 Nov 2008, 01:27
Auto:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by Mastermind »

Da, am dat un mail la Sigemo si am intrebat si de ceva discount, asa ma gandesc si eu ca ar fi frumos din partea lor :D. O sa sun luni si la cei din Bv sa intreb ce si cum.
Sunt din Vaslui, am stat o vreme prin Iasi, si acum sunt in Cluj :).

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by rayman »

Eu anul trecut am facut comanda de cioace de iarna impreuna cu alti colegi de la servici (5 sau 6 parca) de la aceeasi firma si ne-au facut o reducere de 10%.
E si asta o tactica...

Bine acolo problema a fost montajul execrabil (echilibrate prost, presiune 3 in toate si o piulitza lipsa descoperita dupa cateva zile).
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

razvan_mel
Posts: 24
Joined: 08 Oct 2009, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

Post by razvan_mel »

Mastermind wrote:Servus ! Vine acush iarna, si m-am gandit sa-mi iau un set de cauciucuri de iarna, insa nu prea stiu la ce marca / dimensiune sa ma opresc.
Mi-au fost recomandate Sava Eskimo sau Vredestein (care sunt insa destul de scumpe), insa as vrea sa aud pareri ale oamenilor care au mai facut treaba asta.
De asemenea, stie cineva cat costa un set de 4 jante de tabla ?
Ma gandeam ca, decat sa cumpar 4 cauciucuri de iarna de 205/55/R16, mai bine imi cumpar 4 jante si 4 cauciucuri de dimensiune mai mica (185/65/R15)...chiar daca ies la fel la bani macar schimb rotile cu totul si protejez si jantele de aliaj. Plus ca iarna stiu ca merg mai bine caucucurile mai inguste.
Merci pentru eventualele sfaturi ;)
Salutare!
desi Cee'd-ul meu inca nu a sosit (livrare la sfarsitul lunii nov 09), mi-am cumparat deja un set de roti pentru iarna de la Savhor. Sunt super de treba si au cel mai bun pret pe care l-am gasit.
Pentru jante otel noi noute la dimensiune recomandata de reprezentanta 5x114.3 5.5Jx15ET47 la 180 RON bucata fabricatie Germania si anvelope GoodYear 185/65/R15 Ultragrip 7+ la 240 RON bucata data fabricatie sapt 39 din 2009.
Moltajul si echilibratul sunt incluse in pret.
Kia Cee'd SW 1.6 DSL City

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by rayman »

tot de la savhor le-am luat şi eu anul trecut... cu problemele enumerate în postarea de mai sus :D poate nu-şi băuseră baieţii cafeaua când le-au montat, că era cam dimineaţă devreme... cine ştie...

Later edit: UltraGrip-urile is belea... am urcat cu ele pe unde alţii şi cu lanţuri aveau probleme.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by alpinad »

incercati la autofashion.ro.vorbiti cu Corneliu,specificati clubKIA.ro si beneficiati si de 5%discount.
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

razvan_mel
Posts: 24
Joined: 08 Oct 2009, 18:02
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cauciucuri de iarna

Post by razvan_mel »

alpinad wrote:incercati la autofashion.ro.vorbiti cu Corneliu,specificati clubKIA.ro si beneficiati si de 5%discount.
eu am incercat la recomandarea membrilor . dupa ce mi-a spus acest domn corneliu un pret initial de 245 RON/ janta, a revenit si mi-a dat un 320 RON+TVA / janta la care se acorda 5% discount clubkia... multumesc pentru recomandare, dar eu zic sa mai cautati. eu asa am facut
Kia Cee'd SW 1.6 DSL City

User avatar
RLK
Red.. SO RED
Posts: 1055
Joined: 18 Mar 2008, 23:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by RLK »

Eu anul trecut mi-am luat de la Metro 4 anvelope de iarna, facute de Continental ( nu mai stiu in mom asta denumirea lor), dimensiuni 185/65/R15 . Au costat 150 ron bucata, deci 600 ron si inca 80 ron montatul = total 680 ron. Toata iarna n-am avut nici cea mai mica problema si am urcat inclusiv pe munte cu ele, pe super zapada... parca eram pe asfalt. In curand ma pregatesc sa le pun iar pe masina, dar mai astept putintel... :lol:
Mamica unui Cee'd 1.4 BEST 109 cai, SO RED = B 41 RLM POZE AICI
DACA RASPUNSUL NU E CLUBKIA, INSEAMNA CA NU AI PUS INTREBAREA CARE TREBUIE...
Image

Mastermind
Posts: 35
Joined: 11 Nov 2008, 01:27
Auto:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by Mastermind »

Mai am 2 nelamuriri :D

1. Jantele (de tabla) nu sunt aceleasi pentru toate masinile, daca vorbim de o anumita dimensiune ?
De exemplu am vazut jante de 15' pentru Ceed, jante de 15' pentru Logan, etc. Care e diferenta intre ele ? La ce ar trebui sa fiu atent ca sa fiu sigur ca imi iau jante de tabla/otel care sa se potriveasca fara probleme la Ceed ?

2. Tractiunea depinde de suprafata de aderenta ? Din ce-mi aduc eu aminte de pe la fizica tractiunea nu e influentata de latimea cauciucului, insa asta a fost long time ago si posibil sa ma insel. Vreun fizician prin zona ? :)

Merci,
Costi.

cristush
Posts: 147
Joined: 18 Apr 2008, 10:43
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cauciucuri de iarna

Post by cristush »

1. Pai in primul rand numarul de prezoane. Logan are 4, Cee'd are 5 (sper sa nu ma insel :P)
2. Nu prea le am cu fizica, dar sa zicem ca greutatea masinii se distribuie pe toata suprafata de contact dintre cauciucuri si sol, ceea ce inseamna ca la cauciucuri mai late forta de apasare a masinii pe centimetru patrat de cauciuc in contact cu solul e mai mica. Makes any sense? :))
Cee'd HB 1.4 GSL So Red START + optionale (numele ei: Maia)
Comanda: 23mar2008, Serie: 19mai, Livrata: 29mai
B-79-GCS
Poze intalnire Bran + coloana Brasov 21feb2009 AICI
Poze coloana KIA Brasov 10oct2009 AICI - Maia are numarul 85 in coloana

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”